تیپ شخصیتی ENTP

برونگرا – شهودی - منطقی – ادراکی

از بین بردن موانع خلاقیت مشتری

مبتکر


کلیاتی در مورد تیپ شخصیتی ENTP در شخصیت شناسی تست MBTI

اگر فرد در آزمون MBTI شرکت کرده است و نتیجه آن تیپ شخصیتی ENTP شده است باید بدانید که تیپ شخصیتی ENTP فردی برونگرا است که انرژی و پشتکار زیادی در انجام کارها دارد. شخصیت ENTP بسیار خلاق است و راههای جدیدی را برای انجام کارها پیدا می‌کند و به حل مسائل به روش‌های سنتی پایبند نیست. تیپ شخصیتی ENTP به دلیل اعتماد به نفس بالایی که دارد معمولاً سعی می کند کارها را چند تایی با هم پیش ببرد. تیپ شخصیتی ENTP دوستان و طرفداران بسیاری دارد. شخصیت ENTP دنبال هیجان است و چالش‌ها را با آغوشی باز می‌پذیرد. در بسیاری از کارها قوی ظاهر شده و می‌تواند راههای جدیدی برای انجام کارهای سنتی پیدا کند. تیپ شخصیتی ENTP معمولاً از انجام کارهای یکنواخت بیزار است و دوست دارد کارها را به روش خودش حل و فصل کند. دوست دارد با ‌چالش‌ها روبه رو شده و با توجه به الهامات خود کارها را پیش ببرد. به راحتی می‌تواند تحلیل کند و در از میان برداشتن مشکلات از روش‌های مرسوم استفاده نمی‌کند. تیپ شخصیتی ENTP در ایجاد فرصت و طرح برنامه استراتژیک مهارت زیادی دارد. تیپ شخصیتی ENTP به تنوع و تغییر بها می‌دهد و در برابر روزمرگی به شدت مخالفت می‌کند. شخصیت ENTP در زندگی شخصی دوستان زیادی دارد و بسیار به تنوع و تفریح علاقمند است. برای دیگران ارزش قائل است و به آنها کمک می‌کند. تیپ شخصیتی ENTP می تواند دیگران را مجذوب خود کرده، آنها را متقاعد کند در پروژه‌ها کار کنند. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی به دلیل ملاحظه کنندگی که دارد دیگران را به راحتی درک می‌کند و از قضاوت مردم پرهیز می‌کند.

در بررسی گزارش این تیپ شخصیتی تست MBTI به درصدهای نتایج گزارش شده در نمودار هر بخش از فاکتورهای چهارگانه تست MBTI توجه داشته باشید.(درصد درونگرایی در برابر برونگرایی ، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن، درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن و درصد قضاوتی بودن در برابر دریافت گرا). هرچه این درصد ها در این آزمون شخصیت شناسی اختلاف بیشتری نسبت بهم داشته باشند، میتوان گفت تفسیر گزارش شده تست MBTI از نظر شخصیت شناسی به شخصیت فرد نزدیکتر است و هرچه این درصد ها به یکدیگر نزدیکتر باشند، میتوان گفت در تفسیر گزارش شده این تست روانشناسی ، مواردی را مشاهده خواهید کرد که با شخصیت فرد انطباق کامل ندارد. این دلیل بر ضعف تست MBTI نیست. بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

سازگاری تیپ شخصیتی ENTP با سایر تیپ های شخصیتی در MBTI

نکاتی در مورد رفتارهای تیپ شخصیتی ENTP درمحیط کار

تیپ شخصیتی ENTP از نبوغ خود برای حل مسائل استفاده می‌کند. دوست دارد در آن واحد به چند موضوع بپردازد و به صورت کلی به قضایا نگاه کند. تیپ شخصیتی ENTP بسیار تنوع طلب است و کارهای تکراری را انجام نمی‌دهد. شخصیت ENTP بسیار الهام بخش است و می‌تواند اطلاعات خود را به راحتی درر اختیار افراد قرار دهد و به همین جهت محبوبیت و مقبولیت زیادی دارد. تیپ شخصیتی ENTP در عین اینکه اعتماد به نفس بالایی دارد، رک نیست و نمی‌تواند انتقادها را صریح بیان کند. دوست دارد با آدم‌های مختلفی در ارتباط باشد. شخصیت ENTP از هر رشته‌ای اطلاعات مکفی دارد ولی نمی‌تواند روی جزئیات تمرکز کند. اگر می خواهید در مورد نحوه رفتار این تیپ در کارهای تیمی بیشتر بدانید به مقاله عملکرد تیمی شخصیت ENTP در تیم سازی مراجعه کنید.

