چرا بايد كارمنداني با هوش هيجاني بالا استخدام كنيم؟

1397/10/08 1:06 PM - 21 روز قبل


شايد شما هم اين اصطلاح را شنيده باشيد "در استخدام سخت بگيريد تا فرآيند مديريت شما ساده طي شود." اين گفته اشاره به اين دارد كه استفاده از يك راهكار جامع و حساب شده در استخدام مي تواند منجر به استخدام كارمنداني شود كه بيشترين تناسب را با فرهنگ شركت شما دارند. در روزگار فعلي بدون شك اين ادعا صحت دارد كه بهره مندي از يك فرهنگ متحد به يك امر الزامي براي يك كسب و كار قوي تبديل شده است.

شروع تصميم گيري هاي خوب در بحث استخدام با ايجاد يك توصيف شغلي خاص و كاملا با جزئيات صورت مي گيرد كه هدف آن قرار دادن  اطلاعات كافي در اختيار داوطلبان شغلي است. به طور كلي، توصيف شغلي شما بايد مجموعه مهارت هاي خاصي كه در يك كارمند به دنبال آن هستيد را در بر گيرد. براي يك برنامه نويس عالي وب، اين مهارت مي تواند استفاده از جاوا اسكريپت براي كدنويسي و براي يك نماينده فروش، مي تواند تجربه قبلي در فروش در حوزه فعاليت شما باشد.

متاسفانه، اگر كارفرمايان تنها براي تصميم گيري به جنبه مهارت هاي سخت توجه كنند، آن ها چيزي كه مي تواند مهم ترين به شمار رود را ناديده مي گيرند يعني: آيا اين فرد از نظر فرهنگي تناسب خوبي با تيم كاري داخل شركت من دارد؟

آيا پاسخ پيدا كردن عضو جديد عالي براي استخدام و قرارگيري در تيم مي تواند هوش هيجاني باشد؟

هوش هيجاني يا هوش عاطفي (EI)، اصطلاحي است كه توسط محققيني به اسم پيتر سالاووي و جان ماير باب شد و به توانايي يك فرد در شناخت، درك و مديريت هيجاناتش و هم چنين توانايي شناخت، درك و تاثير هيجانات سايرين، اشاره مي كند. فردي كه سطح بالايي از هوش عاطفي دارد از اين قضيه آگاه است كه چطور عواطفش باعث بروز رفتارش مي شود و بر ديگران تاثير مي گذارد. اين دسته از افراد هم چنين مي توانند حتي تحت فشار شديد هم عواطف خود و هم سايرين را مديريت كنند.

هوش هيجاني در زندگي روزمره، به خصوص در محيط هاي كسب و كار، نقش مهمي ايفا مي كند. افرادي كه هوش هيجاني بالايي دارند با ديگران بهتر كار كرده، مشتريان را به شكل موثرتري مديريت كرده و به پرورش يك فرهنگ شركتي قابل قبول و خوشايند كمك مي كنند.

تصور كنيد اگر به همان مقداري كه به مهارت هاي سخت مانند تجربه توجه داريد، در داوطلبان شغلي خود به دنبال افرادي با هوش هيجاني بالا مي گشتيد، فرآيند استخدام شما چقدر متفاوت مي توانست باشت.

دانيل گولمن در كتاب خود تحت عنوان "چه چيزي يك رهبر را مي سازد" 5 جزء اصلي كه حول آن هوش هيجاني ساخته مي شود را نام مي برد يعني: خود آگاهي، خود تنظيمي، مهارت هاي اجتماعي، يكدلي و انگيزه.

اگر براي سنجش كارمندان بالقوه خود چنين مواردي را در فرم درخواست نامه شغلي خود لحاظ كنيد، ممكن است به اين شكل در آيد:

براي سنجش خودآگاهي

"براي ما مثالي بزنيد كه در آن يكي از نكات ضعف شما تاثير منفي بر روي عملكرد تيم تان داشته است."

براي سنجش خود تنظيمي

"براي ما موقعيتي را شرح بدهيد كه در آن شما مي توانستيد در يك مجموعه كاري خشمگين شويد ولي توانستيد اين احساسات را به يك شكل مثبت تر بروز دهيد."

براي سنجش مهارت هاي اجتماعي

"شرايطي را توصيف كنيد كه تيم كاري شما در آن دخيل باشند و شما توانستيد اختلاف پيش آمده در گروه را مديريت كنيد و به جلو رفتن افراد تيم كمك كنيد."

براي سنجش همدلي

"مثالي از يك موقعيت واقعي براي ما بزنيد كه در محيط كار رخ داده است و قابليت شما براي درنظرگيري عواطف ديگران در تصميم گيري تان را نشان مي دهد."

براي سنجش انگيزه

"آيا يك موقعيت مرتبط شغلي وجود دارد كه بتوانيد به ما بگوييد كه در آن زمان شما انرژي و تلاش زيادي صرف يك پروژه خاص كرده ايد ولي ديگران متوجه آن نشده اند؟"

نمرات بدست آمده را با نمرات فرد در آزمون هاي هوش هيجاني بار- ان و هوش هيجاني برادبري مقايسه كنيد تا صحت سنجي شوند. مي توانيد هر يك از عوامل مهم تر را نيز وزن بيشتري دهيد تا بتوانيد تصميم مطمين تري بگيريد. البته سامانه مديريت استعداد سمان اين امكان را به شما خواهد داد تا تمامي اين موارد را بر اساس شغل بسنجيد.

جمع بندي

حال اين سوال شكل مي گيرد چرا سوالات مصاحبه شغلي خود را به نحوي طراحي نكنيد كه براي شناسايي مهارت هاي مطلوب شغلي اجزاي مختلف هوش عاطفي را بسنجند؟

يك كانديداي شغلي براي حرفه برنامه نويسي وب كه قادر به كدنويسي به زبان جاوا اسكريپت است، كار را انجام مي دهد. يك كانديداي شغلي براي حرفه برنامه نويسي وب كه قادر به كدنويسي به زبان جاوا اسكريپت است و هوش هيجاني بالايي دارد چطور؟ به شكل خارق العاده خوبي آن را انجام مي دهد.

حال سوال نهايي ما از شما اين است: آيا براي يك مصاحبه سخت آماده هستيد تا بتوانيد فرآيند مديريت خود را ساده سازيد؟


هوش هيجاني شخصيت شناسي مصاحبه و استخدام


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.