زئوس (ژوپیتر)

نماد: رعد وبرق و عقاب

ویژگیهای شخصیتی

·  مردانی که فرمانروای زندگی اند، اختیار همه چیز را به دست دارند و در این امر موفق هستند، صاحب شخصیتی زئوس گونه اند.

·  کهن الگوی زئوس، فرد را مستعد زندگی کردن با منطق می کند.

·  منطقی و با اعتماد به نفس است و به وسیله کلمات ابراز وجود می کند.

·  با اموری انتزاعی مثل پول، سرمایه، قانون یا قدرت و نه با دست یا بدن سر و کار دارد و از قلب و احساسش جداست.

·  اصولاً افرادی پولدار هستند و پول و قدرت را، بخشی از مطلوبیت خود می دانند.

·  ارتباط احساسی با کسی ندارند و از افراد در سر جای خودشان بهترین استفاده را می کنند.

·  آنها اراده خود را بر سایرین تحمیل کرده و معتقدند همه باید از فرمان آنها پیروی کنند.

·  بیشتر وقت خود را برای کار، حاکمیت، ریاست و رهبری می گذارند. از مسائل عاطفی فاصله می گیرند.

·  همیشه بر محیط پیرامون خود اشراف کامل دارند و کوچکترین تغییرات و اتفاقات را می فهمند.

برای شرکت در آزمون کلیک کنید.

اسطوره زئوس

بنا بر اسطوره های یونانی، زئوس نماد آسمان، نماد باران و زاینده ابرها بود. او بود که آذرخشهای دهشتناک می ساخت. قدرتش بیش از مجموع قدرت سایر کهن الگوها بود. مطابق افسانه ها، او کوچک ترین فرزند کرونوس و ریا بود و بر سه خواهر و دو برادرش که همگی توسط کرونوس بلعیده شده بودند، ارجحیت داشت. پیش بینی شده بود که مقدر است کرونوس از پسر خود شکست بخورد، پس کرونوس برای جلوگیری از بروز چنین حادثه ای هر فرزندی را که به دنیا می آمد، بی آنکه از دختر یا پسر بودن او آگاه شود، بلافاصله می بلعید. او در کل سه دختر و دو پسر را بلعید. پس از تولد زئوس، مادرش ریا سنگ پیچیده در قنداق را به جای کودک به پدرش کرونوس داد و پدرش آن را بلعید و با این فریب توانست زئوس را نجات دهد و او را در غار پنهان کند.

کهن الگوی زئوس

نشستن در میان بزرگان با اقتدار کافی در حالی که فرمانروای همه آنها هستی، تصویری است از موقعیت زئوس. مردانی که فرمانروای زندگی اند، اختیار همه چیز را به دست دارند و در این امر موفق هستند، صاحب شخصیت زئوس گونه اند.

والدین

هنگامی که پدر و مادر کودکان زئوسی برای نشان دادن قدرت فرزندان خود، فضای لازم را در اختیار آنها قرار می دهند، آنها را تشویق می کنند براساس اراده خود تصمیم بگیرند و عمل کنند و توانایی تفکر و عمل را که از تواناییهای ذاتی مثبت چنین کودکانی است، در او تقویت می کنند. آنها از کودک زئوسی خود سوال می کنند: "دوست داری این کار را بکنی یا نه؟" یا "می خواهی اینجا بیایی یا نه؟" و کودکان هستند که در پاسخ به این سوالها حرف آخر را می زنند .بدترین حالت برای این کودکان، وجود مادری بی اراده و پدری فرمانرواست. چنین کودکی منتظر فرصت است تا به حقوق دیگران تجاوز کند. اگر پدر یا مادر او را آزار بدهد، او از فرد قدرتمندتر پیروی و بر افراد ضعیفتر حکمرانی می کند.

دوران کودکی

زئوس خردسال همواره نظرات شخصی خود را مطرح می کند و به این ترتیب سریعا خود را به همه میشناسند. وقتی موضوعی نظرش را جلب می کند، مثلا میخواهد چیزی را در دستش بگیرد یا چیزی را که در دست دارد، همچنان نگه دارد، مشکل بتوان نظرش را تغییر داد. او از همان وقتی که دو ساله است می تواند با اقتدار کامل "نه" بگوید. کودکان زئوسی معمولا با اراده هستند. تغییر دادن علاقه ی آنها کاری است دشوار. ممکن است حتی با اقتدار به پدر و مادر خود دستور بدهند.

دوران بلوغ

ارتباط نوجوان زئوسی با مردان مستبد مشکل ساز خواهد بود. به عنوان یک نوجوان او به گونه ای رفتار می کند که دیگر مردان به او نشان می دهند رئیس واقعی در هر جا او نیست. او چون از اینکه زیردست دیگران باشد، خشمگین می شود، منتظر فرصت باقی می ماند تا تلافی کند. او سیاستمدار است و می داند نباید با قدرتی دربیفتد که در آن برنده نخواهد شد.

