آرس (مريخ)

نماد: فرمانرواي جنگ

ويژگيهاي شخصيتي

·        مرد آرسي اعتماد به نفس دارد، گستاخ، فعال و احساساتي است.

·        مردان با اين تيپ شخصيتي، اگه چيزي باعث عصبانيت شان شود، فرياد مي زنند و فحاشي مي كنند.

·        در درگيريها سريع كتك كاري مي كنند (جنگ آرس تن به تن است) و قادر نيستند كه از مهارتهاي كلامي براي تغيير جهت دعوا استفاده كنند.

·        اين افراد داراي بدني قوي و نيرومند هستند.

·        گاهي اوقات بدون آن كه خودشان بفهمند، عضلاتشان منقبض و انگشتانشان مشت مي شود.

·        به هيكل و اندامشان خيلي اهميت مي دهند و هميشه تناسب اندام خودشان را حفظ مي كنند.

·        رفيق باز، اهل مرام و معرفت و بسيار لوطي منش هستند.

·        عاشق هيجان و كارهاي با ريسك بالا مانند موتور سواري و شيرين كاري كردن با موتور، بادي گارد بودن، آتش نشان بودن و بدلكاري هستند.

·        بسيار ولخرجند و ولخرجي هاي عجيب و غريب و نسنجيده زياد مي كنند و هر چه پول درمي آورند، خرج مي كنند.

اسطوره آرس

آرس كه رومي ها او را مارس يا مريخ مي نامند، نماد جنگ بود. يونانيان در ميان نمادهاي المپي، به دليل خردستيزي و واله و شيدا بودن آرس، كمترين احترام را به او مي گذاشتند. در بين يونانيان آرس نماد حرص كنترل ناپذير به نبرد و خونريزي و دوستدار جنگ و نبرد است، اما او در ميان روميان داراي ارج و قرب فراواني است و از نظر شان و اهميت، بعد از ژوپيتر (زئوس) قرار دارد. براي آنان او حامي جامعه و پدر پايه گذاران روم بود.

كهن الگوي آرس

كهن الگوي آرس به احساسات و واكنشهاي لحظه اي مربوط مي شود. در اين كهن الگو هيجانات و احساسات موجب رفتارهاي ناگهاني مي شود. فرد آرسي به هنگام خشم و عصبانيت رفتاري غريزي و آني دارد و به عواقب كارهايش فكر نمي كند.

پرورش آرس

كودك آرسي كه پدرش هرگز با او كشتي نگرفته و بازي نكرده است ويژگيهاي آرس را در وجودش سركوب مي كند. اين كودك خصوصيات در لحظه عمل كردن و قابليت هاي فيزيكي اش را سركوب مي كند. آرس سركوب شده خود را به صورت گرفتگي عضلات، فشارخون بالا، يبوست و يا اسهال نشان مي دهد.

والدين

از آنجايي كه فرزند آرسي پرانرژي است و در كارهايش احتياط نمي كند، معمولا سر و كله زدن با او سخت است. به همين دليل اين كودكان به پدر و مادري صبور نياز دارند كه آنها را دوست داشته باشند .ين كودكان حرف هاي پدر و مادر را به سادگي فراموش مي كنند و به اين دليل تنبيه مي شوند. اين نوع پدر و مادرها رفتارهاي فرزندان آرسي را نافرماني مي دانند.

دوران كودكي

كودكان آرسي بسيار پرانرژي و خستگي ناپذير هستند. كودك آرسي خنديدن از ته دل و بازي هاي فيزيكي را دوست دارد و اگر در اين ميان آسيبي ببيند، واكنش او به اين آسيب نيز از ته دل خواهد بود. معمولا چنين كودكي نسبت به كودكان ديگر بيشتر زخمي مي شود. آرسي ها از كودكي اهل زد و خورد و دعوا با همسالان خود هستند. وقتي در يك زد و خورد شركت دارند احساس غرور مي كنند و از وسط دعوا بودن، لذت مي برند.

دوران بلوغ

در دوره بلوغ ترشح هورمونهاي مردانه ويژگيهايي مثل تصميمات لحظه اي، خشم، هيجانات و شور جنسي را چند برابر مي كند. او بدون تفكر عمل مي كنند و احساساتشان را به همه نشان مي دهند، دوستانش در اين دوره بسيار مهم و تاثيرگذارند. ممكن است به دنبال فوتبال و بسكتبال و به طور كلي ورزشهاي پرتعرق و رقابتي بروند يا ممكن است اين انرژي را در فعاليت هاي پر هيجان مثل اتومبيل راني، كوهنوردي و يا ساير فعاليت هاي هيجان انگيز تخليه كند. همچنين ممكن است به گروه هاي بزهكار بپيوندد.

