هزینه آزمون
3,180,000 ریال
تعداد سوالات
156
مدت زمان
100 دقیقه

خرید


تست استعدادیابی شغلی و تحصیلی نوجوانان چیست؟

تست استعداد یابی شغلی و تحصیلی مجموعه ای از تست های استعدادیابی آنلاین مختلف است که در گزارشی کامل استعداد و تیپ شخصیتی نوجوان را مورد بررسی قرار میدهد. در آزمون آنلاین استعدادیابی شغلی و تحصیلی نوجوانان نوتریکا جونیور ابعاد مختلف شخصیتی ، رفتاری ، هوش و سبک یادگیری  با تست های آنلاین مخصوص رده سنی 12 تا 18 سال، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.


استعدادیابی چطور باید انجام شود؟

ابعاد استعدادیابی نوجوانان بسیار گسترده است. اما چیزی که مهم است هوشیاری اطرافیان و خود نوجوان نسبت به استعدادی است که دارند. اولین قدم استعدادیابی استفاده از تست های استاندارد استعدادیابی است. زیرا اولین قدم هر اقدامی شناخت است. در تست استعدادیابی شغلی و تحصیلی نوتریکا جونیور چهار نوع تست آنلاین مخصوص رده سنی نوجوانان در اختیار نوجوانان قرار می گیرد تا از ابعاد مختلف شخصیتی شناسی و رفتاری و همچنین استعدادی مورد بررسی قرار گیرد. استفاده از یک تست استعدادیابی به تنهایی توصیه نمی شود زیرا ممکن است جنبه هایی از استعداد نادیده گرفته شوند. در استعدادیابی علاوه بر سنجش ظرفیت های ذهنی نوجوان باید شاخص های تیپ شخصیتی نوجوان نیز مورد بررسی قرار گیرد تا اسکن کامل تری از لایه های ذهن او صورت گیرد. پس از انجام تست های آنلاین نیز کار تمام نمی شود و با توجه به نتایج آن باید نوجوان با برنامه در مسیر رشد و شکوفایی قرار گیرد و پیگیری های لازم و آموزش های لازم به نوجوان داده شود تا استعداد او شکوفا شود. 

چرا استعدادیابی مهم است؟

بار ها با این مورد روبه رو شده ایم که نوجوانی رشته دانشگاهی را انتخاب کرده و بعداً متوجه شده است که اشتباه کرده است و اصلاً روحیات او با آن رشته سازگار نیست. این معضل زمانی بزرگ تر می شود که فرد وارد بازارکار می شود و رضایت خاطر از کاری که انجام میدهد، ندارد. این سرخوردگی ممکن است تا آخر عمر  با وی باقی بماند. گاهی در سنین بالاتر به تعویض شغل نیز منجر می شود که البته فشارهای روحی و روانی زیادی را برای فرد به همراه دارد. به همین علت روانشناسان با آزمون های روانشناسی به کمک افراد آمده اند تا به آنها کمک کنند ویژگیهایی که در وجودشان نهفته است را کشف کنند و آگاهانه تصمیم بگیرند و ظرفیت هایشان را شکوفا کنند. استعداد در وجود افراد آن چیزی است که اگر به آن بپردازند با کمترین هزینه بالاترین خروجی را دریافت می کنند. مثلاً فردی را در نظر بگیرید که استعداد موسیقی دارد اما ما از وی انتظار داریم که ریاضیدان شود، اگر این فرد به موسیقی بپردازد موسیقیدان مطرحی خواهد شد و به سرعت پله های پیشرفت را طی خواهد کرد و ممکن است در سنین جوانی به شهرت و ثروت زیادی برسد. اما اگر برخلاف استعدادش ما او را به سمت ریاضیات سوق دهیم، امکان دارد سرعت رشد و پیشرفت او بسیار کم شود و ممکن است او در بهترین حالت فقط یک مهندس معمولی شود که از زندگی ناراضی است و رویای چیز دیگری را در سر می پروراند.

چه سنی برای استعدادیابی مناسب است؟

همه انسان‌ها معمولاً در یک یا چند ویژگی، دارای استعدادهای منحصر به فردی هستند که این ویژگی ها فرد را از بقیه متمایز می‌کند و این ویژگی ها بایستی در فرآیند استعدادیابی کشف شده و موجبات پیشرفت نوجوان را فراهم آورد. استعدادیابی از سنین اولیه زندگی شروع می شود و زمان انقضایی ندارد. اما استعدادیابی هر چقدر در زمان مناسب تری انجام شود باعث می شود فرد سریعتر در مسیر رشد خود قرار گیرد. آزمون های آنلاین استعدادیابی نوتریکا جونیور برای افراد بالای 12 سال طراحی شده اند زیرا نوجوان باید بتواند درکی از آزمون های تستی داشته باشد. برای سنین پایین تر لازم است آزمون های حضوری انجام شود. 

استعدادیابی شغلی چیست؟

از آنجایی که رابطه‌ای تنگاتنگ میان تیپ شخصیتی افراد و موفقیت شغلی وجود دارد، برای رسیدن به موفقیت شغلی باید کاری که فرد انجام می‌دهد با استعداد و توانمندی‌هایش هماهنگ باشد. روانشناسان دریافته اند که انتخاب گرایش تحصیلی مناسب با شخصیت و شغل مناسب با شخصیت باعث بهتر شدن زندگی نوجوان می‌شود. افراد برای رسیدن به رضایت شغلی باید بدانند که چه تیپ شخصیتی ، چه سبک رفتاری و چه استعداد ی دارند و آیا شغلی را که انتخاب می‌کنند منطبق بر استعداد ، رفتار و تیپ شخصیتی شان هست یا نه. برای نوجوانان شناخت و آگاهی از استعدادها و ویژگیهای تیپ شخصیتی و سبک رفتاری آنها از طریق آزمونهای روانشناسی و شخصیت شناسی امکان پذیر است. این کشف استعداد ، تیپ شخصیتی و سبک رفتاری قدم اول در شکوفایی استعدادها و زمینه ساز آینده ای همراه با رضایت خواهد بود.

آزمون استعدادیابی شغلی و تحصیلی نوتریکا جونیور برای چه سنی مناسب است؟

دانش آموزان پیش دانشگاهی، مقطع اول و دوم دبیرستان و دانش آموزان سال آخر دوره دبستان می توانند از آزمون استعدادیابی شغلی و تحصیلی نوتریکا جونیور استفاده نمایند.

توجه: دانش آموزان سنین پایین تر می‌توانند با نظارت مربی و یا والدین خود به سوالات پاسخ دهند تا مشکلی در رابطه با مفهوم سوالات پیش نیاید.

اگر بالای 18 سال سن دارید از آزمون نوتریکا 180 درجه استفاده کنید.

"مهم‌ترین خدمتی که جامعه می‌تواند در جهت رشد کودک انجام دهد اینست که او را با توجه به استعدادهایش به سوی مناسب ترین زمینه هدایت کند، یعنی به جایی که او در آن خشنود و کارآمد باشد، و این مفهومی است که معمولاً نادیده گرفته می‌شود." (گلمن ، کتاب هوش هیجانی ، ترجمه پارسا، 1387).

آزمون های پکیج

عنوان آزمون عنوان لاتین
تست هوش چندگانه گاردنر Gardner Gardner Multiple Intelligence
تست شخصیت شناسی نوجوانان MBTI MBTI PersonalityTest for youth
تست سبک یادگیری Learning Style Inventory
تست رغبت سنج شغلی هالند Holland Holland Career and Interest inventory