دوران تحصیل

معمولا هم سن و سالانشان آنها را به عنوان رهبر ذاتی قبول می کنند. آنها معمولا اهل عمل هستند، درونگرا نیستند و حتی ممکن است آنقدرها هم باهوش و بااستعداد نباشند معمولا وقت خود را بر سر گذشته، احساسات خود و یا دیگران تلف نمی کنند. مهارت خاصی در شناسایی و بهره گیری از امکانات بالقوه و موجود دارند و به فکر کارهایی هستند که وقتی متصدی امری شدند، آنها را انجام خواهند داد. آنها قادر به دیدن تصاویر جامع تر و با دقت و با وضوح تصویر بیشتری از رویدادها هستند و می توانند به امکانات بالقوه هم فکر کنند.

شغل و حرفه

چنین فردی همواره شکایت دارد که چرا بالا سری ها کارهایی را که او در آنها موفق است، نمی بینند. او همواره به دنبال فرصت های مناسب است. برای آنها رسیدن به پول و ثروت مثل بازی ای است که به طور غریزی در آن مهارت دارند. اگر لازم باشد کسی را که برایش کار می کند اخراج کند یا به کسی درسی بدهد، به راحتی و بدون هرگونه اغماض این کار را انجام می دهد. زئوسی ها مقام های بالایی دارند، چه شغل آنها دولتی باشد، چه سرقت و قاچاق!

·  به دنبال ریاست

·  شناخت کارمندان مناسب

·  داشتن دید کل نگر

·  دارای خلاقیت و به دنبال فرصت

·  پیشی گرفتن از دیگران

·  ماهر در تنبیه و یا اخراج کارمندان

·  اهل ریسک

رابطه با مردان

مردها در بازی زئوسی ها مهره هایی مهم هستند. برخی از این مردها همکاران و برخی دیگر رقبای آنها هستند. برای زئوسی ها ممکن است موقعیت هایی پیش بیاید که هرکسی را قربانی کنند. اگرچه آنها افرادی بی رحم هستند، اما خود را بی رحم نشان نمی دهند.یکی از توانایی های زئوسی ها استعداد آنها در مذاکره و سازش است. جمع های مردانه که سبب بیشتر شدن اقتدار زئوسی ها می شود برای آنها جالب و دوست داشتنی است.

رابطه با زنان

مردان زئوسی بسیار زن دوست هستند. و چون افراد مهمی هستند، به صورت طبیعی برای زنها جذابیت دارند. آنها از قدرت، شهرت و ثروت خود برای جذب زن ها استفاده می کنند. خشونت دارند، خیلی احساساتی نیستند، با زنان از موضع قدرت برخورد کرده و در مقایسه با مردان معمولی بیشتر درگیر روابط جنسی هستند. معمولا در روابط خود با زنها خیلی متعهد نیستند. آنها از زنها توقع فرمانبرداری دارند.

ازدواج

هنگامی که زئوس کهن الگوی اصلی یک فرد می باشد، اهل تشکیل خانواده است و خانواده یکی از هرمهای قدرت اوست. چنین مردی معتقد است که "خانه یک مرد قلعه اوست." از این رو خواهان خانه و خانواده است. آنها برای گسترش قلمروشان، ازدواج کرده و تشکیل خانواده می دهند و بچه به دنیا می آورند و از همسر خود توقع دارند خانه را اداره کند و آنها را درگیر خرده کاریهای خانه نکند.

فرزندان

زئوس تایپ ها در ازدواج و تمایل به داشتن فرزند هم در پی یافتن اتحادی هستند که بتوانند قلمروی خود را گسترش دهند. آنها دوست دارند خانواده ای پرجمعیت تشکیل بدهند و خواهان بچه ها و نوه های بسیار است تا تدوام نسل یابند و به پیشرفت فرزندان خود کمک می کنند. فرزندانشان را در عرصه تحصیل و حرفه راهنمایی می کنند و آنها را حمایت می کنند. از نظر احساسی با فرزندان شان فاصله دارند. پدرانی مقتدر هستند.

میانسالی

زئوسی موفق، فردی است که به هدف هایی که برای خود تعیین کرده، رسیده است و به همین دلیل از زندگی اش رضایت دارد. ممکن است فرزندان او که به بلوغ رسیده اند، مشکلاتی ایجاد کنند یا همسران شان آنها را ترک کنند.

کهنسالی

مرد زئوسی پسرانش را به عنوان رقبای خود به حساب می آورد. او حتی ممکن است با نوشتن وصیت نامه ای عجیب و غریب سعی کند اموال و دارایی هایش را حتی پس از مرگ هم کنترل کند. تلاش برای کنترل هر چیزی سرنوشت مردی است که فرمانبردار کهن الگوی زئوس در وجود خود است.

برای شرکت در آزمون کلیک کنید.