ضرورت استفاده از تست شخصیت شناسی آنلاین در استخدام

1400/02/08 1:17 PM - 5 ماه قبل


امروزه در جامعه مدیریت منابع انسانی ایران همانند سایر کشورهای پیشرفته در حوزه های مدیریت، بکارگیری تست شخصیت شناسی و تست روانشناسی قبل از استخدام به منظور تناسب شغل و شخصیت امری پذیرفته شده است.

همانند همه ابزارهای تخصصی، استفاده از تست شخصیت شناسی در استخدام نیاز به رعایت نکاتی دارد که در صورت عدم استفاده از آن، نتیجه مطلوب حاصل نمی شود و اتهام ناکارآمدی به ابزار مدیریت وارد می شود بجای آنکه به شیوه استفاده از آن برگردد. در ادامه به اختصار به برخی از نکات مهم در استفاده از تست روانشناسی برای استخدام اشاره می کنیم.

نکات مهم در استفاده از تست روانشناسی برای استخدام

  • قبل از هر مساله ای باید به این نکته توجه داشت که تست روانشناسی و تست شخصیت شناسی استاندارد برای استخدام و ارزیابی ، باید با جامعه آماری گسترده ای به نرمال سازی رسیده باشد. نمره خام تست ها یا جامعه آماری ناقص باعث گزارش ناکارآمد به متخصصین خواهد شد. از اینرو استفاده ازآزمون آنلاین از سایت هایی که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کنند، توصیه میگردد. قابل ذکر است تست هایی که نرمال شده باشند با توجه به گزارشی که ارائه میکنند، قابل تشخیص از نسخه های نرمال نشده هستند.
  • هر تستی قابلیت پیش بینی عملکرد ندارد که بتوان از آن در استخدام استفاده کرد.
  • تست های تشخیص بیماری های روانی برای تناسب شغل و شخصیت و موارد مدیریتی کاربردی ندارند و در نهایت نه تنها امکان تصمیم گیری را برای مدیر فراهم نمی کنند بلکه باعث سردرگمی و ابهام بیشتر در مدیریت امور می شوند زیرا که خود تخصصی دیگر را می طلبند.
  • تست شخصیت شناسی وقتی برای استخدام کاربرد دارد که کاندید استخدام نتواند به سادگی آنها را مهندسی کند. بنابراین تست شخصیت شناسی که برای توسعه فردی توصیه میشود الزاما برای استخدام و ارزیابی کارکنان مناسب نیست.
  • می بایست از تست رفتارشناسی و تست شخصیت شناسی به طور همزمان استفاده شود تا متخصصین بتوانند با کنترل نتایج، میزان صداقت کاندیدای استخدام را پیش بینی کنند و جهت سنجش شایستگی ها در جلسه مصاحبه، آمادگی لازم را داشته باشند.

پس از منظور کردن موارد فوق ، تست شخصیت شناسی مفید برای استخدام در اختیار خواهید داشت. اما تست روانشناسی مناسب، همه نیاز مدیر منابع انسانی را در استخدام برطرف نمیکند.

برای رسیدن به یک استخدام مطلوب، نیاز به پیش بینی عملکرد کاندیداهای استخدام میباشد. به این منظور تست و تایپ با استفاده از دو رشته منابع انسانی و روانشناسی صنعتی و سازمانی از یک سو اقدام به استخراج عوامل رفتاری عملکرد مطلوب نموده و از سوی دیگر اقدام به تطبیق این موارد با فاکتورهایی که تست های استاندارد شخصیت شناسی توانایی پیش بینی آنها را دارند نموده است.

محصول بدست آمده به کاربران این امکان را می دهد که با استفاده از گستره ای از شایستگیهای رفتاری که هر تعداد از آن شایستگی ها برای انجام یک شغل مورد نیاز است، ویژگیهای مورد نیاز هر شغل دلخواه سازمان را انتخاب کنند.

بعد از انجام تست های استاندارد مورد نیاز توسط کاندیداهای استخدام ، سایت تست و تایپ امکان محاسبه درصد تطابق افراد با شایستگی های مورد نظر و همچنین رتبه بندی افراد بر حسب درصد تطابق با این شایستگیها و از طرف دیگر امکان مقایسه افراد با یکدیگر را خواهد داشت.

از آنجا که صرفا داشتن اطلاعات و اسناد فراوان درباره افراد بدون امکان مقایسه و آنالیز اطلاعات، مفید نخواهد بود، پنل ارزیابی سازمانی و گروهی تست و تایپ علاوه بر امکان مقایسه و رتبه بندی، با ارائه صفحه گزارش نمودارهای افراد، امکان پیاده سازی تکنیک های مختلف استخراج شایستگی های را برای سازمانها مقدور ساخته است.

از پرکاربرد ترین تکنیک های استخراج شایستگیهای مورد نیاز یک شغل ، تکنیک Best practice و Expert panel می باشد که در هر دو مورد با ابزارهای ارائه شده در پنل ارزیابی سایت تست و تایپ قابل پیاده سازی هستند.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که در چند دهه گذشته متخصصین و پیشگامان مدیریت منابع انسانی با توجه به مباحثی که در خصوص فرهنگ سازمانی و یادگیری جمعی مطرح شد، استاندارهای رفتاری که برای مشاغل مختلف مطرح بود را به کنار گذاشته و انتخاب شایستگیهای اقتضایی را جایگزین آن نمودند.

بدین معنا که برای هر شغل با توجه به انتظاراتی که آن سازمان از مدیر یا کارشناس مربوطه دارد و یا باتوجه به تیمی که آن شخص باید در آن ادغام شود، شایستگی هایی مخصوص آن موقعیت شغلی تعریف شود. از این رو قابلیت استخراج شایستگیهای موردنیاز و تنظیم آنها متناسب با نیاز سازمان، از ویژگیهای مهم یک ابزار مدیریتی برای استخدام می باشد.

برخی از مهمترین دلایل استفاده از پنل ارزیابی سایت تست و تایپ عبارتند از:

  1. استفاده از تست شخصیت شناسی و تست رفتارشناسی استاندارد و نرمال شده
  2. امکان آنالیز اطلاعات (درصد تطابق، مقایسه افراد و رتبه بندی)
  3. امکان بررسی سوابق و پیاده سازی تکنیک های Best practice  و Expert panel برای استخراج شایستگی های مورد نیاز شغل
  4. افزایش کارایی واحد منابع انسانی(دقت و سرعت در بررسی و انتخاب بهترین ها)

استفاده از پنل ارزیابی سایت تست و تایپ و ضرورت آموزش های تخصصی

نیاز سنجی و برنامه ریزی آموزشی برای کارکنان یک سازمان از جمله مسولیت های مدیریت منابع انسانی سازمانها می باشد. اما گاهی این مورد که واحد منابع انسانی هم نیاز به آموزش برای کسب مهارت هایی دارد که در دانشگاهها به آنها پرداخته نمی شود، مورد کم توجهی قرار میگیرد. 

مدیران و کارشناسان استخدام در سازمانها نیاز به مهارت هایی در زمینه شخصیت شناسی و رفتارشناسی دارند تا از یکسو بتوانند در بررسی نتایج تست ها از آن استفاده کنند و از سوی دیگر بتوانند در مصاحبه های رفتاری و مواجهه با تعارضات سازمانی بهترین عملکرد را داشته باشند. از این رو پیشنهاد میشود آموزش های زیر برای مدیران و کارشناسان درگیر در فرآیند استخدام در نظر گرفته شود:


مصاحبه و استخدام منابع انسانی پنل ارزیابی سازمانی و گروهی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.