آفرینشگر

اگر کهن‌الگوی آفرینش‌گر در وجود شما فعال باشد بر این باورید که توانایی خلق همه چیزهایی که در ذهن و قوه تخیل می‌گنجد، در انسان وجود دارد.


هدف: شناخت

ترس: جعلی بودن

اژدها/مشکل: ادعا کردن به عنوان بخشی از خود

عکس العمل در مقابل وظایف: پذیرش خود

هدیه/ فضیلت: خلاقیت، چشم انداز، زیبایی شناسی، تخیل، مهارت

اشتباهات: افراطی گری، ایجاد فاجعه، زود خشم

ماهیت اعتیاد: زیاده خواهی

زمینه اعتیاد: به خلاقیت


کهن الگوی آفرینشگر می‌تواند همان تلاش‌های انسان برای خلق یک ایده، هنر و یا چیزی باشد که می‌تواند در زندگی فردی و اجتماعی به مرحله ظهور برسد. این کهن الگو می‌تواند زندگی ما را مملو است پروژه‌های جدید بکند تا ما خودمان را به نوعی بهتر نشان دهیم. آفرینشگر‌ها ترس از این دارند که دنیای آن‌ها توهم باشد پس برای اینکه ثابت کنند حقیقتی در بیرون وجود دارد به جستجو می‌پردازند. مهمترین قسمت روبرو شدن با این کهن الگو یافتن و رو به رو شدن با خود است تا ارتباط حقیقت را با خود پیدا کنند.


رشد آفرینش‌گر در زندگی

«آفرینش‌گر» از هنر انگیزه می‌گیرد. خواسته و علاقة او این است که کارهای دستی به عنوان یک جزء طبیعی و پر اهمیت خلاقیت انسان شناخته و پذیرفته شود. آفرینش‌گر زمانی به شکوفایی کامل دست می‌یابد که طرز فکر جامعه از استثنا قرار دادن هنرمندان به سوی تشویق خلاقیت در همگان حرکت کند. جامعه‌ای که هر یک از اعضای خصوصیات و استعدادهای منحصر به فرد خود را به کار می‌گیرد، به تحول و پیشرفت دست می‌یابد.


در دنیای کار و شغل

او شخصی کارآفرین، مبتکر و غیرسنتی است که محصول‌ها، خدمات، راهکارها و اطلاعات تازه‌‌ای را ارئه می‌‌دهد. «آفرینش‌گر» با الهام‌های خود کار می‌کند و به آن‌ها ساختار و شکل بیرونی می‌دهد. او امکانات سازمان را به خوبی شناسایی و از آن‌ها بهره‌برداری می‌کند.


سایه کهن الگو

این کهن الگو می‌تواند به صورت منفی به طوری ظاهر شود که وسواس بیمارگونه‌ای در خلق کردن آثار به وجود آید به صورتی که همه آن‌ها ناتمام و بی استفاده رها شوند. در مدلی دیگر به صورتی بیمارگونه وابسته به کار شدن بروز می‌کند به صورتی که بسیاری از کار‌ها ناتمام مانده اند و پروژه جدیدی را شروع می‌کنیم.


کارهایی که برای آفرینش‌گر مفید است:

Ÿ  کاهش عیب جوی از خود و دیگران

Ÿ  به خاطر سپردن این مطلب که کامل کردن و به پایان رساندن پروژه‌های ارزشمند اغلب به زمان نیاز دارد.

Ÿ  کنار گذاشتن و کاهش قضاوت‌های منفی‌گرایانه‌ای که دربارة کیفیت کار خود دارید و انتخاب طرز فکر جدیدی که حرفه‌تان را نوعی خدمت می‌داند و شما را فرستاده‌ای برای پدید آوردن یک الهام یا بینش جدید به حساب می‌آورد.

Ÿ  ایجاد تعادل میان ابتکار و نوآوری از یک طرف و منطق و مسئولیت‌پذیری از جانب دیگر

Ÿ  ایجاد توازن و تعادل میان توانایی‌های «آفرینش‌گر» و «نابودگر»


درصدهایی که روی نمودار دریافت کردید به چه معناست؟

80 تا 100 درصد.

اگر کهن‌الگویی از 80 تا 100 درصد امتیاز بگیرد، می‌توان گفت این الگو در هدایت شما بسیار مطرح و مهم است. این کهن‌الگوها در وجود شما بسیار فعال بوده و موضوع داستان‌های زندگی شما را شکل می‌دهند و شما پاداش‌های مربوط به آن‌ها را دریافت می‌نمایید. یک یا دو تا از آن‌ها احتمالاً هدف قلبی زندگی شما را دربر می‌گیرد. بقیة آن‌ها مربوط به چالش‌هایی هستند که در حال حاضر با آن‌ها روبه‌رو هستید. اگر در این گروه هیچ کهن‌‌الگویی ندارید، 2 تا 4 کهن‌الگوی اول گروه بعدی الگوهای اصلی شما را تشکیل می‌دهند.

60 تا 80درصد.

کهن‌الگوهای این گروه تا حدودی در شما حضور و فعالیت دارند، اما دیدگاه‌ها و فلسفه شما را نسبت به زندگی شکل نمی‌دهد. این کهن‌الگوها به شکل پراکنده و نامرتبی در شخصیت شما حضور دارند. به عنوان مثال ممکن است به برخی از سؤال‌های مربوط به این الگو‌ها، امتیاز بالا و به برخی دیگر امتیاز پایین داده باشید.

40 تا 60 درصد.

کهن‌الگوهای این گروه در شما شدت بسیاری ندارد و اغلب آن‌ها را کم اهمیت به شمار می‌آورید. شما نمی توانید کسانی را که داستان زندگی‌شان به این اسطوره‌ها مربوط می‌شود، به آسانی درک کنید. به طور کلی این کهن‌الگوها، تأثیر قابل توجهی روی داستان زندگی شما ندارند.

0تا 40 درصد.

امتیازهای پایین‌تر از 40 درصد، نشان می‌دهد شما فعالانه از این کهن‌الگوها اجتناب می‌ورزید. زیرا معتقدید این الگوها نامطلوب و منفی هستند، یا در گذشته بیش از حد این کهن‌الگوها را ابراز نموده‌اید، در نتیجه ممکن است کسانی که این تمایلات را از خود نشان می‌دهند، زننده و بیزارکننده به حساب آورید. البته ممکن است، مخالفت شما با این کهن‌الگوها به شکل ناخودآگاه ابراز شود.