نقاط قوت کاری تیپ شخصیتی ENTP

تیپ شخصیتی ENTP اعتماد به نفس بالایی داشته و مهارت زیادی در حل مسئله دارد. شخصیت ENTP بسیار سازگار و انعطاف پذیر است و با شهودی که دارد می‌تواند خواسته‌ها و نیازهای دیگران را پیش بینی کند. تیپ شخصیتی ENTP می‌تواند در آن واحد به چند موضوع بپردازد و چندین پروژه‌ را پیش ببرد. دوست دارد همه علوم را بیاموزد تا بتواند در ایده‌ها و خلاقیت‌های خود از آنها بهره ببرد. بسیار ریسک پذیر است و می‌تواند بر مشکلات فائق آید. می‌تواند آینده نگری خوبی داشته باشد و با امکانات و احتمالات موجود کارها را به پیش ببرد. اگر می خواهید نحوه مدیریت ENTP ها را بدانید به مقاله ویژگی های رهبری در ENTPها مراجعه کنید.

نقاط ضعف کاری تیپ شخصیتی ENTP

تیپ شخصیتی ENTP نمی‌تواند در سازمان‌های سنتی و با ساختارهای خشک کنار بیاید. دوست دارد کار او چالشی و از جنس حل مسئله باشد و هنگامی که مسئله حل می‌شود دیگر آن پروژه برای او جذابیتی ندارد. توجه به جزئیات ندارد. ممکن است در برخی مواقع دچار اعتماد به نفس کاذب شود. در مقابل کسانی که صلاحیت‌های او را زیر زسوال می‌برند، ناشکیبا است. گاهی نمی تواند اولویت‌ها را از هم تفکیک کند. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی با افراد غیر انعطاف پذیر کنار نمی‌آید.

نکاتی برای نگه داشت تیپ شخصیتی ENTP

مواردی که می‌تواند برای تیپ شخصیتی ENTP رضایت شغلی را به همراه داشته باشد:

 • باید از تیپ شخصیتی ENTP به خاطر خلاقیت و ایده‌هایش قدردانی شود.
 • شخصیت ENTP باید بتواند ایده‌های خود را عملی و کاربردی کند.
 • محیط کار تیپ شخصیتی ENTP از نظمی منطقی برخوردار باشد و معیار ها مشخص باشند.
 • تیپ شخصیتی ENTP باید بتواند با افراد تبادل نظر داشته باشد و ایده‌هایش را بیان کند.
 • کارهای شخصیت ENTP نتایج ملموس داشته باشند.
 • شخصیت ENTP باید بتواند پروژه‌های جدید تعریف کند، اما مجبور نباشد به جزئیات بپردازد.


با ما در مقاله "15 فیلم سینمایی مورد علاقه ENTPها" همراه باشید تا به بررسی چند مورد از بهترین فیلم های سینمایی مورد علاقه افراد با تیپ شخصیتی ENTP در ژانرهای مختلف بپردازیم.


مشاغل مناسب تیپ شخصیتی ENTP

گروه تجارت برای تیپ شخصیتی ENTP 

تیپ شخصیتی ENTP می‌تواند به دنیای تجارت و کارآفرینی جذب شود، زیرا به کارهای پیشرو و استارت پروژه‌های جدید علاقه‌مند است و می‌تواند توانسجی لازم را برای سود و زیان پروژ‌ه ها محاسبه کند. کارهای پیشرو نه تنها کارآفرینی بلکه کار در سازمان‌هایی که دائما در حال گسترش هستند.

