تست دیسک با گزارش کامل


مبلغ آزمون
650,000 برای مدت محدود 450,000 ریال
تعداد سوالات
24
مدت زمان
5 دقیقه

شروع آزمون دانلود نمونه نتیجه آزمون


تست دیسک یک پرسشنامه روانشناسی در حوزه رفتارشناسی است. تست دیسک را به نام DISC یا پرسشنامه رفتاری دیسک هم معرفی میکنند. تست دیسک یکی از ابزارهای جدید در حوزه روانشناسی است. تست دیسک با گزارش کامل در سایت تست و تایپ یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای تحت وب در ایران است. 

تست دیسک چه کمکی به ما میکند؟

تست دیسک اطلاعات خوبی از رفتار افراد در اختیار آنها قرار میدهد، زیرا قادر است صفت های رفتاری افراد را آنالیز کند و آنها را ارائه دهد. اگر افراد از نوع رفتار خود اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند به بهبود روابط آنها کمک زیادی میکند. نتیجه تست دیسک در سایت تست و تایپ همراه با 20 صفت اصلی افراد است. علاوه بر آن نقاط قوت و ضعف رفتاری به همراه چگونگی ارتباط موثر و چالش های رفتاری آن ها و ویژگی هایی که هر فرد با توجه به تیپ رفتاری که دارد به او اعلام می شود. اگر به دنبال خودشناسی هستید و یا میخواهید یک تیم کاری عالی بسازید انجام تست دیسک می تواند به شما کمک کند. این ابزار امروزه در کسب و کارها جای خود را پیدا کرده و در حوزه های مختلف مانند منابع انسانی و فروش از این ابزار استفاده می شود. از آنجا که آموزش و یادگیری این مدل دیسک بسیار آسان است، در شرکت های بین المللی آن را به کارکنان آموزش می دهند تا هم ارتباط بین کارکنان بهبود یابد و هم ارتباط با مشتریان ارتقا یابد. اگر به دنبال یک ابزار سریع برای شناخت افراد هستید تست دیسک میتواند بهترین گزینه باشد. 


آیا تست دیسک ، یک تست رفتارشناسی است یا تست شخصیت شناسی ؟

تست DISC یا آزمون DISC یک تست روانشناسی یا آزمون روانشناسی است که رفتار افراد را مورد بررسی قرار می دهد که بعضاً به اشتباه تست دیسک را تست شخصیت شناسی معرفی کرده‌اند! شخصیت لایه‌ای درونی‌تر نسبت به رفتار است. شما امکان تشخیص رفتار را در اولین برخوردها دارید ولی شخصیت دورنی‌تر است و به همین نسبت تغییر رفتار سخت و تغییر شخصیت تقریباً غیر ممکن است. تست دیسک بخاطر سنجش رفتار کاری Working Style بسیار مورد توجه سازمان ها و شرکت ها قرار گرفته است. بعلاوه از ویژگیهای رفتارشناسی به روش دیسک این است که افراد قادر خواهند بود با تمرین و مطالعه، نشانه‌های رفتاری طرف مقابل را شناسایی کنند و از این ابزار در مصاحبه ، مذاکره و فروش و مواردی از این قبیل بهره‌برداری کنند.

گزارش خروجی تست دیسک استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

افراد پس از شرکت در تست دیسک ، تیپ رفتاری  خود را در می یابند. فاکتورهای رفتاری DISC یا پروفایل‌های رفتاری دیسک تیپ های رفتاری ثابتی هستند که فرد پس از شرکت در آزمون دیسک آن را دریافت می کند. تست دیسک دارای پروفایل‌های 15 گانه ای است که به صورت استاندارد تعریف شده است. اما قابلیت اصلی تست دیسک در گزارش این پروفایلها نیست و خصوصیت اصلی تست دیسک این است که برای هر شخصی در حدود بیست صفت رفتاری او نیز ارائه می شود. البته این خصوصیت گزارش صفات رفتاری فقط در گزارشهای استاندارد دیسک در دسترس است و در نمونه های نامعتبر و غیر استاندارد این مورد وجود ندارد.

قابلیت دیگر نرم افزار دیسک در سایت تست و تایپ گزارش خصوصیت رفتاری فرد در سه موقعیت خاص است. در خروجی تست دیسک همزمان سه نمودار گزارش میشود. این نمودارهای گزارش شده توسط تست دیسک شامل رفتار شخصی ، رفتار عمومی و رفتار کاری شخص می‌باشد. 

