انجام يك تست شخصيت شناسي شغلي در طول فرآيند استخدام

1397/07/17 10:41 AM - 3 ماه قبل


مسئولين استخدام هر شركت همواره به دنبال راهكارهايي براي آسان سازي فرآيند استخدام، بهبود نرخ تعداد كارمنداني كه در شركت باقي مي مانند و كيفيت مصاحبه هستند. براساس تحقيقي كه در سال 2014 توسط شركت CEB صورت گرفت، در حدود 62 درصد كارشناسان منابع انساني از تست شخصيت شناسي شغلي در طول فرآيند استخدام استفاده مي كنند. تست هاي شخصيت شناسي اطلاعاتي در خصوص انگيزه ها، مهارت هاي تصميم گيري و ويژگي هاي شخصيتي كانديداها به دست مي دهند. گرچه، تاثير اين تست ها براساس نوع تستي كه استفاده مي شود و سطح صداقت و آگاهي كانديدا از شخصيت خود، متفاوت است. قبل از لحاظ كردن تست شخصيت شناسي شغلي در فرآيند استخدام خود مزايا و معايب آن را بايد در نظر گرفت.

مزايا

انجام آزمون شخصيت شناسي از كانديداها چند مزيت كليدي دارد. زماني كه سوالاتي واقع گرايانه و منصفانه مطرح شود، كانديداها اغلب از روي صداقت و با فكر كامل به پرسش ها پاسخ مي دهند. به عنوان مثال، يكي از تست هاي متداول Caliper Profile است كه در آن جملاتي مانند "من به طور كلي عملكرد خوبي در شروع صحبت هاي كوتاه يا غير رسمي دارم." براي استخدام، لحاظ شده است. با آن كه چنين توانايي در بعضي از شغل ها ضروري است، بعضي از كارفرمايان ممكن است به يك كانديداي پرحرف نياز نداشته باشند. كانديداها چنين مواردي را صادقانه اعلام مي كنند چون پاسخ "صحيح" آشكاري براي سوالات اين چنيني وجود ندارد. يك تست رفتارشناسي مانند تست ديسك چهار جمله را در آن واحد به فرد نشان مي دهد كه كانديدا بايد از بين آن ها دو تا را انتخاب كند. مسئولين استخدام با نگاه به نتايج به 5 نكته قوت برتر كانديدا پي مي‌برند. اين شكل آزمون باعث مي شود كه كانديداها نسبت به پنهان كردن حقيقت يا عدم صداقت ميلي نشان ندهند، چون ويژگي هاي منفي شخصيتي آن ها به طور مستقيم ارزيابي نمي‌شود. اين آزمون ها همچنين مي‌توانند نيازسنجي آموزشي شما را نيز در بخش مهارت هاي نرم در نگهداشت پرسنل مشخص سازند.

معايب

بسته به تعداد سوالات، از ديد بسياري از كانديداها پرسشنامه تست هاي شخصيت شناسي خسته كننده است. يك كانديدا پس از پر كردن چند صفحه سوال پيچيده، ممكن است احساس سردرگمي و حواس پرتي كرده و هر جوابي كه به نظرش خوشايند است را براي زودتر تمام كردن آزمون، انتخاب كند. اين امر مي تواند صحت تست را تغيير دهد. هم چنين محققان از چيزي به اسم "گرايش به جامعه پسندي" نام مي برند. اين گرايش نشان مي دهد كه آزمون دهندگان احساس فشار مي كنند، امري كه باعث مي شود به سوالات به شكلي پاسخ دهند كه به نظر آن ها از سوي مجري آزمون قابل قبول خواهد بود. افراد هم چنين مي توانند ناخواسته نتايج تست را تحريف كنند، يعني افرادي كه زياد از حد به خود اطمينان دارند در نتايج تست خودشان را فردي با مهارت بسيار بالا نشان دهند و كانديداهايي كه اطمينان كمتري به خود دارند اجازه ندهند مهارت هاي واقعي شان از طريق اين تست ها نشان داده شود.

انجام تست شخصيت شناسي شغلي

اگر تصميم داريد انجام يك تست شخصيت شناسي شغلي را در فرآيند استخدام شركت خود قرار دهيد، راه هاي بي شماري براي شروع وجود دارد. در سايت تست و تايپ انواع مختلفي آزمون هاي از پيش طراحي شده وجود دارد. اين سايت به كمك سامانه مديريت استعداد نوتريكا (سمان) لينك آزمون را به ايميل و يا موبايل كانديداها ارسال مي‌كند و كاربران با راحتي تمام مي توانند آزمون‌هاي مشخص شده توسط سازمان را انجام دهند. تست هاي شخصيت شناسي معمولاً در اولين مرحله استخدام گرفته مي شوند. اگر اين تست ها قبل از مصاحبه شغلي انجام شوند، مي توانند جزئيات بيشتري در اختيار كارفرمايان قرار دهند كه به واسطه آن كانديداها را غربال كنند و تصميم نهايي را بگيرند. اگر نياز به مشاوره در اين خصوص داشتيد با ما در تماس باشيد.


مصاحبه و استخدام سامانه مديريت استعداد نوتريكا مديريت استعداد


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.