تیپ INFJ

درونگرا – شهودی – احساسی – قضاوتی

انجام دادن کاری که به واقع ارزشمند است.

محرم راز


کلیات

اگر فرد در آزمون MBTI شرکت کرده است و نتیجه آن تیپ INFJ شده است باید بدانید که این تیپ به دلیل درونگرا بودن بسیار ساکت و کم حرف است. این تیپ مهربان است و دارای پیچیدگی‌های شخصیتی زیادی است. به دلیل شهودی بودن، دارای قوه ی تخیل قوی است و به الهامات خود وابسته است. بیشتر اوقات، در موقعیت‌های مختلف به عمق مسائل توجه دارد و معانی و تعابیر عمیق‌تر را می‌بیند. کمالگرایی او باعث شده تا رهبری مجاب کننده و کاریزماتیک باشد. این تیپ خواهان این است که از او قدردانی شود، ولی دوست ندارد توجه دیگران را به خود جلب کند. از دیگر صفات این تیپ می‌توان به مستقل بودن و متفکر بودن این تیپ اشاره کرد. تیپ INFJ برای استنباط‌ های خود ارزش زیادی قائل است، حتی اگر مورد تایید دیگران نباشد. به سبب همین پندارها کمی لجوج به نظر می آید و چون عزم راسخی دارد، معمولاً رهبرخوبی به شمار می‌آیذ. این تیپ معمولاً مورد احترام مردم است. اگر چه این تیپ به توافق و هماهنگی با دیگران علاقه دارد، ولی معمولاً دوست دارد نظرش ارجحیت داده شود. خصوصیت این تیپ این است که در تصمیم گیری، اول فکر کرده، موضوع را مورد بررسی قرار میدهد و سپس دست به کار می‌شود. همین عامل سبب می‌شود تا کمتر بی گدار به آب بزند. اما در هنگام تفکر، فقط می تواند روی یک موضوع متمرکز شود. شخصیت پیچیده ی این تیپ باعث شده تا ضمن اینکه با احساس است، سختگیر هم باشد و به همین علت می‌تواند با افراد سخت گیر به راحتی کنار بیاید.


محل کار

تیپ INFJ بسیار کمالگرا است و هدفهای بلند مدت بسیاری دارد. این تیپ دوست دارد ببیند که اهدافی که تبیین کرده، به خوبی عملی می‌شود. به همین سبب، عزم راسخی در بالفعل کردن آرمانها و آرزوهایش دارد. او از شکست نمی‌هراسد و با تمرکز بالا به خواسته‌هایش فکر کرده، آنها را عملی می‌کند. بدلیل درونگرا بودنش دوست ندارد توجه دیگران را به خود جلب کند، اما چون معمولاً خواسته هایش در جهت منافع عمومی است، مورد حمایت مردم قرار می‌گیرد. از ناکامی نمی‌هراسد و می‌تواند از شکست‌هایش درس بگیرد.


نقاط قوت کاری

تیپ INFJ اگر از پروژه‌ای حمایت کرده و بر  آن تمرکز کند، معمولاً به سر انجام می‌رسد. این تیپ بسیار خلاق و هدفمند است و چون قاطعیت زیادی دارد اگر با مهارت‌های سازمانی همراه شود، برای سازمان او بسیار مفید خواهد بود. داشتن شهود بالا به این تیپ کمک می‌کند تا دید جامع و کلی نسبت به کارها و مسائل داشته باشد. از سویی دیگر این تیپ بسیار همدل است و نیازهای اطرافیانش را به راحتی پیش بینی می‌کند. این امر او را در درک مسائل پیچیده نیز کمک می‌کند. این تیپ معمولاً به نیازهای جامعه توجه زیادی دارد و نسبت به کاری که بر عهده ی او گذاشته می‌شود، بسیار مسئولیت پذیر است.