 • کارآفرین
 • مشاور مدیریتی
 • مشاور استراتژی
 • مشاور سرمایه گذاری
 • مجری ارتباطات سازمانی
 • مالک خرده فروشی
 • مالک شعبات زنجیره‌ای

گروه ورزش، هنر و سرگرمی برای تیپ شخصیتی ENTP

تیپ شخصیتی ENTP بدلیل اعتماد به نفس بالایی که دارد، برای زمینه‌های ورزشی، هنر و سرگرمی بسیار مناسب است. تیپ شخصیتی ENTP به دلیل خلاقیتی که دارد می‌تواند به صورت مفهومی نتیجه ی محصول و یا مقاله را قبل از شروع پیش بینی کند. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • مجری برنامه‌های تلویزیونی که میهمان دعوت می‌کنند.
 • تهیه کننده
 • کارگردان سینما
 • کارگردان هنری
 • نویسنده ی مجلات
 • عکاس

گروه برنامه ریزی‌های استراتژیکی برای تیپ شخصیتی ENTP

تیپ شخصیتی ENTP توانایی این را دارد که نقاط ضعف یک مجموعه را ببیند و راه حل‌های خلاقانه‌ای برای آن‌ها بیابد. به همین جهت شخصیت ENTP به عنوان مشاور تجاری می‌تواند به یک سازمان کمک کند. تیپ شخصیتی ENTP می‌تواند در پروژه‌ها از تجارت تا سازماندهی و بالابردن کارآیی به ارگان‌ها کمک کند. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • مدیر اجرایی توسعه ی تجارت
 • مدیریت آموزش
 • مشاور تحصیلی
 • مشاور سیاسی
 • مدیر اجرایی بخش تحقیق و توسعه

گروه تحقیق و جستجو برای تیپ شخصیتی ENTP

تیپ شخصیتی ENTP توانایی و شهامت خاصی در جستجو و تحقیق دارد و تمایل دارد تا تمام رموز را در دنیا حل کند. در برخی مواقع تیپ شخصیتی ENTP برای کارهای تحقیقی بسیار مناسب است. مخصوصا کارهایی که باید سرنخ‌ها را به هم ارتباط دهد. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • کارآگاه
 • روانشناس
 • جرم شناس
 • دانشمند علوم طبیعی
 • محقق علوم اجتماعی

نکاتی در مورد انگیزش و نگه داشت تیپ شخصیتی ENTP

تیپ شخصیتی ENTP فردی جذاب، برونگرا و خوش صحبت است که دوست دارد روابطش را با دیگران توسعه دهد. اهل بحث است و از این چالش لذت می‌برد. برای حفظ استقلال خود ارزش زیادی قائل است. تیپ شخصیتی ENTP درعین حال اینکه می‌تواند مستقل کار کند، گاهی کارهای گروهی را نیز می‌پذیرد. اهل بحث و مجادله است و می‌تواند خودبین جلوه کند. ممکن است به احساسات خود غلبه کند و آنقدر خود را مشغول به کار کند که این طور جلوه داده شود که او به احساسات توجهی ندارد. تیپ شخصیتی ENTP ملاحظه کننده است و می‌تواند به جای داوری کردن درباره ی اشخاص آنها را تحلیل و درک کند. تیپ شخصیتی ENTP استراحت را نمی‌شناسد و دوست دارد در اوقات فراغت هم به کارهای جدید بپردازد. به نقاط مختلف سفر می‌کند و همواره پذیرای ماجراجویی جدید است.

