استخدام براساس شخصيت يا تجربه؟

1397/09/12 9:45 AM - یک ماه قبل


يك كانديدا ممكن است سال ها تجربه و سابقه فروشندگي عالي داشته باشد ولي واقعاً به او در تيم خود نياز داريد؟

استخدام كارمندان جديد هرگز يك فرآيند آسان نيست. مديران استخدام مي‎توانند براي تنها يك موقعيت شغلي با صدها درخواست روبرو شوند و حذف اكثر اين درخواست‎ ها مي تواند زمان بر و خسته كننده باشد.

معمولاً، كاركنان بخش منابع انساني با حذف برخي از كانديداهايي كه تجربه كاري ندارند، كار خود را كمي آسان تر مي كنند. داوطلباني كه بيشترين تجربه كاري را دارند با احتمال بيشتري به مرحله مصاحبه راه پيدا مي كنند و افراد داراي حداقل مقدار تجربه يقينا مرحله بعدي استخدام را نمي بينند. ديگر مواردي كه در اولين مرحله از بررسي درخواست داوطلب معمولا در نظر گرفته مي شود سوابق تحصيلي داوطلب و سطح مهارت هاي فردي او را در بر مي گيرد.

شخصيت و مهارت هاي ارتباطي بين فردي معمولا تا مرحله مصاحبه ارزيابي نمي شوند، اگر اصلا به آن ها توجهي شود. در نتيجه، داوطلباني كه شخصيت آن ها براي آن موقعيت شغلي بهترين گزينه به شمار مي رود، ممكن است حذف شوند.

گرچه مصاحبه فرصتي عالي براي ارزيابي شخصيت كانديدا است، اما كارفرمايان زيادي توجه زيادي به شخصيت شناسي نشان نمي دهند. در پايان، تجربه و مهارت هاي خاص است كه برگ برنده به شمار مي روند. گرچه، شخصيت يك داوطلب مي تواند شاخص به مراتب بهتري براي نشان داده نحوه انجام شغل آن ها محسوب شود.

ما در اين مطلب قصد داريم دلايل مهمي را بيان كنيم كه چرا در فرآيند استخدام به شخصيت بايد توجه بيشتري نشان دهيد:

مهارت ها قابل يادگيري هستند

مهارت ها و دانش يك داوطلب از يك حوزه كاري تقريبا همواره در مقايسه با شخصيت او با اهميت بيشتري در نظر گرفته مي شوند. گرچه، واقعيت ماجرا از اين قرار است كه امكان يادگيري مهارت ها وجود دارد ولي مردم نمي توانند شخصيت خود را تغيير دهند.

اكثر افراد زمان ورود به يك شغل مهارت هاي لازم را سريعاً ياد مي گيرند. براساس بررسي هاي وب سايت لينكدين، كارمندان به طور متوسط در حدود سه ماه پس از ورود به يك موقعيت شغلي جديد تمامي فراز و نشيب هاي آن را مي دانند. گرچه، صلاحيت هاي فردي نهادينه شده و غير قابل تغيير هستند، حداقل سريعاً و به آساني عوض نمي شوند. با توجه به اين نكته، روحيه كاري يك داوطلب، صداقت، ميل به يادگيري، كاريزما و سازگاري با ساير اعضاي تيم اغلب اوقات به مراتب مهم تر هستند.

زماني كه يك شركت فرش فروشي قصد استخدام فردي را براي تيم فروش خود دارد، به نظر شما آن ها چه فردي را ترجيح خواهند داد: يك مثبت انديش و فرد برونگرا با شخصيت عالي كه تجربه زيادي در مورد فرش ندارد يا يك فروشنده با سابقه 15 سال كه از فروشندگي بسيار خسته شده است و به سختي مي تواند در زمان ورود يك مشتري به فروشگاه بخندد؟

يك تيم كاري صحيح حرف نهايي را مي زند

كارهايي كمي را مي توان كاملا تنها انجام داد. حتي اگر كارمندان شما تقريبا خودكار وظايف خود را انجام مي دهند، آن ها باز هم بايد هر چند وقت يك بار با هم كار كنند. كار تيمي اغلب اوقات به خصوص براي پروژه هاي بزرگ و مهم اهميت دارد. با توجه به اين نكته، شما بايد بيشترين تلاش خود را صرف استخدام گروهي از افرادي كنيد كه به خوبي با هم كار كنند. به سختي مي توان پي برد آيا يك كانديدا با ساير اعضاي تيم سازگار است يا نه. اما شخصيت اغلب اوقات يك شاخص ابتدايي خوب براي اين قضيه به شمار مي رود.

زمان مصاحبه با يك كانديدا، از خود بپرسيد چقدر شخصيت او با ديگر كارمندان شما متفاوت بوده يا شبيه است. معناي اين گفته اين نيست كه تمامي افرادي كه براي شما كار مي كنند بايد شخصيت مشابهي داشته باشند، بلكه افراد با شخصيت هاي كاملا متفاوت بيشتر با هم تضاد و اختلاف پيدا مي كنند.

چون ارزيابي شخصيت يك فرد در يك جلسه مصاحبه مي تواند سخت باشد، بعضي از مسئولين استخدام هم چنين از كارمندان مي خواهند در آزمون هاي مايرز بريگز، 5 عامل بزرگ شخصيتي يا آزمون هاي ليست علايق كاري به عنوان بخشي از فرآيند استخدام، شركت كنند.

به دنبال افراد مثبت انديش باشيد

طبق تجربه ما، اولين ويژگي شخصيتي كه موقع استخدام بايد به آن توجه كرد رفتار و نگرش مثبت است. كانديدايي كه مي خواهيد استخدام كنيد نيازي نيست دائما شاد و خوشبين باشد، فقط بايد فردي كه قرار است دائما شكايت كند و غر بزند را از ليست انتخاب ها حذف كنيد.

همه ما در اداره هايي كار كرده ايم كه روحيه در جريان محيط مطلقا ترسناك به نظر مي رسد چون همه هميشه منفي گرا هستند. اين قضيه جان فضاي كار را مي گيرد و باعث مي شود روزها به سختي سپري شوند.

حال فضايي را در نظر بگيريد كه همه از يكديگر تعريف مي كنند و به طور كلي هر روز با خوش بيني وارد محيط كار مي شوند. در جريان بودن مثبت گرايي در محيط كار يكي از عواملي است كه باعث موفقيت كاري مي شود.

حال آيا با در نظرگيري اين عوامل، فكر مي كنيد شخصيت شاخص مهمي براي افراد تازه استخدام شده است؟ يا باز هم فكر مي كنيد تجربه مهم تر است؟


نئو شخصيت شناسي مصاحبه و استخدام منابع انساني


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.