دیونیسوس (باکوس)

نماد: شادی، لذت و عشق

ویژگیهای شخصیتی

·  دیونوسوس کهن الگویی است که در آن تمایلات مردانه و زنانه هر دو وجود دارد.

·  مردان دیونوسوسی خصوصیاتی دارند که در دیگر مردان وجود ندارد و طرد شده است.

·  مرد دیونوسوسی دنبال سیر و سلوک عرفانی است و بیش از اندازه جذاب و فریبنده است.

·  معاشقه و رسیدن به خلسه و رها کردن زندگی روزمره از ویژگیهای وی است.

·  این افراد روح بسیار حساسی دارند و کودک الهی دارند.

·  از ذهن و کارهای مربوط به ذهن فراری هستند.

·  بدون چارچوب هستند، و هیچ حد و حدود و قانون و مقرراتی برای خودشان قائل نیستند .

·  دوست دارند که آزاد و رها باشند. تعهد برای این افراد بسیار دشوار است و حکم قفس را دارد.

·  لباس پوشیدن، مدل مو و آرایش صورت این افراد خاص خاص خودشان است و خیلی جامعه پسند نیست.

·  اغلب به مواد مخدر روی می آورند و انواع و اقسام آنها را امتحان می کنند.

برای شرکت در آزمون کلیک کنید. 

اسطوره دیونوسوس

دیونوسوس که رومیان او را بَکِس می نامیدند، ستوده ترین نماد بود. گیاه محبوبش انگور بود و تمامی طبیعت قلمرو اوست. در افسانه های یونانی، دیونوسوس پسر زئوس و زنی به نام سمیل بود.

کهن الگوی دیونوسوس

کهن الگوی دیونوسوس نکات بالقوه ی مثبت و منفی زیادی در خود دارد. وجود او پر است از احساسات متفاوت که می تواند در روان فرد و اجتماع تناقضهایی ایجاد کند. این کهن الگو در مردان عارف و قاتل (هر دو) وجود دارد. در مردان و زنانی یافت می شود که به دنبال لحظات شاد و هوسهای ضد و نقیض هستند.

پرورش دیونوسوس

بسیاری از مردانی که از کهن الگوی دیونوسوس در وجودشان خبری نیست، از نظر هیجانی و احساسی کاملا خشک و بی روح هستند. از حس شادی و رضایت تهی هستند. کهن الگوی دیونوسوس به لحظه ی حال توجه می کند، نه هدفی که قرار است در آینده به آن برسد. شادی، هیجان، روابط صمیمی و موسیقی مواردی است که برای کهن الگوی دیونوسوس مهم به شمار می آید. مرد دیونوسوسی کاملا در لحظه زندگی می کند و در لحظه از زندگی اش لذت می برد.

والدین

این که پسر دیونوسوسی تصویری مثبت از خود دارد یا نه بیشتر به نوع رفتار و واکنش های پدر و مادرش بستگی دارد. در هر حال نبود تایید و حمایت پدر و مادر اتفاقی است که برای بیشتر پسران دیونوسوسی رخ می دهد. او پسری است بازیگوش که در لحظه زندگی می کند و خیلی نگران آینده نیست. بسیاری از پسران دیونوسوسی به مادرشان علاقه دارند و بیشتر به مادر شباهت دارند تا پدر. اگر فرزند دیونوسوسی انتظارات مادرش را برآورده نکند، با مادر نیز بیگانه خواهد ماند. این اتفاق بیشتر زمانی رخ می دهد که کهن الگوی آتنا، کهن الگوی غالب در مادرش باشد.

دوران کودکی

او در کودکی به شکل دخترها بزرگ شده است. پسر دیونوسوسی اغلب در کودکی لباسهای دخترانه می پوشد و ناخودآگاه به طرف کارهایی کشیده می شود که دخترها انجام می دهند، و بازی های دخترانه برایش جذاب تر از بازی های پسرانه مثل تفنگ بازی و توپ بازی است. او دوست دارد زندگی ای غنی از تجربیات حسی داشته باشد و از پنج حسش استفاده کند. به رنگ ها علاقه مند است و موسیقی را دوست دارد. بسیار خوشخواب و متوقع است و همه را در خدمت خود می داند.

دوران بلوغ

دوره بلوغ معمولا دوره ای بحرانی برای دیونوسوسی هاست. در این دوران درگیر نوسانات عاطفی زیادی می شوند و همه چیز برای آنها تشدید می شود. استفاده از مواد مخدر ریسک بزرگ این دوره است. اگر پسر دیونوسوسی در خانواده و فرهنگی زندگی کند که پیرو باورهایی خاص باشند، ممکن است حتی احساس گناه هم به مشکلات او افزوده شود.

دوران تحصیل

دیونوسوسی‌ها اصولاً اهل درس خواندن نیستند، به نمرات و درس و مدرسه اهمیتی نمی دهند و دلیلی برای درس خواندن و مدرک گرفتن ندارند. با این حال در درک مفاهیم فلسفی بسیار قوی هستند. پسر دیونوسوسی به دنبال تجربه های همراه با بی بند و باری، مواد مخدر که اغلب با تحصیل و شغل تداخل پیدا می کنند، می رود.

