تیپ شخصیتی ISFJ

 درونگرا – حسی – احساسی- قضاوتی

اثر مثبت در دنیای خودمان باقی بگذاریم

مدافع


ویژگیهای تیپ شخصیتی ISFJ در شخصیت شناسی تست MBTI


اگر فرد در آزمون MBTI شرکت کرده و نتیجه آن تیپ شخصیتی ISFJ شده است باید بدانید که تیپ شخصیتی ISFJ ساکت، محتاط و بسیار قابل اتکاء و صمیمی است.  از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران خدمت کند و سعی می‌کند برای اطرافیان خود مفید باشد. تیپ شخصیتی ISFJ بسیار واقع گرا و عملیاتی است. تیپ شخصیتی ISFJ بسیار متعهد و ثابت قدم است. بسیار واقع بین است و بیشتر جذب انسانهای آرام و کم ادعا می‌شود. از نظر شخصیت شناسی ، شخصیت ISFJ بسیار قابل پیش بینی است و می‌تواند تمام رویه‌ها و مقررات را بدون بهانه و بی کم و کاست انجام دهد. تیپ شخصیتی ISFJ بسیار نکته بین است و کوچکترین جزئیات از ذهنش دور نمی‌ماند. شخصیت ISFJ دوست دارد همه‌ی مسائل شفاف باشد و می‌تواند به خوبی تصمیم گیری کند. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی بسیار سخت کوش است و سعی می‌کند همه چیز بسیار منظم و دقیق انجام شود. تیپ شخصیتی ISFJ بیشتر از آنکه حرف بزند، عملگرا است و دوست دارد به مردم کمک کند. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی دارای روابط گرم و صمیمی است و قضاوت دیگران برایش بسیار مهم است. تیپ شخصیتی ISFJ معمولاً احساسات شخصی خودش را نشان نمی‌دهد.

در بررسی گزارش این تیپ شخصیتی در تست MBTI به درصدهای نتایج گزارش شده در نمودار هر بخش از فاکتورهای چهارگانه تست MBTI توجه داشته باشید. (درصد درونگرایی در برابر برونگرایی ، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن، درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن و درصد قضاوتی بودن در برابر دریافت گرا). هرچه این درصد ها در این آزمون شخصیت شناسی اختلاف بیشتری نسبت بهم داشته باشند، میتوان گفت تفسیر گزارش شده تست MBTI از نظر شخصیت شناسی به شخصیت فرد نزدیکتر است و هرچه این درصد ها به یکدیگر نزدیکتر باشند، میتوان گفت در تفسیر گزارش شده این تست روانشناسی ، مواردی را مشاهده خواهید کرد که با شخصیت فرد انطباق کامل ندارد. این دلیل بر ضعف تست MBTI نیست. بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

سازگاری تیپ شخصیتی ISFJ با دیگر شخصیت های MBTI

نکاتی در مورد رفتارهای تیپ ISFJ در محیط کار

تیپ شخصیتی ISFJ به جزئیات اهمیت زیادی می‌دهد و سعی می‌کند کارهایی که به او محول شده را به صورت تمام و کمال انجام دهد. شخصیت ISFJ به علت محتاط بودن بیش از حد در گفتن خواسته‌هایش بسیار مشکل دارد و نمی‌تواند رک باشد. دستور دادن برای تیپ شخصیتی ISFJ راحت نیست و بیشتر برای همکاران و کارکنان خود یک غمخوار است تا یک مدیر.  از نظر شخصیت شناسی ، تیپ شخصیتی ISFJ به نهاد و ارگانی که کار می‌کند وابسته است و معمولاً قبل از شروع کار جدید اقدامات لازم را فراهم می‌آورد. شخصیت ISFJ معمولاً برای انجام کارهای خود نیازی به یک سرپرست گروه ندارد. معمولاً اگر بتواند کاری را خودش انجام دهد از دیگران تقاضای انجام آن را نمی‌کند. تیپ شخصیتی ISFJ سلسله مراتب را رعایت می‌کند. اگر می خواهید در مورد نحوه رفتار این تیپ در کارهای تیمی بیشتر بدانید به مقاله عملکرد تیمی شخصیت ISFJ در تیم سازی مراجعه کنید.

