تست رغبت سنج شغلی هالند Holland


مبلغ آزمون
1,100,000 برای مدت محدود 880,000 ریال
تعداد سوالات
24
مدت زمان
50 دقیقه

شروع آزمون


تست هالند یا Holland Career and Interest inventory یکی از معتبرترین تست های شخصیت شناسی در رابطه با مشاغل میباشد. تست هالند یا رغبت سنج شغلی هالند توسط جان لوئیس هالند ارائه شده است. تست هالند برای انتخاب رشته تحصیلی و شغل مناسب بسیار کاربرد دارد. امروزه تیپ های شخصیتی تست هالند یکی از محبوب‌ترین مدل‌های مورد استفاده برای تعیین شغل مناسب است. از نظر تئوری هالند انتخاب شغل ارتباط نزدیکی شخصیت افراد دارد. تست هالند Holland Career and Interest inventory در سایت تست و تایپ می تواند نشان دهد که چه نوع شغل هایی برای فرد مناسب است و چه محیطی کاری برای او رضایت شغلی می آورد.

تست هالند می تواند به افراد کمک کند تا استعداد شغلی خود را بر اساس تجارب و فعالیت هایی که انجام داده اند و یا تمایل دارند آن ها را انجام دهند تعیین کند. شاید این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که چرا به این تست رغبت سنج شغلی می گویند. این تست با تست های دیگر استعداد یابی شغلی کمی متفاوت است. در واقع افراد را با یک سری مشاغل رو به رو می کند تا انتخاب کنند که کدام را ترجیح می دهند. در واقع در تست هالند پرسیده نمی شود که آیا دوست دارید فلان شغل را داشته باشید. بلکه یک سری از مشاغل را به فرد نشان میدهد و از او می خواهد بین آن ها انتخاب کند که کدام مشاغل برای فرد جذاب تر است. در بخش های دیگر تست هالند نیز به فرد لیستی از مشاغل نشان داده می شود و پرسیده می شود در کدام یک تجربه دارد. از این طریق نیز فرد در رغبت شغلی خود نیز امتیازاتی کسب می کند. بدین صورت است که تست هالند که یک تست استعداد یابی شغلی به حساب می آید.  


تست هالند چه تحلیلی را ارائه می دهد؟

وقتی افراد در تست هالند شرکت می کنند نموداری دریافت می کنند که نشان می دهد خصوصیات آن ها در شش حوزه واقع گرایی، جستجوگری، اجتماعی، قراردادی، کارآفرینی و هنری چه شدت و ضعفی دارد. بالاترین نمره فرد در این شش بعد به عنوان شخصیت غالب فرد در نظر گرفته می شود. در مدل تست هالند Holland Career and Interest inventory شش نوع تیپ شخصیتی وجود دارد که شامل موارد ذیل است:

  • تیپ شخصیتی واقع‌گرا (Realistic): دارای خصوصیات عملی، فیزیکی، عینی، کنشی، ماشینی و ابزارگرا است.
  • تیپ شخصیتی جستجوگر (Investigative): دارای خصوصیات تحلیلی، روشنفکر، علمی، اکتشافی و تفکری است.
  • تیپ شخصیتی هنری (Artistic): دارای خصوصیات خلاق، مبتکر، مستقل، نامنظم، نوآور، رسانه‌ای، اهل نگاشتن و نوشتن است.
  • تیپ شخصیتی اجتماعی (Social): دارای خصوصیات مشارکت کردن، حمایت‌کننده، کمک‌کننده، درمان کننده، پرورش و آموزش است
  • تیپ شخصیتی کارآفرین (Enterprising): دارای خصوصیات رقابتی، رهبری، متقاعد کردن و رسیدن به مقام است.
  • تیپ شخصیتی قراردادی (Conventional): دارای خصوصیات جزئی گرا، سازمان‌دهی و دفتری است.

