تست هوش هیجانی EQ برادبری و گریوز


تعداد سوالات
28
مدت زمان
5 دقیقه

شروع آزمون


تست هوش هیجانی برادبری (Bradberry EQ) برای سنجش هوش هیجانی طراحی شده است. هوش هیجانی یا همان EQ دارای مولفه های متعددی است که به فرد کمک می کند ارتباطات بهتری با اطرافیان خود داشته باشد. هوش هیجانی یکی از فاکتور های اصلی در موفقیت و پیشرفت افراد به شما می رود و سنجش آن می تواند به افراد کمک کند تا خود را بهتر بشناسند و مسیر ترقی خود را سریعتر طی کنند. 

تست هوش هیجانی برادبری چیست؟

تست هوش هیجانی برادبری مقیاسی برای سنجش کلی هوش هیجانی است. تست هوش هیجانی سطح هوشی را مشخص میکند که نشان می دهد این افراد چقدر در مدیریت هیجانات خود موفق هستند، آن را مدیریت می کنند و می توانند در روابط اجتماعی خود از این هوش برای ارتباط موثر با دیگران استفاده کنند. ثابت شده است افرادی که هوش هیجانی بالاتری دارند، توانایی درک و مدیریت احساسات خود را دارند و به همین علت می توانند رهبران بهتری برای سازمان ها باشند. 

انجام تست هوش هیجانی برادبری به ما چه کمکی می کند؟ 

تست هوش هیجانی برادبری میزان هوش هیجانی افراد را مشخص میکند. این سنجش به آنها کمک میکند که به طور کلی بدانند که میزان هوش هیجانی در آن ها چقدر است. هوش هیجانی ارتباط زیادی با میزان موفقیت و ارتباطات موثر افراد دارد. این آگاهی به افراد کمک می کند تا بتوانند سنجشی از هوش هیجانی خود نسبت به افراد دیگر جامعه داشته باشند. خوشبختانه هوش هیجانی قابلیت افزایش را دارد. اگر فرد نمره پایینی کسب کند می تواند، آن را بهبود ببخشد. دکتر مایر معتقد است که هوش هیجانی را می توان آموخت و تقویت کرد. مشکل اصلی در ارتباطات افراد اینست که ما بیشتر بر اساس عادت نسبت به موقعیت ها واکنش نشان می دهیم. پس اولین قدم دقت به احساساتمان در مواقع مختلف و شناختن عادت ها است با گذر زمان می توان عادت ها را تغییر داد و احساسات و هیجانات را مدیریت کرد. این همان تقویت هوش هیجانی است

چطور تست هوش هیجانی برادبری به وجود آمد؟

تست هوش هیجانی پیش رو توسط دکتر تراویس برادبری و دکتر جین گریوز در سال 2004 تدوین شده است. همه ما به تجربه به این نتیجه رسیده ایم که هنگام تصمیم گرفتن و انجام دادن کاری، احساسات مان به همان اندازه و گاه بیشتر از تفکراتمان، اهمیت پیدا می کند. این تست نمره هوش هیجانی شما را به صورت کلی گزارش می کند. اگر مایل هستید بدانید دقیقاً در کدام شاخص های هوش هیجانی ضعیف یا قوی هستید، می توانید از  تست هوش هیجانی بار ان استفاده کنید.

تست هوش هیجانی برادبری و گریوز چه اطلاعاتی در اختیار ما قرار می دهد؟

افرادی که سطح مناسبی از هوش هیجانی EQ را دارند موفق‌تر هستند و ارتباطات خوبی می‌توانند با دیگران برقرار نمایند. اما افرادی که هوش هیجانی نامطلوبی دارند، علاوه بر اینکه نمیتوانند از ظرفیت های خود در کسب و کار استفاده کنند، به دلیل اشتباهاتی که در ارتباطات خود با افراد دچار می‌شوند دچار مشکلات روحی و جسمی بیشتری می‌شوند، زیرا تنش ها و فشارهای بیشتری را تحمل می‌کنند.

بسیاری از انسانهای موفق در حوزه کسب و کار و حوزه های فردی، الزاما هوش IQ یا تحصیلات فوق العاده ای نداشته اند. تست و تایپ از موثرترین فاکتورها در موفقیت این افراد را هوش هیجانی بالاتر از متوسط میداند. نکته ی قابل توجه در هوش هیجانی این است که هوش EQ ، قابل ارتقا و اکتسابی میباشد. تست و تایپ آگاهی از سطح هوش هیجانی را از اولین گام های آغاز موفقیت میداند. برای شروع مسیر موفقیت ترکیب و استنباط از تفاسیر سایر آزمونهای روانشناسی استاندارد در حوزه کسب و کار، توصیه میگردد. 

تست هوش هیجانی برادبری چه چیزی را در افراد می سنجد؟

تست هوش هیجانی برادبری و گریوز با یک عدد نشان داده می شود. که این عدد می تواند توانایی فرد را در هوش هیجانی از ضعیف تا عالی نشان دهد. اگر همیشه عصبانی هستید و نمی دانید در برابر موقعیت های مختلف باید چه واکنشی نشان دهید، بهتر است میزان هوش هیجانی خود را بسنجید.

کاربرد تست هوش هیجانی برادبری در استعدادیابی چیست؟

هوش هیجانی در افراد در کودکی شکل میگیرد اما تا سن 15 سال قابلیت اندازه گیری ندارد. زیرا هوش هیجانی ارتباط زیادی با رشد مغزی و شناختی کودکان دارد و اندازه گیری آن در سنین پایین تر اعتبار ندارد. افرادی که در سن بین 17 تا 24 سال هستند میتوانند از این تست برای سنجش ارتباطات خود استفاده کنند تا بفهمند در این زمینه چقدر باید کار کنند. 

نکاتی درباره تحلیل تست هوش هیجانی برادبری

تست و تایپ توصیه می نماید از تست هوش هیجانی بار_ان که 15 عامل را در هوش هیجانی ارزیابی می نماید و هر عامل را جداگانه امتیاز می دهد و تست هوش چند گانه گاردنر که 8 نوع هوش، از هوش‌های شناخته شده را به تفکیک مورد ارزیابی قرار می دهد، استفاده نمایید. 

مواردی که باید در هنگام پاسخ دهی به تست هوش هیجانی برادبری و گریوز مورد توجه قرار دهید:

ارزیابی واقعی و دقیق مهارتهای هوش هیجانی به اراده ی شما برای پاسخ دهی دقیق وابسته است. برای این کار باید عمیقاً فکر کنید که در وضعیت‌های مختلف چگونه رفتار می‌کنید. در پاسخ دادن به موارد زیر توجه کنید:

الف) ابتدا از طرز تفکر و رفتار خود در وضعیت‌های مختلف، در ذهنتان تصویری واضح و شفاف ایجاد کنید. همه وضعیتها را در نظر بگیرید، نه فقط وضعیت هایی که به خوبی از عهده ی آن‌ها بر می آیید.

ب) سپس، بگوییدکه هر چند وقت یکبار یا با چه فراوانی، رفتار ذکر شده در سوال را انجام می‌دهید.


شروع آزمون