جستجوگر

اگر کهن‌الگوی جستجوگر در وجود شما فعال باشد  بر این باور خواهید بود که همیشه جای دیگری وجود دارد که چمنش به نظرتان سبزتر خواهد رسید.


هدف: جستجو برای زندگی بهتر

ترس: پیروی از رسوم

اژدها/مشکل: فرار کردن از آن

عکس العمل در مقابل وظایف: صادق بودن با تمام وجود

هدیه/ فضیلت: استقلال، بلند پروازی، شناخت، گسترده کردن احتمالات

اشتباهات: عدم توانایی انجام، نا امیدی مزمن، بیگانگی، تنهایی

ماهیت اعتیاد: خود محوری

زمینه اعتیاد به: کمال طلبی، استقلال


جستجوگر به امید کشف ناشناخته‌ها به جستجو می‌پردازد. جستجوگر با کنکاش عمیق و درونی خود می‌خواهد راه‌های جدیدی را برای موفقیت کشف کند. گاهی این قدرت درونی به ما کمک می‌کند تا خود را بهتر بشناسیم و ارزش‌ها و خاص بودن خود را درک کنیم. کهن الگوی جستجوگر دنبال چیزی می‌گردد تا زندگی را به نحوی بهتر کند اما در طول این جستجو ممکن است از اینکه این قدرت در درونمان است بی اطلاع باشیم و نشناسیم. این جستجوگران بلند پروازانه به دنبال یادگیری‌اند و معمولاً از اینکه بقیه در این راه به آن‌ها کمک بکنند اجتناب می‌کنند و راه را تا رسیدن به هدف دنبال می‌کنند.


رشد جستجوگر در زندگی

از آنجایی که بسیاری از افراد که علایق فردی خود را دنبال می‌کنند، ترد می‌شوند «جستجوگر» به فضا و آزادی کافی برای پژوهش و اکتشاف نیاز دارد، بدون این‌که دیگران از او برنجند یا احساس دوری کنند. پدرها و مادرها اغلب خواهان این هستند که فرزندان به حرف‌های‌شان گوش دهند و طبق میل آن‌ها رفتار کنند. ولی نیاز نوجوانان این است که پدر و مادر هویت و استعدادهای راستنی آن‌ها را هر چه باشد، بشناسند، بپذیرند، پشتیبانی کنند و دوست داشته باشند.


در دنیای کار و شغل

«جستجوگر» مستقل، پرشور و هیجانی است و اغلب انفرادی عمل می‌کند. او معمولاً آمادة امتحان کردن و انجام کارها و برنامه‌های جدید و تازه است. از آنجا که نمی‌خواهد احساس کند کسی او را در قفس قرار داده است، برای استقلال دیگران نیز تا زمانی که کارها را به خوبی پیش می‌برند، ارزش قائل می‌شود. برعکسِ خیلی‌ها که از تغییرهای سریع و غیرقابل پیش‌بینی دنیای امروز واهمه دارند، «جستجوگر» این دگرگونی‌ها را دوست دارد. او تازه‌ها و ناشناخته‌ها را به کهنه‌ها و امتحان شده‌ها ترجیح می‌دهد. به همین دلیل «جستجوگرها» اغلب کارآفرین بوده و همیشه دنبال اطلاعات، وسایل و استعدادهای جدید هستند.


سایه کهن الگو

این کهن الگو می‌تواند به صورت منفی هم جلوه کند، کمالگرایی بیش ار حد ممکن است باعث شود تا در تخمین این که یک هدف غیر واقعی و غیر ممکن است و یا راه حل مناسبی نیست، تصمیم درست را نتواند بگیرد. این مشکل را می‌توانییم در کسانی ببینیم که کار اصلی زندگیشان بهبود وضعیت جسمی و روحیشان (کنکاش و مطالعه بیش از حد علوم روانشناسی) شده و نمی‌توانند از مرحله بگذرند و به مرحله و بعدی سفر قهرمان دورن بروند.


کارهایی که برای جستجوگر مفید است:

Ÿ افزایش روابط عمومی و تماس و ارتباط با کسانی که به آن‌ها احترام می‌‌گذارید.

Ÿ زندگی در زمان حال و لذت بردن از نعمت‌های زندگی و از خودِ مسیر، نه فقط هدف

Ÿ یافتن راه صحیح برای ابراز و به کار بستن استعدادها و علایق فردی خود در اجتماع

Ÿ آگاهی نسبت به این مطلب که برای حفظ هویت همیشه لازم نیست متفاوت باشید.

Ÿ ایجاد تعادل و توازن بین ارزش‌ها و توانایی‌های «جستجوگر» و «عاشق»


درصدهایی که روی نمودار دریافت کردید به چه معناست؟

80 تا 100 درصد.

اگر کهن‌الگویی از 80 تا 100 درصد امتیاز بگیرد، می‌توان گفت این الگو در هدایت شما بسیار مطرح و مهم است. این کهن‌الگوها در وجود شما بسیار فعال بوده و موضوع داستان‌های زندگی شما را شکل می‌دهند و شما پاداش‌های مربوط به آن‌ها را دریافت می‌نمایید. یک یا دو تا از آن‌ها احتمالاً هدف قلبی زندگی شما را دربر می‌گیرد. بقیة آن‌ها مربوط به چالش‌هایی هستند که در حال حاضر با آن‌ها روبه‌رو هستید. اگر در این گروه هیچ کهن‌‌الگویی ندارید، 2 تا 4 کهن‌الگوی اول گروه بعدی الگوهای اصلی شما را تشکیل می‌دهند.

60 تا 80درصد.

کهن‌الگوهای این گروه تا حدودی در شما حضور و فعالیت دارند، اما دیدگاه‌ها و فلسفة شما را نسبت به زندگی شکل نمی‌دهد. این کهن‌الگوها به شکل پراکنده و نامرتبی در شخصیت شما حضور دارند. به عنوان مثال ممکن است به برخی از سؤال‌های مربوط به این الگو‌ها، امتیاز بالا و به برخی دیگر امتیاز پایین داده باشید.

40 تا 60 درصد.

کهن‌الگوهای این گروه در شما شدت بسیاری ندارد و اغلب آن‌ها را کم اهمیت به شمار می‌آورید. شما نمی توانید کسانی را که داستان زندگی‌شان به این اسطوره‌ها مربوط می‌شود، به آسانی درک کنید. به طور کلی این کهن‌الگوها، تأثیر قابل توجهی روی داستان زندگی شما ندارند.

0تا 40 درصد.

امتیازهای پایین‌تر از 40 درصد، نشان می‌دهد شما فعالانه از این کهن‌الگوها اجتناب می‌ورزید. زیرا معتقدید این الگوها نامطلوب و منفی هستند، یا در گذشته بیش از حد این کهن‌الگوها را ابراز نموده‌اید، در نتیجه ممکن است کسانی که این تمایلات را از خود نشان می‌دهند، زننده و بیزارکننده به حساب آورید. البته ممکن است، مخالفت شما با این کهن‌الگوها به شکل ناخودآگاه ابراز شود.