تیپ شخصیتی ESTP

برونگرا – حسی – منطقی – ادراکی

فرد کنجکاوی هستم و می‌توانم به ایده‌ها توجه کنم و سریعاً تصمیم بگیرم.

متقاعد کننده


کلیاتی در مورد تیپ شخصیتی ESTP در شخصیت شناسی تست MBTI

اگر فرد در آزمون MBTI شرکت کرده است و نتیجه آن تیپ شخصیتی ESTP شده است باید بدانید که تیپ شخصیتی ESTP فردی برونگرا و تجربه گرا است. شخصیت ESTP ، انرژی فراوانی دارد و به شدت نتیجه گرا است. در محل کار خود بسیار مبتکر و عملگراست. در زمان بحران با خونسردی عمل می‌کند و می‌تواند عهده دار امور پر استرس شود. تیپ شخصیتی ESTP علاقه‌ای به برنامه‌ریزی بلند مدت ندارد و تمرکزش بر روی اکنون و حال است. در برخورد با مسائل بیشتر از منطق استفاده می‌کند و پیوسته در تب و تاب و تلاش است. تیپ شخصیتی ESTP بسیار کنجکاو و مشاهدگر بوده و خود انگیخته است. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی به دلیل اینکه دید بازی دارد، شرایط را آن طوری که هست می‌بیند. تیپ شخصیتی ESTP به مسائل عینی علاقه دارد و از نظریات و تئوری‌ها بیزار است. تیپ شخصیتی ESTP  به راحتی می‌تواند برای مسائل راه حل پیدا کند و از قدرت درک خود نسبت به واقعیات بهره ببرد. از نظر شخصیت شناسی ، شخصیت ESTP رفتاری سیاستمدارانه دارد و در مذاکره بسیار موفق عمل می‌کند. تیپ شخصیتی ESTP این تبحر را دارد که بین نظرات مخالف آشتی برقرار کند. بسیار معاشرتی‌ است و رفتار دوستانه‌ای دارد اما می‌تواند صریح، مستقیم و قاطع باشد. فعال و پر از انرژی‌ است.

در بررسی گزارش این تیپ شخصیتی در تست MBTI به درصدهای نتایج گزارش شده در نمودار هر بخش از فاکتورهای چهارگانه تست MBTI توجه داشته باشید. (درصد درونگرایی در برابر برونگرایی ، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن، درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن و درصد قضاوتی بودن در برابر دریافت گرا). هرچه این درصد ها در این آزمون شخصیت شناسی اختلاف بیشتری نسبت بهم داشته باشند، میتوان گفت تفسیر گزارش شده تست MBTI از نظر شخصیت شناسی به شخصیت فرد نزدیکتر است و هرچه این درصد ها به یکدیگر نزدیکتر باشند، میتوان گفت در تفسیر گزارش شده این تست روانشناسی ، مواردی را مشاهده خواهید کرد که با شخصیت فرد انطباق کامل ندارد. این دلیل بر ضعف تست MBTI نیست. بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

سازگاری تیپ شخصیتی ESTP با دیگر شخصیت های MBTI

نکاتی در مورد رفتارهای تیپ  شخصیتی ESTP در محیط کار

تیپ شخصیتی ESTP بسیار عملگرا و رقابت جو است. شخصیت ESTP دوست دارد در آخرین لحظه کارها را به اتمام برساند و بسیار خونسرد است. در مواقع بحران و گرفتاری می‌تواند موقعیت‌های پر فشار را به راحتی تحمل کند. مقررات را خیلی جدی نمی‌گیرد، مگر آنکه بتواند خواسته‌های خود را محقق کند. تیپ شخصیتی ESTP می‌تواند چندین پروژه را با هم پیش ببرد و از مشاغل پر هیجان و پر استرس لذت می‌برد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی متقاعد کننده است و می‌تواند به راحتی خود را در یک تیم نشان بدهد و خود را بالا بکشد. رفتار تیپ شخصیتی ESTP اغلب محکم است و به دنبال شناخت افراد و موقعیت‌ها است. اهل رقابت است و زیر فشار بسیار خونسرد عمل می‌کند. در مقاله ویژگی های رهبری تیپ شخصیتی ESTP می توانید در مورد نحوه مدیریت این تیپ بیشتر بخوانید. اگر می خواهید در مورد نحوه رفتار این تیپ در کارهای تیمی بیشتر بدانید به مقاله عملکرد تیمی شخصیت ESTP در تیم سازی مراجعه کنید.

نقاط قوت کاری شخصیت ESTP

تیپ شخصیتی ESTP قدرت ریسک پذیری بالایی دارد و می‌تواند محیط‌ های کاری خشک را به محیط‌ هایی گرم و خوشایند تبدیل کند. می‌تواند تفاوت‌های بین افراد و عقاید را تشخیص دهد و در جهت همگرا شدن با بقیه بکوشد. تیپ شخصیتی ESTP از پروژه‌های جدید لذت می‌برد و می‌تواند جزئیات را به خوبی به خاطر بسپارد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی می‌تواند با شرایط جدید به راحتی سازگاری پیدا کند.

