جادوگر

اگر کهن‌الگوی جادوگر در وجود شما فعال باشد استنباط و برداشت را مسئول و تعیین کننده حقیقت می‌دانید.

هدف: تغییر و تحول

ترس: جادوی شیطانی

اژدها/مشکل: تغییر فرم

عکس العمل در مقابل وظایف: تطبیق دادن و به تعادل رساندن همه چیز با جهان هستی

هدیه/ فضیلت: خود اتکایی، تحول، قدرت شفا

اشتباهات: دستکاری مشکلات دیگران، قطع شدن ارتباط با واقعیت، جنون مرشد بودن

ماهیت اعتیاد: قدرت

زمینه اعتیاد به: داروهای توهم زا، مواد مخدر، ماریجوانا

کهن الگوی جادوگر با جستجوی عمیق قوانین علوم و متافیزیک سعی در کشف چگونگی تغییر موقعیت‌ها، تاثیر بر مردم و آوردن رویاها به واقعیت دارد. اگر این کهن الگو بتواند بر وسوسه سوء استفاده قدرت فائق آید می‌تواند انرژی‌های خود را در مسیر درست بکار گیرد. تلاش جادوگر بر استفاده از جادو نیست بلکه او می‌خواهد از تغییر را در چیزی یا کسی ایجاد کند. جادوگر قدرت فوق العاده‌ای دارد و حتی می‌تواند این قدرت ترس نیز باشد. آنان حتی می‌توانند از خود نیز بترسند و از اینکه به بقیه صدمه بزنند بهراسند. هدف جادوگر می‌تواند تغییرخود باشد تا بتواند به مرحله بالاتری از وجود دست یابد.

رشد جادوگر در زندگی

هدف این کهن‌الگو یافتن درکی عمیق از نیروهای دنیاست به همین علت «جادوگرها» اغلب در حاشیة اجتماع زندگی می‌کنند، چون جوامع مدرن بیش‌تر سطحی‌اند. پایین آمدن دیوار برلین، خاتمة آپارتایدِ آفریقای جنوبی و عفو مجرمان از طرف کسانی که به آن‌ها آسیب رسیده است، نمونه‌هایی از جلوه و فعالیت‌های اجتماعی جادوگرند. محبوبیت مجموعة هری‌پاتر، عطش و کششی را که کودکان و همچنین بزرگسالان به جادو و افسون‌گری دارند نشان می‌دهد. با وجود این بدون آموزش کافی و عمومی در زمینة علوم درونی و آمیزش علوم باستانی و امروزی برای شناخت هستی و معنای زندگی، کهن‌الگوی «جادوگر» فرصت قابل توجهی برای ابراز وجود و مفید بودن در سطح اجتماعی نخواهد یافت.

در دنیای کار و شغل

در این نقش، «جادوگر» با بینش گستردة خود، دیگران را در وفادار ماندن به ارزش‌های قلبی، همکاری و تحقق بخشیدن به رؤیاهای‌شان تشویق و یاری می‌نماید (مارتین لوترکینگ). مدیران «جادوگر» مهارت قابل توجهی در تشویق و ترویج انعطاف‌پذیری، مسئولیت و پاسخگو بودن در کارمندان‌شان دارند. آن‌ها پدیدآورندة شرکت‌ها و همکاری‌هایی هستند که به خوبی با هم آمیخته و چیزی فراتر و ارزشمندتر از مجموع تولیدهای یکایک اعضا ایجاد می‌کنند. در مدیریت جنبش‌های عمومی، بسیار موفق‌اند. در جزئیات امور زیاد دخالت نمی‌کنند، بلکه در ابتدا آرمان و بینش اصلی را به اطلاع همة اعضا می‌رسانند و سپس به هر فرد استقلال لازم برای تصمیم‌گیری و پیشبرد گروه به سمت این اهداف اهدا می‌‌کنند.

