چطور تست دیسک می تواند چالش های بخش منابع انسانی را ساده تر سازد؟

1397/07/24 12:58 PM - یک سال قبل


یکی از وظایف بخش منابع انسانی در سازمان ها تشخیص پتانسیل های افراد است. ابزارهای روانشناسی زیادی برای این منظور وجود دارند. تست دیسک یک تست رفتارشناسی است که به علت قدرت زیاد تشخیصی آن مورد توجه سازمان ها قرار گرفته است. با توجه به اینکه مدیران عامل سازمان ها معمولاً خط مشی های اصلی سازمان را معین میکنند، ممکن است فرصت زیادی برای بررسی بکارگماری افراد در سازمان نداشته باشند به همین منظور بخش منابع انسانی سازمان ها عموماً به این موارد رسیدگی می کنند. 

چالش های بخش منابع انسانی و استفاده از تست دیسک 

توقعات زیادی از بخش منابع انسانی در سازمانها وجود دارد. از دیدگاه یک کارمند، وجود بخش منابع انسانی به این دلیل است که به ساده ترین شکل ممکن او را با شرکت آشنا کنند، با کمک به شناسایی پتانسیل های او در راستای بهترین مزایایی که برای شرکت به همراه می آورد، از توسعه شغلی کارمند حمایت شود. با وجود اینکه بخش منابع انسانی تمایل دارد بهترین فضا را برای همه فراهم کند، ولی در اغلب اوقات ابزار مناسب برای شناسایی پتانسیل افراد را در اختیار ندارد. بخش منابع انسانی وظیفه سختی در به نمایش گذاشتن وجهه شرکت دارد و باید تلاش کند فعالیت هایی انجام دهد که با توسعه یکی از با ارزش ترین دارایی های هر کسب و کاری، یعنی افراد، در ارتباط باشد. با توجه به اینکه هر شخص با مجموعه ویژگی های شخصیتی خاص و برخورداری از نقاط قوت و ضعف مختلفی وارد شرکت می شود باید منابع انسانی شرکت بتواند آن ها را در مسیر صحیح برای یک تغییر مثبت قرار دهد. 

لینک تست دیسک با گزارش کامل

راه حل چالش های منابع انسانی و استفاده از تست دیسک

با وجود اینکه مدیریت افراد حتی تحت بهترین شرایط سخت است، زمانی که کورکورانه عمل شود تقریبا انجام آن غیر ممکن میشود. دانش کامل نسبت به پتانسیل انسانی از طریق تست دیسک می تواند این امکان را برای کارشناسان منابع انسانی فراهم کند که لایه های زیرین و پویای یک شخصیت را مشاهده کنند، صفات افراد را تشخیص دهند، پتانسیلهای کار تیمی آن ها بشناسند و درکی از نحوه انگیزه و برخورد آن ها داشته باشند.

تست دیسک وسیله ای به منظور سنجش شیوه رفتاری افراد است که بر اساس 4 دسته کلی است: تیپ D، تیپ I، تیپ S و تیپ C. طراح این تست ویلیام مارستون بوده است و این آزمون تیپ های رفتاری افراد را در دسته مسلط و زیر مسلط قرار می دهد و پیش بینی می کند که افراد چطور با دیگران ارتباط برقرار خواهند کرد. روش دقیق اما با این حال ساده تست دیسک یک وسیله قدرتمند در ارزیابی پتانسیل افراد در یک جایگاه شغلی خاص است.

نظریه دیسک چیست و تیپ های رفتاری کلی آن کدامند؟

در این قسمت می خواهیم شما را با تیپ های رفتاری کلی تست دیسک آشنا کنیم. دقت کنید که این چهار دسته، تیپ های کلی تست دیسک هستند و هر کدام از این تیپ ها چند زیر مجموعه دارند که در مقالات مرتبط با تست دیسک در سایت تست و تایپ می توانید آن ها را پیدا کنید. 

دسته اول: تیپ D که  به تیپ تسلط گرا معروف هستند.

کسانی که نتیجه تست دیسک آن ها در گزارش تست و تایپ به رنگ قرمز است متعلق به این گروه هستند. کسانی که جزو این تیپ رفتاری هستند به دنبال کنترل اند، به نقش های رهبری گرایش دارند و شنونده های ضعیفی به شمار می روند. آن ها از ناکارآمدی دوری کرده و در تصمیم گیری های سریع و موثر عملکرد قابل توجهی دارند. برقراری رابطه دوستانه با آن ها ساده نیست ولی افراد به سادگی از آنها پیروی می کنند.

