یتیم

اگر کهن‌الگوی یتیم در وجود شما فعال باشد بر این باورید که احتیاط همیشه برای‌تان مفید است.


هدف: بازگرداندن امنیت

ترس: استثمار شدن

اژدها/مشکل: قربانی شدن به وسیله آن

عکس العمل در مقابل وظایف: احساس درد و رنج

هدیه/ فضیلت: وابستگی متقابل، واقع گرایی، انعطاف پذیری، همدلی

اشتباهات: بدبینی، تمایل به قربانی شدن و یا قربانی کردن، شکایت

ماهیت اعتیاد: بدبینی

زمینه اعتیاد به: ناتوانی، نگرانی


یتیم می‌داند که همه افراد مهم هستند و هر کس به اندازه خودش دنیایی دارد. این کهن الگو از زندگی زخم‌هایی خورده است اما باز هم همدردی و واقع گرایی را در خود دارد. یتیم از استثمار می‌هراسد و به دنبال مکانی امن مانند رحم مادر یا دستانی پر از غشق است که در امان باشد. برای تحقق خواسته خود و شکوفایی باید از درد و رنج زیادی بگذرند. نقاط قوت این کهن الگو واقع گرایی و نوعی استقلال درونی است که باید آن در مراحل اولیه یاد بگیرند. چیزی که این قهرمان درون باید از آن دوری کند روحیه قربانی بودن و قربانی شدن است که ممکن است هیچ گاه قدم راه راه سفر قهرمانی نگذارد.


رشد یتیم در طول زندگی

یکی از عوامل اصلی دشواری‌های زندگی «یتیم» کمبود یا فقدان پشتیبانی لازم از طرف خانواده، اجتماع و دولت است. «یتیم» به تنهایی با دشواری‌هایی که خود او پدید نیاورده و روی آن‌ها کنترلی ندارد مواجه می‌شود. «یتیم» اغلب به کمک احتیاج دارد، اما نه کمکی که وابستگی و ضعف او را به همراه داشته باشد، دانستن این مطلب که کسان دیگری نیز در دنیا با چنین سختی‌هایی روبه‌رو هستند، اغلب «یتیم» را دلداری می‌دهد. اتحادیه‌های کارگری و بسیاری از سازمان‌های خدمات اجتماعی، کهن‌الگوی «یتیم» را در یافتن راه‌حل‌های مناسب برای سختی‌های زندگی و یافتن راه و جهتی مثبت یاری می‌دهند. فقر و ستم‌دیدگی، اغلب دلایل اصلی مهاجرت به یک کشور جدید هستند. این مهاجران برای دست‌یابی به موفقیت در کشور تازه خود نیازمند کمک و پشتیبانی‌اند. مهاجران اولیه کشور آمریکا هم برای حفظ بقا و مبارزه با مشکلات متعددی که در پیش داشتند به روش‌های مختلفی از یکدیگر پشتیبانی نمودند. به همین ترتیب مؤسسه‌های رفاه عمومی به یاری مستمندان و نیازمندان اجتماع می‌شتابند.


در دنیای کار و شغل

کهن الگوی یتیم کمک می‌کند تا افراد نسبت به وقایعی که با آن برخورد می‌کنند معمولاً واقع‌بین باشند و سعی کنند به وعده‌هایی که می‌دهند عمل می‌کند. او در پیش‌بینی و بیان مشکلات و خطرها آینده نگری خوبی دارد. «یتیم‌هایی» که با آسیب‌های درونی خود روبه‌رو می‌شوند و برای التیام آن‌ها می‌کوشند اغلب قادرند با سایر مردم همدلی و آن‌ها را درک کنند. اما در هر صورت «یتیم» به آن‌ها اجازه نخواهند داد در انجام امور مهم خود بهانه‌تراشی کنند و یا تنبلی به خرج دهند. در نتیجه مهر و محبت «یتیم» همواره با نوعی جدیت، نظم و پشتکار همراه است.


