پوزیدون (نپتون)

نماد چنگک

ویژگیهای شخصیتی

·    پوزیدون فرمانروای دریاها و اسبهاست. نماد دیگر وی چنگک سه شاخه است. این نمادی است مردانه که نشان دهنده ی قدرت مردانگی و باروری در اوست. در زندگی متعهدانه نشان دهنده ی نقش شوهر و پدر برای خانواده و همسر است.

·        خانواده ی مردان پوزیدونی می دانند که پدر خانواده، دارای حالتی ناپایدار است. وقتی احساسات  سطحی پدر خانه را پر می کند، خطر همه ی افراد خانواده را تهدید می کند.

·        پوزیدون خشم و ناراحتی خود را به هر شکلی که دوست دارد، ابراز می کند.

·        بداخلاق، خشمگین، اهل خراب کردن و خطرناک است، در عین حال او توانایی دارد دریاهای طوفانی را آرام کند.

·        برای کینه و دشمنی پوزیدون نمی توان همتایی پیدا کرد.

·       مردان پوزیدونی دوست دارند مهم باشند، در حالی که شخصیت پوزیدون از نظر تفکر و مدیریت استراتژیک ضعف دارد شود.

برای شرکت در آزمون کلیک کنید.

اسطوره پوزیدون

پوزیدون که رومی ها او را نپتون می نامند، فرمانروای دریاهاست. او مردی است با ریش بلند مانند زئوس که چنگکی سه شاخه و بزرگ در دست دارد. 

زمین لرزه در اختیار اوست و حیوان نمادین او اسب و گاو نر وحشی است. در اسطوره یونانی، پوزیدون پسر کرونوس و هرا، همچون دیگر خواهر و برادرانش، به جز زئوس، پس از تولد توسط پدرش کرونوس بلعیده شد، زیرا کرونوس می ترسید پسرش او را از اریکه قدرت پایین بیندازد. بعدها به همراه سایر خواهران و برادرانش، توسط زئوس نجات می یابد.

کهن الگوی پوزیدون

دریایی آرام را تصور کنید که رب النوعی احساستی، عصبانی و دمدمی زیر آن زندگی می کند. او هر لحظه ممکن است با خشم از دل دریا بیرون آید و هرچه را بر سر راهش است، در هم بکوبد. با این تصویر می توانید ویژگیهای پوزیدونی را بشناسید. این کهن الگو بخشی از کهن الگوی پدر است که در زئوس وجود دارد. ویژگیهای پوزیدون در مردان زئوسی سرکوب شده و تحت کنترل قرار دارد.


والدین

اگر پوزیدون در خانواده‌ای از جنس خودش پرورش یابد بسیار راحتر احساسات و هیجانات خود را بیان می‌کند. اما اگر در خانواده ای باشد که مقرراتی باشند و اهل احساسات زود گذر نباشند، کودک پوزیدونی در چنین خانواده ای دائما در حال عذاب کشیدن است. او حتی باید احساسات و هیجانات خود را هم مخفی نگه دارد. به او گفته می شود که "مردها گریه نمی کنند". در حالت ایده آل در چنین خانواده هایی، این کودک به شکلی که هست پذیرفته می شود و با صبر پدر و مادر یاد می گیرد که منظم تر باشد و به قوانین خانه احترام بگذارد.


دوران کودکی

کودک پوزیدونی نسبت به هر آنچه که برایش مهم است، احساسات قوی از خودش نشان می دهد. اگر او کودکی برون گرا باشد، واکنش هایی احساسی، سریع، قوی و در لحظه نشان می دهد. اگر چیزی توجهش را جلب کند، آن را درخواست می کند و در لحظه باید به هر آنچه که می خواهد برسد. مهم برای این کودک رسیدن سریع به چیزی است که می خواهد و اگر به چیزی که دوست دارد برسد. می توان توجه او را به سادگی از چیزی که دوست دارد روی چیز دیگری متمرکز کرد، درست برخلاف برادرش زئوس!


دوران بلوغ

نوجوان پوزیدونی معمولا احساساتی و هیجانی است، به ویژه در دوران بلوغ که تغییراتی در هورمونهای او پدید می آید. تصمیم ها و واکنش هایی هیجانی دارد و وصله ای ناجور و ناهماهنگ برای محیط مدرسه به شمار می رود. اگر ورزشکار باشد، به ورزشهای آبی علاقمند می شود و اگر اهل هنر باشد به نمایش و بازیگری روی می آورد. اغلب به دنبال دخترانی است که از نظر جنسی برایش جذابیت دارند.


دوران تحصیل

برای اینکه چنین نوجوانی در مدرسه و تحصیل موفق باشد به کهن الگوهای دیگری نیاز دارد. با اینکه نوجوانان پوزیدونی باهوش هستند، اما دستاوردهای تحصیلی برای آنها اهمیت چندانی ندارد. چنین نوجوانانی نمی دانند وقتی بزرگ شدند می خواهند چه کاره شوند! دستاوردهای روشنفکرانه برای آنها بی معنی است و همین الگو خیلی از اوقات در دانشگاه و در بقیه مراحل زندگی وقتی که باید به هدفی رسید یا موفقیت مالی کسب کرد، ادامه خواهد داشت.


