چطور تست دیسک می تواند وظایف بخش منابع انسانی را ساده تر سازد؟

1397/07/24 12:58 PM - 8 ماه قبل


مدیران قوی در کار خود عملکرد خوبی دارند و در بازار قدرت خود را نشان می دهند ولی در حوزه ارتباطات سازمانی را همیشه قدرت زیادی ندارند. در نتیجه آن ها وظایف مربوط به سر و کله زدن با کارکنان را به دوش کارشناسان منابع انسانی(HR) می اندازند. از دیدگاه مدیریت معنای این کار این است "من را از دردسرهای حقوقی و قانونی دور کن."

ولی از دیدگاه یک کارمند، وجود بخش منابع انسانی به این دلیل است که به ساده ترین شکل ممکن او را با شرکت آشنا سازند، با کمک به شناسایی پتانسیل های او در راستای بهترین مزایایی که برای شرکت به همراه می آورد، از توسعه شغلی کارمند حمایت کنند. با آن که بخش منابع انسانی دوست دارد بهترین فضا را برای همه فراهم کند، ولی در حقیقت آن ها اغلب اوقات ابزار مناسب برای شناسایی پتانسیل افراد را در اختیار ندارند. بخش منابع انسانی وظیفه سختی در به نمایش گذاشتن وجهه شرکت و فعالیت به نفع آن با توسعه یکی از با ارزش ترین دارایی های هر کسب و کاری، یعنی مردم، دارد. هر شخص با مجموعه ویژگی های شخصیتی بی همتا و برخورداری از نقاط قوت و ضعف مختلفی وارد شرکت می شود و زمانی که شما مدیریت آن ها را فرا گرفتید، در مسیر صحیح برای یک تغییر مثبت قرار می گیرید. 

با آن که مدیریت نیروی کار حتی تحت بهترین شرایط سخت است،  انجام آن زمانی که کورکورانه عمل شود تقریبا غیرممکن است. یک دانش کامل نسبت به پتانسیل انسانی از طریق تست دیسک می تواند این امکان را برای کارشناسان منابع انسانی فراهم کند که لایه های زیرین و پویای یک شخصیت را مشاهده کنند.

تست دیسک وسیله ای به منظور سنجش شیوه رفتاری یک فرد بر اساس 4 دسته کلی است: تیپ D، تیپ I، تیپ S و تیپ C. طراح این تست ویلیایم مارستون بوده است و این آزمون تیپ های رفتاری افراد را در دسته مسلط و زیر مسلط قرار می دهد و پیش بینی می کند که افراد چطور با دیگران ارتباط برقرار خواهند کرد. روش دقیق اما با این حال ساده تست دیسک یک وسیله قدرتمند در ارزیابی پتانسیل افراد در یک وظیفه شغلی خاص است.

نظریه دیسک

تیپ D – تسلط

آن ها به دنبال کنترل هستند، به نقش های رهبری گرایش دارند ولی شنونده های ضعیفی به شمار می روند. آن ها از ناکارآمدی دوری کرده و در تصمیم گیری های سریع و موثر عملکرد قابل توجهی دارند. برقراری رابطه دوستانه با آن ها ساده نیست ولی افراد به سادگی از آن ها پیروی می کنند.

تیپ I – تاثیرگذار

آن ها شناخت را دوست دارند، در متقاعدسازی افراد به بهترین شکل عمل می کنند و غیرمنتظره بودن وقایع را به امور روتین و همیشگی ترجیح می دهند.

تیپ S- باثبات

آن ها پذیرش می خواهند و آن را با گوش دادن به سایرین، ایجاد تیم و همراهی پروژه تا پایان، به دست می آورند. آن ها هم چنین می توانند بیش از حد حساس باشند، بنابراین با آن ها رفتار مهربانی داشته باشید.

تیپ C – وظیفه شناسی

آن ها افرادی دقیق و علاقه مند به داده ها هستند و برای دستیابی به هدف سخت تلاش می کنند. آن ها برنامه ریز، هماهنگ کننده، کمال گرا، عملگرا و گاهی اوقات منتقد هستند.

متاسفانه در بسیاری از شرکت ها، به موضوعات مهم منابع انسانی مانند اولویت بندی بیماران برای درمان رسیدگی می شود. گاهی اوقات مشکلات ساده درمان و کارمندان به بیرون از دفتر بخش منابع انسانی هدایت می شوند.

یک کارشناس منابع انسانی که در تست دیسک مهارت دارد، از تدابیر حاد و شدیدی که باعث پایان دادن همکاری با افرادی که از نظر شخصیتی باعث بروز مشکل می شوند، دوری می کند و در عوض می تواند چالش هایی که علت آن وجود یک نیروی کار متنوع از نظر رفتاری است را مدیریت و کنترل کند. به هر حال، یک شرکت سرمایه گذاری عظیمی بر روی افراد خود کرده و هدف آن حفظ این دارایی برای مدت طولانی است.

تست دیسک

تست دیسک یک آزمون ساده است که می تواند به شناسایی ویژگی های شخصیتی شایع در یک فرد کمک کرده و این ویژگی ها را بین افراد مختلف مقایسه کند. به عنوان مثال، زمانی که شخصیت تیپ D مجبور است زیر نظر یک تیپ C کار کند، چه اتفاقی می افتد؟ نتیجه بسیار خوب است چون هر دو تیپ وظیفه دوست هستند و کامل کننده یکدیگر هستند، ولی تنها اگر بدانند چطور باید به شیوه صحیح با هم ارتباط برقرار کنند. بنابراین، اگر فرد با تیپ D بداند اگر در اختیار همکار با تیپ C او تمامی جزئیات لازم قرار گیرد عملکرد بهتری خواهد داشت، و فرد دارای تیپ C بداند که تیپ D خلاصه ولی یک راست سر اصل مطلب می رود، آن ها می توانند نیروهای خود را برای موفقیت تیمی ترکیب کنند.

یا، فرض کنید که دو نفر با شخصیت های محکم که به انجام یک وظیفه شغلی یکسان موظف شده اند، همدیگر را به درستی درک نمی کنند. یک تیپ شخصیتی D بی خیال دستور ندادن نمی شود، چون میل به رهبری دارد. و یک فرد با تیپ شخصیتی S کنترل و نظارت را ول می کند. ولی این قضیه باعث بروز ناراحتی و خشم در او می شود، به خصوص اگر تیپ D قرار گرفته در جایگاه رهبری عملکردی در سطح انتظار از خود نشان ندهد. یک زنجیره فرماندهی مجزا می تواند با انجام یک تست دیسک ساده از اعضای تیم و با هدایت مجدد انرژی های رهبری هر کدام از آن ها به سمت جدید، جلوی این مشکل را بگیرد. 

چرا کسب و کار خود را کورکورانه پیش ببرید زمانی که برای ایجاد یک تیم بهتر و بهبود عملکرد کارمندان احتمالات زیادی در انتظار شما است و می توانید جنبه های پویای مخفی در نیروی کار خود را همین امروز کشف کنید؟  


مصاحبه و استخدام سامانه مدیریت استعداد نوتریکا مدیریت استعداد منابع انسانی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.