شركت هاي برتر دنيا كه از انواع تست روانشناسي استفاده مي كنند

1397/07/13 9:19 PM - 3 ماه قبل


تحقيقي كه توسط سازمان "جامعه‎اي براي مديريت منابع انساني" صورت گرفته است تخمين مي‎زند در حال حاضر 18 درصد شركت‎ها در فرآيند استخدام خود از انواع تست روانشناسي استفاده مي‎كنند. هم‎چنين در اين تحقيق مشخص شده است كه اين آمار ساليانه 10 تا 15 درصد رشد دارد.

درخواست شغل امروزه به نسبت چندين سال قبل كه اينترنت به عنوان يك منبع محبوب براي برقراري ارتباط وجود نداشته است، آسان‎تر شده است. براي كارفرمايان، وجود اينترنت به معناي مواجه شدن با درخواست‎هاي بيشتر براي ارزيابي قبل از تصميم‎گيري در مورد انتخاب بهترين كانديداي شغلي است. تخمين زده مي‎‏شود اگر فردي اشتباهاً در فرآيند استخدام دعوت به كار شود، ضرر آن به معناي از دست رفتن حداقل يك سال حقوق پرداختي به او است.

به همين دليل است كه بسياري از شركت‎ها در استخدام خود از انواع تست‎ روانشناسي به عنوان ابزاري براي حذف كانديداهاي نالايق و قبولي افرادي استفاده مي‎كنند كه مي‎توانند به مرحله بعدي استخدام راه پيدا كنند. ارزيابي‎هاي روانسنجي و شناختي زماني كه به درستي به كار گرفته شوند احتمال موفقيت براي جذب كارمندان جديد را افزايش مي‎دهند.

طراحي تست روانشناسي به منظور محك زدن دو صلاحيت در فرد كانديدا است: يعني تيپ شناسي شخصيت كانديدا و توانايي‎هاي كاري او. تست تيپ شخصيت اغلب اوقات توسط پرسشنامه‎ها انجام مي‎شوند در حالي‎كه توانايي فرد با تست‎هايي مانند استدلال منطقي، استدلال عددي، استدلال مكانيكي، استعداد شفاهي، استدلال انتزاعي و ديگر تست‎ها سنجيده مي‎شود.

ما در اين مقاله نگاهي به 10 شركت برتري مي‎اندازيم كه از تست هاي روانشناسي استفاده مي‎كنند و علت و نحوه استفاده اين شركت‎ها از اين تست‎ها را بيان مي‎كنيم.

شركت PRACTO و انواع تست روانشناسي اين شركت در فرآيند استخدام آن

شركت PRACTO يكي از شركت‎هاي استارت‎اپ (نوپا) در زمينه فناوري مركز سلامت است كه تست روانشناسي آن از انواع تست هاي موقعيتي روانشناسي است. بدين ترتيب كه از كانديداها مي‎خواهند به سوالات روانشناسي موقعيتي در رابطه با مشكلات جواب دهند. مديرعامل و هم بنيان‎گذار اين شركت آقاي Shashank ND اظهار مي‎كند كه آن‎ها به عنوان يك تيم به استخدام افرادي باور دارند كه با فرهنگ شركت همخواني داشته باشند و به روياي آن علاقه نشان دهند.

شركت  CITIGROUP و انواع تست روانشناسي اين شركت در فرآيند استخدام آن

شركت  CITIGROUP يكي از بهترين شركت‎هاي چند مليتي خدمات مالي و بانكداري آمريكا است كه از تست‎هاي روانسنجي استدلال عددي استفاده مي‎كند. آزمون‎هاي عددي با افزايش سطح سختي هر سوال و استدلال منطقي‎شان شناخته مي‎شوند، يعني اين آزمون ترجيحاً آزموني غيرشفاهي است تا تصويري و شهرت آن به سختي‎اش بر مي‎گردد. اين مدل از انواع تست‎ روانشناسي تنها براي كانديداهايي مناسب است كه به تكنولوژي و شغل‎هاي منابع انساني و نظارت بر توليد و تهيه خدمات علاقه دارند.