 نقاط قوت کاری تیپ ISFJ

تیپ شخصیتی ISFJ مسئولیت پذیری بالایی دارد و بسیار وفادار است. تیپ شخصیتی ISFJ تمرکز و توجه زیادی به جزئیات دارد و با دقت بالایی کارها را انجام می‌دهد. از نظر شخصیت شناسی نگرش واقع بینانه نسبت به کارها دارد و دوست دارد هر فکری را، به شکل عملی به کار ببندد. تیپ شخصیتی ISFJ به سازمان خود بسیار احترام می‌گذارد. شخصیت ISFJ کارها را بر اساس آنچه آموخته‌ است انجام می‌دهد و مهارت زیادی در همکاری با دیگران دارد و مهارت‌های سازمانی قوی دارد.

نقاط ضعف کاری تیپ ISFJ

تیپ شخصیتی ISFJ معمولاً از ایده‌های جدید و از تغییر رویه ها استقبال نمی‌کند. از نظر شخصیت شناسی ، تیپ شخصیتی ISFJ در زمان حال به سر می‌برد و آینده نگری ندارد. تیپ شخصیتی ISFJ انتقاد را سخت قبول می‌کند و در کار  انعطاف کافی ندارد. دوست ندارد مسئولیت‌های زیادی به او داده شود. از اینکه مورد نیاز نباشد بسیار سرخورده می‌شود.

نکاتی برای نگه داشت تیپ شخصیتی ISFJ

مواردی که می‌تواند برای تیپ شخصیتی ISFJ رضایت شغلی به همراه داشته باشد:

 • کار تیپ شخصیتی ISFJ باید موثر باشد تا بتواند رضایت شغلی داشته باشد.
 • تیپ شخصیتی ISFJ باید بتواند روی پروژه‌هایی کار کند که نیاز به دقت زیادی دارند تا بتواند از توانمندی‌های خود استفاده کند.
 • کار تیپ شخصیتی ISFJ باید بدون خلاقیت و ایده باشد و به روش سنتی و معمول انجام شود.
 • تیپ شخصیتی ISFJ باید فضای خود را داشته باشد تا بتواند بدون مزاحمت دیگران کار خود را انجام دهد.
 • لازم نباشد کارش را در حضور دیگران ارائه و یا توضیح دهد.
 • طرف تیپ شخصیتی ISFJ در هر پروژه یک نفر باشد و فقط بر روی یک پروژه کار کند.

نکته: اگر می خواهید بدانید یک ISFJ چگونه مدیریت می کند و برای توسعه فردی خود در رهبری دیگران چه کاری باید انجام دهد به مقاله ویژگی های رهبری ISFJ مراجعه کنید.

مشاغل مناسب تیپ شخصیتی ISFJ

گروه مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی برای تیپ شخصیتی ISFJ

تیپ شخصیتی ISFJ به دلیل مسئولیت پذیری بالا و همدلی زیادی که دارد، برای حرفه‌های پزشکی بسیار مناسب است. تیپ شخصیتی ISFJ به جزئیات و شواهد اهمیت زیادی می‌دهد که همین خصوصیت تیپ شخصیتی ISFJ را گزینه‌ی مناسبی برای این مشاغل می‌کند. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • دکتر خانواده
 • جراح
 • دکتر طب سنتی
 • پرستار
 • چشم پزشک
 • دندانپزشک