سایه کهن الگو

این کهن الگو می‌تواند نقش منفی هم به خود بگیرد بدین ترتیب که حس کند قربانی است. قربانی همواره خود را مسئول بیکفایتی، بی مسئولیتی و حتی رفتار بد مردم نسبت به خود می‌داند و بر این عقیده است که بقیه باید برای او استثنا قائل شوند زیرا او قربانی شده است. وقتی که این سایه زندگی ما را تحت کنترل درآورد ما به کسانی که می‌خواهند به ما کمک کنند حمله می‌کنیم و به آن‌ها و خودمان ضربه می‌زنیم. یا ممکن است به هم بریزیم و جمله معروف اینکه شما نباید از من چیزی بخواهید چون من ضربه خورده ام را تکرار ‌کنید.


کارهایی که برای یتیم مفید خواهد بود:

Ÿ  انتخاب هدف‌های بزرگ و بلند مدت ارزشمند به جای خواسته‌های ناچیز و کوچک

Ÿ  همکاری و نزدیک شدن به اجتماع برای رشد فردی، مالی یا اجتماعی

Ÿ  پذیرفتن مسئولیت و اجتناب از عیب‌جویی (از خود یا دیگران)

Ÿ  پذیرفتن اینکه ما خودمان در خوبی و یا بدی زندگیمان موثر هستیم

Ÿ  توأم کردن ارزش‌ها و مهارت‌های «یتیم» و «معصوم»


درصدهایی که روی نمودار دریافت کردید به چه معناست؟

80 تا 100 درصد.

اگر کهن‌الگویی از 80 تا 100 درصد امتیاز بگیرد، می‌توان گفت این الگو در هدایت شما بسیار مطرح و مهم است. این کهن‌الگوها در وجود شما بسیار فعال بوده و موضوع داستان‌های زندگی شما را شکل می‌دهند و شما پاداش‌های مربوط به آن‌ها را دریافت می‌نمایید. یک یا دو تا از آن‌ها احتمالاً هدف قلبی زندگی شما را دربر می‌گیرد. بقیة آن‌ها مربوط به چالش‌هایی هستند که در حال حاضر با آن‌ها روبه‌رو هستید. اگر در این گروه هیچ کهن‌‌الگویی ندارید، 2 تا 4 کهن‌الگوی اول گروه بعدی الگوهای اصلی شما را تشکیل می‌دهند.

60 تا 80درصد.

کهن‌الگوهای این گروه تا حدودی در شما حضور و فعالیت دارند، اما دیدگاه‌ها و فلسفة شما را نسبت به زندگی شکل نمی‌دهد. این کهن‌الگوها به شکل پراکنده و نامرتبی در شخصیت شما حضور دارند. به عنوان مثال ممکن است به برخی از سؤال‌های مربوط به این الگو‌ها، امتیاز بالا و به برخی دیگر امتیاز پایین داده باشید.

40 تا 60 درصد.

کهن‌الگوهای این گروه در شما شدت بسیاری ندارد و اغلب آن‌ها را کم اهمیت به شمار می‌آورید. شما نمی توانید کسانی را که داستان زندگی‌شان به این اسطوره‌ها مربوط می‌شود، به آسانی درک کنید. به طور کلی این کهن‌الگوها، تأثیر قابل توجهی روی داستان زندگی شما ندارند.

0تا 40 درصد.

امتیازهای پایین‌تر از 40 درصد، نشان می‌دهد شما فعالانه از این کهن‌الگوها اجتناب می‌ورزید. زیرا معتقدید این الگوها نامطلوب و منفی هستند، یا در گذشته بیش از حد این کهن‌الگوها را ابراز نموده‌اید، در نتیجه ممکن است کسانی که این تمایلات را از خود نشان می‌دهند، زننده و بیزارکننده به حساب آورید. البته ممکن است، مخالفت شما با این کهن‌الگوها به شکل ناخودآگاه ابراز شود.