چطور یک تست دیسک معتبر را از نامعتبر تشخیص دهیم؟

1397/06/04 3:24 PM - 3 سال قبل


تست دیسک در نسخه های مختلفی در دنیا ارائه شده است که سایت های ایرانی نسخه های متعددی از تست دیسک را ارائه داده اند. ما در تست و تایپ تست DISC منحصر به فرد و معتبری را ارائه داده ایم که به جرات می توان گفت یکی از کاملترین نسخه های موجود می باشد. در این مقاله سعی داریم شما را با ویژگی های تست دیسک استاندارد و معتبر آشنا کنیم. این آشنایی به شما کمک خواهد کرد تا انتخاب هوشمندانه تری را برای انتخاب شرکتی که تست های دیسک خود را از آن تهیه می کنید داشته باشید. 

تست دیسک رفتارشناسی است یا شخصیت شناسی؟

مهمترین موضوعی که شما باید در مورد استفاده از تست دیسک بدانید این است که تست دیسک یک آزمون رفتار شناسی است. برخی از افراد به غلط از تست دیسک به عنوان آزمون شخصیت شناسی یاد میکنند که کاملاً اشتباه است. تست دیسک بر اساس تئوری دکتر مارستون که یک رفتار شناس در حوزه روانشناسی بوده است، به وجود آمده است. رفتار شناسی با شخصیت شناسی دو مقوله کاملاً جدا از هم هستند. تئوری های شخصیت شناسی بر اساس ثبات روان و خصیصه ها پایه گذاری شده اند و تئوری های رفتارشناسی بر اساس محرک های بیرونی که به فرد القا میشود و در فرد تغییر پذیر هستند ارائه شده است. برای همین است که رفتار تغییر پذیر تر از شخصیت افراد است. 

چرا تست دیسک رفتارشناسی است؟

تست دیسک اگر در نسخه استاندارد ارائه شود دارای 3 نمودار خواهد بود. نمودارها رفتارهای فرد را در موقعیت های مختلف نشان می دهند. این نمودارها در تست DISC شامل نمودار سبک عمومی public style نمودار سبک شخصی personal style و نمودار سبک کاری یا working style خواهند بود. بدین معنا که تست دیسک رفتارهای فرد را در موقعیت های مختلف بررسی میکند و روی نمودار به شما نشان می دهد که فرد چه رفتارهایی را در محیط های مختلف نشان میدهد. به همین دلیل است که تست دیسک یک آزمون رفتار شناسی است و نه یک آزمون شخصیت شناسی چون اگر شخصیت شناسی بود باید یک نمودار به شما ارائه می داد. پس اگر با تستی رو به رو شدید که این پروفایل ها را به شما ارائه نمی داد حتما پیگیری کنید که آیا تستی که به شما ارائه شده است استاندارد هست یا خیر؟

مهمترین مزیت تست دیسک استاندارد در چیست؟

تست دیسک استاندارد این قابلیت را دارد که بیست صفت رفتاری اصلی فرد را به شما گزارش دهد. این مهمترین ویژگی آزمون دیسک است. زیرا رفتار افراد، بیرونی ترین واکنش های آن ها به محیط است و شما باید با گرفتن تست رفتارشناسی بتوانید رفتارهای فرد را به صورت کلی بدانید. 

تست دیسک روی نمودار چه اعدادی را به ما نشان می دهد؟

روی نمودارهای تست دیسک اعدادی را خواهید دید که نشان از میزان شدت بروز یک صفت در فرد را مشخص می کند. دقت کنید آیا در تست DISC ای که شرکت کرده اید چه اعدادی به شما گزارش میدهد؟ این اعداد بسیار مهم هستند و اگر تست استاندارد باشد باید اعداد خام آن بین صفر تا 100 نرمال شده باشند. اگر بالاترین اعداد در تست دیسک شما 7 یا 8 است آن تست دیسک نرمال سازی نشده است و به شما فقط عدد خام گزارش شده است. مشکل وقتی پیش می آید که اعداد خام وقتی به عدد نرمال تبدیل می شوند مشخص کننده صفت دیگری باشند که اصلا در گزارش شما قید نشده است. گاهی در تست های غیر استاندارد حتی عدد هم گزارش نمی شود و چند شکل از پیش تعیین شده به فرد ارائه می شود. در این مدل ها حتی خبری از صفات نیز نیست. 

شرکت در آزمون های غیر استاندارد چه ضرری دارد؟

اگر هدف از انجام یک تست خودشناسی باشد اطلاعات غلط می تواند ما را به بیراهه بکشاند. با توجه به صرف هزینه و زمان برای شرکت در آزمون های خود شناسی باید توجه داشت که تست های غیر استاندارد نه تنها به ما کمکی نمی کند بلکه اطلاعات غلط آن می تواند مسیر زندگیمان را عوض کند. برخی از سازمان ها از تست دیسک برای جذب نیرو و ارتقا آن استفاده میکنند و اگر جواب تست دقیق نباشد نه تنها هزینه و زمان خود را هدر داده ایم بلکه با تصمیم گیری اشتباه در مورد افراد هزینه های جبران ناپذیر دیگری را نیز به سازمان تحمیل کرده ایم. پس با انتخاب یک آزمون استاندارد به پیشرفت خود و سازمان مان کمک کنیم. 

تست دیسک در سایت تست و تایپ چه اطلاعاتی در اختیار ما قرار میدهد؟ 

ارائه 3 نمودار رفتاری در آزمون تست و تایپ به کاربران. سه نمودار شخصی، کاری و عمومی به کاربران ارائه می گردد. این مدل بر اساس آخرین تغییرات در آزمون دیسک ارائه شده است. در نظر داشته باشید که آزمون‌هایی که دو نمودار ارائه می‌کنند، در نرم افزار آن ‌ها آخرین تغییرات آزمون دیسک اعمال نشده است و از نسخه قدیمی استفاده می‌کنند.

 امتیاز بندی از صفر تا 100 به جای 0 تا 9 . در مدل های قدیمی و بدون اعمال هنجاریابی امتیاز بندی بدون محاسبه انحراف معیار از جامعه نمونه، به کاربران ایرانی ارائه می‌شود که در مدل سایت تست و تایپ به علت اعمال میانگین نمونه و نرمال کردن داده ها با هنجار اجتماعی، نرمال شدن داده های ورودی صورت گرفته است. دقت داشته باشید در صورتی که آزمونی اعداد خام 0 تا 9 را گزارش می‌دهد به هیچ عنوان هنجاریابی روی آن اعمال نشده است.

گزارش کامل تیپ رفتاری بر اساس الگوی رفتار کاری. بر اساس رویکرد کسب و کاری تست و تایپ، تیپ رفتاری کاری افراد گزارش می گردد. در این گزارش آن رفتاری را که فرد در محیط کار تمایل به بروز آن دارد مورد بررسی و تحلیل قرار میگیرد. بر این اساس سازمان ها به راحتی و با اعتماد کامل از جنبه زندگی کاری فرد می‌توانند از گزارش این آزمون بهره‌مند گردند. این گزارش‌ها بر اساس تیپ رفتاری فرد بین 20 تا 25 صفحه خواهد بود که به صورت آنلاین، ارائه می‌شود.


برای استفاده از تست دیسک بر روی این لینک کلیک کنید.


دیسک شخصیت شناسی توسعه فردی مصاحبه و استخدام منابع انسانی خودشناسی پنل ارزیابی سازمانی و گروهی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.