شیوه پاسخ دادن به تست دیسک چگونه است؟

در آزمون‌های روانشناسی ، پرسشنامه دیسک جزو تست‌های روانشناسی خاص به شمار می رود پرسشنامه DISC طوری طراحی شده است که فرد باید در هر گروه از گزینه ها، تمامی چهار گزینه را مرور کند. سپس گزینه‌ای را که بیشتر از همه در مورد او صدق می کند را با Like و گزینه‌ای را که کمتر از همه در مورد او صدق می‌کند را با Dislike مشخص نماید. در تست دیسک ، تیپهای رفتاری دیسک وجود‌ دارند که به آن‌ها فاکتورهای رفتاری DISC یا پروفایل‌های رفتاری دیسک گفته می‌شود. علاوه بر پروفایل‌های 15 گانه اصلی، تست دیسک استاندارد برای هر شخصی در حدود بیست صفت و هم زمان سه نمودار گزارش می‌دهد. این نمودارهای گزارش شده توسط تست دیسک شامل رفتار شخصی ، رفتار عمومی و رفتار کاری شخص می‌باشد. 

تاریخچه تست دیسک چیست؟

مدل رفتارشناسی دیسک یا DISC برای اولین بار در سال 1928 میلادی توسط دکتر ویلیام مولتون مارستون (William Moulton Marston) معرفی شد. مارستون اعتقاد داشت که چهار سبک رفتاری وجود دارد که می‌توان افراد را براساس مدل رفتاری طبقه بندی نمود. در مدل رفتاری تست دیسک ، هر چهار سبک رفتاری ، با شدت و ضعف متفاوت در همه‌ی افراد مشاهده می‌شوند؛ اما هر فرد یک یا دو سبک رفتاری غالب دارد که معمولاً طبق آن نسبت به محیط پیرامون خود واکنش نشان می‌دهد.

مدل رفتاری تست دیسک که به اختصار DISC هم نمایش داده میشود، زبان مشترکی است برای شناخت و بازگشایی رموز سبک رفتاری افراد و پیش‌بینی مدل رفتاری که به طور معمول از آن‌ها مشاهده می‌شود. اطلاعات کسب شده بر اساس مدل رفتاری DISC کمک می‌کند تا با دانستن این‌که افراد چه تمایلات فکری دارند و زبان بدن آن‌ها چگونه است، بتوان مدل رفتاری آنها را حدس زد و متناسب با سبک رفتاری آنها، با ایشان رابطه موثر برقرار کرد.

DISC از چهار حرف S‌ ، I ، D و C، تشکیل شده است. در این مدل رفتاری چهار سبک رفتاری بارز S ، I ، D و C وجود دارد که به سبک رفتاری دیسک یا مدل DISC معروف می‌باشند. هر کدام از این حروف مخفف یک کلمه انگلیسی می‌باشند.

D مخفف کلمه Dominance (تسلط ـ نفوذ)

I مخفف کلمه Influence (تأثیرگذاری)

S مخفف کلمه Steadiness (باثبات)

C مخفف کلمه Conscientious (وظیفه‌شناسی)

هر یک از افراد مقداری از ویژگی‌های رفتاری فوق را دارا می باشند و این یکی از مزایای تست دیسک یا مدل DISC می‌باشد. هیچ شخصی به طور کامل S ، I ، D یا C نیست، بلکه سبک رفتاری هر یک از افراد، ترکیبی از این چهار ویژگی رفتاری را کم یا بیش دارد. ویژگی‌ رفتاری اصلی فرد ویژگی‌ای است که شاخص آن از بقیه بیشتر است و با یکی از این چهار حرف شناخته می‌شود، اما ممکن  است سایر ویژگیهای رفتاری را نیز بالاتر از حد متوسط داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر و دیدن فیلم معرفی مدل دیسک می توانید از این لینک استفاده کنید.

روایی و پایایی آزمون DISC از نظر اعتبار و درستی

در تحقیقات زیادی، از سال‌ 2006 آلفای کرونباخ آزمون دیسک مورد تایید قرار گرفته است. در سال 2013، 87/. در سال 2012، 90/. درسال 2011، 88/. و در سال 2010، 85/. بوده است. این اعداد بیانگر قدرت بالای تست دیسک در سنجش مولفه‌های سبک رفتاری است.

با توجه به اینکه آزمون دیسک ، یک آزمون رفتار شناسی و رفتارسنجی است و نه شخصیت شناسی ، تست و تایپ بکارگیری تست دیسک در کنار سایر آزمونهای معتبر روانشناسی و شخصیت شناسی از جمله آزمون نوتریکا 180 درجه یا آزمون نئو با گزارش کامل یا آزمون اینیاگرام با گزارش کامل ، را توصیه می نماید. شروع آزمون دانلود نمونه نتیجه آزمون