نابودگر

اگر کهن‌الگوی نابودگر در وجود شما فعال باشد می‌توانید رها کنید و بیش از این زیان نبینید.

هدف: دگرگونی

ترس: نابودی

اژدها/مشکل: اجازه دهد مشکلات فائق آیند

عکس العمل در مقابل وظایف: رها کردن

هدیه/ فضیلت: دگردیسی، تواضع، انقلاب، رها کردن

اشتباهات: آسیب به خود و دیگران، عصبانیت زیاد، استفاده از روش‌های تروریستی

ماهیت اعتیاد: خود ویرانگری

زمینه اعتیاد به: خود کشی، عادت به خود تخریبی

نابودگری مظهر خشم سرکوب شده در مورد ساختاری است که دیگر برای زندگی مفهومی ندارد حتی زمانی که این ساختارها هنوز توسط جامعه یا با انتخاب‌های ما پشتیبانی می‌شوند. اگر چه در نظر اول این کهن الگو بی‌رحم به نظر می‌رسد اما همان از بین بردن علف‌های هرز است که رشد را در باغ به تاخیر انداخته‌اند. تیپ نابودگر دارای شخصیتی پارادوکسی است زیرا نابودگری آن نشانه‌ای از مرگ و ترس درونی از نابودی است. کسانی که این کهن الگو را دارند به عنوان یک جنگجو ممکن است بی‌دقت باشند و خود و دیگران را در معرض خطر قرار دهند به همین دلیل به آن‌ها لقب نابودگر داده می‌شود. تلاش این کهن الگو اینست که تغییر ایجاد کند و عصبانیت و هرچیزی که آن‌ها را اجبار می‌کند رها کنند و به تعادل برگردند. به سکان اصلی زندگی برگردند و بر روی انبوهی از زندگی و مرگ بایستد و به طور باور نکردنی متواضع باشند.

رشد نابودگر در زندگی

انسان‌ها به محل و فرصتی برای فرو ریختن، بازسازی، پذیرفتن، رها کردن و تازه شدن احتیاج دارند. به علاوه می‌خواهند بدانند چه چیزهایی در زندگی آن‌ها مرده است یا نیاز به ترمیم و احیا دارد و یا این‌که در راه بازیابی طراوات و انگیزه باید فدا شود. کهن الگوی «نابودگر» مکان و فرصتی برای زنده کردن خاطره‌ها و خواسته‌های از دست رفتگان نیز هست.

در دنیای کار و شغل

«نابودگرها» در بازسازی سازمان‌ها، متوقف کردن برنامه‌های بی‌نتیجه و بیرون کردن کارمندان کم‌کار از خود مهارت نشان می‌دهند. «نابودگرِ» تکامل یافته می‌تواند بی‌حاصلی موقت و دائمی را از یکدیگر تشخیص دهد و عجولانه و به اشتباه اشخاص و چیزهای مهم و ارزشمند زندگی را از میان برندارد. تلاش «نابودگر» این است که ناراحتی، ترس و نگرانی‌هایی را که تغییرات سازمانی به وجود می‌آورند، به حداقل برساند.

سایه کهن الگو

این کهن الگو می‌تواند به صورت منفی هم جلوه کند، این کهن الگو می‌تواند شامل همه رفتار‌های خود تخریبی شامل اعتیاد شود. و یا تمام رفتارهایی باشد که باعث می‌شود فرد به خود و اجتماع و اطرافیان صدمان روحی و جسمی شدید بزند. شامل از بین بردن آینده شغلی، عزت نفس و تمام رفتار‌های خلاف قانون مانند قتل، دزدی و جنایت شود که به دیگران صدمه شدید وارد شود.

کارهایی که برای نابودگر مفید است:

Ÿ  داشتن دیدگاهی معنوی و کیهانی برای درک و توضیح بی‌عدالتی‌های زندگی

Ÿ  انتخاب و پیروی از یک ساختار واضح، صادق و اخلاقی؛ اگر می‌خواهید قانون‌شکنی کنید، بهتر است این راه را پیش بگیرید.

Ÿ  توجه به نتایج و عواقب رفتاری‌تان بر روی خودتان و دیگران؛ تعهد به کم کردن و یا به حداقل برساندن ناراحتی‌ها و دردهایی که ایجاد تغییر و تحول پدید می‌آورد.

Ÿ  ایجاد تعادل و توازن بین مهارت‌ها و ارزش‌های «نابودگر» و «آفرینش‌گر»

80 تا 100 درصد.

اگر کهن‌الگویی از 80 تا 100 درصد امتیاز بگیرد، می‌توان گفت این الگو در هدایت شما بسیار مطرح و مهم است. این کهن‌الگوها در وجود شما بسیار فعال بوده و موضوع داستان‌های زندگی شما را شکل می‌دهند و شما پاداش‌های مربوط به آن‌ها را دریافت می‌نمایید. یک یا دو تا از آن‌ها احتمالاً هدف قلبی زندگی شما را دربر می‌گیرد. بقیة آن‌ها مربوط به چالش‌هایی هستند که در حال حاضر با آن‌ها روبه‌رو هستید. اگر در این گروه هیچ کهن‌‌الگویی ندارید، 2 تا 4 کهن‌الگوی اول گروه بعدی الگوهای اصلی شما را تشکیل می‌دهند.

60 تا 80درصد.

کهن‌الگوهای این گروه تا حدودی در شما حضور و فعالیت دارند، اما دیدگاه‌ها و فلسفة شما را نسبت به زندگی شکل نمی‌دهد. این کهن‌الگوها به شکل پراکنده و نامرتبی در شخصیت شما حضور دارند. به عنوان مثال ممکن است به برخی از سؤال‌های مربوط به این الگو‌ها، امتیاز بالا و به برخی دیگر امتیاز پایین داده باشید.

40 تا 60 درصد.

کهن‌الگوهای این گروه در شما شدت بسیاری ندارد و اغلب آن‌ها را کم اهمیت به شمار می‌آورید. شما نمی توانید کسانی را که داستان زندگی‌شان به این اسطوره‌ها مربوط می‌شود، به آسانی درک کنید. به طور کلی این کهن‌الگوها، تأثیر قابل توجهی روی داستان زندگی شما ندارند.

0تا 40 درصد.

امتیازهای پایین‌تر 40 درصد، نشان می‌دهد شما فعالانه از این کهن‌الگوها اجتناب می‌ورزید. زیرا معتقدید این الگوها نامطلوب و منفی هستند، یا در گذشته بیش از حد این کهن‌الگوها را ابراز نموده‌اید، در نتیجه ممکن است کسانی که این تمایلات را از خود نشان می‌دهند، زننده و بیزارکننده به حساب آورید. البته ممکن است، مخالفت شما با این کهن‌الگوها به شکل ناخودآگاه ابراز شود.