شركت ‌BANISH و انواع تست روانشناسي اين شركت در فرآيند استخدام آن

ديزي جينگ (Daisy Jing) صاحب يكي از كانال‎هاي معروف ويدئويي در يوتيوب، كارآفرين جوان و صاحب شركت چند ميليون دلاري شركت ‌BANISH از آزمون‎ مايرز-بريگز MBTI تست شخصيت و تست ديسك براي ارزيابي شخصيت در طول فرآيند استخدام استفاده مي‎كند. به گفته ديزي، او از اين آزمون‎ها كمال رضايت را دارد چون به او اجازه مي‎دهند روش و رفتار، نكات قوت و ضعف كانديدا را بررسي كند. اين امر به او اجازه مي‎دهد درك بهتري نسبت به هدايت و مديريت داوطلب و نحوه استفاده از نكات قوت و ضعف او به دست آورد. ديزي هم‎چنين مي‎گويد كه داوطلب‎ها هم‎چنين مي‎توانند به نكات قوت و ضعف خود پي ببرند كه به آن‎ها كمك مي‎كند براي بهتر شدن شركت در خود پيشرفت ايجاد كنند.

شركت Stock Holding Corporation و انواع تست روانشناسي اين شركت در فرآيند استخدام آن

مدير بخش مديريت انساني، خانم Sujatha Krishnakumar توضيح مي‎دهد كه آن‎ها از انواع تست روانشناسي براي به دست آوردن ديدي نسبت به صلاحيت افراد، انجام ارزيابي‎هاي لازم، ايجاد گزارش‎ها و موارد تحليلي استفاده مي‎كنند. نتيجه به دست آمده گزارش‎هاي نهايي است كه اطلاعات مفيدي در رابطه با كانديداها در اختيار آن‎ها قرار مي‎دهد.

شركت ExxonMobil و انواع تست روانشناسي اين شركت در فرآيند استخدام آن

اين شركت چند مليتي پاياني براي استفاده از فرآيند آزمون در استخدام متصور نمي‎شود. فرآيند استخدام در اين شركت به دو مرحله تقسيم مي‎شود كه شروع آن با يك فرم درخواست شغل آنلاين است و قسمت دوم در مركز امتحان پايان مي‎يابد. در مرحله اول، از داوطلب خواسته مي‎شود به يكسري سوال كه در مورد بررسي صلاحيت شغلي او است و يكسري سوال در مورد تيپ شخصيت خود جواب دهد و سپس او با يك مصاحبه تلفني و ديگر آزمون‎ها سنجيده مي‎شود. تست روانشناسي اصلي در مرحله دوم است و يك تست استدلال عددي آنلاين به مدت 20 دقيقه است كه توسط يكي از بزرگترين شركت‎هاي آزمون آنلاين طراحي و اجرا مي‎شود.

شركت Ford Motor و انواع تست روانشناسي اين شركت در فرآيند استخدام آن

اين شركت معروف ماشين‎سازي از يك تست روانشناسي دو بخشي يعني استدلال عددي و تست‎هاي استدلال استنتاجي استفاده مي‎كند. آزمون‎هاي استدلال عددي شامل 20 سوال با مدت زمان 20 دقيقه است. آزمون‎هاي استدلال عددي كانديداها را در مورد موضوعات آمار، نسبت‎ها، درصد‎ها، تفسير نمودار محك مي‎زند و داوطلب براي موفقيت در آزمون‎هاي استنتاجي به دانش منطق نياز دارد. در آزمون دوم از كانديدا خواسته مي‎شود الگوهاي قرار گرفته در توالي از تصويرها را شناسايي كند.

شركت Hewlett Packard و انواع تست روانشناسي اين شركت در فرآيند استخدام آن

آزمون‌‎هاي روانشناسي شركت Hewlett Packard عموماً بسته به نوع وظايف شغلي كه فرد داوطلب درخواست استخدام براي آن را دارد فرق مي‎كنند. به صورت كلي فرآيند استخدام كه در بخش مديريت منابع انساني صورت مي‌گيرد شامل يك مصاحبه تلفني و ساير آزمون‎ها مي‎شود. در طول اين ارزيابي‎ها، تست تيپ شخصيتي و رفتاري به صورت شفاهي پرسيده مي‎شود. قسمت اعظم تست تيپ شخصيتي و درصدي هم به بررسي توانايي كانديدا از تست‎هاي استدلال شفاهي و عددي اختصاص دارد.

