گزارش آماری سایت تست و تایپ از تنوع و فراوانی تیپ های شخصیتی براساس آزمون MBTI

1397/06/04 4:59 PM - 2 ماه قبل


سایت تست و تایپ از سال 94 فعالیت خود را با رویکرد بین رشته ای (مدیریت و روانشناسی) آغاز نموده است. با این رویکرد سعی در ارائه انواع آزمونهای مناسب در حوزه کسب و کار با گزارش قابل بررسی در حوزه کسب و کار نمود. یکی از تست های  پرکاربردی که در همان سال در اختیار کاربران قرارگرفت، تست ام بی تی آی رایگان بوده است. اکنون پس از 3 سال استفاده از تست ام بی تی آی ، آمار قابل تاملی از مخاطبین سایت در اختیار عموم قرار خواهد گرفت. در قسمت اول این تحلیل آماری به اختصار به انواع تست ها و ارتباط آنها با لایه های مختلف ذهن و روان خواهیم پرداخت (نسخه کامل تر در باره این لایه ها را از این لینک مطالعه نمایید.) و سپس به تاریخچه تست ام بی تی آی و نتایج به دست آمده از تست MBTI در سایت تست و تایپ اشاره خواهیم کرد.

طبقه بندی آزمونهای تیپ شناسی بر اساس لایه های مختلف ذهن و روان

در روانشناسی ابعاد مختلف روان انسان مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد. ما در سایت تست و تایپ ، در مدلی ساده و کاربردی تقسیم بندی های لایه های مختلف روان انسان را نمایش داده ایم. رویکرد ما در تهیه این مدل، دسته بندی تست های مورد استفاده در توسعه فردی و کسب و کار، می باشد. رویکرد بین رشته ای مدیریت و روانشناسی به گونه ای که بتوان از تست های روانشناسی در توسعه فردی و کسب و کار استفاده نمود.

شکل 1- ترتیب لایه های ذهن با رویکرد توسعه فردی و کسب و کار


همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می‌کنید این تقسیم بندی از بیرونی ترین تا عمیق ترین لایه ها شامل این موارد هستند:

  • رفتار
  • شخصیت
  • هوش و استعداد
  • مدل ذهنی و باورها
  • ناخودآگاه

هر یک از تست های روانشناسی به عنوان ابزار شناختی به یکی از این لایه‌های رفتار، شخصیت، هوش، مدل ذهنی و ناخودآگاه می‌پردازند. دانستن این که هر کدام از تست های روانشناسی به کدام قسمت از روان مربوط می‌شوند، می‌توانند به ما نقشه ‌راهی دهد که در کشف و ارتقاء ابعاد شخصیتی و رفتاری و در نهایت توسعه فردی و یا استفاده از این ابزارها برای توسعه کسب و کار، راهگشا باشند. اینکه بدانیم ابزار ما سنجش رفتار است یا شخصیت به کشیدن نقشه راه توسعه فردی یا کاربرد ابزار در کسب و کار، کمک شایانی می‌کند.

همانطور که در نمودار ملاحظه می نمایید، یکی از تست های مربوط به رمز گشایی از شخصیت در سایت تست و تایپ تست MBTI می باشدکه تیپ شخصیتی فرد را مشخص می‌کنند. تغییر این لایه از روان مانند رفتار برای شخص کار آسانی نیست و در پروسه توسعه فردی، فرد فقط به کشف آن می‌پردازد. از بین این تست های روانشناسی که در سایت تست و تایپ در اختیار کاربران قرار دارد، تست ام بی تی آی، از گذشته در کسب و کار کاربرد های فراوانی داشته است. در حال حاضر هم سایت تست و تایپ یکی از ارکان آزمون پرکاربرد در کسب و کار به نام نوتریکا 180 درجه را براساس خروجی تست ام بی تی آی ( MBTI ) قرارداده است.

درباره آزمون ام بی تی آی ( MBTI ) سایت تست و تایپ:

تست MBTI یک پرسشنامه ی خودشناسی است که بر اساس نظریه یونگ، توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز طراحی شده است. نام تست ام بی تی آی از این جهت  MBTI نهاده شد که مخفف Myers and Briggs Type Indicator می باشد. بریگز و مایرز برای سنجش و اندازه گیری تیپ های شخصیتی، تست MBTI را طراحی کردند. تست MBTI یکی از معتبرترین و کاربردی‌ترین آزمون ها در سطح جهان با اهداف کسب و کاری به شمار می‌رود. بریگز و مایرز با استفاده از نظرات و نتایج تحقیقات یونگ و انجام برخی پژوهش‌ها در حوزه ی شخصیت شناسی، چهار بعد (ترجیح) شخصیتی و شانزده تیپ شخصیتی را در افراد شناسایی کردند. ترجیحات شخصیتی، ویژگی‌هایی در افراد هستند که برای آن‌ها راحت تر و بهتر بوده و انجام شان نیاز به تمرکز و زمان کمتری دارد.

