با استخدام نيروي كار به صورت صحيح، تيمي قوي از كارمندان را جمع كنيد

1397/06/24 12:20 PM - 4 ماه قبل


زمان آن فرا رسيده است كه قبل از استخدام توانايي نامزدهاي شغلي خود را محك بزنيد. دنياي صنعت در حال گسترش و شركت‎ها در حال اوج‎گيري هستند در نتيجه اگر مي‎خواهيد در بازار خود موفق باشيد بايد در استخدام كارمندان دقت كنيد. بهره‎مندي از تيمي بزرگ از كارمندان يك قضيه و استفاده از كارمندان با كارآمدي بالا يك قضيه ديگر است. همه چيز به انتخاب خود شما بستگي دارد.

به بيان ساده اگر بخواهيم بگوييم زمان آن فرارسيده كه در شيوه استخدام نيروي كاري خود يك آزمون روانشناسي پيش از استخدام قرار دهيد. در چنين آزمون‎هايي گزينه‎هاي متنوعي قرار داده شده است. شما مي‎توانيد از طريق اين آزمون‎هاي روانشناسي تمامي جوانب كاري و شخصيتي نامزدها را بسنجيد. يكي از آزمون‎هاي روانشناسي  مهمي كه به شما كمك شاياني مي‎تواند بكند مجموعه آزمون هاي شخصيت شناسي و رفتار شناسي است. اين آزمونها رفتار و شخصيت نامزدها را مورد ارزيابي قرار مي‎دهد. بدين طريق، شما متوجه خواهيد شد آيا آن‎ها قادر به وفق دادن خود با فضاي كاري شما هستند يا خير.

اگر تيم كارمندان شما توانا، سازگار با شرايط، منعطف و مثبت‎گرا نباشد، نمي‎توانيد به نتايج دلخواه كاري خود دست پيدا كنيد. وجود تيمي از كارمنداني با توانايي بالا اما رفتار و شخصيت نامناسب باعث مي‎شود كه نتوانيد از يك ايده كاري خوب به درستي جواب بگيريد. هدف اين است كه هر شخص در شركت شما نهايت تلاش خود را نشان دهد تا در مجموع بهترين نتيجه به دست آيد. اگر افرادي كه استخدام مي‎كنيد منطقي، مثبت‎گرا و با مهارت باشند، آن‎ها در كسب و كار شما نتيجه خوبي برجا خواهند گذاشت. حضور چنين افرادي در محيط كار باعث افزايش روحيه كاري، مثبت‎گرايي و ايجاد انگيزه خواهد شد. اگر نامزدهاي شغلي كه انتخاب مي‎كنيد رزومه كاري و مدرك تحصيلي خوبي داشته باشند ولي از طرف ديگر نسبت به شرايط مختلف با ديد منفي برخورد ‎كنند، بعدا از حضور او در شركت تاسف خواهيد خورد.

شما بايد با مفهوم آزمون هاي روانشناسي آشنا شويد. آزمون هاي روانشناسي جنبه‎هاي مخفي از نامزدهاي شغلي شما را آشكار خواهد كرد و آن‎ها نمي‎توانند شخصيت رفتاري و كاري خود را در حين سنجش شما مخفي كنند. بهترين جنبه اين نوع آزمون‎ها اين است كه نتايجي در خصوص افراد در اختيار شما خواهد گذاشت كه حتي فكرش هم نمي‎كنيد. شايد با خود فكر مي‎كنيد كه نمي‎توانيد به ذهن نامزدها راه پيدا كنيد و از چيزي كه به آن فكر مي‎كنند يا مثبت بودن فرآيند فكري آن‎ها باخبر شويد. اما بايد بگوييم تست هاي روانشناسي آن‎ها را در شرايطي قرار خواهد داد كه آن‎ها بايد از بين گزينه هايي كه در آزمون هاي روانشناسي در اختيار آنان قرار مي گيرد، يك گزينه را انتخاب كنند. گزينه انتخاب شده رفتار و نحوه برخورد آن‎ها با شرايط را نشان خواهد داد.

منفي‎گرايي در برخورد با مسائل

مهم نيست يك فرد چقدر واجد شرايط، ماهر و خوشتيپ است، اگر نسبت به شرايط مختلف با ديد منفي برخورد كند، كردار او نتيجه بي‎ثمري براي كسب و كار شما خواهد داشت. مهم نيست چقدر تيم كاري شما اميدوارانه فعاليت كند، او در اين بين هميشه آيه ياس خواهد خواند. قطعيت ذهني او منفي‎گرايي نسبت به شرايط مختلف است. آيا با اين ضرب‎المثل آشنا هستيد كه يك سيب گنديده كل جعبه سيب را خراب خواهد كرد؟ در رابطه با كارمندان منفي‎گرا نيز همين قضيه صدق پيدا مي‎كند. منفي‎گرايي او نه تنها در خود او باقي خواهد ماند بلكه بر روي ديگر كارمندان نيز تاثير خواهد گذاشت. بنابراين، كل كارمندان شما به اين درد مبتلا خواهند شد و بهره‎وري و كارآمدي كار در جهت بيهوده پيش خواهد رفت.   