نقاط ضعف کاری

تیپ INFJ خود را از رقابت مبرا می‌داند و اعتقادی به رقابت ندارد. همین امر باعث می‌شود شرایط چالشی را نپذیرد. این تیپ اگر به کاری اعتقاد نداشته باشد، یا آن را نمی‌پذیرد و یا رغبتی در کار از خود نشان نمی‌دهد. تیپ INFJ بسیار با تامل کارهایش را انجام می‌دهد و ممکن است برای سازمان مشکل ایجاد کند. این تیپ نمی‌تواند نیروهای زیر دست خود را به خوبی مدیریت کند و در انتقال ایده‌های خود به دیگران، دچار مشکل می‌شود. این تیپ در خصوص زمان‌بندی هم مشکل دارد.رضایت شغلی

مواردی که می‌تواند برای تیپ INFJ رضایت شغلی به همراه داشته باشد:


 • فرصت کافی برای برنامه ریزی و صورت بندی کارهایش داشته باشد.
 • بتواند به صورت مستقل روی پروژه‌ها کار کند و محیط دوستانه‌ای در محل کار حکم فرما باشد.
 • بتواند در جایگاهی قرار بگیرد که به افراد در جهت رشد و تعالی کمک کند.
 • کاری که می‌کند با باورها و پنداره‌های شخصی او هماهنگی داشته باشد.
 • مطمئن شود که کار‌های او مثمر ثمر بوده و توانسته به افراد کمک کند.مشاغل مناسب

گروه آموزش و خدمات اجتماعی

تیپ INFJ می‌تواند توانایی‌های افراد را به سرعت بشناسد و به آنها کمک کند تا این پتانسیل‌ها را به مرحله ی ظهور برسانند. این تیپ دوست دارد به افراد کمک کند تا بهترین خود باشند. تیپ INFJ به دلیل شهودی که دارد می‌تواند افراد را درک کند و مشاور خوبی برای آنها باشد. برخی از این مشاغل عبارتند از:


 • مشاور شغلی
 • معلم
 • مربی مهد کودک
 • مربی مراکز استثنایی‌ها
 • کتابدار
 • روانشناس
گروه هنر، نویسندگی و طراحی

تیپ INFJ ، از هنرخلاقانه، لذت زیادی می‌برد. این تیپ هنر، موسیقی، رقص و ادبیات را تحسین می‌کند و ممکن است در این رشته‌ها استعداد‌هایی نیز داشته باشد. تیپ INFJ اگر بتواند در این مشاغل مشغول به کار شود، بسیار از آن لذت خواهد برد. برخی از این مشاغل عبارتند از:


 • هنرمند
 • نمایشنامه نویس
 • نویسنده
 •  فیلمساز
 • ادیتور فیلم
گروه‌های مذهبی

تیپ INFJ همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، می‌تواند پتانسیل‌های هر فرد را تشخیص دهد و پیدا کند. همین خاصیت تیپ INFJ باعث می‌شود به مردم کمک کند تا درک بهتری از دنیا داشته باشند. نظم و ترتیب درونی این افراد به آنها کمک می‌کند تا نسبت به مقررات مذهبی پایدار بمانند. برخی از این نقش‌ها عبارتند از:


 • مربی پرورشی
گروه مراقبت‌های بهداشتی

احساس همدلی که در این گروه قرار دارد، آنها را به خدمتگزاران خوبی در گروه مراقبت‌های بهداشتی تبدیل کرده است.مشاغلی مثل پزشکی و پرستاری ممکن است خیلی با روحیه ی این افراد جور در نیاید، زیرا نمی‌توانند به جزئیات دقت داشته باشند. برخی از مشاغل مناسب این تیپ در این گروه عبارتند از:


 • مدیریت اجرایی در قسمت بهداشت و درمان
 • ماساژ درمانگر
 • مشاور بهداشت روانی
 • مربی بهداشت جامعه
 • متخصص تغذیهارتباط با دیگران

تیپ INFJ بسیار به انتقاد حساس و زود رنج است. صمیمیت و همدلی او باعث می‌شود تا برای دوستان و شریک زندگیش هر کاری بکند. به دلیل درونگرایی این تیپ، او در بیان خواسته‌هایش بسیار با مشکل روبرو است. دوستان کمی دارد اما می‌تواند با آنها بسیار صمیمی شود. خود را در قبال اتفاقات و پیشامدها بیش از حد مسئول می‌داند و همین مسئله می‌تواند برای او مشکل ساز باشد.


