تیپ شخصیتی ESTJ

برونگرا –حسی –منطقی–قضاوتی

من انرژی فراوانی دارم، بنابراین می توانم هر کاری را که بخواهم انجام دهم.

ناظر


ویژگیهای کلی در مورد تیپ شخصیتی ESTJ در شخصیت شناسی تست MBTI

اگر فرد در آزمون MBTI شرکت کرده است و نتیجه آن تیپ شخصیتی ESTJ شده است باید بدانید که از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی فردی بسیار عملگرا است و در به انجام رساندن کارها برای یک سازمان بهترین گزینه است. تیپ شخصیتی ESTJ دوست دارد مسئول کارها باشد و همه چیز را کنترل کند. تیپ شخصیتی ESTJ قدرت سازماندهی بالایی دارد و می‌تواند در سازمان، برنامه‌ای برای سیاست‌ها، فعالیت‌ها و روش‌ها ارائه دهد. ریسک‌های تیپ شخصیتی ESTJ حساب شده هستند. تیپ شخصیتی ESTJ دوست دارد در محیط‌ های پایدار و با ثبات کار خود را انجام دهد. شخصیت ESTJ بسیار برونگرا است و برای ابراز عقاید خود و حتی انتقاد کردن هیچ ترسی ندارد. به راحتی برنامه‌ها و نقشه‌ها را به عمل در می‌آورد و به سرعت اقدام به پیاده سازی تصمیمات در جهت سازماندهی امور می‌کند. تیپ شخصیتی ESTJ از اینکه مسئولیتی به عهده داشته باشد لذت می‌برد و دوست دارد در گرفتن تصمیمات سهیم باشد. تیپ شخصیتی ESTJ بسیار مسئول، هوشیار و متعهد است. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی بسیار نکته بین است و جزئیات را به خوبی به خاطر می‌سپارد. استانداردها را مو به مو اجرا می‌کند و از دیگران هم توقع همین موضوع را دارد. تیپ شخصیتی ESTJ بسیار منطقی، عینی و تحلیلگر است و بعید است تحت تاثیر چیزی به غیر از منطق قرار بگیرد. تیپ شخصیتی ESTJ برای چیزهایی که کاربرد عملی ندارند، بهایی قائل نیست. از سویی در حال زندگی می‌کند و زندگی اجتماعی و احساسی او ممکن است گاهی در حاشیه قرار بگیرد. تیپ شخصیتی ESTJ در داوری نسبت به دیگران بسیار راحت است و به آسانی از دیگران انتقاد می‌کند. شناختن شخصیت ESTJ کار ساده‌ای است زیرا به آنچه در فکرش می گذرد، عمل می‌کند. 

در بررسی گزارش این تیپ شخصیتی تست MBTI ، به درصدهای نتایج گزارش شده در نمودار هر بخش از فاکتورهای چهارگانه تست MBTI توجه داشته باشید. (درصد درونگرایی در برابر برونگرایی ، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن، درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن و درصد قضاوتی بودن در برابر دریافت گرا). هرچه این درصد ها اختلاف بیشتری نسبت بهم داشته باشند، میتوان گفت تفسیر گزارش شده به شخصیت فرد نزدیکتر است و هرچه این درصد ها به یکدیگر نزدیکتر باشند، میتوان گفت در تفسیر گزارش شده مواردی را مشاهده خواهید کرد که با شخصیت فرد انطباق کامل ندارد. این دلیل بر ضعف تست MBTI نیست. بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

سازگاری تیپ شخصیتی ESTJ با دیگر شخصیت های MBTI

نکاتی در مورد رفتارهای تیپ شخصیتی ESTJ در محیط کار

تیپ شخصیتی ESTJ برای سازماندهی بسیار مفید بوده و می‌تواند قوانین را به مرحله ی اجرا در بیاورد. همچنین با در نظر گرفتن منابع و زمان، نتایج ملموسی را رقم بزند. شخصیت ESTJ آماده ی انجام حل مسائل و حصول هدف است. تیپ شخصیتی ESTJ محیط با ثبات را دوست دارد و معمولاً افراد زیادی دور و بر خود دارد و بسیار اجتماعی است. تیپ شخصیتی ESTJ می‌تواند بسیار سخت گیر و متوقع باشد و در مقابل کسانی که در برابر او می‌ایستند، مقاومت کند. افراد را با معیار مسئولیت پذیری و قوانین می‌سنجد و بسیار پر تلاش است. ممکن است برای رسیدن به خواسته‌های خود دیگران را پایمال کند. اگر می خواهید در مورد نحوه رفتار این تیپ در کارهای تیمی بیشتر بدانید به مقاله عملکرد تیمی شخصیت ESTJ در تیم سازی مراجعه کنید.

