هوش هيجاني برادبري و گريوز


تعداد سوالات
28
مدت زمان
5 دقیقه

شروع آزمون


آزمون هوش هيجاني برادبري (Bradberry EQ) توسط دكتر تراويس برادبري و دكتر جين گريوز در سال 2004 تدوين شده است. اين نمره هوش هيجاني شما را به صورت كلي گزارش مي كند.

 افرادي كه از سطح نامطلوبي از هوش هيجاني برخوردار هستند، علاوه بر اينكه نمي توانند از ظرفيت هاي خود در كسب و كار استفاده كنند، پژوهش ها نشان داده اند كه اين افراد در بلندمدت دچار مشكلات سلامت جسمي از قبيل بيماري قلبي، سرطان و فشارخون بالا، مشكل خواب (به خواب رفتن پا در خواب ماندنسردرد، ناراحتي هاي معده و سوءهاضمه، احساس خستگي، كاهش اشتها، تب، فراموشي، پشت درد و تپش قلب تندتر از حد معمول ميشوند

سركوبي عواطف و احساسات خشم آلود و منفي، باعث به وجودآمدن نوعي احساس آرامش ظاهري و كاذب مي‌گردد و سبب مي‌شود ابراز عواطف منفي به حداقل برسد. پژوهش ها نشان داده‌اند كه هرچند ممكن است فروخوردن خشم از لحاظ رفتاري نشانه ي مثبتي تلقي شود، اما به همان اندازه بيرون ريختن خشم باعث افزايش فشار خون فرد مي‌گردد. از طرف ديگر، استفاده از مكانيسم هاي دفاعي چون انكار و سركوبي مي‌تواند سبب پيشرفت سرطان در بيمار شود. خشم فروخورده، باعث افزايش احتمال ابتلا به سرطان و بيماري هاي عروق كرونر و يا گسترش آنها مي‌شود. بنابراين همان گونه كه ملاحظه مي‌كنيد خشم مانند يك شمشير دو لبه عمل مي‌كند.

دشمني و خصومت نيز همانند خشم با مشكلات جسمي نظير بيماري قلبي ارتباط دارد. يكي از دلايل ساده ي ارتباط بين هيجانات منفي، نظير خشم و اضطراب با مشكلات سلامت جسمي اين است كه هنگامي كه ما در سطح بالايي از هيجانات منفي قرار داريم، الگوهاي فكري ما تا حد زيادي مختل مي‌شود و در نتيجه ظرفيت محافظت از سلامت جسمي كاهش مي‌يابد و سيستم دفاعي بدن ما ضعيف مي‌شود. ما مي‌توانيم ياد بگيريم كه خشم و ساير هيجانات منفي را به مقدار مناسب بروز دهيم. به طور كلي خشم در ما به دليل سيستم اعتقادي معيوب مان پديد مي آيد.

آلبرت آليس، روان درمانگر امريكايي عبارت "باورهاي نامعقول" را براي آن به كار برده است. همه ما مي‌توانيم يادبگيريم كه چگونه اين باورهاي نامعقول را به حداقل برسانيم و آن‌ها را به باورهاي معقول، يعني باورهايي كه در زندگي روزمره ما عملي تر هستند و بر پايه ي ارزيابي زمينه هاي زندگي واقعي قرار دارند، تبديل كنيم. به همين ترتيب، مديريت موثر ساير جنبه هاي هيجاني نيز همواره قابل فراگيري است.

بسياري از انسانهاي موفق در حوزه كسب و كار و حوزه هاي فردي، الزاما هوش يا تحصيلات فوق العاده اي نداشته اند. تست و تايپ از موثرترين فاكتورها در موفقيت اين افراد را هوش بالاي هيجاني، مي داند. نكته ي قابل توجه در هوش هيجاني اين است كه اين هوش، قابل ارتقا و اكتسابي مي باشد. تست و تايپ آگاهي از سطح هوش هيجاني را از اولين گام هاي آغاز موفقيت مي داند. براي شروع مسير موفقيت تركيب و استنباط از تفاسير ساير آزمونهاي روانشناسي استاندارد در حوزه كسب و كار، توصيه مي گردد

تست و تايپ توصيه مي نمايد از آزمون هوش هيجاني بار_ان كه 15 عامل را در هوش هيجاني ارزيابي مي نمايد و هر عامل را جداگانه امتياز مي دهد و آزمون هوش چند گانه  گاردنر كه 8 نوع هوش، از هوش هاي شناخته شده را به تفكيك مورد ارزيابي قرار مي دهد، استفاده نماييد.


مواردي كه بايد در هنگام پاسخ دهي به سوالات اين آزمون مورد توجه قرار دهيد:

ارزيابي واقعي و دقيق مهارتهاي هوش هيجاني به اراده ي شما براي پاسخ دهي دقيق وابسته است. براي اين كار بايد عميقاً فكر كنيد كه در وضعيت‌هاي مختلف چگونه رفتار مي‌كنيد. در پاسخ دادن به موارد زير توجه كنيد:

الف) ابتدا از طرز تفكر و رفتار خود در وضعيت‌هاي مختلف، در ذهنتان تصويري واضح و شفاف ايجاد كنيد.(همه وضعيت ها را در نظر بگيريد، نه فقط وضعيت هايي كه به خوبي از عهده ي آن‌ها بر مي آييد.) 

ب) سپس، بگوييدكه هرچندوقت يكبار يا با چه فراواني، رفتار ذكر شده در سوال را انجام مي‌دهيد.


شروع آزمون