بر اساس نظریه تست هالند اگر افراد کاری را که انجام می‌دهند دوست داشته باشند، می توانند از کار خود لذت ببرند و آن را به بهترین نحو انجام دهند بر طبق این نظریه افراد بهترین عملکرد خود را در محیط های کاری ای نشان می‌دهند که با ترجیحات و علاقه‌مندی‌هایشان مطابقت دارد. هماهنگ بودن فرد و محیط کار می‌تواند بهترین شرایط را برای بهره وری بالا ایجاد کند. اکثر مردم ترکیبی از دو یا سه تیپ شخصیتی در هالند هستند. این دو یا سه زمینه تبدیل به "کد هالند" فرد می‌شوند.

مشاغل مناسب در رابطه با انواع تیپ های شخصیتی در آزمون هالند

1- تیپ شخصیتی واقع‌گرا (Realistic)

در آزمون هالند مشاغل متناسب با تیپ واقع‌گرا اغلب مشاغلی است که شامل کارهای عملی، مسائل و راه‌حل‌های دستی می‌شود. آن‌ها اغلب با گیاهان، حیوانات و مواد دنیای واقعی مانند چوب، ابزار و ماشین‌آلات سروکار دارند. بسیاری از اشخاص به شغلی نیاز دارند که در فضای باز باشد، و نیاز زیادی با سروکار داشتن با دیگران یا دفتر و کاغذ نداشته باشد.

2- تیپ شخصیتی جستجوگر (Investigative)

در آزمون هالند مشاغل جستجوگرایانه اغلب شامل کار با ایده‌ها و نیاز به مقدار زیادی تفکر وسیع دارد. این مشاغل می‌توانند کارهایی مرتبط با کشف مشکلات ذهنی یا کشف حقیقت باشد.

3- تیپ شخصیتی هنری (Artistic)

در آزمون هالند مشاغل هنری اغلب شامل کار با شکل‌ها، طرح‌ها و الگوها است. آن‌ها اغلب به بیان خود نیاز دارند و می‌توانند کارها را بدون پیروی از مجموعه‌ای از قوانین روشن انجام دهند.

4- تیپ شخصیتی اجتماعی (Social)

در آزمون هالند مشاغل اجتماعی اغلب شامل کارهایی می‌شود که در ارتباط با افراد و آموزش دادن به افراد است. این مشاغل عمدتاً مشاغلی هستند که با کمک کردن و یا ارائه خدمات به دیگران مرتبط هستند.

5- تیپ شخصیت کارآفرین (Enterprising)

در آزمون هالند مشاغل متناسب با تیپ کارآفرین و یا متهور اغلب شامل راه‌اندازی و اجرای پروژه‌ها می‌شوند. این مشاغل می‌تواند شامل رهبری دیگران و تصمیم‌گیری‌های بسیار باشد. این‌گونه کارها گاهی نیاز به ریسک کردن داشته و اغلب با معاملات کاری سروکار دارند.

6- تیپ شخصیت قراردادی (Conventional)

در آزمون هالند مشاغل قراردادی اغلب از مراحل و روش‌های تعیین‌شده تشکیل می‌شوند. این مشاغل بیش از اینکه با ایده‌ها سروکار داشته باشند شامل کار با داده‌ها و جزئیات می‌شوند. در این‌گونه مشاغل معمولاً یک مسیر مشخص برای پیگیری وجود دارد.

کد تست هالند به چه معنا است؟

کدهای تست هالند بالاترین نمرات فرد در این آزمون است. با توجه به اینکه هر شخص را نمی توان تنها در یک تیپ شخصیتی هالند دسته‌بندی کرد که در این صورت تنها شش نوع از مردم در جهان وجود خواهد داشت. هر شخص می تواند علاقه‌مندی های مرتبط با هر شش نوع تیپ شخصیتی هالند را داشته باشد. پس از اجرای آزمون هنگامی‌که نمودار شما مشخص می‌شود، در تحلیل آزمون شما در سایت تست و تایپ بالاترین نمره ای را که کسب کرده اید را در گزارش به صورت تشریحی می‌بینید. با استفاده از نمودار خروجی که به شما داده می شود کد خود را می‌توانید به روش زیر مشخص کنید.

