تست رغبت سنج شغلی هالند


مبلغ آزمون
400,000 برای مدت محدود 235,000 ریال
تعداد سوالات
24
مدت زمان
50 دقیقه

شروع آزمون


مدل تست هالند توسط جان لوئیس هالند ارائه شده است. تست هالند یکی از معتبرترین تست های شخصیت شناسی در رابطه با مشاغل میباشد. تست هالند برای انتخاب رشته تحصیلی و شغل مناسب بسیار کاربرد دارد. امروزه تیپ های شخصیتی تست هالند یکی از محبوب‌ترین مدل‌های مورد استفاده برای تعیین شغل مناسب است. از نظر تئوری هالند انتخاب شغل ارتباط نزدیکی شخصیت افراد دارد. تست هالند در سایت تست و تایپ می تواند نشان دهد که چه نوع شغل هایی برای فرد مناسب است و چه محیطی کاری برای او رضایت شغلی می آورد.

تست هالند چه تحلیلی را ارائه می دهد؟

در مدل تست هالند شش نوع تیپ شخصیتی وجود دارد که شامل موارد ذیل است:

  • واقع‌گرا (Realistic): خصوصیات: عملی، فیزیکی، عینی، کنشی، ماشینی و ابزارگرا
  • جستجوگر (Investigative): خصوصیات: تحلیلی، روشنفکر، علمی، اکتشافی، متفکر
  • هنری (Artistic): خصوصیات: خلاق، مبتکر، مستقل، نامنظم، نوآور، رسانه‌ای، اهل نگاشتن و نوشتن
  • اجتماعی (Social): خصوصیات: تعاونی، حمایت‌کننده، کمک‌کننده، درمان / پرورش، آموزش
  • کارآفرین (Enterprising): خصوصیات: رقابتی، رهبری، متقاعد کردن، مقام
  • قراردادی (Conventional): خصوصیات: جزئی گرا، سازمان‌دهی، دفتری

بر اساس نظریه تست هالند اگر افراد کاری را که انجام می‌دهند دوست داشته باشند، می توانند از کار خود لذت ببرند و آن را به بهترین نحو انجام دهند بر طبق این نظریه افراد بهترین عملکرد خود را در محیط‌های کاری‌ای نشان می‌دهند که با ترجیحات و علاقه‌مندی‌هایشان مطابقت دارد. هماهنگ بودن فرد و محیط کار می‌تواند بهترین شرایط را برای بهره وری بالا ایجاد کند. اکثر مردم ترکیبی از دو یا سه تیپ شخصیتی در هالند هستند. این دو یا سه زمینه تبدیل به "کد هالند" فرد می‌شوند.

مشاغل مناسب در رابطه با انواع تیپ های شخصیتی در آزمون هالند

1- تیپ واقع‌گرا (Realistic)

در آزمون هالند مشاغل متناسب با تیپ واقع‌گرا اغلب مشاغلی است که شامل کارهای عملی، مسائل و راه‌حل‌های دستی می‌شود. آن‌ها اغلب با گیاهان، حیوانات و مواد دنیای واقعی مانند چوب، ابزار و ماشین‌آلات سروکار دارند. بسیاری از اشخاص به شغلی نیاز دارند که در فضای باز باشد، و نیاز زیادی با سروکار داشتن با دیگران یا دفتر و کاغذ نداشته باشد.

2- تیپ جستجوگر(Investigative)

در آزمون هالند مشاغل جستجوگرایانه اغلب شامل کار با ایده‌ها و نیاز به مقدار زیادی تفکر وسیع دارد. این مشاغل می‌توانند کارهایی مرتبط با کشف مشکلات ذهنی یا کشف حقیقت باشد.

3- تیپ هنری (Artistic)

در آزمون هالند مشاغل هنری اغلب شامل کار با شکل‌ها، طرح‌ها و الگوها است. آن‌ها اغلب به بیان خود نیاز دارند و می‌توانند کارها را بدون پیروی از مجموعه‌ای از قوانین روشن انجام دهند.

4- تیپ اجتماعی (Social)

در آزمون هالند مشاغل اجتماعی اغلب شامل کارهایی می‌شود که در ارتباط با افراد و آموزش دادن به افراد است. این مشاغل عمدتاً مشاغلی هستند که با کمک کردن و یا ارائه خدمات به دیگران مرتبط هستند.

5- تیپ کارآفرین (Enterprising)

در آزمون هالند مشاغل متناسب با تیپ کارآفرین و یا متهور اغلب شامل راه‌اندازی و اجرای پروژه‌ها می‌شوند. این مشاغل می‌تواند شامل رهبری دیگران و تصمیم‌گیری‌های بسیار باشد. این‌گونه کارها گاهی نیاز به ریسک کردن داشته و اغلب با معاملات کاری سروکار دارند.

6- تیپ قراردادی (Conventional)

در آزمون هالند مشاغل قراردادی اغلب از مراحل و روش‌های تعیین‌شده تشکیل می‌شوند. این مشاغل بیش از اینکه با ایده‌ها سروکار داشته باشند شامل کار با داده‌ها و جزئیات می‌شوند. در این‌گونه مشاغل معمولاً یک مسیر مشخص برای پیگیری وجود دارد.

کد تست هالند به چه معنا است؟

کدهای تست هالند بالاترین نمرات شما در این آزمون است. با توجه به اینکه هر شخص را نمی‌توان تنها در یک تیپ شخصیتی هالند دسته‌بندی کرد که در این صورت تنها شش نوع از مردم در جهان وجود خواهد داشت. هر شخص می‌تواند علاقه‌مندی‌های مرتبط با هر شش نوع تیپ شخصیتی هالند را داشته باشد. پس از اجرای آزمون هنگامی‌که نمودار شما مشخص می‌شود، در تحلیل آزمون شما در سایت تست و تایپ بالاترین نمره ای را که کسب کرده اید را در گزارش به صورت تشریحی می‌بینید. با استفاده از نمودار خروجی که به شما داده می شود کد خود را می‌توانید به روش زیر مشخص کنید.

این 6 تیپ می‌تواند به‌طورکلی 720 ترکیب مختلف ارائه دهد مانند ISERAC، AIRSEC یا CSERIA. با این‌حال، فقط دو یا سه حرف برای ایجاد یک توصیف مفید، مانند SC، IRC، یا AIC لازم است. چنین توصیفی ممکن است هم در مورد فرد و هم در محیط کاری به کار رود. با شناخت افراد و محیط کاری به کمک کدهای هالند، می‌توانیم میزان مطابقت فرد با نوع کارش را بسنجیم. این به شما در انتخاب یک شغل و یا پیش‌بینی توانایی حرفه‌ای‌تان کمک خواهد کرد.

تست هالند در سنین مختلف چگونه می تواند به افراد کمک کند؟

تست هالند می تواند برای طیف وسیعی از افراد و سنین مختلف اجرا شود. آزمون هالند برای انتخاب رشته دبیرستان ، انتخاب رشته دانشگاه و انتخاب شغل بسیار کارآمد است. 

در سنین بالاتر تست هالند کمک خواهد کرد که فرد بتواند تغییر شغل مناسبی انجام دهد و رضایت شغلی بیشتری در کاری که مناسب رغبت او است را انجام دهد. 

بسیاری از سازمان ها نیز هنگام گزینش کارمندان از این تست برای تناسب شغل و شخصیت استفاده می کنند. 


شروع آزمون