آتنا (مینورا)

نماد عقل و مهارت


ویژگیهای شخصیتی

·  آتنا به خاطر تدبیر اندیشی و راه حل های عملیش به اسطوره عقل شهرت داشت.

·  انگیزه رفتاری این زن، اولویتهای خودش است. در واقع آتنا، زن را آماده می سازد که به جای پاسخگویی به نیازهای دیگران بر خواسته های خویش متمرکز شود.

·  قادر است بدون برقرار کردن رابطه و یا نزدیکی عاطفی، دوست، همکار و محرم راز مردان باشد.

·  زره عقلانیت، زن آتنایی را معمولا از احساس درد مصون می دارد. در اوج بحرانهای عاطفی و تضادهای درونی، آتنا قادر است احساسات را کاملا انکار کند و همچنان به نظارت وقایع و تحلیل آنها بپردازد.

·  کهن الگوی آتنا در زمینه های تجارت، فرهنگ و آموزش، علوم، ارتش و سیاست شکوفایی دارد.

·  دور اندیشی، طرح ریزی، مهارت در کار و نیز صبر و شکیبایی شیوه کاری و مشخصه کهن الگوی آتناست.

·  بر خلاف بعضی از دختران دیگر بی دردسر است. جیغ و فریاد و زار زدن شیوه آنها نیست.

·  زنان آتنایی می دانند چگونه به رقابت با دیگران بپردازند و برای آینده خود برنامه ریزی کنند.

·  بسیار با نظم و ترتیب و مقررات هستند.

·  عملگرا هستند. آنان قانون و مقررات جامعه را به نحو احسن اجرا می کنند و محافظ تمدن و شهرنشینی و نظم و قواعد مربوط به آن هستند.

·  آتنا، باهوش، مدبر است و همیشه با هدف و برنامه پیش می رود.

·  آتنا نماد سنجش و داوری نیز هست، اما داوری های او بر حسب احساسات شخصی خودش نیست، بلکه بر اساس اصول اخلاقی و موازین راستی است.

برای شرکت در آزمون کلیک کنید. 

اسطوره آتنا

بنا به افسانه ها، متیس اولین همسر رسمی زئوس، نماد عقل و دانایی بود. پیشگویی شده بود که متیس دو فرزند استثنایی به دنیا می آورد: دختری که در شهامت و حکمت با زئوس برابری می کند و پسری که پادشاه همه می شود. از این رو وقتی متیس آتنا را حامله بود، زئوس با نیرنگ او را بلعید. سپس آتنا در سر پدر رشد یافت و از سر او، در هیات زنی بالغ با زره درخشان طلایی بر تن و نیزه ای بر دست تولد یافت.

کهن الگوی آتنا

آتنای عاقل به خاطر تدبیر اندیشی و راه حلهای عملیش شهرت داشت. آتنا الگوی شخصیتی زنانی است که تحت فرمان عقلشان هستند و از قلبشان پیروی نمی کنند. نشانگر این واقعیت است که خوب اندیشیدن، مقاومت در اوج بحران عاطفی و تدبیر کردن برغم تضادها خصایص ذاتی برخی از زنان است. آنیموس یا بخش مردانه اش مسئول اندیشیدن او نیست، بلکه خود زنانه اش است که با وضوح و برای خویش می اندیشد.


پرورش آتنا

زنانی که ذاتا شباهتی به آتنا ندارند، می توانند این کهن نمونه را از طریق تحصیل و حرفه در خود پرورش دهند. تحصیل علم نیازمند ویژگیهای آتنایی است. با جدی گرفتن مدرسه و تحصیل، زن عادت به مطالعه را در خود پرورش می دهد. رفتار "حرفه ای" مستلزم آن است که زن منطقی، جدی و کاردان باشد. ناظری بی طرف باشد، منطقی فکر کند و مهارت حرفه ای را در خود پرورش دهد. تحصیل هر نوع علمی موجب پرورش این کهن نمونه می شود. آگاهی از واقعیتهای ملموس، واضح اندیشی، آمادگی برای امتحانات و گذراندن آنها همگی تمریناتی است که آتنای وجود را بیدار می کند.


والدین

مادر دختر آتنایی اگر خود خصایص آتنایی نداشته باشد، معمولا مورد بی احترامی و ناسپاسی دختر قرار می گیرد و گاه احساس می کند که دخترش از تیره ای کاملا متفاوت است. تجربه داشتن مادری که پیوسته نقصی را در دختر آتنایی خود می بیند، به رشد شخصیتی دختر خلال وارد می کند. زن آتنایی اگر پدری همچون زئوس داشته باشد که موفق و متشخص است، معمولا رابطه خوبی با پدرش دارد و موقعیت او در خانواده مانند پسر ارشد خانواده است.


دوران کودکی

کودک آتنایی مانند کودک آرتمیسی از توانایی تمرکز حواس برخوردار است و تمایلات روشنفکری آگاهانه دارد. آتنای کودک زمانی که خواندن را می آموزد سرش همیشه توی کتاب است و زمانی را که با خواندن سپری نمی کند، کنجکاوانه با سوالات خویش به دنبال پدر است. معمولا سوالات خود را از مادر نمی پرسد، مگر اینکه مادری آتنایی داشته باشد که به او پاسخهای منطقی دلخواهش را بدهد. دختر آتنایی کنجکاو و به دنبال اطلاعات است و می خواهد بداند چیزها چگونه کار می کنند.