نقاط قوت کاری تیپ شخصیتی ESTJ

تیپ شخصیتی ESTJ برای رسیدن به هدف بسیار متمرکز عمل می‌کند و معمولاً چشم اندا‌زهای واقع بینانه ای دارد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی برای اهداف سازمان، احترام زیادی قائل است و تمایل زیادی به پیروی از قوانین دارد. کارها را با دقت و توجه خاصی انجام می‌دهد. تعهد کاری او زیاد است. می‌تواند به راحتی نقاط ضعف یک سازمان را تشخیص داده و در جهت رفع آنها بکوشد. تیپ شخصیتی ESTJ مهارت‌های سازمانی قوی دارد. اگر می خواهید نحوه مدیریت این تیپ را بدانید به مقاله ویژگی های رهبری تیپ ESTJ مراجعه کنید.

نقاط ضعف کاری تیپ شخصیتی ESTJ

از آنجا که تیپ شخصیتی ESTJ غرق در جزئیات می‌شود، ممکن است نگاه دور اندیش ضعیفی داشته باشد. شخصیت ESTJ معمولاً در برابر تغییر مقاوت می‌کند. در سازمانهای ناکار آمد، از پس عوض کردن اوضاع بر می‌آید اما اگر نتواند تغییری ایجاد کند، ممکن است آنها رها کند. تیپ شخصیتی ESTJ ممکن است در برابر نظرات جدید از خود مقاومت نشان دهد. احساسات را کنار می‌گذارد و به تاثیراتی که تصمیمات او بر دیگران دارد، توجهی نمی کند. شخصیت ESTJ نظرات مخالف را ممکن است نپذیرد و برای یک کار ممکن است همه ی احتمالات را در نظر نگیرد.

نکاتی برای نگه داشت تیپ شخصیتی ESTJ

مواردی که می‌تواند برای تیپ شخصیتی ESTJ رضایت شغلی به همراه داشته باشد:

 • تیپ شخصیتی ESTJ باید در جایگاهی قرار بگیرد که احساس مفید بودن داشته باشد و بتواند سازماندهی انجام دهد و قوانین و مقررات مشخص و معین باشد.
 • حدود و اختیارات باید برای تیپ شخصیتی ESTJ مشخص شده باشد.
 • همکاران تیپ شخصیتی ESTJ مسئولیت پذیر و سخت کوش باشند.
 • باید دستاوردهای کار برای تیپ شخصیتی ESTJ ملموس باشد.
 • از نظر شخصیت شناسی شخصیت ESTJ باید بتواند به شکل منطقی و سازمان یافته کار کند و از وقتش برای رسیدن به نتایج، به خوبی استفاده کند.
 • تیپ شخصیتی ESTJ باید کنترل و اختیار امور را در دست داشته باشد.
 • قوانین کاری مشخص و واضح باشند.
 • تیپ شخصیتی ESTJ باید بتواند بر کسانی که با آنها کار می‌کند، مسلط باشد.

مشاغل مناسب تیپ شخصیتی ESTJ

گروه اجرایی و فروش برای تیپ شخصیتی ESTJ

تیپ شخصیتی ESTJ بسیار پر انرژی، بسیار منظم و سازماندهی شده است و برای بیشتر کارهایی که در حیطه ی بازار کار هستند، مناسب‌ است. در ضمن، تیپ شخصیتی ESTJ برای اینکه با همکاران و دوستان خود روابط اجتماعی در سطح کاری داشته باشد، بسیار راحت است. شخصیت ESTJ به صورت طبیعی به سوی موفقیت کشیده می‌شود و به همین دلیل برای کارهای اجرایی در محیط های منضبط بسیار مناسب است. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • عاملیت فروش
 • داروخانه دار و دارو ساز
 • کارگزار بیمه
 • تحلیلگر بودجه
 • افسر تنظیم مقررات
 • مشاور مالی

