جنگجو

اگر کهن‌الگوی جنگجو در وجود شما فعال باشد بر این باورید که انسان‌های سرسخت سرانجام موفق می‌شوند.


هدف: برنده شدن

ترس: ضعیف بودن

اژدها/مشکل: رو به رو شدن ایستادن

عکس العمل در مقابل وظایف: جنگیدن برای آنچه اهمیت دارد

هدیه/ فضیلت: شجاعت، انضباط، مصمم، اراده ، مهارت

اشتباهات: بی رحمی، تکبر

ماهیت اعتیاد: دنیوی شدن

زمینه اعتیاد به: موفقیت، دستاورد


زمانی که به نظر می‌رسد همه چیز از دست رفته است جنگجویی سوار بر اسبی بر روی تپه نمایان می‌شود سرنوشت آن روز را عوض می‌کند. شجاعت و محکم بودن این کهن الگو به ما کمک می‌کند تا با وجود شکست‌های فراوان همچنان برای رسیدن به اهداف خود بکوشیم و بر مشکلات فائق آییم. اگر چه ممکن است همه را به صورت دشمن ببینیم. الگو‌های جنگجو در ذهن ما بسیار ساده اند و به صورت جستجو برای برنده شدن در مواجه با شرایط سخت و روبرو شدن با ترس‌هایمان بروز می‌کنند. چالش این موضوع زمانی است که بدانیم برای چه چیزی می‌جنگیم و در واقع انتخاب میدان جنگ به صورت عاقلانه بوده است یا خیر.

رشد جنگجو در طول زندگی

«جنگجو» علاقه خاصی به رقابت دارد. این رقابت می‌تواند در مدرسه، ورزش، محل کار و مباحثه بروز کند. او ممکن است برای پیروزی، قانون و اصول اخلاقی را در نظر نگیرد. به همین دلیل «جنگجو»یانی که قانونمندی و اصول اخلاقی را نزد معلم یا راهنمایی فراگرفته‌اند، پیشرفت و موفقیت ارزشمندتری به دست می‌آورند. «جنگجوها» نیازمند راهنمایی و دستور گرفتن هستند و ترجیح می‌هند اجازه شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت به آن‌ها داده نشود.


در دنیای کار و شغل

جنگجو اگر مدیر باشد کارمندان خود را در انتخاب و دست‌یابی به اهداف، سخت‌کوش بودن و پیروز شدن راهنمایی می‌کنند و همواره از انتقاد برای پیش‌برد اهداف استفاده می‌کنند. این کهن الگو گِله‌ها و بهانه‌های دیگران را نمی‌پذیرد و از آن‌ها انتظار دارد به موقع به وظایف خود عمل کنند. جنگجوها اگر به موضوعی اعتقاد کامل داشته باشند در راه رسیدن به آن از هیچ تلاشی فروگذار نیست.


سایه کهن الگو

این کهن الگو می‌تواند به صورت منفی هم جلوه کند زمانی که کهن الگو تبدیل به راهزنی شود که با استفاده از مهارت‌های جنگی و برای منافع شخصی و بدون فکر و در نظر گرفتن اخلاقیات می‌جنگد. این سایه همچنین می‌تواند همان مصالحه‌ای باشد که ما برای برد خود خودمان بر سر مصالح جمعی و اصول اخلاقی می‌کنیم. از سوی دیگر این سایه می‌تواند آماده به نبرد بودن ما در هر موضوع جزئی و پیش پا افتاده‌ای باشد.


کارهایی که برای جنگجو مفید است:

Ÿ  انتخاب درست نبردها و به دست آوردن این آگاهی که تمام امور زندگی نیازمند درگیری و رقابت نیست.

Ÿ  استراحت و تفریح کافی، پذیرش و ابراز آسیب‌دیدگی

Ÿ  تلاش و داشتن دید باز در دیدن و درک طرز فکر و عقاید دیگران از جمله رقیب‌ها

Ÿ  کناره‌گیری و واگذاری کارها برای این‌که دیگران بتوانند کارها و مسئولیت‌های لازم را به عهده بگیرند (چرا که نجات دادن دیگران همیشه لازم نیست.)

Ÿ  کنار گذاشتن دیدگاه یک جانبه به قاضی رفتن و انتخاب طرز فکر برنده برنده

Ÿ  ایجاد توازن و تعادل میان توانایی‌های «جنگجو» و «حامی»


درصدهایی که روی نمودار دریافت کردید به چه معناست؟

80 تا 100 درصد.

اگر کهن‌الگویی از 80 تا 100 درصد امتیاز بگیرد، می‌توان گفت این الگو در هدایت شما بسیار مطرح و مهم است. این کهن‌الگوها در وجود شما بسیار فعال بوده و موضوع داستان‌های زندگی شما را شکل می‌دهند و شما پاداش‌های مربوط به آن‌ها را دریافت می‌نمایید. یک یا دو تا از آن‌ها احتمالاً هدف قلبی زندگی شما را دربر می‌گیرد. بقیة آن‌ها مربوط به چالش‌هایی هستند که در حال حاضر با آن‌ها روبه‌رو هستید. اگر در این گروه هیچ کهن‌‌الگویی ندارید، 2 تا 4 کهن‌الگوی اول گروه بعدی الگوهای اصلی شما را تشکیل می‌دهند.

60 تا 80درصد.

کهن‌الگوهای این گروه تا حدودی در شما حضور و فعالیت دارند، اما دیدگاه‌ها و فلسفة شما را نسبت به زندگی شکل نمی‌دهد. این کهن‌الگوها به شکل پراکنده و نامرتبی در شخصیت شما حضور دارند. به عنوان مثال ممکن است به برخی از سؤال‌های مربوط به این الگو‌ها، امتیاز بالا و به برخی دیگر امتیاز پایین داده باشید.

40 تا 60 درصد.

کهن‌الگوهای این گروه در شما شدت بسیاری ندارد و اغلب آن‌ها را کم اهمیت به شمار می‌آورید. شما نمی توانید کسانی را که داستان زندگی‌شان به این اسطوره‌ها مربوط می‌شود، به آسانی درک کنید. به طور کلی این کهن‌الگوها، تأثیر قابل توجهی روی داستان زندگی شما ندارند.

0تا 40 درصد.

امتیازهای پایین‌تر از 40 درصد، نشان می‌دهد شما فعالانه از این کهن‌الگوها اجتناب می‌ورزید. زیرا معتقدید این الگوها نامطلوب و منفی هستند، یا در گذشته بیش از حد این کهن‌الگوها را ابراز نموده‌اید، در نتیجه ممکن است کسانی که این تمایلات را از خود نشان می‌دهند، زننده و بیزارکننده به حساب آورید. البته ممکن است، مخالفت شما با این کهن‌الگوها به شکل ناخودآگاه ابراز شود.