دسته دوم: تیپ I که به تیپ تاثیرگذار معروف هستند.

کسانی که نتیجه تست دیسک آن ها در گزارش تست و تایپ به رنگ زرد است متعلق به این گروه هستند. کسانی که جزو این تیپ رفتاری هستند معاشرت را دوست دارند، در متقاعد سازی افراد به بهترین شکل عمل می کنند و غیرمنتظره بودن وقایع را به امور روتین و تکراری ترجیح می دهند.

دسته سوم: تیپ S که به تیپ باثبات معروف هستند.

کسانی که نتیجه تست دیسک آن ها در گزارش تست و تایپ به رنگ سبز است متعلق به این گروه هستند. کسانی که جزو این تیپ رفتاری هستند به دنبال پذیرفته شدن هستند. آنها با گوش دادن به سایرین، ایجاد تیم و همراهی پروژه تا پایان، دوستی افراد را به دست می آورند. آنها همچنین می توانند بیش از حد حساس باشند، بنابراین با آن ها رفتار مهربانی داشته باشید.

دسته سوم: تیپ C که به تیپ وظیفه شناس معروف هستند.

کسانی که نتیجه تست دیسک آن ها در گزارش تست و تایپ به رنگ آبی است متعلق به این گروه هستند. کسانی که جزو این تیپ رفتاری هستند افرادی دقیق و علاقه مند به داده ها هستند و برای دستیابی به هدف سخت تلاش می کنند. آن ها برنامه ریز، هماهنگ کننده، کمال گرا، عملگرا و گاهی اوقات منتقد هستند.

یک کارشناس منابع انسانی که در تست دیسک و تفسیر آن مهارت دارد، از تدابیر حاد و شدیدی که باعث پایان دادن همکاری با افرادی که از نظر شخصیتی باعث بروز مشکل می شوند، دوری می کند و در عوض می تواند چالش هایی که علت آن وجود یک نیروی کار متفاوت از نظر رفتاری است را مدیریت و کنترل کند. به هر حال، یک شرکت سرمایه گذاری عظیمی بر روی افراد خود کرده و هدف آن حفظ این دارایی برای مدت طولانی است.

تست دیسک چطور به بخش منابع انسانی کمک می کند؟

تست دیسک یک آزمون ساده است که می تواند به شناسایی ویژگی های رفتاری یک فرد کمک کرده و این ویژگی ها را بین افراد مختلف مقایسه کند. به عنوان مثال، زمانی که شخصیت تیپ D مجبور است زیر نظر یک تیپ C کار کند، چه اتفاقی می افتد؟ نتیجه بسیار خوب است چون هر دو تیپ وظیفه دوست هستند و کامل کننده یکدیگر هستند، ولی تنها اگر بدانند چطور باید به شیوه صحیح با هم ارتباط برقرار کنند. بنابراین، اگر فرد با تیپ D بداند اگر در اختیار همکار با تیپ C او تمامی جزئیات لازم قرار گیرد عملکرد بهتری خواهد داشت، و فرد دارای تیپ C بداند که تیپ D خلاصه ولی یک راست سر اصل مطلب می رود، آن ها می توانند نیروهای خود را برای موفقیت تیمی ترکیب کنند.

فرض کنید که دو نفر با تیپ های رفتاری متفاوت به انجام یک وظیفه شغلی یکسان موظف شده اند و همدیگر را به درستی درک نکنند. تیپ رفتاری D مدام در حال دستور دادن می شود، چون میل به رهبری دارد. یک فرد با تیپ شخصیتی S کنترل و نظارت را راها می کند. این قضیه باعث بروز ناراحتی و خشم در آنها می شود، به خصوص اگر تیپ D قرار گرفته در جایگاه رهبری عملکردی در سطح انتظار از خود نشان ندهد. یک کارشناس منابع انسانی میتواند با انجام تست دیسک از اعضای تیم و با هدایت آن ها جلوی مشکل را بگیرد. 

چرا کسب و کار خود را کورکورانه پیش ببرید زمانی که برای ایجاد یک تیم بهتر و بهبود عملکرد کارمندان فرصت های زیادی در انتظار شما است و می توانید جنبه های پویای پنهان نیروی کار خود را همین امروز کشف کنید؟  


دیسک مصاحبه و استخدام مدیریت استعداد منابع انسانی پنل ارزیابی سازمانی و گروهی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.