سایه کهن الگو

این کهن الگو می‌تواند به صورت منفی هم جلوه کند بدین صورت که یک جادوی بد ممکن یک چیز خوب را به یک چیز بد تبدیل کند. این زمانی اتفاق می‌افتد که احساس حقارت و کمبود به وجود می‌آید و شخص با گزینه‌های کم و محدودی مواجه می‌شود و احساس کمبود اعتماد به نفس می‌کند. یکی دیگر از نکات منفی جادوگری صدمه زدن به خود شخص و یا اطرافیانش از طریق افکار و اعمال منفی است.

کارهایی که برای جادوگر مفید خواهد بود:

Ÿ  پیش گرفتن روش‌های علمی جهت آشنایی کافی با عملکرد دنیا؛ مطالعه دربارة فرایندهای طبیعی و پی‌گیری راهکارهای مفید و مؤثر، نه هر فکری که به نظر خوب می‌آید.

Ÿ  انجام کارهای درونی که آگاهی‌های فردی را بالا می‌برند، زخم‌های دوران کودکی را التیام می‌دهند و معنویت و هدفمندی را در وجود شما ترویج می‌نمایند.

Ÿ  توجه به افکار و رفتار دیگران بدون این‌که نیازی به تغییر آن‌ها داشته باشید.

Ÿ  ایجاد برنامه و ساعات کار روزانه، گذران وقت در طبیعت و لذت بردن از عطوفت

Ÿ  ایجاد تعادل و توازن بین ارزش‌های «جادوگر» و «حاکم»

80 تا 100 درصد.

اگر کهن‌الگویی از 80 تا 100 درصد امتیاز بگیرد، می‌توان گفت این الگو در هدایت شما بسیار مطرح و مهم است. این کهن‌الگوها در وجود شما بسیار فعال بوده و موضوع داستان‌های زندگی شما را شکل می‌دهند و شما پاداش‌های مربوط به آن‌ها را دریافت می‌نمایید. یک یا دو تا از آن‌ها احتمالاً هدف قلبی زندگی شما را دربر می‌گیرد. بقیة آن‌ها مربوط به چالش‌هایی هستند که در حال حاضر با آن‌ها روبه‌رو هستید. اگر در این گروه هیچ کهن‌‌الگویی ندارید، 2 تا 4 کهن‌الگوی اول گروه بعدی الگوهای اصلی شما را تشکیل می‌دهند.

60 تا 80درصد.

کهن‌الگوهای این گروه تا حدودی در شما حضور و فعالیت دارند، اما دیدگاه‌ها و فلسفة شما را نسبت به زندگی شکل نمی‌دهد. این کهن‌الگوها به شکل پراکنده و نامرتبی در شخصیت شما حضور دارند. به عنوان مثال ممکن است به برخی از سؤال‌های مربوط به این الگو‌ها، امتیاز بالا و به برخی دیگر امتیاز پایین داده باشید.

40 تا 60 درصد.

کهن‌الگوهای این گروه در شما شدت بسیاری ندارد و اغلب آن‌ها را کم اهمیت به شمار می‌آورید. شما نمی توانید کسانی را که داستان زندگی‌شان به این اسطوره‌ها مربوط می‌شود، به آسانی درک کنید. به طور کلی این کهن‌الگوها، تأثیر قابل توجهی روی داستان زندگی شما ندارند.

0تا 40 درصد.

امتیازهای پایین‌تر از 40 درصد، نشان می‌دهد شما فعالانه از این کهن‌الگوها اجتناب می‌ورزید. زیرا معتقدید این الگوها نامطلوب و منفی هستند، یا در گذشته بیش از حد این کهن‌الگوها را ابراز نموده‌اید، در نتیجه ممکن است کسانی که این تمایلات را از خود نشان می‌دهند، زننده و بیزارکننده به حساب آورید. البته ممکن است، مخالفت شما با این کهن‌الگوها به شکل ناخودآگاه ابراز شود.