اجرای تست شخصیت شناسی شغلی در استخدام

1397/07/17 10:41 AM - یک سال قبل


تست های شخصیت شناسی شغلی امروزه به عنوان یکی از ابزارهایی است که سازمان ها هنگام استخدام افراد استفاده می کنند. زیرا با تست های شخصیت شناسی شغلی اطلاعات خوبی از کاندیداها به دست می دهد. شرکتها همیشه به دنبال راهکارهایی برای آسان سازی فرآیند استخدام، بهبود نرخ نگهداشت کارکنان و کیفیت مصاحبه ها هستند و تست های شخصیت شناسی شغلی به محقق شدن این موارد کمک می کنند. براساس تحقیقی که در سال 2014 توسط شرکت CEB صورت گرفت، در حدود 62 درصد کارشناسان منابع انسانی از تست های شخصیت شناسی شغلی در طول فرآیند استخدام استفاده می کنند. تست های شخصیت شناسی شغلی اطلاعاتی در خصوص انگیزه ها، مهارت های تصمیم گیری و ویژگی های شخصیتی کاندیداها به دست می دهند. گرچه، تاثیر  تست های شخصیت شناسی شغلی براساس نوع تستی که استفاده می شود و سطح صداقت و آگاهی کاندیدا از شخصیت خود، متفاوت است. قبل از لحاظ کردن تست شخصیت شناسی شغلی در فرآیند استخدام خود مزایا و معایب آن را باید در نظر گرفت.

مزایای تست شخصیت شناسی شغلی

اجرای آزمون شخصیت شناسی شغلی چند مزیت کلیدی دارد. زمانی که سوالاتی واقع گرایانه و منصفانه مطرح شود، کاندیداها اغلب از روی صداقت و با فکر کامل به پرسش ها پاسخ می دهند. به عنوان مثال، یکی از تست های متداول تست دیسک است که در آن جملاتی مانند "من سریع با افراد ارتباط می گیرم." لحاظ شده است. با آن که چنین توانایی در بعضی از شغل ها ضروری است، بعضی از کارفرمایان ممکن است به یک کاندیدای پرحرف نیاز نداشته باشند. کاندیداها چنین مواردی را صادقانه اعلام می کنند چون پاسخ "صحیح" آشکاری برای سوالات این چنینی وجود ندارد. یک تست رفتارشناسی مانند تست دیسک چهار جمله را در آن واحد به فرد نشان می دهد که کاندیدا باید از بین آن ها دو تا را انتخاب کند. مسئولین استخدام با نگاه به نتایج به 5 نکته قوت برتر کاندیدا پی می‌برند. این شکل آزمون باعث می شود که کاندیداها نسبت به پنهان کردن حقیقت یا عدم صداقت میلی نشان ندهند، چون ویژگی های منفی شخصیتی آن ها به طور مستقیم ارزیابی نمی‌شود. این آزمون ها همچنین می‌توانند نیازسنجی آموزشی شما را نیز در بخش مهارت های نرم در نگهداشت پرسنل مشخص سازند.

معایب تست شخصیت شناسی شغلی

بسته به تعداد سوالات، از دید بسیاری از کاندیداها، پرسشنامه تست های شخصیت شناسی شغلی خسته کننده است. این مورد زمانی خسته کننده تر می شود که به صورت قلم و کاغذی برگزار شود زیرا کاندیدا باید کلید و سوالات را هم زمان بخواند و کلید را پر کند و علاوه بر آن پس از پر کردن چند صفحه سوال پیچیده و گم شدن در کاغذ ها، ممکن است احساس سردرگمی و حواس پرتی کرده و هر جوابی که به نظرش خوشایند است را برای زودتر تمام کردن آزمون، انتخاب کند. این امر می تواند صحت تست را تغییر دهد. علاوه بر مورد فوق محققان از چیزی به اسم "گرایش به جامعه پسندی" نام می برند. این گرایش نشان می دهد که آزمون دهندگان احساس فشار می کنند، امری که باعث می شود به سوالات به شکلی پاسخ دهند که به نظر آن ها از سوی مجری آزمون قابل قبول خواهد بود. افراد همچنین می توانند ناخواسته نتایج تست را تحریف کنند، یعنی افرادی که زیاد از حد به خود اطمینان دارند در نتایج تست خودشان را فردی با مهارت بسیار بالا نشان دهند و کاندیداهایی که اطمینان کمتری به خود دارند اجازه ندهند مهارت های واقعی شان از طریق این تست ها نشان داده شود.

اجرای تست شخصیت شناسی شغلی در سازمان

اگر تصمیم دارید انجام یک تست شخصیت شناسی شغلی را در فرآیند استخدام شرکت خود قرار دهید، راه های بی شماری برای شروع وجود دارد. در سایت تست و تایپ انواع مختلفی آزمون های از پیش طراحی شده وجود دارد. اگر مایل به اجرای آزمون های شخصیتی شغلی هستید می توانید از پنل ارزیابی سازمانی و گروهی تست و تایپ برای راحت تر کردن کارها استفاده کنید. در پنل ارزیابی گروهی و سازمانی تست و تایپ شما قادر خواهید بود لینک آزمون را به موبایل کاندیداها ارسال کنید و کاربران با راحتی تمام می توانند آزمون‌های مشخص شده توسط سازمان را انجام دهند. تست های شخصیت شناسی شغلی معمولاً در اولین مرحله استخدام گرفته می شوند. اگر این تست ها قبل از مصاحبه شغلی انجام شوند، می توانند جزئیات بیشتری در اختیار کارفرمایان قرار دهند که به واسطه آن کاندیداها را غربال کنند و تصمیم نهایی را بگیرند. اگر نیاز به مشاوره در این خصوص داشتید با ما در تماس باشید.


مصاحبه و استخدام مدیریت استعداد منابع انسانی پنل ارزیابی سازمانی و گروهی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.