اهميت شناخت تيپ شخصيتي و دستاوردهايي كه ممكن است براي شخص داشته باشد.

1397/06/04 1:45 PM - 4 ماه قبل


شناخت ابعاد شخصيتي داراي اهميت فراواني است. وقتي شخصي به تيپ شخصيتي خود پي ببرد و براي شناخت ابعاد شخصيتي تلاش كند، تاثيرات اين شناخت به صورت موثر و هوشمندانه نمود خواهد كرد. وقتي تاثيرات شناخت شخصيت‌هاي مختلف در يك گروه و مجموعه  بكار گرفته مي‌شود تاثيرات آن در طي چند هفته نمودار مي‌گردد. اين تاثيرات از كوچكترين چيزها تا طرز تفكرات را تحت تاثير قرار مي دهد. و در نتيجه آن شركت ها و مجموعه‌ها پربازده تر، سود ده تر و جذاب تر براي مشتري‌ها و افراد آگاه خواهند شد.


شناخت ابعاد شخصيتي، خودآگاهي عميقي را به همراه دارد كه داراي منافع زيادي است:


 • پذيرش خود و احساس خوب نسبت خود داشتن. شما با ابعاد شخصيتي خود آشنا خواهيد شد و مي‌توانيد اطلاعات بيشتري از اينكه چه كسي هستيد بدست بياوريد.


 • شناخت نقاط قوت ذاتي خود. افراد زماني موفق هستند كه كار با روحيه و استعدادشان همخواني داشته باشند. همسو كردن كار و تلاش ما با نقاط قوتمان به ما انرژي و نشاط خواهد بخشيد.


 • شناخت نقاط ضعف ذاتي و نقاط كور. مانند سكه هر تيپ شخصيتي داراي دو رو است كه شامل نقاط ضعف و قوت است. اگر تمركز كار و شغل ما روي نقاط ضعف ما باشد نتيجه‌اي جز تخليه انرژي و نااميدي نخواهد داشت. هنگامي كه در يك موقعيت از نقاط كور بايد استفاده شود نتيجه آن جز پشيماني نخواهد بود. شناخت نقاط كور كمك خواهند كرد تا فرد عامدانه و نه كوركورانه با موقعيت برخورد داشته باشد.


 • انتخاب شغلي كه شما را راضي كند. با شناخت تيپ هاي شخصيتي، فرد خود را در جايگاهي قرار مي‌دهد كه نه تنها از آن راضي باشد و بتواند با آن كنار بيايد، بلكه موجبات شكوفايي‌اش نيز فراهم ‌شود.


 • توسعه روابط اجتماعي فردي با توجه به شناخت بيشتر افراد و پذيرش كساني كه با شما متفاوت هستند. قبول و درك تفاوت‌ها هنگامي كه مي‌دانيد نقاط قوت آن‌ها و ادراكشان مي‌تواند به شما كمك كند.


 • عضو موثري در گروه باشيد. شناختن تيپ شخصيتي همكارانتان و كساني كه شما با آن‌ها در يك تيم كار مي‌كنيد داراي منافع زيادي است. اين به شما كمك خواهد كرد تا عضو يا رهبر مناسبي براي گروه باشيد. شناخت نقاط قوت، ضعف، تمايلات، عادت‌ها و همچنين نقاط كور بالقوه هم گروهي‌ها  به شما آگاهي مي‌دهد كه چطور از نقاط قوت آن‌ها استفاده كنيد. همچنين اين امكان را به شما مي‌دهد تا بدانيد اين افراد در چه محيطي و با چه روشي بيشترين راندمان كاري را دارند.


 • برقراري ارتباطات موثر. با در نظر گرفتن نقطه نظرات افراد و درك آن‌ها و مذاكره بر اساس آنچه براي طرف مقابل مهم است؛ ميتوانيد به نتايج دور از ذهن دست يابيد.


 • حل مناقشه‌ها به سرعت و با بالاترين راندمان


 • گرفتن تصميمات درست بر اساس ساختار تيم


 • بهتر اداره شدن جلسات و گردهمايي ها


 • مديريت تغييرات به صورتي كه همه افراد گروه همراه با شما به سمت جلو پيش بروند.


 • قابل مذاكره شدن اختلافات اخلاقي در بين كارمندان


 • ارتقاء قابليت‌هاي مصاحبه كردن براي انتخاب بهترين كانديدا


 • تطابق بيشتر استعداد با نيازهاي شغليشناخت تيپ‌هاي شخصيتي بسيار مهم است، زيرا اين مهم بر روي هر آنچه ما فكر مي‌كنيم، مي‌گوييم و انجام مي‌دهيم تاثير مي‌گذارد. اين مهم بر روي پويايي گروه تاثير دارد و بر روي فرم گرفتن اصولي تشكيلات تاثير دارد. تيپ شناسي بر روي پايه و اساس روابط خوب و بد تاثير دارد. اين مهم مسئول واكنش ‌هاي افراد نزاع‌ها استرس‌ها و در طول زمان‌هاي تنش‌زاي تغييرات است. تيپ شخصيتي فرد تعيين مي‌كند كه او چگونه نوآوري، رهبري، مديريت مي‌كند تا يك مسئله حل شود. تيپ شخصيتي رفتارهاي مديريت زماني، حضور بهم رساندن در جلسات، هدف گذاري و رسيدن به آن‌ها و برانگيختگي را توجيه مي‌كند. اين مهم حتي بر روي حالات عرفاني و روحي فرد نيز تاثير دارند.

هنگامي كه شما خود را بهتر مي‌شناسيد بهتر و سريعتر مي‌توانيد رفتار و افكار خود را مديريت كنيد. همه ما مي‌توانيم خارج از تمايلات شخصي خود رفتار كنيم. در واقع ما محدود به افكار و رفتار شخصيتي خود نيستيم. در حقيقت حركت به سوي بهتر شدن از مسير حيطه‌هاي تمايلات ما و نقاط كور تيپ شخصيتي ما مي‌گذرد. شناخت تيپ شخصيتي به هر فرد كمك مي‌كند تا بصيرت كافي را نسبت به آنچه بايد براي رسيدن به رشد شخصيتي نياز دارد را پيدا كند.

دانستن تيپ شخصيتي به طور خلاصه به هر فرد كمك مي‌كند تا روابط پايدار تري داشته باشد، راه درست و مناسب تري را براي شغل خود برگزيند، رشد شخصيتي غني تري را تجربه كند، مشكلات را بهتر از پيش رو برداريد و مدير، مربي و آموزگار بهتري باشد. در اين راه تست و تايپ با فراهم آوردن ابزارهاي روانشناختي در اين مهم همراه شما خواهد بود.
شخصيت شناسي توسعه فردي


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.