مزایای استفاده از تست های روانشناسی در سازمان چیست؟

1397/07/11 11:18 AM - 3 سال قبل


امروزه شرکت‎های زیادی برای استخدام نیروی کاری خود از تست های روانشناسی استفاده می‎کنند. این مجموعه از تستهای روانشناسی برای کارفرمایان بسیار مفید است چون می توانند هوش ، مهارت و شخصیت کاندیداها را بسنجند. تست های روانشناسی اطلاعات با ارزشی در اختیار کارفرما قرار می‎دهند و به او در تصمیم‎گیری برای انتخاب فرد صحیح برای شغل مورد نظر کمک می‎کنند و این کار با مقایسه پیش نیازهای کاری با ظرفیت روحی و احساسی کاندیدا انجام می شود.

برخی از تست های روانشناسی مانند تست نئو به شکلی طراحی شده‎اند که ظرفیت کاری کارمندان و میزان مقاومت در برابر استرس و فشار کاری را ارزیابی کنند. بسیاری از سازمان‎ها از تست‎های آنلاین روانشناسی استفاده می‎کنند، گرچه گاهی اوقات کارفرمایانی پیدا می‎شوند که ممکن است برگزاری آزمون قلم و کاغذی را ترجیح دهند.


لینک تست سه گانه نوتریکا مناسب برای استخدام نیرو


ما در این مطلب قصد داریم به مزایای استفاده از تست های روانشناسی طی فرآیند استخدام نگاهی بیندازیم.

تست های روانشناسی در وقت و هزینه کارفرمایان صرفه جویی می کند. 

استخدام کارمندان جدید در یک سازمان به معنای صرف هزینه و وقت با ارزش زیادی است. این تستها در ابتدای فرآیند درخواست افراد برای کار استفاده می‎شوند. سازمانی که رقابت برای استخدام در آن زیاد است و با هزاران درخواست کاری روبرو می‎شود، استفاده از روش‎هایی مانند تست‎های روانسنجی که به گلچین کردن نامزدها می‎پردازند، واقعا با ارزش است.

  • آزمون‎های روانشناسی تصویر واقعی از کاندیدای شغلی را فراهم می‎کنند

تست های روانشناسی پتانسیل کاندید را نشان می دهند. همچنین میتواند نشان دهند یک کاندیدای شغلی بهتر به تنهایی یا به صورت تیمی می تواند کار کند.

  • انجام آزمون روانسنجی عملی منصفانه هم برای کاندیداهای شغلی و هم کارفرمایان است. 

تست های روانشناسی این نظر که تمامی نامزدها طی آزمون تحت شرایط یکسانی قرار می‎گیرند تا فرآیند استخدام منصفانه سپری شود، منصفانه تر هستند.

  • تست های روانشناسی باعث می شود خود کاندیدا نیز آگاهی بهتری از خود پیدا کند. 

نتیجه تست های روانشناسی ممکن است به کاندیدایی که نسبت به دریافت یک سمت شغلی اصرار زیادی دارد، نشان دهد که باید از توانایی خود در شغل دیگری استفاده کند. اگر کارفرما متوجه شود شخصیت یک نامزد شغلی مناسب استفاده در سازمان است، آنها به نوعی میتوانند کاندیدایی را انتخاب کنند که برای شرکت گزینه بهتری محسوب میشود. بنابراین استفاده از این آزمونها به نفع همه است.

  • آزمون های روانشناسی در رابطه با سنجش سواد کاندیدا نیست 

تست های روانشناسی در رابطه با مهارت های رفتاری و شخصیتی و توانایی های ذهنی افراد است. بسیاری از سازمانها همچنان تاکید زیادی بر سطح تحصیلی افراد و تجربه کاری دارند. تست روانشناسی را میتوان به عنوان پُلی برای پوشاندن شکافی استفاده کرد که در آن موفقیت تحصیلی به طور کامل توانایی یک نامزد شغلی را نشان نمیدهد. بعلاوه، تست های روانشناسی برای افراد تازه کاری که تجربه کاری ندارند مفید است زیرا پتانسیل های کاری آن ها را مشخص می کند.

  • تست های روانشناسی به فرآیند استخدام اعتبار می بخشند. 

این اعتباربخشی به شکلی است که باعث می شود رفتار و شخصیت کاندیدا نشان داده شود، نتیجه‎ای که در مصاحبه های شغلی امکان پی بردن به آن کمتر است. یک نامزد ممکن است در مصاحبه عملکرد خوبی از خود نشان دهد، ولی اگر تست های او نشان دهد که او به عنوان عضوی از یک تیم عملکرد خوبی نخواهد داشت، ممکن است برای آن شغل انتخاب خوبی محسوب نشود.

در نتیجه باید گفت آزمون های روانشناسی می توانند به پیشبینی الگوهای رفتاری کاندیداهای شغلی، شیوه برخورد آنها با شرایط مختلف، منطق آنها در حل مسائل و تیپ شخصیت او کمک کنند. اگر سازمان شما در حال استخدام نیروهای کاری جدید و درگیر فرآیند استخدام است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که از تستهای روانشناسی استفاده کند. تستهای روانشناسی برای استخدام بدون شک به شما کمک می‎کند بهترین افراد نامزد برای شغل مورد نظر در شرکت خود را پیدا کنید.


شخصیت شناسی مصاحبه و استخدام مدیریت استعداد منابع انسانی پنل ارزیابی سازمانی و گروهی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.