دوران تحصيل

پسر آرسي زياد اهل درس نيستن، بيشتر در عرصه ورزش و ارتش فعاليت دارد. دبيرستان يا دانشگاه مي تواند باعث موفقيت يا شكست زودرس نوجوان آرسي شود. در مدرسه بچه ها او را سپر بلاي خود مي كنند و اگر اين الگو تثبيت شود، در بزرگي هم تداوم پيدا مي كند. احتمالا جوان آرسي با نيمه تمام رها كردن تحصيلات، موسيقي يا ورزش، شانسهاي زيادي را از خود دريغ خواهد كرد. ممكن است با ترك تحصيل وارد دسته هاي خلافكار شود.

شغل و حرفه

مردان آرسي كارهاي بدني و مسؤوليتهايي را دوست دارند كه در ضمن انجام آنها، فعاليتهاي عضلاني و ماهيچه اي داشته باشند، حتي كارهايي كه متضمن كمي خطر كردن باشد. مشاغلي كه در آنها ريسك وجود دارد، مورد علاقه آنهاست. آنها حوصله كارهاي تئوري و برنامه ريزي و دنبال كردن اهداف طولاني مدت را ندارندمرد آرسي از كار كردن با مردان ديگر لذت مي برد و نسبت به سايرين وفاداري برادرگونه دارد. آرسي ها درآمد خوبي دارند، اما اهل پس انداز نيستند و به سرعت و به راحتي درآمدشان را خرج مي كنند.

·        پيوستن به ارتش

·        ورزشكار حرفه‌اي

·        بي علاقه به برنامه ريزي

·        هميشه به دنبال درگيري‌هاي فيزيكي

·        زير پا گذاشتن قوانين

·        نداشتن حس آينده نگري

رابطه با مردان

مرد آرسي دوست دارد زمان زيادي را با دوستان مرد خود بگذراند، بازي و ورزش كند يا دسته جمعي به تماشاي مسابقات ورزشي مشغول شوند. اصلا به صحبت هاي عميق فلسفي علاقه اي ندارد. موضوع هاي مورد علاقه ي او زنان و ورزش هستند.

رابطه با زنان

در داستانهاي اسطوره اي، آرس و آفروديت عاشق و معشوق يكديگر بودند. الگوي آفروديت مناسب ترين الگو براي رابطه با مرد آرسي است. هر دو طبيعتي حسي و پر شور دارند. هر دو در لحظه، اينجا و اكنون زندگي مي كنند. آنها به خوبي همديگر را درك مي كنند و نسبت به هم بردبار هستند. زنان آتنايي و هرايي، يعني زناني كه در مردان به دنبال ثروت، قدرت و شهرت هستند و نيز زناني كه امنيت و ثبات مي خواهند، نمي توانند همسراني مناسب براي مردان آرسي باشند. اين زنان به سرعت از آنها فاصله مي گيرند.

ازدواج

مرد آرسي هرگز براي ازدواج برنامه ريزي نمي كند و در عين حال از ازدواج فرار هم نمي كند. او به پيامدهاي درازمدت ازدواج فكر نمي كند. ممكن است بلافاصله پس از تمام كردن دبيرستان ازدواج كند و بلافاصله پس از ازدواج، صاحب فرزند شود. مرد آرسي كه در سنين كم ازدواج مي كند ممكن است بعدها جذب زني شود كه با ويژگيهاي آرسي او سازگاري بيشتري دارد.

فرزندان

معمولا به صورت اتفاقي صاحب فرزند مي شوند. پدر آرسي ممكن است نتواند از نظر احساسي يا حتي مالي از فرزندانش حمايت كند و در زندگي خانوادگي حضوري پررنگ داشته باشد. ولي اگر مرد آرسي در زندگي فرزندان خود حضور داشته باشد، حضوري پررنگ دارد. طبيعت در لحظه بودن او باعث مي شود بتواند به خوبي به فرزندانش حس پدر داشتن را منتقل كند. او فردي است دست و دلباز، البته اگر چيزي براي بخشيدن داشته باشد.

ميانسالي

نوع زندگي مردان آرسي در ميانسالي بستگي شديدي به طبقه اجتماعي اي دارد كه در آن زندگي مي كنند. در خانواده هاي جاه طلب براي مرد آرسي يك تراژدي به حساب مي آيد. مردان آرسي در اين خانواده ها تحقير مي شوند. مرد آرسي كه در خانواده اي اهل تجارت به دنيا آمده است، در ميان سالي احساس خوبي درباره خود دارد.

كهنسالي

بسياري از مردان آرسي به سالهاي پاياني زندگي نمي رسند. ممكن است آنها در سال هاي مياني در تصادف، درگيري يا جنگ كشته شوند. اگر كشوري كه مرد آرسي در آن زندگي مي كند درگير جنگ باشد، احتمال كشته شدن او زياد خواهد بود. مردان آرسي كه در خانواده هاي كارگري زندگي مي كنند خوش شانس ترند، چون در اين دوره به بازنشستگي رسيده اند و تمامي اعضاي خانواده از هم مراقبت و حمايت مي كنند.