اگر کهن‌الگوی معصوم در وجود شما فعال باشد به خوبی می‌دانید که روزنه‌ای از امید در همه سختی‌ها و تیرگی‌های زندگی وجود دارد.


هدف: باقی ماندن در منطقه امن

ترس: ترک شدن

اژدها/مشکل: انکارش کن یا نجاتش بده

عکس العمل در مقابل وظایف: وفاداری، بصیرت

هدیه/ فضیلت: خوش بینی، اعتماد، امید، ایمان، سادگی

اشتباهات: ساده لوحی، وابستگی‌های کودکانه، اغماض

ماهیت اعتیاد: انکار

زمینه اعتیاد به: مصرف گرایی، شیرینی، شادی


در هر دوره‌ای داستانهایی در مورد سرزمین موعود آروده شده جایی که زندگی به خوبی و خوشی در آنجا جریان دارد و خواهد داشت. وعده معصوم اینست که زندگی لازم نیست سخت باشد. در دورن هر کدام از ما کودکی معصوم و بیگناه است که بسیار وابسته است و برای آغاز سفر بسیار خوش بین است. معصوم از رها شدن می هراسد و به دنبال جای امن می‌گردد. بزرگترین نقطه قوت این کهن الگو اعتماد و خوش بینی است که آن را به بقیه می‌دهند و در عوض کمک و حمایت می‌خواهند. بزرگترین خطر برای این قهرمان درونی این است که نقاط ضعف خود را نبیند و آن‌ها را انکار کند.

رشد معصوم در طول زندگی

خواسته و نیاز کودکان این است که بزرگسالان از آن‌ها حمایت کنند تا بتوانند «معصوم» باشند. با بالا رفتن سن ما همچنان اعتقاد داریم که نیازهای‌مان مانند شغل، آذوقه، وسیلة رفت و آمد و سلامت برآورده خواهد شد. همة ما در ابتدا بر این باوریم که دولت، کارفرمایان و سایر سازمان‌ها باید به نیازهای ما رسیدگی کنند و اکثر آدم‌ها راستگو و صادق هستند. اما آن زمان که یاری و پشتیبانی خانواده، سازمان یا اجتماع را از دست می‌دهیم و امید و خوس بینی خود را از دست می‌دهیم کهن‌الگوی «معصوم» در وجود ما پژمرده می‌شود و اعتقاد خود را به زندگی از دست می‌دهیم.


در دنیای کار و شغل

در این حیطه این کهن الگو بسیار کمک کننده است تا ما با خوش‌بینی و صداقت کارها را به پیش ببریم. این کهن الگو امکان به کار بستن شیوه‌های مدیریت را در اختیار ما قرار می‌دهد. «معصوم» در نقش مدیر به خوبی فرصت‌ها را می‌بیند، به دیگران انگیزه می‌دهد و خوشحال و شاداب کارهایش را به پیش می‌برد.


سایه کهن الگو

این کهن الگو می‌تواند نقش منفی هم به خود بگیرد بدین صورت که انکار بیش از حد وقایع و واقعیت‌ها باعث می‌شود تا شما به خودتان اجازه ندهید با حقیقت رو به رو شوید. ممکن است به دیگران و خودتان صدمه بزنید در حالی که خودتان هم خبر ندارید. شما ممکن است بفهمید که صدمه خورده‌اید ولی آن را نیز سرکوب کنید. یا حتی ممکن به آنچه دیگران می‌گویند بیشتر از آنچه خودتان در مورد خودتان می‌دانید اعتقاد داشته باشید.


کارهایی که برای معصوم مفید خواهد بود:

Ÿ  پیش‌بینی مشکلات

Ÿ  احتیاط و دوراندیشی پیش از اعتماد به دیگران

Ÿ  ارزیابی واقع‌بینانه و بدون غلو از توانایی‌های فردی

Ÿ  اعتماد کم‌تر نسبت به متصدیان امور و همچنین پاسخ‌های کوتاه و ساده

Ÿ  پیش‌گامی در حل مسائل فردی

Ÿ  فراگیری مهارت‌های اصلی کهن‌الگوی یتیم


درصدهایی که روی نمودار دریافت کردید به چه معناست؟

80 تا 100 درصد.

اگر کهن‌الگویی از 80 تا 100 درصد امتیاز بگیرد، می‌توان گفت این الگو در هدایت شما بسیار مطرح و مهم است. این کهن‌الگوها در وجود شما بسیار فعال بوده و موضوع داستان‌های زندگی شما را شکل می‌دهند و شما پاداش‌های مربوط به آن‌ها را دریافت می‌نمایید. یک یا دو تا از آن‌ها احتمالاً هدف قلبی زندگی شما را دربر می‌گیرد. بقیة آن‌ها مربوط به چالش‌هایی هستند که در حال حاضر با آن‌ها روبه‌رو هستید. اگر در این گروه هیچ کهن‌‌الگویی ندارید، 2 تا 4 کهن‌الگوی اول گروه بعدی الگوهای اصلی شما را تشکیل می‌دهند.

60 تا 80درصد.

کهن‌الگوهای این گروه تا حدودی در شما حضور و فعالیت دارند، اما دیدگاه‌ها و فلسفة شما را نسبت به زندگی شکل نمی‌دهد. این کهن‌الگوها به شکل پراکنده و نامرتبی در شخصیت شما حضور دارند. به عنوان مثال ممکن است به برخی از سؤال‌های مربوط به این الگو‌ها، امتیاز بالا و به برخی دیگر امتیاز پایین داده باشید.

40 تا 60 درصد.

کهن‌الگوهای این گروه در شما شدت بسیاری ندارد و اغلب آن‌ها را کم اهمیت به شمار می‌آورید. شما نمی توانید کسانی را که داستان زندگی‌شان به این اسطوره‌ها مربوط می‌شود، به آسانی درک کنید. به طور کلی این کهن‌الگوها، تأثیر قابل توجهی روی داستان زندگی شما ندارند.

0تا 40 درصد.

امتیازهای پایین‌تر از 40 درصد، نشان می‌دهد شما فعالانه از این کهن‌الگوها اجتناب می‌ورزید. زیرا معتقدید این الگوها نامطلوب و منفی هستند، یا در گذشته بیش از حد این کهن‌الگوها را ابراز نموده‌اید، در نتیجه ممکن است کسانی که این تمایلات را از خود نشان می‌دهند، زننده و بیزارکننده به حساب آورید. البته ممکن است، مخالفت شما با این کهن‌الگوها به شکل ناخودآگاه ابراز شود.