دلقک

اگر کهن‌الگوی دلقک در وجود شما فعال باشد زندگی را برای لذت بردن از آن می‌خواهید.

هدف: لذت

ترس: زندگی نکردن با خوشی

اژدها/مشکل: به بازی گرفتن

عکس العمل در مقابل وظایف: اعتماد به روند کارها

هدیه/ فضیلت: آزادی، طنز، زندگی در لحظه، شادی فراوان

اشتباهات: فسق، بی مسئولیتی، تنبلی، گفتن جوک‌های بی رحمانه

ماهیت اعتیاد: مستی

زمینه اعتیاد به: هیجان، کوکائین، الکل

کهن الگوی دلقک به ما کمک می‌کند تا از پروسه زندگیمان لذت ببریم. اگرچه ممکن است این کهن الگو شباهت زیادی با صفات تنبلی و بی نظمی داشته باشد اما نکته مثبت این است که این کهن الگو ما را از میان هیاهوی کار و اجتماع و بقیه درگیری ها به سوی لذت بردن از زندگی رهنمون می‌سازد. هدف این کهن الگو رسیدن به هدف نهایی لذت از زندگی با تمام پارادوکس‌ها و سردرگمی‌ها است. چیزی که باعث می‌شود این کهن الگو بیشتر به چشم بیاید و کمبود آن احساس شود نبود حس زندگی و زنده بودن است. در این صورت ممکن است به فرزانگی برسیم اما از آن چیزی نفهمیم و لذت نبریم

رشد دلقک در زندگی

کهن‌الگوی «دلقک» را در جاهای مختلفی مانند سیرک‌ها، نمایش‌های کمدی و فیلم‌های سینمایی می‌بینیم. مدارس، سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف بیش از پیش به این آگاهی رسیده‌اند که طنز و بازیگوشی خلاقیت را افزایش می‌دهند.

در دنیای کار و شغل

مدیران «دلقک» می‌دانند چطور همه چیز را خنده‌دار و شاد جلوه دهند. آن‌ها متفاوت فکر می‌‌کنند و به همین دلیل می‌توانند غافلگیر‌کننده و فکاهی عمل کنند. «دلقک‌»‌های مدیر، مهارت خوبی در آسان گرفتن چالش‌های گوناگون امور اداری و سازمانی از خود نشان می‌دهند. آن‌ها سایرین را به جایگزین کردن یأس با خنده تشویق می‌کنند و اغلب راه‌حل‌های بامزه و ابتکاری برای مسائل مختلف و رسیدگی به امور می‌یابند.

سایه کهن الگو

این کهن الگو ممکن است در صورت ناپختگی به دله گی، تنبلی، شهوت رانی تبدیل شود که تنها لذت جسمانی برایش مهم باشد و بدون احساسات و یا کنترل به زندگی ادامه دهد.

کارهایی که برای دلقک مفید خواهد بود:

Ÿ  پذیرفتن و به اتمام رساندن مسئولیت‌ها وظایفی که به نظر بی‌روح و خسته‌کننده می‌رسند.

Ÿ  یافتن راه‌هایی برای سرگرم‌کننده کردن کارهای عادی و تکراری روزمره.

Ÿ  توجه به این مطلب که ممکن است جوک‌های شما دیگران را برنجاند.

Ÿ  شناخت و روشن کردن ارزش‌های فردی و حمایت از عزیزان‌تان

Ÿ  رفتار و تصمیم‌گیری متعادل و فهمیده

Ÿ  ایجاد توازن و تعادل بین ارزش‌های «دلقک» و «فرزانه»

80 تا 100 درصد.

اگر کهن‌الگویی از 80 تا 100 درصد امتیاز بگیرد، می‌توان گفت این الگو در هدایت شما بسیار مطرح و مهم است. این کهن‌الگوها در وجود شما بسیار فعال بوده و موضوع داستان‌های زندگی شما را شکل می‌دهند و شما پاداش‌های مربوط به آن‌ها را دریافت می‌نمایید. یک یا دو تا از آن‌ها احتمالاً هدف قلبی زندگی شما را دربر می‌گیرد. بقیة آن‌ها مربوط به چالش‌هایی هستند که در حال حاضر با آن‌ها روبه‌رو هستید. اگر در این گروه هیچ کهن‌‌الگویی ندارید، 2 تا 4 کهن‌الگوی اول گروه بعدی الگوهای اصلی شما را تشکیل می‌دهند.

60 تا 80درصد.

کهن‌الگوهای این گروه تا حدودی در شما حضور و فعالیت دارند، اما دیدگاه‌ها و فلسفة شما را نسبت به زندگی شکل نمی‌دهد. این کهن‌الگوها به شکل پراکنده و نامرتبی در شخصیت شما حضور دارند. به عنوان مثال ممکن است به برخی از سؤال‌های مربوط به این الگو‌ها، امتیاز بالا و به برخی دیگر امتیاز پایین داده باشید.

40 تا 60 درصد.

کهن‌الگوهای این گروه در شما شدت بسیاری ندارد و اغلب آن‌ها را کم اهمیت به شمار می‌آورید. شما نمی توانید کسانی را که داستان زندگی‌شان به این اسطوره‌ها مربوط می‌شود، به آسانی درک کنید. به طور کلی این کهن‌الگوها، تأثیر قابل توجهی روی داستان زندگی شما ندارند.

0تا 40 درصد.

امتیازهای پایین‌تر از 40 درصد، نشان می‌دهد شما فعالانه از این کهن‌الگوها اجتناب می‌ورزید. زیرا معتقدید این الگوها نامطلوب و منفی هستند، یا در گذشته بیش از حد این کهن‌الگوها را ابراز نموده‌اید، در نتیجه ممکن است کسانی که این تمایلات را از خود نشان می‌دهند، زننده و بیزارکننده به حساب آورید. البته ممکن است، مخالفت شما با این کهن‌الگوها به شکل ناخودآگاه ابراز شود.