آزمون روانشناسي: قطعه جديدي در پازل استخدام

1397/06/24 12:23 PM - 4 ماه قبل


چندين نامزد شغلي از مرحله مصاحبه با سربلندي بيرون آمده‎اند. تمامي آن‎ها رزومه كاري درخشاني دارند. كدام يك از آن‎ها بهترين گزينه براي محيط كار شما هستند؟ آزمون روانشناسي جواب اين سوال خواهد بود.

آزمون روانشناسي معمولاً به يك سري آزمون‎هاي عددي، شفاهي و استدلالي منطقي و پرسش‎نامه‎هايي در خصوص شخصيت افراد اطلاق مي‎شود كه هدف استفاده از آن سنجش مهارت‎هاي روحي و الگوهاي رفتاري يك نامزد شغلي است. اين تست علاوه بر اين‎كه مي‎تواند مشخص كند هوش نامزد مورد نظر با ادعاي او همخواني دارد يا خير، مي‎تواند عملكرد احتمالي او در آينده در يك محيط كاري به خصوص را نيز پيش‎بيني كند.

انجام آزمون هاي روانشناسي با هزينه پايين 

طبق گفته كاترينا بولووان، مشاور ارشد شركت مشاوره منابع انساني ديويدسون، قيمت بالاي اين آزمون ها در گذشته باعث دوري شركت‎ها از آن مي‎شد.

او چنين توضيح مي‎دهد "شكل سنتي انجام ارزيابي‎هاي روانسنجي با قلم و خودكار بود و يك روانشناس نتايج را تفسير مي‎كرد."

اما اين روزها، با كمك فناوري پيچيده‎اي، اين فرآيند خودكارسازي شده و در نتيجه هزينه آن به مراتب كاهش يافته است.

آزمون‎هاي روانشناسي پيش‎ بينانه به چه شكل هستند و نحوه عملكرد آن‎ها به چه صورت است؟

به طور خلاصه، آزمون‎هاي (ارزيابي‎هاي) روانسنجي از كلان داده‎ها (بزرگ داده يا big data) بهره برده و با استفاده از روش‎هاي علمي مستعد بودن دريافت يك شغل توسط يك نامزد شغلي را پيش‎بيني مي‎كنند.

همانند با بسياري از حرفه‎ها، در مقايسه با گذشته، امروزه كارشناسان منابع انساني هر شركتي داده‎هاي بيشتري در اختيار دارند (يعني سيستم‎هاي مركزي منابع انساني، ارزيابي‎ها، داده‎هاي مربوط به ميزان درگيري عاطفي كارمندان با كار و داده‎هاي خارجي به دست آمده از منابعي مانند فيس‎بوك و لينكدين). ارزيابي‎هاي روانسنجي پيش‎ بينانه براساس آناليز داده‎هاي بسيار مشخص و مهمي از عملكرد در دنياي واقعي تصميم‎گيري مي‎كنند تا اين اطمينان به وجود آيد كه اطلاعات مورد نظر تنها با نقش شغلي خاصي كه ارزيابي مي‎شود، مرتبط است.  

زماني كه فرد آزمون را به پايان مي‎رساند، پاسخ‎ها با مجموعه‎اي از جواب‎ها مقايسه مي‎شود و با توجه به "گروه‎هاي هنجار" (norm groups) در آن زمينه شغلي خاص فاكتورگيري مي‎شود. دقت چنين آزمون‎هايي توسط شركت‎هاي برتر مديريت عملكرد مانند Deloitter، تست و اعتباردهي شده است.

بولووان مي‎گويد "تحليل پيش‎ بينانه از تركيبي از انواع مختلف اطلاعات براي پيش‎بيني عملكرد يك نقش كاري، تيم يا سازمان در آينده، استفاده مي‎كند. الزاما، داده‎ها جمع‎آوري، يكپارچه‎سازي شده و الگوها شناسايي مي‎شود و با استفاده از اين الگوها پيش‎بيني‎ها صورت مي‎گيرد".

شركت ديويدسون مجموعه‎اي از آزمون‎هاي روانشناسي پيش‎بيني كننده را از طريق وب‎سايت CVCheck آماده كرده كه مناسب تمامي افراد است از مديران اجرايي شركت‎ها گرفته تا نيروهاي كاري معمولي. آزمون‎ها را مي‎توان براساس وظايف شغلي به خصوصي تنظيم كرد. به گفته بولووان، به عنوان مثال آزمون مخصوص يك حسابدار طبيعتاً به تخصص در اعداد و توجه بالا به جزئيات توجه مي‎كند.

سوالات ارزشيابي‎ها براساس شغل مورد نظر تعريف شده است و طراحي آن براي سنجش صلاحيت‎هايي بوده كه براي رسيدن به آن مقام شغلي مهم است. سوالات مربوط به هرگونه صلاحيت فردي چندين مرتبه به شيوه‎هاي مختلف پرسيده شده و براساس جواب‎ها به نامزدها امتياز داده مي‎شود.