گروه تخصصی صنایع برای تیپ شخصیتی ESTJ

تیپ شخصیتی ESTJ به راحتی می‌تواند با دستانش کار کند و در آن واحد به مسائل به صورت منطقی بنگرد. در واقع شخصیت ESTJ ممکن است کار با اشیاء را به کار با افراد ترجیح دهد. توجه تیپ شخصیتی ESTJ به جزئیات و تمرکزش باعث می‌شود در خلق کارها بسیار تبحر داشته باشد. شخصیت ESTJ می‌تواند شغل‌های زیر را مد نظر داشته باشد:

 • مهندسی
 • کشاورزی
 • پیمانکار
 • ساختمان ساز و مهندس عمران
 • مربی فنی و حرفه‌ای
 • تکنیسین

گروه مدیریت برای تیپ شخصیتی ESTJ

تیپ شخصیتی ESTJ برای مدیریت بسیار مناسب است زیرا توانایی‌های زیادی در سازماندهی دارد. تیپ شخصیت ESTJ به آرمان‌های یک مجموعه بسیار وفادار است و از دیگران هم انتظار دارد به همین نحو عمل کنند. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی در قبول مسئولیت، گرفتن تصمیمات منطقی و ارزیابی و تصمیم گیری تبحر زیادی دارد. به طور کلی مدیری بسیار سختگیر است. برخی از مشاغل مدیریتی مناسب این تیپ عبارتند از:

 • مدیر پروژه
 • مدیر کارخانه
 • مشاور مدیر
 • تحلیلگر اعتبارات
 • مدیریت املاک و مستغلات

گروه مشاغل خاص و حرفه‌ای برای تیپ شخصیتی ESTJ

تیپ شخصیتی ESTJ به طور کلی برای بیشتر کارهای خاص و حرفه‌ای مناسب‌است. بنابراین شخصیت ESTJ می‌تواند در زمینه‌هایی که استدلال منطقی مورد نظر است به خوبی بدرخشد. حرفه‌هایی که با حقایق و شواهد در ارتباط است برای این تیپ شخصیتی MBTI بسیار مناسب‌اند. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • دندانپزشک
 • قاضی
 • معلم
 • وکیل
 • دلال سهام و بازار بورس

نکاتی در مورد انگیزش و نگه داشت تیپ ESTJ

تیپ شخصیتی ESTJ از همراهی با دوستان و خانواده اش بسیار لذت می‌برد.از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی ممکن است ابعادی از نظم و اراده ی خود را نیز بر روابط و خانواده اش حاکم کند. شخصیت ESTJ دوست دارد به او مسئولیت داده شود. از اینکه بتواند مشاور باشد بسیار لذت می‌برد و سعی می‌کند به تعهداتش پایبند باشد. تیپ شخصیتی ESTJ بسیار رک است و صادقانه نظرات خود را به بقیه می‌گوید. ممکن است ظاهر سختی داشته باشد، اما درونش لطیف و ملایم است. گاهی در شنیدن نظرات دیگران و درک احساسات آنها با مشکل مواجه است. تیپ شخصیتی ESTJ موفقیت را بسیار وابسته به کارها و اعمال خودش می‌داند و می‌سنجد. تیپ شخصیتی ESTJ معتقد است که راهش بهترین است. او در انتخابها و قضاوت‌هایش راسخ است. تیپ شخصیتی ESTJ دوست دارد در اوقات فراغت با خانواده اش باشد و می‌تواند برای دیگران بسیار سرگرم کننده و جالب باشد. دوست دارد برای اوقات فراغت خود برنامه ریزی داشته باشد و بتواند تفریحات خود را در جهت کار‌هایش انجام دهد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی می‌تواند در سازماندهی موسسات خیریه و داوطلبانه بسیار موثر باشد و با کمال میل به کار‌هایی که به آنها اعتقاد دارد بپردازد.