دوران بلوغ

دختران آتنایی به شناخت موتور ماشین علاقه دارند و می دانند چگونه وسایل مختلف را تعمیر کنند. آنها را می توان در کلاسهای آموزش کامپیوتر یافت و آنها با کامپیوتر احساس نزدیکی می کنند، زیرا نحوه تفکر آنها مشخص و مستقیم است و به جزئیات توجه دارند. آنها دخترانی هستند که از بازار بورس سهام شناخت دارند و سرمایه گذاری و سرمایه اندوزی می کنند.


دوران تحصیل

زن آتنایی در گستره دانشگاهی پژوهشگری قادر و تواناست. در ریاضیات و علوم قوی است. گرفتن مدارک عالی تحصیلی، از بزرگترین هدفهای اوست و تا هر وقت که بتواند درس می خواند. بالاترین لذت برای او کسب مدارک بالای تحصیلی است. دانش آموز آتنایی به دنبال مطالعه و کشف علم و اطلاعات است. برای مطالعه دروس از ابتدای سال تحصیلی برنامه ریزی می کند و هیچگاه او را شب امتحان، نگران و هراسان با حجمی از کتابهای نخوانده نخواهید دید.


شغل و حرفه

او می تواند آموزگاری عالی باشد، زیرا مسائل را به خوبی و روشنی توضیح می دهد. اگر موضوع درس نیاز به اطلاعاتی دقیق داشته باشد، او حتما در آن خبره می شود. تبحر او در مسائل پیچیده ای است که باید مرحله به مرحله توضیح داده شود. آموزگار آتنایی احتمالا سختگیر است، بهانه های مختلف شاگردان را قبول نمی کند و از آنها توقع زیادی دارد و هرگز بی مورد نمره نمی دهد. به شاگردان خوب و کوشا علاقه مند است و اکثر اوقات خود را با آنها می گذراند.

·  دارای تحصیلات بالا

·  اساتید دانشگاه

·  مدیر بازرگانی و فعال در تجارت

·  فعالیت در کنار یک مرد با نفوذ

·  آموزگاری خوب

·  مشاوری مدبر


رابطه با مردان و زنان

زنان آتنایی، بسیار منطقی هستند و در کلیه امور زندگی، عقلانیت را لحاظ می کنند و توجهی به احساسات و عواطف ندارند. این زنان، غالباً به دوستی و رفاقت با مردان تمایل داشته و از میان مردان هم فقط مردان قدرتمند و قهرمان و در حوزه سر، اجازه هم صحبتی و همنشینی با آنها را دارند. آنها فعالیتهای مردانه را به تنهایی یا همراه با مردان انجام داده و اینگونه روابط را می پسندند. از بین دختران هم کسانی را برای دوستی انتخاب می کنند که هم شأن و منزلت خودشان باشند و با هر کسی دوست نمی شوند. در کل، دوستان این افراد گلچینی از موفق ترین افراد جامعه هستند.


ازدواج

زن آتنایی معمولا از ازدواج دوری می کند و اگر هم ازدواج کند کاملاً با برنامه ریزی و منطقی ازدواج می کند. معمولا در انتخاب همسر هوشیار است و مردی موفق و معمولا جاافتاده را برمی گزیند. که به او آزادی کار، ادامه تحصیل و انجام فعالیتهای اجتماعی را بدهد. در پیشرفت و ترقی همسر خود، شرکت می کند و در مواقع لزوم مانع از واکنش های عجولانه و آنی همسر خود می شود. بر خلاف هرا، زن آتنایی از حسادت های جنسی بری است. او زناشوییش را شراکتی می داند که به نفع هر دو طرف است. معمولا بسیار وفادار است.


فرزندان

زن آتنایی برای تربیت و نگهداری فرزند خود برنامه خاصی دارد و کاملا بر طبق آن عمل می کند. در صورتی که فرزند او دچار مشکلی بشود، برای زن آتنایی بسیار عذاب آور و ناراحت کننده است و دائما در این فکر است که کجای کارش ایراد داشته است. در نقش یک مادر بی صبرانه مشتاق رسیدن فرزندانش به سن بلوغ است تا بتواند با آنها صحبت کند و در انجام کارهای مورد علاقه شان به آنها یاری رساند.


میانسالی

به خاطر دستاوردهای گذشته زن آتنایی در زندگی، معمولا میانسالی برای او بهترین دوران زندگی محسوب می شود. معمولا در این دوران وضعیت خود را می سنجد، همه امکاناتش را بررسی می کند و بدین ترتیب مسیر خود را می بیند و گذارش را برای ورود به دوره بعد تا اندازه ای هموار می گرداند. اما گاه میانسالی برای او به مرحله ای بحرانی و غیرمنتظره تبدیل می شود و زندگی او دچار آشفتگی های عاطفی می شود. گاه این طوفان در زندگی زناشویی او رخ می دهد و آرامشش را بر هم می زند.


کهنسالی

گذشت دهه های زندگی آبستن تغییرات چندانی برای زن آتنایی نیست. او در تمامی دوران زندگی پرتوان و فعال است. غالبا مدافع سازمانهای سنتی و نسبتا محافظه کار است. زن آتنایی به هنگام بزرگ شدن فرزندان خود، آنگاه که هر یک پی سرنوشت خود خانه را ترک می کنند به عزلت و غم نمی نشیند، بلکه این را فرصتی برای انجام بهتر و بیشتر کارهای دیگر خود می داند.

برای شرکت در آزمون کلیک کنید.