گروه آموزش برای تیپ شخصیتی ISFJ

تیپ شخصیتی ISFJ به دلیل اشتیاق زیادی که در کمک به دیگران دارد برای این گروه شغلی مناسب است. تیپ شخصیتی ISFJ در این گروه ممکن است ترجیح بدهد در مقاطع پایین تر تحصیلی تدریس کند زیرا در این مقاطع، کار بیشتر عملی است و از تئوری به دور است. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • مربی مهد کودک
 • معلم مقطع دبستان
 • مربی مراکز استثنایی ها
 • تاریخدان
 • مربی پرورشی

گروه تجارت برای تیپ شخصیتی ISFJ

تیپ شخصیتی ISFJ می‌تواند به راحتی برنامه ریزی کند و برای شرکت‌هایی که از قوانین خاص و بدون تغییر پیروی می‌کنند، بسیار مناسب است. تیپ شخصیتی ISFJ برای قسمت خدمات مشتریان مناسب بوده و هر کاری که بتواند این تیپ شخصیتی را در جایی قرار دهد که به بقیه خدمت برساند، از نظر شخصیت شناسی برای او مفید است. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • دستیار شخصی
 • منشی
 • کارمند
 • کارفرمای خرده فروشی
 • کارمند خرده فروشی
 • کارمند خدمات مشتریان

گروه صنایع و هنر برای تیپ شخصیتی ISFJ

تیپ شخصیتی ISFJ را می‌توان به عنوان تولید کننده‌ی صنایع نیز مورد توجه قرار داد. از نظر شخصیت شناسی روشی که این تیپ شخصیتی برای انجام دقیق و ماهرانه‌ی کارهای یکنواخت دارد، تیپ شخصیتی ISFJ را برای این گروه شغلی، بسیار مناسب می‌کند. ممکن است در تیپ شخصیتی ISFJ خلاقیت وجود نداشته باشد، اما سعی و اهتمام تیپ شخصیتی ISFJ برای وجود آوردن اشیا و چیزهایی شبیه به هم و با ظرافت، بسیار مهم است. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • طراح داخلی
 • موسیقیدان
 • برقکار
 • مکانیک ماشین


نکاتی در مورد انگیزش و نگه داشت تیپ ISFJ

تیپ شحصیتی ISFJ بسیار مهربان و ملاحظه کننده است. تیپ شخصیتی ISFJ ممکن است از روی احساس مسئولیت کارهای عجیبی انجام دهد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی می‌تواند به سازمانی که از او سوء استفاده می‌کند، وفادار بماند و یا ممکن است نیاز‌هایش را هرگز بیان نکند. بهتر است هر چند وقت یکبار از او بازخورد بگیرید در غیر اینصورت ممکن است ناگهان با درخواست ترک کار از او روبرو شوید! تیپ شخصیتی ISFJ به نیاز‌های دیگران بسیار حساس است و سعی می‌کند خانواده‌اش را تحت کنترل خویش درآورد. به سرعت قضاوت می‌کند ولی مواظب است که دیگران را نرنجاند. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی بیشتر حوادث را شخصی ارزیابی می‌کند.

تیپ شخصیتی ISFJ برای اوقات فراغت خود برنامه ریزی دارد و دوست دارد تعطیلات خود را با خانواده‌اش سپری کند. تیپ شخصیتی ISFJ از میهمانی‌های خانوادگی لذت می‌برد. بنابراین سعی نکنید در تعطیلات از او بخواهید که در میهمانی ها یا برنامه های شرکت به صورت انفرادی و بدون حضور خانواده شرکت کند. 

پیشنهاداتی جهت توسعه فردی تیپ شخصیتی ISFJ

 • تیپ شخصیتی ISFJ باید سعی کند در رابطه با افراد بی‌مسئولیت و زیاده‌خواه، نه گفتن را تمرین کند و روابط خود را با اینگونه افراد کم کند.
 • تیپ شخصیتی ISFJ باید آموزش ببیند که از خود تقدیر کند و منتظر تشویق بقیه نباشد.
 • تیپ شخصیتی ISFJ باید اهداف خود و آینده ی خود را ترسیم کند و بر طبق آن عمل کند.
 • تیپ شخصیتی ISFJ باید آموزش ببیند که بجای فرو خوردن عصبانیت و خشم، بتوانند احساسات خود را مدیریت کند.