چهار بعدی که در تست ام بی تی آی ( MBTI )مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از:

  • برونگرایی یا درونگرایی: مشخص می کند که فرد چگونه انرژی می گیرد. دریافت انرژی شخص از طریق ارتباط با دیگران بدست می آید یا در خلوت و تنهایی.
  • حسی یا شهودی: مشخص می کند که فرد معمولاً چگونه به جمع آوری اطلاعات از محیط می پردازد. اطلاعات را از طریق شهود بدست می آورد یا از طریق حواس 5 گانه و تجربه.
  • احساسی و منطقی: مشخص می کند که فرد چگونه قضاوت و تصمیم گیری می کند.
  • دریافت گرا و قضاوتی: مشخص می کند که فرد چگونه اقدام می نماید. سرعت و زمان انجام تصمیمات و قضاوت های افراد را می سنجد.

از ترکیب عوامل تست ام بی تی آی، 16 تیپ شخصیتی بوجود می آید. (در صورت تمایل میتوانید اینفو گراف مشرب ها در MBTI و اینفو گراف انواع تیپ های شخصیتی در ام بی تی آی را مطالعه نمایید.) نکته ابعاد شخصیتی تست MBTI، در این است که هر فرد در هر یک از این فاکتور ها، رفتارهایی دارد و درصدی از شخصیت وی را تشکیل می دهد، ولی نسبت بیشتر و ترجیحات شخص، باعث می شود در تیپ خاصی جای بگیرد. به طور نمونه، در گراف های تست MBTI ارائه شده در سایت تست و تایپ مشاهده خواهید کرد که هر شخص به طور مطلق از یک بعد شخصیتی، امتیاز نگرفته بلکه در هر زمینه درصدی از امتیاز ها بین دو فاکتور تقسیم شده و در نهایت یک طرف درصد یا ترجیح بیشتری به خود اختصاص می دهد یا حتی ممکن است کاربر در تست ام بی تی آی سایت تست و تایپ، در برخی موارد نتیجه برابری در یک یا چند فاکتور کسب نماید.

اگر در بخش نتایج تست ام بی تی آی، آزمون به شما چندین شخصیت ارائه دهد و برخی فاکتورها مساوی گردد، توصیه می شود آزمون MBTI را مجدداً انجام دهید، یا با استفاده از آزمون های دیگر، نسبت به تشخیص قطعی تر ابعاد شخصیتی خود، اقدام کنید. برخی از آزمون هایی که در این رابطه توصیه می شوند عبارتند از: آزمون مدل ذهنی، آزمون کهن الگوی اسطوره ای مردان، آزمون کهن الگوی اسطوره ای زنان، آزمون چپ مغزی و راست مغزی و آزمون اینیاگرام با گزارش کامل می باشند. 

روایی و پایایی آزمون MBTI :

روایی و اعتبار (پایایی) آزمون خارجی 75. به دست آمده؛ اعتبار آزمون فعلی بالاتر از 8. بوده است و بررسی‌های بالینی و مشاهدات روان‌شناختی نیز روایی این آزمون را تأیید کرده است.

تعداد سوالات تست MBTI سایت تست و تایپ 112 سوال می باشد. قابل ذکر است در نسخه های با سوالات کمتر، دقت تست ام بی تی آی کم می شود و ممکن است نتیجه درست را ارائه ندهد. همچنین پاسخ های تست MBTI سایت تست و تایپ، به صورت طیف لیکرت ( چهارگزینه ای ) می باشد. از عوامل تاثیر گذار در نتیجه تست MBTI سایت تست و تایپ، سن و جنسیت می باشد. قابل ذکر تست ام بی تی آی برای سن بالاتر از 18 سال می باشد و آزمون MBTI مناسب نوجوانان (از سن 12 تا 18 سال)، در سایت تست و تایپ در قالب پکیج آزمون نوتریکا جونیور ارائه شده که سبک پاسخ های آن به صورت دو گزینه ای می باشد.

 نمودار فراوانی افراد براساس نتایج آزمون MBTI سایت تست و تایپ:

 

 

فراوانی تیپ های شخصیتی MBTI آقایان بر اساس جامعه آماری سایت تست و تایپ:فراوانی تیپ های شخصیتی MBTI خانم ها بر اساس جامعه آماری سایت تست و تایپ:

mbti (ام بی تی آی) شخصیت شناسی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.