امروزه سازمان‎ها به چه شکل از تست های روانشناسی استفاده می‎کنند؟

1397/07/11 11:18 AM - 8 ماه قبل


امروزه شرکت‎های زیادی از طی فرآیند استخدام نیروی کاری خود از تست های روانشناسی استفاده می‎کنند. این مجموعه از تست‎ها برای کارفرمایان بسیار مفید است چون می‎توانند هوش، مهارت و شخصیت کاندیداها را بسنجند. این تست‎ها اطلاعات با ارزشی در اختیار کارفرما قرار می‎دهند و به او در تصمیم‎گیری برای انتخاب فرد صحیح برای شغل مورد نظر کمک می‎کنند و این کار با مقایسه پیش‎نیازهای کاری با ظرفیت روحی و احساسی کاندیدا انجام می‎شود.

این آزمون‎ها به شکلی طراحی شده‎اند که ظرفیت کاری کارمندان و میزان مقاومت در برابر استرس و فشار کاری را ارزیابی کنند. بسیاری از سازمان‎ها از تست‎های آنلاین روانشناسی استفاده می‎کنند، گرچه گاهی اوقات کارفرمایانی پیدا می‎شوند که ممکن است برگزاری یک آزمون با قلم و کاغذی را ترجیح دهند.

ما در این مطلب قصد داریم به مزایای استفاده از تست های روانشناسی طی فرآیند استخدام نگاهی بیاندازیم.

  • تست های روانشناسی در وقت و هزینه کارفرمایان صرفه‎جویی می‎کند. استخدام کارمندان جدید در یک سازمان به معنای صرف هزینه و وقت با ارزش زیادی است. این تست‎ها در ابتدای فرآیند درخواست افراد برای کار استفاده می‎شوند. سازمانی که رقابت برای استخدام در آن زیاد است و با هزاران درخواست کاری روبرو می‎شود، استفاده از روش‎هایی مانند تست‎های روانسنجی که به گلچین کردن نامزدها می‎پردازند، واقعا با ارزش است.
  • آزمون‎های روانشناسی تصویر واقعی از کاندیدای شغلی را فراهم می‎کنند. آن‎ها پتانسیل کاندید را نشان می‎دهند. هم‎چنین می‎تواند نشان دهند یک کاندیدای شغلی بهتر به تنهایی یا به صورت تیمی می‎تواند کار کند.
  • انجام آزمون روانسنجی عملی منصفانه هم برای نامزدهای شغلی و هم کارفرمایان است. از این نظر که تمامی نامزدها طی آزمون تحت شرایط یکسانی قرار می‎گیرند تا فرآیند استخدام منصفانه سپری شود.

به علاوه این تست‎ها باعث می‎شود خود کاندیدا نیز آگاهی بهتری از خود پیدا کند. نتیجه آزمون ممکن است به کاندیدایی که نسبت به دریافت یک سمت شغلی اصرار زیادی دارد، نشان دهد که باید از توانایی خود در شغل دیگری استفاده کند. اگر کارفرما متوجه شود شخصیت یک نامزد شغلی مناسب استفاده در سازمان است، آن‎ها به نوعی می‎توانند نامزدی را انتخاب کنند که برای شرکت گزینه بهتری محسوب می‎شود. بنابراین استفاده از این آزمون‎ها به نفع همه است.

  • آزمون های روانشناسی در رابطه با سنجش سواد شما نیست بلکه مهارت‎ها و توانایی‎های شما مورد ارزیابی قرار می‎گیرد. بسیاری از سازمان‎ها هم‎چنان تاکید فراوانی بر سطح تحصیلی افراد و تجربه کاری دارند. تست روانسنجی را می‎توان به عنوان پلی برای پوشاندن شکافی استفاده کرد که در آن موفقیت تحصیلی به طور کامل توانایی یک نامزد شغلی را نشان نمی‎دهد. هم‎چنین، این تست‎ها برای افراد تازه‎کاری که تجربه کاری ندارند مفید است.
  • تست‎های روانشناسی به فرآیند استخدام اعتبار می‎بخشند. این اعتباربخشی به شکلی است که باعث می‎شود رفتار و شخصیت کاندیدا نشان داده شود، نتیجه‎ای که در مصاحبه‎های شغلی امکان پی بردن به آن کمتر است. یک نامزد ممکن است در مصاحبه عملکرد خوبی از خود نشان دهد، ولی اگر تست‎های او نشان دهد که او به عنوان عضوی از یک تیم عملکرد خوبی نخواهد داشت، ممکن است برای آن شغل انتخاب خوبی محسوب نشود.

در نتیجه باید گفت آزمون‎های روانشناسی می‎توانند به پیش‎بینی الگوهای رفتاری نامزد، شیوه برخورد او با شرایط مختلف، منطق او در حل مسائل و تیپ شخصیت او کمک کنند. اگر سازمان شما در حال استخدام نیروهای کاری جدید و درگیر فرآیند استخدام است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که از تست‌های روانشناسی استفاده کند. این آزمون‌ها بدون شک به شما کمک می‎کند بهترین افراد نامزد برای شغل مورد نظر در شرکت خود را پیدا کنید.


شخصیت شناسی مصاحبه و استخدام سامانه مدیریت استعداد نوتریکا مدیریت استعداد منابع انسانی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.