رمز موفقیت یک تیپ شخصیتی ISFJ در این است که حرف خود را بزند، به نبود امکانات توجه کند، منعطف و خودجوش تر باشد.


تعاملات و تیم سازی با توجه به ویژگیهای تیپ شخصیتی ISFJ

روحیات مشابه با تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ های شخصیتی تست MBTI که در لیست زیر آمده‌اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار شبیه تیپ شخصیتی ISFJ ها هستند. این تیپ های شخصیتی تست MBTI لزوماً بر سر همه‌ی مسائل با تیپ شخصیتی ISFJ ها توافق ندارند و هیچ ضمانتی برای کنار آمدن این تیپ های شخصیتی تست MBTI با تیپ‌ شخصیتی ISFJ نیست. اما به تفاهم رسیدن این تیپ های شخصیتی تست MBTI با تیپ شخصیتی ISFJ آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

INFJ، ESFJ، ISTJ

تفاوت الهام بخش با تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ های شخصیتی تست MBTI که در زیر آمده‌اند از نظر شخصیت شناسی با تیپ شخصیتی ISFJ ها بسیار متفاوت هستند اما تیپ شخصیتی ISFJ ها ممکن است کار کردن با این تیپ های شخصیتی تست MBTI را به راحتی بپذیرند. زیرا برای تیپ شخصیتی ISFJ فرصتی مناسب برای رشد را فراهم می‌ نمایند. در روابط کاری بین تیپ شخصیتی ISFJ ها و این تیپ های شخصیتی تست MBTI باید تعادل مناسبی بین فرصت‌ها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و و دیدگاهها راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

ISFP، ESTJ، ESFP، ENFJ

مکمل بالفعل با تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ شخصیتی ISFJ ممکن است در ابتدا با تیپ های شخصیتی MBTI زیر نقاط مشترکی نیابد، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است تیپ های شخصیتی MBTI زیر شخصیت ISFJ ها را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

ISTP، INFP، ESTP، ENFP

متضاد چالشی با تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI زیر بیشترین پتانسیل تضاد شخصیتی و برخورد را با شخصیت ISFJ ها دارند. اما بهترین فرصت برای رشد شخصیت ISFJ ها نیز هستند. از آنجایی که این تیپ های شخصیتی MBTI به صورت پایه‌ای با شخصیت ISFJ ها در تضاد هستند در ابتدا رابطه با آنها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف تیپ شخصیتی ISFJ ها نیز هست، به رشد این تیپ های شخصیتی MBTI و شخصیت ISFJ ها کمک زیادی خواهد کرد. اگر این گروه بتوانند روابط سالم کاری برقرار کنند به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

INTP،INTJ،ENTP

چرا افراد با یک تیپ شخصیتی در تست MBTI با هم متفاوتند؟

مطالبی که در مورد این تیپ شخصیتی MBTI مطالعه نمودید، مربوط به لایه شخصیت این فرد بود. ممکن است در محیط کار دو تیپ شخصیتی مشابه رفتارهای گوناگونی را از خود بروز دهند. برای درک صحیح از این تفاوت ها باید از تست های لایه رفتار استفاده کنید. مناسب ترین پرسشنامه رفتار برای درک بهتر تفاوت ها، تست دیسک باگزارش کامل است.

اگر تیپ شخصیتی شما ISFJ است شاید برایتان مقاله لیست افراد مشهور با تیپ شخصیتی ISFJ و مقاله لیست شخصیت های داستانی با تیپ شخصیتی ISFJ جالب و خواندنی باشد تا متوجه شوید به چه افرادی شبیه هستید.