شغل و حرفه

مردان دیونوسوسی اهل کار کردن نیستند و فکر می کنند هیچ کاری، لیاقت این را ندارد که ایشان انجام دهند، فکر می کنند همیشه باید افرادی در جامعه وجود داشته باشند که کار کنند و مقدمات و مسائل زیربنایی ایشان را آماده کنند تا ایشان زندگی راحت و بی دردسری داشته باشند و بتوانند در آرامش و امنیت زندگی کنند. دوست دارند که همیشه در خانه باشند و از خانه بیرون نروند. کارهایی مثل استاد معنوی شدن و یا نواختن موسیقی برای دل خود، از نظر آنان مناسب است. مردان دیونوسوسی را می توان در میان ستارگان موسیقی و بازیگران سینما که اعتیاد به الکل مواد مخدر دارند، یافت.

·  بی علاقه به تحصیل و رقابت.

·  اهل کارهای تیمی نیست.

·  بی علاقه به شهرت و قدرت.

·  بسیاری از آنها بیکارند.

·  شغل هنرپیشه یا خواننده.

رابطه با مردان

مرد دیونوسوسی معمولا علاقه ای به ارتباط با همجنسان خودش ندارد، چون هیچ احساس مشترکی با آنها ندارد. او با دوستان مردش همراه نیست. او بیشتر دوست دارد شخصی عمل کند تا این که عضوی از یک گروه یا تیم باشد و چندان هم اهل رقابت نیست. مردان دیونوسوسی می توانند با مردان هرمسی رابطه ای صمیمی برقرار کنند و همچنین رابطه ی آنها با مردان هفائستوسی هم خوب است. مردان آپولویی هم که نقطه ی مقابل دیونوسوسی ها هستند، به سوی آنها کشیده می شوند.

رابطه با زنان

حالتهای کودکانه او باعث می شود زنان زیادی تمایل داشته باشند مراقبت از او را به عهده بگیرند. حساس بودن و لذت بردن از زیبایی، زنهای زیادی را به سمت او جذب می کند. طبیعت مردان دیونوسوسی به طبیعت زنان بسیار نزدیک است به طوری که زن ها احساس نمی کنند که با یک مرد ارتباط دارند. برای برقراری ارتباط، زنان را ترجیح می دهند، چون حرف آنها را بسیار بهتر می فهمند و احساس نزدیکی زیادی به ایشان می کنند و می توانند با آنها هر طور که می خواهند و بدون هیچ ملاحظه ای رفتار کنند و بالا و پایین های احساسی شان را با ایشان زندگی کنند.

ازدواج

مرد دیونوسوسی زنی را برای ازدواج می خواهد که بتواند نیازهای او را، هر آنچه که باشد، برطرف نماید و در قبال این رفع نیازها از او توقعی نداشته باشد و مزاحم فضاهای شخصی و خصوصیش نشود. توقع دارد همسرش در نقش مادر برایش ظاهر شود و سرویس و خدمات نه صرفا همسرانه، بلکه مادرانه به او بدهد.

فرزندان

مرد دیونوسوسی به خودی خود آن قدر کودک است که نمی تواند خیلی به فرزندانش بپردازد. به قدری خودش سرویس می گیرد که جایی برای سرویس گرفتن فرزندش باقی نمی ماند. او گاهی شاد و هیجان زده است و گاهی افسرده و ناامید. او به هر چه در لحظه حاضر میگوید اعتقاد دارد، ولی نمی توان بعدا برای انجام آن به او اتکا کرد. بی ثبات و غیرقابل اتکا است. پدری این چنین موجب می شود کودکان کاملا بی ثبات و بی اعتماد بار بیایند.

میانسالی

سالهای میانی در زندگی مرد دیونوسوسی می تواند سالهایی بحرانی باشد. او ممکن است در این سالها درگیر اعتیاد به الکل و مواد مخدر و ورشکستگی کاری باشد. با تلاش و حرکت به سوی کارهایی با معنا و ایجاد تعهد در روابط، مرد دیونوسوسی می تواند به عمق و پختگی اش بیفزاید و شادی و لحظاتی خلاق را به زندگی روزمره بیاورد.

کهنسالی

نوع گذر مرد دیونوسوسی از بحران های میانسالی سه الگو برای سال های پایانی زندگیش شکل می دهد. الگوی رایج اول عبارت است از ادامه ی همان مشکلات میانسالی یعنی اعتیاد به الکل مشکلات کاری و روابط. الگوی بعدی ترکیبی است از ویژگیهای دیونوسوسی و ثروت به ارث رسیده که باعث می شود مرد دیونوسوسی در سال های پایانی زندگی همان حالتهای دوران جوانی را داشته باشد. الگوی سوم که به ندرت اتفاق می افتد، پختگی و بلوغ حالتهای دیونوسوسی در اوست که باعث می شود کاملا در لحظه زندگی کند و همزمان احساساتی غنی داشته باشد.

برای شرکت در آزمون کلیک کنید.