پیشنهاداتی برای توسعه فردی تیپ شخصیتی ENTP

 • تیپ شخصیتی ENTP باید سعی کند از تنوع کارهای خود بکاهد و تمرکز بیشتری بر روی یک موضوع داشته باشد.
 • شخصیت ENTP باید اولویت‌های خود را تقسیم بندی کند.
 • تیپ شخصیتی ENTP باید سعی کند زمان پروژه‌ها را  به صورت واقعی تخمین بزند.
 • تیپ شخصیتی ENTP در ارائه‌ی جزئیات باید محتاطانه رفتار کند و حتی مسئولیت ارائه‌ی جزئیات را به کس دیگری بسپارد. 
 • شخصیت ENTP باید برای کم کردن استرس ، فعالیت‌های جانبی برای خود در نظر بگیرد.
 • تیپ شخصیتی ENTP باید تلاش کند به زمان و برنامه‌ریزی برای پروژ‌ه‌ها بها بدهد.
 • شخصیت ENTP باید بیاموزد که تألم عاطفی و احساسات منفی خود را بپذیرد و بداند اینها بخش‌های طبیعی از زندگی هستند.

رمز موفقیت یک تیپ شخصیتی ENTP اولویت بندی، توجه، پیگیری و پایبندی به تعهدات دیگران است.


تعاملات و تیم سازی با توجه به ویژگیهای تیپ شخصیتی ENTP

روحیات مشابه با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ های شخصیتی تست MBTI که در لیست زیر آمده‌اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار شبیه تیپ شخصیتی ENTP هستند. این تیپ های شخصیتی MBTI لزوماً بر سر همه ی مسائل با تیپ شخصیتی ENTP توافق ندارند و هیچ ضمانتی برای کنار آمدن شخصیت ENTP با تیپ‌های شخصیتی MBTI ذکر شده در پایین نیست. اما به تفاهم رسیدن آنها با تیپ شخصیتی ENTP آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

ENFP، INTP، ENTJ

تفاوت الهام بخش با تیپ های شخصیتی تست MBTI 

تیپ های شخصیتی تست MBTI که در زیر آمده‌اند از نظر شخصیت شناسی بسیار با تیپ شخصیتی ENTP متفاوت هستند اما شخصیت ENTP ممکن است کار کردن با این تیپ های شخصیتی تست MBTI را به راحتی بپذیرند، زیرا برای شخصیت ENTP فرصت مناسبی برای رشد را فراهم می‌ نمایند. در روابط کاری بین تیپ شخصیتی ENTP و این تیپ های شخصیتی تست MBTI باید تعادل مناسبی بین فرصت‌ها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و دیدگاه‌ها راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

INTJ، INFP، ESTP، ENFJ

مکمل بالفعل با تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ شخصیتی ENTP ممکن است در ابتدا با تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر نقاط مشترکی نیابد، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است تیپ های شخصیتی MBTI زیر تیپ شخصیتی ENTP را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

ISTP، INFJ، ESTJ، ESFP

متضاد چالشی با تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر بیشترین پتانسیل تضاد شخصیتی و برخورد را با تیپ شخصیتی ENTP دارند. اما بهترین فرصت برای رشد شخصیت ENTP ها نیز هستند. از آنجایی که این تیپ های شخصیتی MBTI به صورت پایه‌ای با تیپ شخصیتی ENTP ها در تضاد هستند در ابتدا رابطه با آنها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف تیپ شخصیتی ENTP ها نیز هست به رشد آنها و این تیپ کمک زیادی خواهد کرد. اگر این گروه بتوانند روابط سالم کاری برقرار کنند به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

ISTJ، ISFP، ISFJ، ESFJ

نکته مهم در مورد تست MBTI

مطالبی که در مورد این تیپ شخصیتی MBTI  مطالعه نمودید، مربوط به لایه شخصیت این فرد بود. ممکن است در محیط کار دو تیپ شخصیتی مشابه رفتارهای گوناگونی را از خود بروز دهند. برای درک صحیح از این تفاوت ها باید از تست های لایه رفتار استفاده کنید. مناسب ترین تست رفتارشناسی برای درک بهتر تفاوت ها، تست دیسک باگزارش کامل است.

اگر تیپ شخصیتی شما ENTP است شاید برایتان مقاله لیست افراد مشهور با تیپ شخصیتی ENTP و مقاله لیست شخصیت های داستانی با تیپ شخصیتی ENTP جالب و خواندنی باشد تا متوجه شوید به چه افرادی شبیه هستید.