نقاط ضعف کاری تیپ شخصیتی ESTP

عدم دید آینده نگری تیپ شخصیتی ESTP گاهی برای او مشکل ایجاد می‌کند. تیپ شخصیت ESTP ممکن است احساسات دیگران را نادیده بگیرد و حتی گاهی مقررات و قوانین را در محیط زیر پا بگذارد. در برخی شرایط نمی‌تواند به خوبی تصمیم گیری کند و دوست ندارد به مدت طولانی، به تنهایی و مستقل به کار خود ادامه دهد. شخصیت ESTP به مهلت مقرر برای اتمام پروژه‌ها پایبند نیست و عدم آینده نگری او باعث می‌شود بسیاری از فرصت‌ها را از دست بدهد. برنامه ریزی و تدارکات برای شخصیت ESTP بسیار مشکل است.

نکاتی برای نگه داشت تیپ شخصیتی ESTP

مواردی که می‌تواند برای تیپ شخصیتی ESTP رضایت شغلی به همراه داشته باشد:

 • تیپ شخصیتی ESTP باید بتواند از روش‌های غیر معمول به راه حل‌های مفید و منطقی برسد.
 • تیپ شخصیتی ESTP باید بتواند با مردم در ارتباط باشد و با شرایط خاص رو به رو شود.
 • تیپ شخصیتی ESTP باید بتواند از قدرت مشاهده ی خود برای جمع آوری اطلاعات استفاده کند.
 • شخصیت ESTP باید بتواند مفید باشد و کار او چالشی باشد تا بتواند راه حل‌های منحصر به فرد خود را ارائه کند.
 • محیط کار شخصیت ESTP باید پر ماجرا و تفریحی باشد تا بتواند خود را به چالش بکشد.
 • مقررات زیادی در حیطه ی کاری تیپ شخصیتی ESTP وجود نداشته باشد تا بتواند به راحتی به کار خود ادامه دهد.
 • کار  شخصیت ESTP باید عملی باشد تا او بتواند از توانایی‌های خود به خوبی استفاده کند.

مشاغل مناسب تیپ شخصیتی ESTP

گروه تجارت و سرمایه گذاری برای تیپ شخصیتی ESTP

تیپ شخصیتی ESTP بسیار فعال و پر انرژی، مسئولیت پذیر و متهور است و چون روابط عمومی بالایی دارد می‌تواند با شرکا و همکاران خود روابط خوبی برقرار کند. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیت به راحتی می‌تواند ریسک پذیر باشد و بحران‌ها را به خوبی مدیریت کند. مشاغلی که می‌تواند در این حوزه برای این تیپ مناسب باشد عبارتند از:

 • کارآفرین
 • حسابرس
 • رستوران دار
 • مشاور مالی شخصی
 • بانکدار
 • سرمایه گذار
 • دلال سهام و بورس

گروه خدمات برای تیپ شخصیتی ESTP

تیپ شخصیتی ESTP از کار در این حوزه بسیار لذت خواهد برد. از آنجا که توانایی تیپ شخصیتی ESTP در تفکر منطقی و پذیرش چالش‌های جدید بسیار به کار برده می‌شود، از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی به مدیریت بحران و انعطاف پذیری در مقابل چالشها، واکنش مناسبی نشان می‌دهد. در زیر برخی از این مشاغل آورده شده است:

 • افسر پلیس
 • آتش نشان
 • کارآگاه
 • مهماندار هواپیما
 • افسر ارتش
 • کاپیتان کشتی

گروه سرگرمی برای تیپ شخصیتی ESTP

راحت طلبی و روحیه ی شوخ شخصیت ESTP باعث شده تا برای حوزه ی سرگرمی بسیار مناسب باشد. تیپ شخصیتی ESTP از تنوع در پروژه‌ها و کارها لذت برده و از اینکه بتواند روز افراد دیگری را بسازد، بسیار خوشحال می شود. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • گوینده ی اخبار
 • رقصنده
 • متصدی کافه
 • مربی حرفه‌ای حوزه ی هنر
 • میزبان برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی

گروه صنایع برای تیپ شخصیتی ESTP

تیپ شخصیتی ESTP می‌تواند کارهای دستی را به خوبی انجام دهد. شخصیت ESTP حافظه ی خوبی دارد و وقتی کاری را به صورت عملی انجام دهد، آن را به خوبی به حافظه می‌سپارد. درحالی که ممکن است در کلاس و در تدریس تئوری چیزی را نتواند به خوبی به یاد آورد. از نظر شخصیت شناسی این قابلیت، شخصیت ESTP را برای برخی مشاغل مناسب می‌کند. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • صنعتگر
 • نجار
 • جنگلبان
 • کشاورز