اوقات فراغت

تیپ INFJ کارهای فکری و ذهنی را بیشتر از کار‌های بدنی دوست دارد و سعی می‌کند تا در خانه یا محل کار، مشغول رسیدگی به امورات خلاق یا کارهای خود باشد، تا بیرون برود. این تیپ می‌تواند در رفتار و منش خود تعادل خوبی بین دوستان و خانواده ی خود ایجاد کند و وقت زیادی را با آنها که دوستشان دارد، بگذراند.


پیشنهاداتی برای خود فرد

 • سعی کنید در کارها عجله نکنید تا بتوانید جزئیات را بهتر درک کنید و فشار را از روی خودتان بردارید.
 • ایده‌آل گرایی و کمالگرایی را در زندگی خود کم کنید و سعی کنید به سوی تعادل پیش بروید.
 • درونگرا بودن خود را زیر سوال نبرید، سعی کنید از آن لذت ببرید و وقت خود را صرف نوشتن و ایده پردازی کنید.
 • سعی کنید نظرات خود را با آرامش بیان کنید تا دیگران هم نظرات شما را بشنوند.
 • رودربایستی را کنار بگذارید.
 • محبت کردن را از دیگران دریغ نکنید.
 • بیش از حد خود را تحلیل نکنید.
 • احساسات خود را از طریق نوشتن یا صحبت کردن ابراز کنید.
 • کنترل بر روی زندگی را کم کنید زیرا همه چیز و همه کس قابل کنترل نیست.


رمز موفقیت یک INFJ توجه به جزئیات، انعطاف پذیر بودن و دست به کار شدن است.


رابطه ی INFJ با دیگر تیپ های شخصیتی

روحیات مشابه

افرادی که در لیست زیر آمده اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار شبیه INFJ ها هستند. این افراد لزوماً بر سر همه ی مسائل با INFJ ها توافق ندارند و هیچ ضمانتی برای کنار آمدن این تیپ با تیپ‌های ذکر شده در پایین نیست. اما به تفاهم رسیدن آنها با این تیپ آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

INFP، ENFJ، ISFJ


تفاوت الهام بخش

افرادی که در زیر آمده اند، از نظر شخصیتی بسیار با INFJها متفاوت هستند، اما INFJ ها ممکن است کار کردن با این افراد را به راحتی بپذیرند. زیرا برای این تیپ فرصتی مناسب برای رشد را فراهم می نمایند. در روابط کاری بین INFJ ها و این افراد باید تعادل مناسبی بین فرصت‌ها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و  دیدگاهها راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

ISFP، INTP، INTJ، ENFP


مکمل بالفعل

تیپ INFJ ممکن است در ابتدا با افراد زیر نقاط مشترکی نیابد، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است افراد زیر، INFJ ها را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

ISTJ، ESFJ، ENTP، ENTJ


متضاد چالشی

افراد زیر بیشترین پتانسیل تضاد شخصیتی و برخورد را با تیپ INFJ دارند. اما بهترین فرصت برای رشد آنها نیز هستند. از آنجایی که این شخصیت‌ها به صورت پایه‌ای با INFJ ها در تضاد هستند، در ابتدا رابطه با آنها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف INFJ ها نیز هست، به رشد آنها و این تیپ کمک زیادی خواهد کرد. اگر این گروه بتوانند روابط سالم کاری برقرار کنند به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

ISTP، ESTP، ESTJ، ESFP