این 6 تیپ می‌تواند به‌طورکلی 720 ترکیب مختلف ارائه دهد مانند ISERAC، AIRSEC یا CSERIA. با این‌حال، فقط دو یا سه حرف برای ایجاد یک توصیف مفید، مانند SC، IRC، یا AIC لازم است. چنین توصیفی ممکن است هم در مورد فرد و هم در محیط کاری به کار رود. با شناخت افراد و محیط کاری به کمک کدهای هالند، می‌توانیم میزان مطابقت فرد با نوع کارش را بسنجیم. این به شما در انتخاب یک شغل و یا پیش‌بینی توانایی حرفه‌ای‌تان کمک خواهد کرد.

تست هالند در سنین مختلف چگونه می تواند به افراد کمک کند؟

تست هالند می تواند برای طیف وسیعی از افراد و سنین مختلف اجرا شود. آزمون هالند برای انتخاب رشته دبیرستان ، انتخاب رشته دانشگاه و انتخاب شغل بسیار کارآمد است. 

در سنین بالاتر تست هالند کمک خواهد کرد که فرد بتواند تغییر شغل مناسبی انجام دهد و رضایت شغلی بیشتری در کاری که مناسب رغبت او است را انجام دهد. 

بسیاری از سازمان ها نیز هنگام گزینش کارمندان از این تست برای تناسب شغل و شخصیت استفاده می کنند. 

تاریخچه تست هالند چیست؟

خالق تئوری هالند جان لوئیس هلند  (21 اکتبر 1919 - 27 نوامبر 2008) روانشناس آمریکایی و استاد برجسته جامعه شناسی در دانشگاه جان هاپکینز است. وی خالق مدل توسعه شغلی مربوط به تم های شغلی هالند، معروف به کدهای هلند بود. نظریه انتخاب شغل هالند  با عنوان "رغبت سنج شغلی هالند" ، "اکنون در مشاوره شغلی و فعالیت های علمی بسیار کاربرد دارد. اساس و بنیان این تئوری که ترجیحات شغلی افراد بر اساس شخصیت آن ها است، در ژورنالهای معتبر از سال 1958 میلادی در حال بررسی و شکل گیری است.

تحقیقات "هالند" نشان می دهد که شخصیت های افراد به دنبال محیط های شغلی مناسب خود هستند و اگر این انطباق وجود داشته باشد افراد شکوفا می شوند. هر شغل و محیط شغلی توسط شخصیت های خاص همان شغل شکوفا می شوند. هالند همچنین درباره نظریه خود نوشت که انتخاب شغل بیانگر شخصیت افراد است. بعلاوه ، در حالی که هالند پیشنهاد می کند که می توان مردم را "به عنوان یکی از شش نوع طبقه بندی کرد"  طرح شش دسته ای ساخته شده با این فرض که فقط شش نوع انسان در جهان وجود دارد ممکن است کمی اغراق آمیز باشد. اما یک طرح شش دسته ای که اجازه می دهد یک ترتیب ساده از شباهت فرد به هر یک از شش مدل ارائه شود، می‌تواند به افراد کمک زیادی کند.

 وزارت کار ایالات متحده ETA از اواخر دهه 1990 از زمان تأسیس ، از نسخه به روز شده و گسترش یافته مدل شغلی هالند RIASEC در بخش "علایق" پایگاه داده آنلاین آنلاین خود که شبکه اطلاعات شغلی (O * NET) است، استفاده کرده است. در این سایت در بخش تحلیل مشاغل برای شرایط احراز تیپ های هالند متناسب با آن نیز آورده شده است.


شروع آزمون