به همين شكل، اگر دقيقا در زمان استخدام متوجه شويد يك نامزد رفتار و طبيعتي منفي‎گرا دارد، شما مي‎توانيد براساس آن بهترين و صحيح‎ترين تصميم را بگيريد. بهتر است يك نامزد شغلي را پيش از استخدام بشناسيد تا اينكه به دنبال ورود به محيط كار اينكار صورت گيرد. از طرفي اين امكان وجود دارد طي سنجش نامزدها با آزمون روانشناسي با افرادي برخورد كنيد كه مثبت‎گرا و خوش‎بين هستند. اگر امروزه واقعا كارمندان يك چيزي كم داشته باشند، آن چيز برخورد مثبت با قضايا است نه مهارت شغلي آن‎ها. با برخورداري از يك ذهن مثبت، حتي يك فرد با سطح فكري متوسط مي‎تواند معجزه كند. اما از طرفي حتي يك نامزد شغلي عالي با ذهنيت منفي از هم خواهد پاشيد.

محيط كاري خوب

مهم نيست يك كسب و كار كوچك داريد يا يك شركت چند مليتي هستيد، اگر محيط كاري شما خوب، مثبت و به دنبال حل مشكلات است، مي‎توانيد تحت هر شرايطي بهترين نتايج را بگيريد. حتي اگر مشكلي وجود داشته باشد، كارمندان خوش‎بين و مثبت‎گرا به دنبال راه‎‎حل براي اين مشكل هستند تا اينكه در رابطه با آن غر بزنند. شيوه برخورد با مسائل باعث موفقيت فرد خواهد شد. اگر از همان ابتداي مراحل استخدام در رابطه با محيط كاري كه ايجاد خواهيد كرد فكر كنيد، بخش زيادي از يك مسير طولاني طي خواهد شد. شما تنها نامزدهايي را استخدام خواهيد كرد كه به نظر حلال مشكلات، مثبت‎گرا و آكنده از روحيه كاري هستند. نقش شما در مراحل استخدام جمع‎آوري نيروهاي كاري غيرمفيد و بدردنخور نيست، بلكه هدف انتخاب بهترين استعدادها از بين هزاران نامزد است.

آيا آزمون‎هاي روانشناسي جاي مصاحبه‎هاي شغلي را مي‎گيرند؟

خير اينطور نيست. مصاحبه بخش الزامي و غيرقابل توضيح هر پروسه استخدامي است. شما نمي‎توانيد فرآيند استخدام را بدون يك مصاحبه ساختار يافته تصور كنيد. ولي بهره‎مندي از يك آزمون به معناي قدرت بيشتر است. زماني كه در فرآيند استخدام خود يك آزمون را قرار دهيد، مطمئن خواهيد بود كه نامزدهاي شغلي به بهترين شكل ممكن سنجيده مي‎شوند و تنها بهترين آن‎ها به بخش مصاحبه راه پيدا خواهند كرد. بدين طريق، افرادي كه كار استخدام را انجام مي‎دهند احساس راحت‎تري خواهند داشت چون تنها با نامزدهاي واجد شرايط مصاحبه مي‎كنند. در هر صورت، هر فردي كه به مصاحبه راه پيدا كند آزمون سختي را پشت سر گذاشته است. 

بايد بگوييم كه در حال حاضر يك فرآيند موفق استخدام تركيبي از مصاحبه و يك آزمون پيش از استخدام است. اين دو در كنار هم مي‎توانند معجزه كنند. شما نمي‎توانيد با مصاحبه به تنهايي تمامي قابليت‎هاي نامزدها را بسنجيد. به همين شكل، آزمون به تنهايي قادر نيست توانايي نامزدها را به طور كامل نشان دهد. اما هم مصاحبه و هم آزمون كار خود را جداگانه انجام مي‎دهند كه نتيجه اين دو امكان تصميم‎گيري به صورت شفاف براي شما است.

بنابراين، استخدام كارمنداني مناسب به معناي با قدرت پيش رفتن به سمت آينده است. به هر طريقي شده است بهترين استعدادهاي كاري را در قلمروي خود گرد هم آوريد!


نوتريكا 180 درجه مصاحبه و استخدام


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.