پیشنهاداتی برای توسعه فردی تیپ شخصیتیESTJ

 • شخصیت ESTJ باید تلاش کند از دیگران انتظار و توقع بیش از حد نداشته باشد.

 • شخصیت ESTJ نیاز به آموزش فنون مذاکره دارد.
 • شخصیت ESTJ باید توجه کند که از دیگران برای کارهایی که در جهت سازمان انجام می‌دهند تقدیر کند.
 • شخصیت ESTJ باید نسبت به دیگران با فکر بازتری جلو برود و یاد بگیرد نظرات دیگران را هم بشنود.
 • شخصیت ESTJ نیاز به کنترل خشم دارند.

رمز موفقیت یک تیپ شخصیتی ESTJ آرام بودن، توجه به دیگران و منعطف بودن است.

تعاملات و تیم سازی با توجه به ویژگیهای تیپ شخصیتی ESTJ

روحیات مشابه با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI که در لیست زیر آمده‌اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار شبیه تیپ شخصیتی ESTJ ها هستند. این تیپ های شخصیتی MBTI لزوماً بر سر همه ی مسائل با تیپ شخصیتی ESTJ ها توافق ندارند و هیچ ضمانتی برای کنار آمدن این تیپ های شخصیتی MBTI با تیپ‌ شخصیتی ESTJ نیست. اما به تفاهم رسیدن شخصیت ESTJ ها با این تیپ های MBTI آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

ISTJ، ENTJ، ESTP

تفاوت الهام بخش با تیپ های شخصیتی MBTI 

تیپ های شخصیتی MBTI که در زیر آمده‌اند از نظر شخصیت شناسی بسیار با شخصیت ESTJ ها متفاوت هستند، اما تیپ شخصیتی ESTJ ها ممکن است کار کردن با این تیپ های شخصیتی MBTI را به راحتی بپذیرند، زیرا برای شخصیت ESTJ فرصتی مناسب برای رشد را فراهم می نمایند. در روابط کاری بین تیپ شخصیتی ESTJ ها و این تیپ های شخصیتی MBTI باید تعادل مناسبی بین فرصت‌ها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و دیدگاه‌ها راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

ISTP، INTJ، ESFP، ESFJ

مکمل بالفعل با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ شخصیتی ESTJ ممکن است در ابتدا با تیپ های شخصیتی MBTI زیر نقاط مشترکی نیابد، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است تیپ های شخصیتی MBTI زیر، شخصیت ESTJ ها را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

ISFJ، INFJ، ENTP، ENFJ

متضاد چالشی با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI زیر بیشترین پتانسیل تضاد را از نظر شخصیت شناسی و برخورد با تیپ شخصیتی ESTJ ها دارند. اما بهترین فرصت برای رشد شخصیت ESTJ ها نیز هستند. از آنجایی که این تیپ های شخصیتی MBTI به صورت پایه‌ای با تیپ شخصیتی ESTJ ها در تضاد هستند، در ابتدا رابطه با آنها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف تیپ شخصیتی ESTJ ها نیز هست به رشد آنها و این تیپ شخصیتی کمک زیادی خواهد کرد. اگر این تیپ های شخصیتی MBTI و شخصیت ESTJ بتوانند روابط سالم کاری برقرار کنند به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

ISFP، INTP، INFP، ENFP

چرا افراد با یک تیپ شخصیتی در تست MBTI با هم متفاوتند؟

مطالبی که در مورد این تیپ شخصیتی MBTI مطالعه نمودید، مربوط به لایه شخصیت این فرد بود. ممکن است در محیط کار دو تیپ شخصیتی مشابه رفتارهای گوناگونی را از خود بروز دهند. برای درک صحیح از این تفاوت ها باید از تست های لایه رفتار استفاده کنید. مناسب ترین پرسشنامه رفتار برای درک بهتر تفاوت ها، تست دیسک باگزارش کامل است.

اگر تیپ شخصیتی شما ESTJ است شاید برایتان مقاله لیست افراد مشهور با تیپ شخصیتی ESTJ و مقاله لیست شخصیت های داستانی با تیپ شخصیتی ESTJ جالب و خواندنی باشد تا متوجه شوید به چه افرادی شبیه هستید.