تیپ ENTJ

برونگرا – شهودی – منطقی_ قضاوتی

توسعه‌ی توانمندی‌های بالقوه ی سازمان‌های موجود

فرمانده


کلیات

اگر فرد در آزمون MBTI شرکت کرده است و نتیجه آن تیپ ENTJ شده است باید بدانید که این تیپ فعال و پر انرژی است. رهبری بزرگ و تصمیم گیرنده ای بسیار خوب بوده، بسیار مسئولیت پذیر است و تمامی منابع را به خدمت می‌گیرد تا به نتیجه ی نهایی برسد. دوست دارد در بحث‌های روشنفکرانه شرکت کند و چالش‌ها را با کمال میل می‌پذیرد. او دوست دارد در محیط کار مستقل بوده و رهبری گروه را به عهده بگیرد. می‌تواند مشکلات سازمان را به راحتی تشخیص دهد و راهکارهای نوآورانه‌ای در جهت بهبود اوضاع ارائه دهد. او دوست دارد محیط کاری‌اش مملو از افراد کارا و مسئولیت پذیر باشد. این تیپ دوست دارد تا امکانات بالقوه را به صورت بالفعل در بیاورد و دیگران را راهنمایی کند تا این مهم محقق شود. این تیپ بسیار متفکر بوده و می‌تواند به راحتی برنامه ریزی‌های کلان را انجام دهد. این تیپ منطقی و تحلیلگر است و برای هر کاری به استدلال و منطق نیاز دارد. برای این تیپ، حقیقت و استدلال منطقی، بسیار مهم است و فقط با آن قانع می‌شود. این تیپ در صورت ورود به یک سازمان می‌تواند به راحتی مشکلات را تشخیص داده، برنامه استراتژیکی برای بهبود آ‌نها بیابد. این تیپ بسیار آینده نگر است و به دنبال کسب دانش و توانمندی برای رسیدن به اهداف بالاتر است. این تیپ همچنین از انتقال دانش خود به دیگران بسیار لذت می‌برد. این تیپ متفکر، فعال، پر انرژی است و با شایستگی کارها را پیش می‌برد.


محل کار

تیپ ENTJ در مشاغلی مانند سرپرستی و مدیریت بسیار موفق خواهد بود. دوراندیشی و هدف گذاری این تیپ و دیدگاه او نسبت به چالشها باعث می‌شود تا سازمانها رشد زیادی داشته باشند. روشهای استراتژیک را مد نظرداشته و چون دید بازی نسبت به مشکلات سازمان در حال و آینده دارد به خوبی می‌تواند برای سازمان برنامه ریزی انجام دهد. این تیپ ترجیح می‌دهد تا کارهایش زودتر از موعد مقرر به اتمام برسد. تیپ ENTJ بسیار قاطع است و از نداشتن این خصوصیت در بین همکارانش بیزار است. او رقابت جو است و معمولاً با افراد مستقل و نتیجه گرا کار می‌کند و دوست ندارد دیگران به او دستور بدهند. این تیپ برای هر کاری اکسیری دارد و با دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های روشن و واضح کار می‌کند.

نقاط قوت کاری

این تیپ تمایل زیادی دارد تا از تمامی منابع استفاده کند و به موفقیت برسد. درک خوبی در حل مسئله دارد و چالشها را به خوبی می‌پذیرد. می‌تواند امکانات موجود را به راحتی ارزیابی کرده، برنامه ی خوبی برای پیشبرد اهداف بریزد. توانایی خوبی در مدیریت افراد و منابع دارد. این تیپ، جسارت و شجاعت زیادی در شروع کار دارد و می‌تواند سیستم‌های خوبی برای پیشبرد اهداف طراحی کند. تصمیم گیری‌های این تیم منطقی است و سعی می کند در کار خود، اصول اخلاقی را رعایت کند. این تیپ به راحتی می تواند خود را با تکنولوژی وفق بدهد.