شغل و حرفه

مرد پوزیدونی در دفتر کار و کارخانه باید احساسات و هیجانات خود را کاملا فراموش کند. اگر او بتواند در انجام چنین کاری موفق شود، خوشحال خواهد بود، در غیر این صورت حتی اگر در موقعیت عالی کار قرار داشته باشد، همواره احساس می کند برای حقوقی که می گیرد کار می کند، نه رضایت شخصی. اگر او نتواند ویژگیهای نیمکره ی چپ مغز را (که برای کار کردن به آنها نیاز دارد) توسعه دهد، هرگز نمی تواند از کاری که می کند لذت ببرد. معمولا دوست دارند کاری در ارتباط با طبیعت یا ماهیت طبیعی افراد داشته باشند.


·        ناهماهنگ با دنیای صنعتی

·        کارمند و یا مدیر ناراضی

·        خشم در مقابل شکست

·        موفقیت در گرو کنترل احساسات

·        هنرمندانی زبده


رابطه با مردان

در دنیای کسب و کار، مردان پوزیدونی به اندازه ی زئوس ها با ویژگیهای این دنیا هماهنگی ندارند. آنها به جای منطقی عمل کردن، کاملا احساسی واکنش نشان می دهند. مرد پوزیدونی نمی تواند در دنیای رقابت آن طور که باید خود را نشان بدهند. تا زمانی که خود را با جامعه هماهنگ نکند، احساساتش را نادیده نگیرد و ذهنی هدف گرا نداشته باشد، در این جهان موفق نخواهد بود.


رابطه با زنان

دو ویژگی در آنها وجود دارد که باعث می شود آنها روی زنها تسلط داشته باشند: تمایلات پدرسالارانه و قدرت احساسی و هیجان در آنها. به گونه ای عمل می کنند که گویی حق دارند روی زنان تسلط داشته باشند. این هیجانات زیاد مردان پوزیدونی در روابط عاطفی و عاشقانه با زنان، در مورد بعضی از زنان شاید خوب و مناسب باشد، اما در مورد بسیاری از زنان، بد و نامناسب است.


ازدواج

درست مثل زئوس و هادس، مردان پوزیدونی هم به دنبال ازدواج هستند. این سه کهن الگو علاقه دارند خانواده تشکیل بدهند و پدر سالاری را در خانواده ای که شکل داده اند تجربه کنند.  مردان پوزیدونی برای ازدواج زنان زیبا را انتخاب می کنند. آنها سعی می کنند بر این گونه زنان تسلط و برتری داشته باشند اگر این مردان روی مهارتها و توانایی های عاطفی و اجتماعی خود در ارتباط با زنان کار کنند و یا دوست و فرد واسطه ای را برای صحبت با این زنان نزد آنها بفرستند در ازدواج خود موفق خواهند شد. فقدان کنترل عاطفی و جنسی، زندگی زناشویی را برای همسرش آزاردهنده می کند. معمولا دیر متوجه می شوند که همسران خود را آزار می دهند. این اتفاق اغلب اوقات پس از این که همسرشان آنها را ترک می کند، رخ می دهد.


فرزندان

فرزندان مرد پوزیدونی یا خیلی خوب حمایت و تربیت می شوند یا اصلا این اتفاق رخ نمی دهد. مرد پوزیدونی که در کودکی توسط پدر و مادر خود پذیرفته شده، می تواند پدری عالی باشد. در عین حال او می تواند پدری بد باشد که در این صورت همسری بد هم خواهد بود. بد رفتاری او با همسرش خیلی وقت ها به فرزندان هم سرایت می کند. فرزندان چنین پدری از رفتارهای خشمگین او رنج می برند و هرگاه بتوانند، آنها نیز چنین رفتارهایی از خود نشان می دهند. دختران پوزیدونی معمولا خود را با دردی که از رفتار پدر می بینند، سازگار می کنند و معمولا می توانند نقش نجات دهنده ها را بازی کنند.


میانسالی

در حالت کلی خانواده نکته ی مورد توجه مردان پوزیدونی است. معمولا در میانسالی همسران این مردان، آنها را ترک می کنند و آنها با بحران میانسالی به شکل شدیدتری را به را می شوند. این افراد ممکن است به مردان دیگری علاقه مند شوند که تصویری هستند از پسری که درون آنها سرکوب شده و نادیده انگاشته شده است.


کهنسالی

پوزیدونی اگر توانسته باشد به خوبی هیجانات خود را کنترل کند، زندگی ای کامل و واقعی داشته است در صورتی که قادر به مهار آن نشده باشد، در این صورت تمامی واکنشهای او در زندگی غریزی بوده و همین باعث شده تا زندگی ای پیچیده و همراه با درد و شکست داشته باشد. اگر در این کار زیاده روی کرده باشد و اسب درونی خود را کشته و از آن سوء استفاده کرده باشد، فقط به این دلیل که دیگران او را به خاطر احساساتی بودن طرد کرده اند، در این حالت به دلیل بریده شدن از منبع عمیق درونی، زندگی ای بی معنا و سطحی خواهد داشت.


برای شرکت در آزمون کلیک کنید.