نکاتی در مورد انگیزش و نگه داشت تیپ شخصیتی ESTP

تیپ شخصیتی ESTP بسیار غیر قابل پیش بینی است و ممکن است برخلاف انتظارات، آنچه را که بر عکس عمل مورد انتظار است، انجام دهد و توجیهی هم برای این کار خود نداشته باشد. شخصیت ESTP بسیار سخاوتمند است و می‌تواند با گروه‌های زیادی رابطه ی دوستی برقرار کند و با آنها به خوبی کنار بیاید. از نظر شخصیت شناسی شادی و هیجان را با خود به همه جا می برد. تیپ شخصیتی ESTP بسیار خوشبین است و نا امیدی در او وجود ندارد. این تیپ شخصیتی دوست ندارد کنترل شود و می‌تواند در شرایط سخت، بهترین تصمیمات را بگیرد زیرا بسیار خونسرد است. شخصیت ESTP دوست دارد اوقات فراغت خود را در جمع باشد و با شیرین زبانی، افراد را به سوی خود جلب کند. برخی ورزشهای مخاطره آمیز مانند موج سواری یا پارا گلایدرینگ را انجام می‌دهد.از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی اهل رقابت است و دوست دارد به فعالیت‌های ماجراجویانه و ریسکی بپردازد.


پیشنهاداتی برای توسعه فردی تیپ شخصیتی ESTP

 • به تیپ شخصیتی ESTP  باید متذکر شد که به نتایج اعمال خود و به مخاطرات کارهایش بیاندیشد.
 • شخصیت ESTP باید یاد بگیرد آینده نگر تر باشد.
 • باید سعی کند در روابط، از رک گویی بیش از حد بپرهیزد.
 • شخصیت ESTP باید تلاش کند برای کار‌های خود برنامه داشته باشد.
 • شخصیت ESTP باید تلاش کند کارهایی را هم که جزء علاقمندیهای او نیست، مد نظر قرار دهد.
 • شخصیت ESTP باید تلاش کند به قوانین احترام بگذارد و کارها را طبق برنامه پیش ببرد.

رمز موفقیت یک تیپ شخصیتی ESTP اول فکر بعد عمل، توجه به احساسات دیگران و وفادار ماندن به تعهدات است.


تعاملات و تیم سازی با توجه به ویژگیهای تیپ شخصیتی ESTP

روحیات مشابه با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI که در لیست زیر آمده‌اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار شبیه شخصیت ESTP ها هستند. این تیپ های شخصیتی MBTI لزوماً بر سر همه‌ی مسائل با تیپ شخصیتی ESTP ها توافق ندارند و هیچ ضمانتی برای کنار آمدن تیپ شخصیتی ESTP با تیپ های شخصیتی MBTI ذکر شده در پایین نیست. اما به تفاهم رسیدن این تیپ های شخصیتی MBTI با تیپ شخصیتی ESTP آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

ENTP، ESTJ، ISTP

تفاوت الهام بخش با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI که در زیر آمده‌اند از نظر شخصیت شناسی بسیار با شخصیت ESTP ها متفاوت هستند، اما تیپ شخصیتی ESTP  ممکن است کار کردن با این تیپ های شخصیتی MBTI را به راحتی بپذیرد، زیرا برای شخصیت ESTP فرصتی مناسب برای رشد را فراهم می‌نمایند. در روابط کاری بین شخصیت ESTP ها و این تیپ های شخصیتی MBTI باید تعادل مناسبی بین فرصتها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و دیدگاه‌ها راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

ISTJ، ESFP، ENTJ، ENFP

مکمل بالفعل با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ شخصیتی ESTP ممکن است با تیپ های شخصیتی MBTI زیر در ابتدا نقاط مشترکی نیابد، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است تیپ های شخصیتی MBTI زیر، شخصیت ESTP ها را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

ISFP، INTJ، ESFJ، ENFJ

متضاد چالشی با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI زیر  از نظر شخصیت شناسی بیشترین پتانسیل تضاد شخصیتی و برخورد را با تیپ شخصیتی ESTP ها دارند. اما بهترین فرصت برای رشد شخصیت ESTP ها نیز هستند. از آنجایی که این تیپ های شخصیتی MBTI به صورت پایه‌ای با تیپ شخصیتی ESTP ها در تضاد هستند، در ابتدا رابطه با آنها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف شخصیت ESTP ها نیز هست، به رشد این تیپ های شخصیتی MBTI و  تیپ شخصیتی  ESTP کمک زیادی خواهد کرد. اگر این گروه بتوانند روابط سالم کاری برقرار کنند، به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

ISFJ، INTP، INFP


چرا افراد با یک تیپ شخصیتی در تست MBTI با هم متفاوتند؟

مطالبی که در مورد این تیپ شخصیتی MBTI مطالعه نمودید، مربوط به لایه شخصیت این فرد بود. ممکن است در محیط کار دو تیپ شخصیتی مشابه رفتارهای گوناگونی را از خود بروز دهند. برای درک صحیح از این تفاوت ها باید از تست های لایه رفتار استفاده کنید. مناسب ترین پرسشنامه رفتار برای درک بهتر تفاوت ها، تست دیسک باگزارش کامل است.

اگر تیپ شخصیتی شما ESTP است شاید برایتان مقاله لیست افراد مشهور با تیپ شخصیتی ESTP و مقاله لیست شخصیت های داستانی با تیپ شخصیتی ESTP جالب و خواندنی باشد تا متوجه شوید به چه افرادی شبیه هستید.