نقاط ضعف کاری

این تیپ بسیار عجول است و می‌خواهد کارها را حتی پیش از موقع مقرر انجام دهد و در مقابل آدم‌های کند، بسیار ناشکیبا است. در همین راستا ممکن است افراد و همکاران خود را تحت فشار قرار دهد و از آنها قدردانی نکند. این تیپ ممکن است اصول مذاکره را در روابطش بکار نبرد. بسیار روی کار متمرکز است و ممکن است توجه کافی به روابط خانوادگی نداشته باشد. این تیپ شهودی و کل نگر است و ممکن است جزئیات را از قلم بیاندازد.


رضایت شغلی

مواردی که می‌تواند برای تیپ ENTJ رضایت شغلی را به همراه داشته باشد.

·  بتواند در تیم خود از افراد هوشمند و خلاق و لایق بهره مند باشد.

·  بتواند در محل کار خود رشد کرده و به درجات بالا دست یابد.

·  کار او رقابتی و چالش برانگیز باشد تا بتواند خلاقیت‌های خود را نشان بدهد.

·  محیط کار سازمان یافته داشته باشد.

·  بتواند خودش برنامه ی استراتژیک سازمانش را به صورت بلند مدت و کوتاه مدت بریزد.

·  امکان خلاقیت در کار او وجود داشته باشد و بتواند از استعدادهایش در جهت رشد سازمان استفاده کند.

·  این امکان را داشته باشد تا بتواند دیگران را اداره و کنترل کند.مشاغل مناسب


گروه تجارت و مدیریت

تیپ ENTJ دوست دارد تا مسئولیت داشته و در مقام خود دست بالا را داشته باشد. این تیپ از برنامه ریزی بلند مدتی که بتواند با مشکلات رو به رو شود، استقبال می‌کند و دوست دارد تا افراد و منابع را در جهت دستاوردهای قابل لمس و ملموس به کار گیرد. هر شغلی که این تیپ را درگیر مدیریت و سازماندهی منابع در تمام صنایع کند،برای این تیپ مناسب است. برخی از این مشاغل عبارتند از:

مدیر ارشد

مدیر کل

مدیر فروش

مدیر دانشگاه

تهیه کننده ی تئاتر و فیلم

مدیر برنامه

مدیر املاک و مستغلاتگروه مهندسی و تکنولوژی

تیپ ENTJ از طراحی و خلق بسیار لذت می‌برد. دوست دارد ببیند که ایده‌هایش به حقیقت می‌پیوندد. زمینه‌های مهندسی و تکنولوژی بسیار برای این تیپ مناسب است، زیرا می‌بیند که ایده‌هایش در جهت ساختن دنیایی بهتر به کار گرفته می‌شود. برخی از این مشاغل عبارتند از:

مهندس شیمی

مهندس بیوشیمی

مهندس هوا فضا

مهندسی محیط زیست

مدیر پایگاه داده

متخصص کامیپوتر و شبکهگروه مشاوره و تدریس

تیپ ENTJ این قدرت را دارد تا نقاط تاریک و مبهم را ببیند و با خلاقیت آنها را حل و فصل کند. همین خصوصیت، این تیپ را برای مشاوره ی تجاری بسیار مناسب می‌کند. برخی از این مشاغل عبارتند از:

مشاور مدیریتی یا شغلی

مدیر آموزشی

مشاور حراست

مشاور تحصیلی

مشاور سیاسی

مدیر توسعه و تحقیقاتگروه سرمایه گذاری

تیپ ENTJ از مشاغل رقابتی مثل حوزه ی سرمایه گذاری بسیار استقبال می‌کند. در این حوزه این تیپ می‌تواند با دیدگاه آینده نگری که دارد، منابع اقتصادی را در جهتی پیش ببرد تا سود خوبی برای خود یا مشتریانش ایجاد کند. در هر صورت این تیپ به جزئیات علاقه‌ای ندارد و ممکن است اگر درگیر جزئیات شود، برایش استرس و ترس به همراه بیاورد. برخی از مشاغل مناسب این تیپ عبارتند از:

