تست هوش هیجانی برادبری و گریوز


تعداد سوالات
28
مدت زمان
5 دقیقه

شروع آزمون


آزمون هوش هیجانی برادبری (Bradberry EQ) توسط دکتر تراویس برادبری و دکتر جین گریوز در سال 2004 تدوین شده است. این نمره هوش هیجانی شما را به صورت کلی گزارش می کند.

 افرادی که از سطح نامطلوبی از هوش هیجانی برخوردار هستند، علاوه بر اینکه نمی توانند از ظرفیت های خود در کسب و کار استفاده کنند، پژوهش ها نشان داده اند که این افراد در بلندمدت دچار مشکلات سلامت جسمی از قبیل بیماری قلبی، سرطان و فشارخون بالا، مشکل خواب (به خواب رفتن پا در خواب ماندنسردرد، ناراحتی های معده و سوءهاضمه، احساس خستگی، کاهش اشتها، تب، فراموشی، پشت درد و تپش قلب تندتر از حد معمول میشوند

سرکوبی عواطف و احساسات خشم آلود و منفی، باعث به وجودآمدن نوعی احساس آرامش ظاهری و کاذب می‌گردد و سبب می‌شود ابراز عواطف منفی به حداقل برسد. پژوهش ها نشان داده‌اند که هرچند ممکن است فروخوردن خشم از لحاظ رفتاری نشانه ی مثبتی تلقی شود، اما به همان اندازه بیرون ریختن خشم باعث افزایش فشار خون فرد می‌گردد. از طرف دیگر، استفاده از مکانیسم های دفاعی چون انکار و سرکوبی می‌تواند سبب پیشرفت سرطان در بیمار شود. خشم فروخورده، باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان و بیماری های عروق کرونر و یا گسترش آنها می‌شود. بنابراین همان گونه که ملاحظه می‌کنید خشم مانند یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند.

دشمنی و خصومت نیز همانند خشم با مشکلات جسمی نظیر بیماری قلبی ارتباط دارد. یکی از دلایل ساده ی ارتباط بین هیجانات منفی، نظیر خشم و اضطراب با مشکلات سلامت جسمی این است که هنگامی که ما در سطح بالایی از هیجانات منفی قرار داریم، الگوهای فکری ما تا حد زیادی مختل می‌شود و در نتیجه ظرفیت محافظت از سلامت جسمی کاهش می‌یابد و سیستم دفاعی بدن ما ضعیف می‌شود. ما می‌توانیم یاد بگیریم که خشم و سایر هیجانات منفی را به مقدار مناسب بروز دهیم. به طور کلی خشم در ما به دلیل سیستم اعتقادی معیوب مان پدید می آید.

آلبرت آلیس، روان درمانگر امریکایی عبارت "باورهای نامعقول" را برای آن به کار برده است. همه ما می‌توانیم یادبگیریم که چگونه این باورهای نامعقول را به حداقل برسانیم و آن‌ها را به باورهای معقول، یعنی باورهایی که در زندگی روزمره ما عملی تر هستند و بر پایه ی ارزیابی زمینه های زندگی واقعی قرار دارند، تبدیل کنیم. به همین ترتیب، مدیریت موثر سایر جنبه های هیجانی نیز همواره قابل فراگیری است.

بسیاری از انسانهای موفق در حوزه کسب و کار و حوزه های فردی، الزاما هوش یا تحصیلات فوق العاده ای نداشته اند. تست و تایپ از موثرترین فاکتورها در موفقیت این افراد را هوش بالای هیجانی، می داند. نکته ی قابل توجه در هوش هیجانی این است که این هوش، قابل ارتقا و اکتسابی می باشد. تست و تایپ آگاهی از سطح هوش هیجانی را از اولین گام های آغاز موفقیت می داند. برای شروع مسیر موفقیت ترکیب و استنباط از تفاسیر سایر آزمونهای روانشناسی استاندارد در حوزه کسب و کار، توصیه می گردد

تست و تایپ توصیه می نماید از آزمون هوش هیجانی بار_ان که 15 عامل را در هوش هیجانی ارزیابی می نماید و هر عامل را جداگانه امتیاز می دهد و آزمون هوش چند گانه  گاردنر که 8 نوع هوش، از هوش های شناخته شده را به تفکیک مورد ارزیابی قرار می دهد، استفاده نمایید.


مواردی که باید در هنگام پاسخ دهی به سوالات این آزمون مورد توجه قرار دهید:

ارزیابی واقعی و دقیق مهارتهای هوش هیجانی به اراده ی شما برای پاسخ دهی دقیق وابسته است. برای این کار باید عمیقاً فکر کنید که در وضعیت‌های مختلف چگونه رفتار می‌کنید. در پاسخ دادن به موارد زیر توجه کنید:

الف) ابتدا از طرز تفکر و رفتار خود در وضعیت‌های مختلف، در ذهنتان تصویری واضح و شفاف ایجاد کنید.(همه وضعیت ها را در نظر بگیرید، نه فقط وضعیت هایی که به خوبی از عهده ی آن‌ها بر می آیید.) 

ب) سپس، بگوییدکه هرچندوقت یکبار یا با چه فراوانی، رفتار ذکر شده در سوال را انجام می‌دهید.


شروع آزمون