اين آزمون‎ها به شما خواهد گفت نامزد مورد نظر توانايي شناختي (cognitive ability) براي كار كردن را دارد يا خير و اين‎كه شيوه او در انجام كار و ارجحيت‎هايش مطابق با اين موقعيت شغلي چه در زمان حال چه در آينده است يا نه.

    بلووان در ادامه صحبت‎هايش مي‎گويد "مجموعه ارزيابي‎هاي پيش‎ بينانه ما ثابت شده است كه امكان پيش‎بيني عملكرد شغلي را دارد كه مي‎توان از بين آن‎ها ايمني، فروش، موفقيت در اداره شركت، اشتغال و حفظ كاركنان را نام برد. زماني كه فرد مسئول استخدام از مجموعه آزمون‎هاي ما استفاده مي‎كند، او با كمال يقين مي‎تواند مطمئن باشد كه اين تست‎ها اكثر نامزدهاي مناسب براي شغل مورد نظر را شناسايي مي‎كنند.

گواه اين ادعاها آمار است

هم‎چنان به مزاياي تست‎هاي روانشناسي ايمان نداريد؟ براساس آمار جمع‎آوري شده توسط شركت مشاوره منابع انساني ديويدسون، شركت‎هايي كه آزمون‎هاي روانسنجي را در طول فرآيند استخدام نيروي كاري به كار برده‎اند موارد مثبت زير را تجربه كرده‎اند:

  • كاهش زمان دستيابي به ليست منتخب نامزدها براي گزينش نهايي تا 35 درصد
  • افزايش عملكرد فروش تا 29 درصد
  • كاهش حوادث ناشي از مسائل ايمني در كار مربوط به افرادي كه تازه استخدام شده‎اند تا 51 درصد
  • بهبود كيفيت استخدام‎ها تا بيشتر از 20 درصد
  • كاهش هزينه‎هاي ارزيابي تا 52 درصد
  • كاهش ترك شغل كاركنان تا كمتر از 20 درصد

بولووان بر اين باور است كه آزمون‎هاي روانسنجي مي‎توانند براي هر وظيفه شغلي با ارزش باشند و بهتر است در اوايل فرآيند استخدام استفاده شوند.

او مي‎گويد "محك زدن ليست نهايي نامزدهاي انتخاب شده به نسبت آزمودن دو كانديد برترتان به مراتب روش موثرتري است. مجموعه آزمون‎هاي ما اجازه مي‎دهند كه نامزدها از نظر مناسب بودن براي كار رتبه‎بندي شوند و اين اطمينان را به وجود آورند كه شما با نامزدهايي مصاحبه مي‎كنيد كه مناسب كار هستند."

دليل ديگري كه بولووان براساس آن تست روانشناسي را پيشنهاد مي‎كند اين است كه اين آزمون ها به طور كامل بي‎طرف هستند. او مي‎گويد "ارزيابي‎هاي ما بين سن يا جنسيت فرقي قائل نمي‎شوند. آن‎ها كاملا بي‎طرف هستند."

 قطعه‎اي از پازل استخدام

مصاحبه‎هاي حضوري هميشه بخش ضروري از هرگونه فرآيند استخدام است ولي بولووان عقيده دارد آزمون روانسنجي مي‎تواند درك عميق‎تري نسبت به شخصيت هر نامزد را به وجود آورد. او مي‎گويد "در مصاحبه‎هاي حضوري، شما چيزي كه نامزد مي‎خواهد ببينيد، مي‎بينيد. تست‎هاي روانشناسي واقعا به انگيزه‎هاي دروني، ارجحيت‎ها و توانمندي‎هاي فرد نگاه مي‎كنند. اين تست‎ها به شما كمك مي‎كنند كه عمق وجود موضوع را ببينيد يعني چرا و چطور يك فرد تحت شرايط خاصي عمل مي‎كند. به عنوان مثال ما ميزان اشتياق آن‎ها براي انجام كار، ميزان قدرت تحليل‎گري آن‎ها و مقدار اطمينان‎پذيري آن‎ها را بررسي مي‎كنيم و اين‎كه در محيط كار چه رفتاري ممكن است از خود نشان دهند."

بدون شك، انسان‎ها پيچيده هستند و نتايج تست‎ها بايستي با حساسيت بالا تفسير شود.

بولووان اشاره مي‎كند "فقط به اين خاطر كه شما ممكن است ميل قوي به انجام مستقل كار داشته باشيد، به معناي اين نيست كه عملكرد خوبي در يك تيم كاري نخواهيد داشت. او در ادامه صحبت‎هايش مي‎افزايد با استفاده از تست‎هاي روانشناسي پيش بينانه شما مجهز به اطلاعاتي مي‎شويد كه كسب آن‎ها از طريق فرآيندهاي سنتي استخدام به سختي صورت مي‎گيرد.

به گفته او " آزمون روانسنجي كليد طلايي حل موضوع نيست اما اطلاعات بسيار با ارزشي را در اختيار شما ميگذارد كه با ديگر روش‎هاي استخدام به سختي به دست آورده مي‎شوند."


مصاحبه و استخدام


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.