دلال بازار بورس و سهام

مشاور مالی

مدیر مالی

بانکدار

سرمایه گذار بانکیارتباط با دیگران

تیپ ENTJ بسیار مسئولیت پذیر است و به تعهداتش پایبند است. او دوست دارد در زندگی شریکی داشته باشد تا او را در رسیدن به اهدافش یاری کند. این تیپ بسیار صریح و مستقیم بودده، می‌تواند خود را بسیار خشن نشان دهد تا اهدافش پیش برود. این تیپ ممکن است در ارتباط با دیگران رفتار خشن و تندی داشته باشد. با شور و اشتیاق زندگی می‌کند و دوست دارد هر لحظه چیز جدیدی بیاموزد. عزت نفس خوبی دارد و به حیثیت بسیار بها می‌دهد.


اوقات فراغت

تیپ ENTJ برای هر کاری دوست دارد هدفمند عمل کرده، ممکن است کار را با تفریح ادغام کند تا بتواند با یک تیر دو هدف را بزند.


پیشنهاداتی برای خود فرد

 • نکات مذاکره را بیاموزید.
 • سعی کنید در حال هم زندگی کنید و کمتر دغدغه ی آینده را داشته باشید.
 • سعی کنید خود را در کنترل خشم یاری دهید.
 • از دیگران به اندازه ی توانایی‌هایشان کار بخواهید.
 • سعی کنید با ورزش تمرکز خود را افزایش و استرس را کاهش دهید.
 • به اوقات فراغت خود بیشتر توجه کنید.
 • از کنترل دیگران در محیط خانه بکاهید.
 • انتقادها را با آغوش باز بپذیرید.
 • سعی کنید اطلاعات خود را به روز نگه دارید.
 • در تصمیم گیری‌های خود علاوه بر منطق، جنبه‌های دیگر را هم در نظر بگیرید.
 • در هر کاری دنبال کمالگرایی نباشید و بگذارید برخی کارها عادی پیش بروند.


رمز موفقیت یک ENTJ آرام بودن، توجه به جزئیات، توجه به خواسته ها و نیازهای دیگران است.
رابطه ی ENTJ با دیگر تیپ های شخصیتی

روحیات مشابه

افرادی که در لیست زیر آمده‌اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار شبیه ENTJ ها هستند. این افراد لزوماً بر سر همه ی مسائل با ENTJ ها توافق ندارند و هیچ ضمانتی برای کنار آمدن این تیپ با تیپ‌های ذکر شده در پایین نیست. اما به تفاهم رسیدن آنها با این تیپ آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

INTJ، ENTP، ESTJ


تفاوت الهام بخش

افرادی که در زیر آمده‌اند از نظر شخصیتی بسیار با ENTJ متفاوت هستند اما ENTJ ها ممکن است کار کردن با این افراد را به راحتی بپذیرند، زیرا برای این تیپ فرصت مناسبی برای رشد را فراهم می نمایند. در روابط کاری بین ENTJ ها و این افراد باید تعادل مناسبی بین فرصت‌ها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و دیدگاهها راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

ISTJ، INTP، ENFP، ENFJ


مکمل بالفعل

تیپ ENTJ ممکن است با افراد زیر در ابتدا نقاط مشترکی نیابند، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است افراد زیر ENTJ ها را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

ISTP، INFJ، ESTP، ESFJ


متضاد چالشی

افراد زیر بیشترین پتانسیل تضاد شخصیتی و برخورد را با تیپ ENTJ دارند. اما بهترین فرصت برای رشد ENTJ ها نیز هستند. از آنجایی که این شخصیت‌ها به صورت پایه‌ای با ENTJ ها در تضاد هستند در ابتدا رابطه با آن‌ها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف ENTJ ها نیز هست به رشد آنها و این تیپ کمک زیادی خواهد کرد. اگر این گروه بتوانند روابط سالم کاری برقرار کنند به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

ISFP، ISFJ، INFP، ESFP