شركت Procter & Gamble و انواع تست روانشناسي اين شركت در فرآيند استخدام آن

بر خلاف ديگر شركت‌ها در اين شركت نتها شما زماني مي‌توانيد درخواست استخدام دهيد كه در آزمون‌هاي انواع تست روانشناسي سربلند بيرون بياييد. آزمون‎هاي استفاده شده توسط اين شركت كاملاً از ديگر آزمون‎هايي كه ممكن است با آن‎ها آشنا باشيد، متمايز است. اين آزمون‎ها به دو بخش تقسيم مي‌شود بخش اول صلاحيت است كه با نام آزمون P&G Success Drivers Assessment شناخته مي‎شود و بخش دوم آزمون‎هاي استدلال P&G  است. آزمون اول الگوهاي فكري داوطلب را بررسي مي‎كند تا مشخص شود براي شغل مناسب است يا خير و چه صلاحيتي براي قرارگيري در خانواده اين شركت دارد. اين آزمون يك تست تيپ شخصيتي است و آزمون دوم آزمون استدلالي است كه از تست هاي استدلالي شفاهي، منطقي، و انتزاعي تشكيل مي‎شود.

شركت JPMorgan و انواع تست روانشناسي اين شركت در فرآيند استخدام آن

فرآيند استخدام شركت JPMorgan اغلب اوقات از كانديداها مي‎خواهد در يكسري تست‎هاي بررسي صلاحيت شركت كنند و سپس مصاحبه هاي استخدامي متعددي صورت مي‌گيرد. قالب تست روانشناسي اين شركت استدلال است و سه بخش دارد يعني عددي، شفاهي و آزمون‎هاي فني. آزمون عددي شامل 20 سوال با مدت زمان 20 دقيقه بدون استفاده از ماشين حساب مي‎شود و آزمون شفاهي نيز يك آزمون 20 دقيقه‎اي است.

شركت JPMorgan هم‎چنين از آزمون‎هاي روانشناسي آنلاين با مدت زمان يك ساعت و 20 دقيقه استفاده مي‎كند. بايد بدانيد كه هر داوطلب ملزم به نوشتن 300 كلمه در خصوص انگيزه استخدام در اين شركت است. افراد بايد از اين فرصت براي نشان دادن و تمايل خود در استخدام در اين شركت استفاده مي كنند.

شركت Deloitte  و انواع تست روانشناسي اين شركت در فرآيند استخدام آن

شركت Deloitte از يك فرآيند استخدام دشوار استفاده مي‎كند كه با انواع تست روانشناسي و مصاحبات خود تخصص، قابليت‎ها و تجربه هر داوطلب را محك مي‎زنند. اين شركت يك طرح سنجش دقيق و كارآمد دارد. كانديدا بايد در حين آزمون به ادعايي كه در مورد صلاحيت خود داشته است بي‎نهايت دقت كند.

بسياري از شركت‎ها از تست روانشناسي در گزينش و استخدام افراد استفاده مي‎كنند چون يك ارزيابي بي‎طرف از كانديداها به دست مي‎دهد، اجرا و سنجش اين آزمون‎ها ساده است و تعصبات فرهنگي و شخصي طراح سوال را از بين مي‎برد.

مهم‎ترين هدف استفاده از تست روانشناسي، استخدام و گزينش افراد است. هدف مهم بعدي ديگر يادگيري و توسعه فردي است. آمار نشان مي دهد اين آزمون ها براي اهداف ترسيم صلاحيت فردي، ارزيابي عملكرد و يا براي تاييد ديگر روش‎هاي مديريت عملكرد مانند كوچينگ نيز كاربردهاي فراواني دارد.

تست هاي روانشناسي، در چرخه كامل سرمايه انساني از استخدام تا خروج ياري رسان مديريت منابع انساني شركت ها هستند.


مصاحبه و استخدام سامانه مديريت استعداد نوتريكا منابع انساني


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.