تعداد سوالات: 91

مدت زمان: 30 دقیقه

آزمون کهن الگوی اسطوره ای زنان (women archetypes) توسط جین شینودا بولن روانپزشک و نویسنده ی آمریکایی معرفی شد. او با تاثر از یونگ کتاب‌های متعددی در زمینه‌ی روانشناسی کهن الگویی نوشته است. معروفترین کتاب‌های او «خدابانوان درون زنان» و «خدایان درون مردان» است. او اعتقاد دارد که هر کهن الگوی مردانه و زنانه در برگیرنده ی الگوی رفتاری و تمایلات و نیازهای خاص خود است. با شناخت کهن الگوهای فعال در هر تیپ شخصیتی، توانایی پیش بینی نیازها و استعدادها، نقاط ضعف و قوت را خواهیم دانست و به طبع این شناخت، توانایی مدیریت خود در مسیر موفقیت امکان پذیر می‌گردد.

نظریه ی کهن الگوهای اساطیری یا آرکتایپ‌ها اولین بار توسط کارل گوستاو یونگ روانپزشک و متفکر سویسی مطرح شد. یونگ را به همراه فروید از بنیان گذاران دانش نوین روانکاوی قلمداد می‌کنند. محققین درباره ی یونگ بیان کرده‌اند که "هرچه فروید ناگفته گذاشته، یونگ تکمیل کرده است." یونگ پس از تحلیل ناخودآگاه فردی و ناخودآگاه جمعی به منظور مشخص کردن انواع تیپ‌های شخصیتی و الگوهای رفتاری، نظریه ی آرکتایپ‌ها را ارائه داد. وی معتقد بود که انسان‌ها بر طبق الگوهای از پیش تعیین شده که ریشه در ناخودآگاه فردی و جمعی دارند، رفتار می‌کنند.

در این نظریه 7 الگوی رفتاری برای زنان، به شرح زیر در نظر گرفته شده است:

  • آفردیت
  • پرسفون
  • هستیا
  • هرا
  • آتنا
  • دیمیتر
  • آرتمیس

قابل ذکر است معمولا تیپ شخصیتی هر فرد، ترکیبی از دو یا چند کهن الگو (آرکتایپ)، می باشد که البته هیچ کهن الگو بر دیگری برتری ندارد و از دیدگاه کسب و کار هر کدام مناسب موقعیت خاصی هستند.

تست و تایپ بر این عقیده است که با شناخت عمیق کهن الگوها و ترکیب تفاسیر آن با سایر ابزارهای استاندارد روانشناسی در حوزه کسب و کار، می‌توان تصویری چند بعدی از تیپ‌های شخصیتی استنباط نمود. از نظر تست و تایپ این تفاسیر چند وجهی، لازمه و اولین قدم جهت رسیدن به تعامل سازنده در محیط کار، مذاکرات نتیجه بخش، رشد کسب و کار، برندها و پرسنال برندینگ می‌باشد.

نکاتی در رابطه با جواب دهی به سوالات:

در پاسخ به سؤالاتی همانند ازدواج، فرزندان، شغل و ... در صورتی که هنوز ازدواج نکرده اید یا فرزند ندارید و یا شاغل نشده اید و ...، گزینه ای را انتخاب کنید که برای خود پیش بینی می کنید. 

در سایر موارد فقط گزینه ای را انتخاب کنید که به ویژگیها و شخصیت حال حاضر شما مربوط می شود، نه ویژگیهایی که می خواهید داشته باشید و یا دیگران از شما توقع دارند.

از آن جا که انرژیهای زنانه به نام آنیما در وجود هر مردی نیز حضور دارند، تست و تایپ توصیه می کند مردان نیز به سوالات این بخش پاسخ دهند.