انجام یک تست شخصیت شناسی شغلی در طول فرآیند استخدام

1397/07/17 10:41 AM - 8 ماه قبل


مسئولین استخدام هر شرکت همواره به دنبال راهکارهایی برای آسان سازی فرآیند استخدام، بهبود نرخ تعداد کارمندانی که در شرکت باقی می مانند و کیفیت مصاحبه هستند. براساس تحقیقی که در سال 2014 توسط شرکت CEB صورت گرفت، در حدود 62 درصد کارشناسان منابع انسانی از تست شخصیت شناسی شغلی در طول فرآیند استخدام استفاده می کنند. تست های شخصیت شناسی اطلاعاتی در خصوص انگیزه ها، مهارت های تصمیم گیری و ویژگی های شخصیتی کاندیداها به دست می دهند. گرچه، تاثیر این تست ها براساس نوع تستی که استفاده می شود و سطح صداقت و آگاهی کاندیدا از شخصیت خود، متفاوت است. قبل از لحاظ کردن تست شخصیت شناسی شغلی در فرآیند استخدام خود مزایا و معایب آن را باید در نظر گرفت.

مزایا

انجام آزمون شخصیت شناسی از کاندیداها چند مزیت کلیدی دارد. زمانی که سوالاتی واقع گرایانه و منصفانه مطرح شود، کاندیداها اغلب از روی صداقت و با فکر کامل به پرسش ها پاسخ می دهند. به عنوان مثال، یکی از تست های متداول Caliper Profile است که در آن جملاتی مانند "من به طور کلی عملکرد خوبی در شروع صحبت های کوتاه یا غیر رسمی دارم." برای استخدام، لحاظ شده است. با آن که چنین توانایی در بعضی از شغل ها ضروری است، بعضی از کارفرمایان ممکن است به یک کاندیدای پرحرف نیاز نداشته باشند. کاندیداها چنین مواردی را صادقانه اعلام می کنند چون پاسخ "صحیح" آشکاری برای سوالات این چنینی وجود ندارد. یک تست رفتارشناسی مانند تست دیسک چهار جمله را در آن واحد به فرد نشان می دهد که کاندیدا باید از بین آن ها دو تا را انتخاب کند. مسئولین استخدام با نگاه به نتایج به 5 نکته قوت برتر کاندیدا پی می‌برند. این شکل آزمون باعث می شود که کاندیداها نسبت به پنهان کردن حقیقت یا عدم صداقت میلی نشان ندهند، چون ویژگی های منفی شخصیتی آن ها به طور مستقیم ارزیابی نمی‌شود. این آزمون ها همچنین می‌توانند نیازسنجی آموزشی شما را نیز در بخش مهارت های نرم در نگهداشت پرسنل مشخص سازند.

معایب

بسته به تعداد سوالات، از دید بسیاری از کاندیداها پرسشنامه تست های شخصیت شناسی خسته کننده است. یک کاندیدا پس از پر کردن چند صفحه سوال پیچیده، ممکن است احساس سردرگمی و حواس پرتی کرده و هر جوابی که به نظرش خوشایند است را برای زودتر تمام کردن آزمون، انتخاب کند. این امر می تواند صحت تست را تغییر دهد. هم چنین محققان از چیزی به اسم "گرایش به جامعه پسندی" نام می برند. این گرایش نشان می دهد که آزمون دهندگان احساس فشار می کنند، امری که باعث می شود به سوالات به شکلی پاسخ دهند که به نظر آن ها از سوی مجری آزمون قابل قبول خواهد بود. افراد هم چنین می توانند ناخواسته نتایج تست را تحریف کنند، یعنی افرادی که زیاد از حد به خود اطمینان دارند در نتایج تست خودشان را فردی با مهارت بسیار بالا نشان دهند و کاندیداهایی که اطمینان کمتری به خود دارند اجازه ندهند مهارت های واقعی شان از طریق این تست ها نشان داده شود.

انجام تست شخصیت شناسی شغلی

اگر تصمیم دارید انجام یک تست شخصیت شناسی شغلی را در فرآیند استخدام شرکت خود قرار دهید، راه های بی شماری برای شروع وجود دارد. در سایت تست و تایپ انواع مختلفی آزمون های از پیش طراحی شده وجود دارد. این سایت به کمک سامانه مدیریت استعداد نوتریکا (سمان) لینک آزمون را به ایمیل و یا موبایل کاندیداها ارسال می‌کند و کاربران با راحتی تمام می توانند آزمون‌های مشخص شده توسط سازمان را انجام دهند. تست های شخصیت شناسی معمولاً در اولین مرحله استخدام گرفته می شوند. اگر این تست ها قبل از مصاحبه شغلی انجام شوند، می توانند جزئیات بیشتری در اختیار کارفرمایان قرار دهند که به واسطه آن کاندیداها را غربال کنند و تصمیم نهایی را بگیرند. اگر نیاز به مشاوره در این خصوص داشتید با ما در تماس باشید.


مصاحبه و استخدام سامانه مدیریت استعداد نوتریکا مدیریت استعداد


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.