آیا از تست شخصیت شناسی در فرآیند استخدام خود استفاده می کنید؟

1397/07/17 12:27 PM - 8 ماه قبل


امروزه، ما شاهد سازمان های بیشتر و بیشتری هستیم که از تست شخصیت شناسی در فرآیند توسعه کارمندان و استخدام خود استفاده می کنند. در حقیقت، در حدود 80 درصد شرکت های قرار گرفته در لیست 500 شرکت برتر آمریکا به انتخاب نشریه Fortune برای ارزیابی کارمندان فعلی و بالقوه خود در بحث استخدام، ایجاد تیم های کاری و تصمیمات مربوط به توسعه از آزمون شخصیت شناسی استفاده می کنند.

از متداول ترین و گسترده ترین تست های شخصیت شناسی که امروزه معمولا استفاده می شوند می توان تست شخصیت شناسی مایرز بریگز (MBTI)، آزمون نئو که با نام تست بیگ فایو و یا تست اوشن نیز نام برده می شود و آزمون دیسک را نام برد. تست MBTI یکی از جالب ترین تست های شخصیت شناسی است. جالب است بدانید این تست برای زنان طراحی شده بوده است! ایده شکل گیری آن توسط کاترین کوک بریگز و دختر او ایزابل بریگز مایرز در دهه 40 میلادی پایه ریزی شده است. آن ها متوجه شدند که اکثر زنان کارهای مربوط به جنگ را از روی حس میهن پرستی انتخاب کرده اند، علی رغم تنفری که نسبت به وظیفه شغلی خود داشته اند. ایزابل هم چنین مشاهده کرد که بسیاری از افراد از استعدادهای خود استفاده نمی کنند. بنابراین او تصمیم به ایجاد مسیری گرفت که نشان دهد زنان در چه زمینه ای خوب هستند و از این مسیر برای هدایت آن ها در انتخاب یک شغل مناسب استفاده شود. به طور کلی، هدف این تست سنجش دیدگاه افراد نسبت به جهان، خودشان و تصمیم گیری بر اساس آن است.

در سال های اخیر، روانشناسان و کارشناسان منابع انسانی پیشنهاد کرده اند از آزمون شخصیت شناسی به عنوان یک ابزار کمکی در زمینه توسعه کارمندان و استخدام برای تصمیم گیری بهتر و با آگاهی کامل تر استفاده شود. بدون شک، استفاده از تست های شخصیت شناسی واقعا عالی و مفید می تواند باشد. استفاده از آن ها آسان است و به کارفرمایان اجازه می دهد گروه بزرگی از کارمندان را با هم مقایسه کنند، این آزمون ها هم چنین به کارفرمایان اجازه می دهد بدانند آیا کاندیداها مناسب وظایف شغلی مورد نظر آن ها، فرهنگ کاری شرکت و محیط آن هستند یا نه، حتی از آن ها به منظور پیش بینی "رهبران آتی" شرکت استفاده می کنند. تست های شخصیت شناسی با رشد روزافزونی روبرو شده اند و در طول مسیر استخدام اولین راهی هستند که کاندیداها باید طی کنند.

گرچه، تنها استفاده از تست شخصیت برای انتخاب کاندیداها بدون ارائه فرصت مصاحبه به آن ها، کمی زیاده روی است. اما گاهی اوقات مصاحبه و سنجش 200 کاندیدا نیز کار سختی است و غربالگری دقیق برای جذب بهترین استعدادها بسیار حیاتی است. ما در سامانه مدیریت استعداد نوتریکا این امکان را فرآهم آورده ایم که سازمان ها بتوانند بر اساس شایستگی های مد نظر خود افراد را غربالگری و رتبه بندی کنند.

توجه داشته باشید تست شخصیت شناسی به طور کامل یک کاندیدا را معرفی نمی کند. برای انتخاب یک کاندیدای مناسب بهتر است از مدل KSAB یا مدل KSAPC بهره بگیرید.

به طور کلی، تست های شخصیت شناسی جواب نهایی به شمار نمی روند. گرچه آن ها می توانند به کارفرما کمک کنند که به آگاهی کامل تری نسبت به انگیزه ها، ارزش ها، شیوه کاری یک کاندیدا دست پیدا کنند ولی رای نهایی در خصوص این که کدام کاندیدا برای شغل مورد نظر مناسب است را نمی دهند. در واقع، برای عملکرد خوب شغلی، کارمندی با ویژگی شخصیتی مناسب لازم است. نوع تست های شخصیتی استفاده شده نیز اهمیت زیادی دارد. بعضی از تست ها در پیش بینی نسبت به سایرین بهتر عمل می کنند، بنابراین بهتر است قبل از انتخاب یک تست برای یک شغل به خصوص به خوبی تحقیق کنید. مشاوران ما در نوتریکا همواره در کنار شما هستند تا بهترین راه حل ها را به شما ارائه بدهند. امروزه توصیه می‌شود سازمان ها از چند تست در ابعاد مختلف استفاده کنند تا دید کاملترین نسبت به کاندیدا پیدا کنند.

به یاد داشته باشید که تست شخصیت شناسی به تنهایی ابزار کاملی نیست. آن ها را بایستی تنها به همراه دیگر تکنیک های سنجش کارمندان مانند مصاحبه و تست های سنجش رفتار برای درک تمامی ویژگی های شخصیتی یک کاندیدا استفاده کرد.


مصاحبه و استخدام سامانه مدیریت استعداد نوتریکا مدیریت استعداد منابع انسانی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.