استفاده از تست دیسک برای بهبود ارتباط با ایمیل در محیط کار

1397/08/01 2:30 PM - 8 ماه قبل


نتیجه تست دیسک یک ابزار شگفت انگیز برای بهبود ارتباطاتی است که در محیط کار توسط ایمیل صورت می گیرند. هر تیپ شخصیتی در این آزمون در هم ارسال و هم دریافت پیام گرایش ها، اولویت ها و تنفرهای خاص خود را دارد که این امر می تواند منجر به بروز سوءتفاهم یا مشکل شود. تیپ شخصیت های تست دیسک عبارتند از D، I، S و C که در مقالات قبلی به صورت مفصل آن ها را توضیح داده ایم. برای دیدن این مقالات به این لینک مراجعه کنید.

البته قبل از استفاده از مطلب زیر باید تیپ شخصیتی خود را طبق آزمون شخصیت شناسی دیسک بدانید. بنابراین ابتدا تست دیسک را انجام دهید و سپس از تمامی اطلاعات زیر استفاده کنید. علاوه بر این شما به کمک نتیجه این آزمون می توانید دانش فوق العاده ای در تمامی جوانب زندگی شخصی و حرفه ای خود به دست آورید.

تیپ شخصیتی تسلط گرا (D): وظیفه گرا و فعال

ارسال پیام: تیپ شخصیتی D دوست دارد پیام خود را مستقیم و سر راست با اشاره به موضوع اصلی ارسال کند. البته این نوع ارسال پیام می تواند باعث برداشت بد شود، انگاری از روی خشم و یا میل به ریاست فرستاده شده است. برای رفع این مشکل سخت تلاش کنید جمله مقدماتی خود را به شکل "سلام. امیدوارم روز خوبی داشته باشید. یک سوال کوتاه دارم..." بنویسید.

دریافت پیام: فردی با تیپ شخصیتی D نسبت به ایمیل های دقیق، منظم و پیام هایی که مثلا از سوال های کوتاه تشکیل شده اند به خوبی پاسخ می دهد و به احتمال زیاد از پیام های طولانی یا پیام هایی که مطالعه آن ها سخت است دوری می کند. بنابراین برای برقراری ارتباط با تیپ D باید حرف خود را بدون حاشیه و سر راست بیان کنید.

تیپ شخصیتی تاثیرگذار (I): مردم گرا و فعال

ارسال پیام: فردی با تیپ I ممکن است ایمیل های طولانی، مملو از جوک، شکلک و موارد متعدد دیگر بفرستد. خیلی مهم است که نحوه بیان صحبت های آن ها رسانده شود و آن ها زمان زیادی صرف می کنند تا به اصل مطلب برسند. به خصوص بسته به مخاطب یا موقعیت، مهم خواهد بود که سریع تر به اصل مطلب بروید.

دریافت پیام: پیامی که یک فرد I به آن نیاز دارد باید مرتب یا با جواب ها و دستورالعمل های شفاف باشد، در غیر این صورت ممکن است باعث از بین رفتن سطح توجه و صبر او شود.

تیپ شخصیتی با ثبات (S): مردم گرا و منفعل

ارسال پیام: شخصیت های ثبات گرا (S) دوست دارند در مخاطبشان بابت پیام های آن ها احساس خوبی به وجود آید. یعنی پیام را به صورت خودمانی، با سوال پرسیدن یا استفاده از شکلک ارسال می فرستند تا یک نوع لحن صحبت مثبت را تلقین کنند. گرچه، بسته به مخاطب ساختار پیام را به یک حالت دقیق و مستقیم تر ممکن است تغییر دهند.

دریافت پیام: تیپ شخصیتی S پیام های ایمیل را به طور کامل می خواند. پیام های به نظر با لحن مستقیم و غیر منتظره دریافتی از سوی تیپ D باعث آزار آن ها می شود.

تیپ شخصیتی وظیفه شناس (C): وظیفه گرا و منفعل

ارسال پیام: چنین فردی به دقت کامل و جزئیات پیام های خود و حس ایجاد اطمینان در طرف مقابل، اهمیت می دهد. یعنی آن ها ایمیل های خود را دوباره می خوانند تا از نبود غلط املائی، نگارشی و دیگر موارد مطمئن شوند و پیام های خیلی دقیق و با طول مناسب ارسال می کنند.

دریافت پیام: افراد دارای تیپ C به دنبال پاسخ های کامل و با جزئیات هستند تا از دقیق بودن پیام مطمئن شوند و ممکن است جواب پیام ها را با پیام های طولانی، ایده ها یا سوالات خود بدهند تا این قضیه ثابت شود و بنابراین احتمال بروز اختلاف بین آن ها و افراد تیپ D که پیام های کوتاه و سر راست ارسال می کنند، زیاد است.


با توجه به اطلاعات بالا، هر فردی می تواند یاد بگیرد که چطور به شکل موثرتری از طریق ایمیل با تیپ شخصیت های مختلف ارتباط برقرار کند یعنی نه تنها آگاهی بیشتری نسبت به شیوه پاسخ دهی و تمایلات آن ها به دست آورد بلکه هم چنین از آن در برقراری ارتباط با افراد و همکاران مختلف استفاده کند.

اگر تمامی افراد محیط کار شما در تست دیسک شرکت کرده اند، نتیجه آن برای ایجاد یک تیم عالی بسیار مفید است. هر فرد آگاهی جدیدی نسبت به خود و هم چنین افرادی که با آن ها روزانه کار می کند به دست می آورد و همه می توانند از تغییراتی که در رفتار خود ایجاد می کنند باعث برقراری ارتباط به شکل بهتری شوند. در سامانه سمان این امکان برای کارفرمایان فرآهم شده است که به صورت واحد به واحد وضعیت تیپ های شخصیتی را در سازمان خود بررسی کنند.


دیسک شخصیت شناسی مصاحبه و استخدام مدیریت استعداد منابع انسانی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.