آیا از تست شخصیت شناسی در استخدام استفاده می کنید؟

1397/07/17 12:27 PM - 3 سال قبل


امروزه، تست های شخصیت شناسی به صورت رایجی در استخدام استفاده می شود. هر روز به سازمان های بیشتر بر می خوریم که از تست شخصیت شناسی در فرآیند استخدام و نگهداشت نیرو استفاده می کنند. طبق آخرین اخبار، در حدود 80 درصد شرکت های قرار گرفته در لیست 500 شرکت برتر آمریکا به انتخاب نشریه فورچون برای ارزیابی کارمندان فعلی و کاندیداهای استخدامی خود در موضوعاتی مانند استخدام، ایجاد تیم های کاری یا همان تیم سازی و تصمیمات مربوط به توسعه فردی کارکنان از آزمون های شخصیت شناسی استفاده می کنند.

متداول ترین آزمون های شخصیت شناسی مرتبط با استخدام کدام ها هستند؟

از متداول ترین و گسترده ترین تست های شخصیت شناسی که امروزه معمولا استفاده می شوند می توان به تست شخصیت شناسی مایرز بریگز (MBTI)، آزمون نئو (که با نام تست بیگ فایو و یا تست اوشن نیز نام برده می شود) و آزمون دیسک اشاره کرد. تست MBTI یکی از جالب ترین تست های شخصیت شناسی است. جالب است بدانید این تست برای زنان طراحی شده بوده است! ایده شکل گیری آن توسط کاترین کوک بریگز و دختر او ایزابل بریگز مایرز در دهه 40 میلادی پایه ریزی شده است. آن ها متوجه شدند که اکثر زنان کارهای مربوط به جنگ را علی رغم تنفری که نسبت به وظیفه شغلی خود داشته اند، از روی حس میهن پرستی انتخاب کرده اند، . ایزابل هم چنین مشاهده کرد که بسیاری از افراد از استعدادهای خود استفاده نمی کنند. بنابراین او تصمیم به ایجاد مسیری گرفت که نشان دهد زنان در چه زمینه ای خوب هستند و از این مسیر برای هدایت آن ها در انتخاب یک شغل مناسب استفاده شود. به طور کلی، هدف این تست شخصیت شناسی سنجش دیدگاه افراد نسبت به جهان، خودشان و تصمیم گیری بر اساس آن است.

لینک تست سه گانه نوتریکا برای استخدام افراد

چرا باید از تست های شخصیت شناسی در استخدام استفاده کرد؟

در سال های اخیر، روانشناسان و کارشناسان منابع انسانی پیشنهاد کرده اند از تست های شخصیت شناسی به عنوان یک ابزار کمکی در زمینه توسعه کارمندان و استخدام برای تصمیم گیری بهتر و با آگاهی کامل تر استفاده شود. بدون شک، استفاده از تست های شخصیت شناسی واقعا عالی و مفید می تواند باشد. استفاده از آن ها آسان است و به کارفرمایان اجازه می دهد گروه بزرگی از کارمندان را با هم مقایسه کنند، تستهای شخصیت شناسی  به کارفرمایان اجازه می دهد بدانند آیا کاندیداها مناسب وظایف شغلی مورد نظر آن ها، فرهنگ کاری شرکت و محیط آن هستند یا نه، حتی از آن ها به منظور پیش بینی "رهبران آتی" شرکت استفاده می کنند. تست های شخصیت شناسی با رشد روزافزونی روبرو شده اند و در طول مسیر استخدام اولین راهی هستند که کاندیداها باید طی کنند.

گرچه، تنها استفاده از تست شخصیت برای انتخاب کاندیداها بدون ارائه فرصت مصاحبه به آن ها، کمی زیاده روی است. اما گاهی اوقات مصاحبه و سنجش 200 کاندیدا نیز کار سختی است و غربالگری دقیق برای جذب بهترین استعدادها بسیار حیاتی است. ما در پنل ارزیابی گروهی و سازمانی سایت تست و تایپ این امکان را فراهم آورده ایم که سازمان ها بتوانند بر اساس شایستگی های مد نظر خود افراد را غربالگری و رتبه بندی کنند.

توجه داشته باشید تست شخصیت شناسی به طور کامل یک کاندیدا را معرفی نمی کند. اما می تواند اطلاعات بدون جانبداری را به شما ارائه کند.

چه نکاتی را هنگام استفاده از تست های شخصیت شناسی باید در نظر بگیریم؟

تست های شخصیت شناسی زمانی بهترین نتیجه را به شما بدهد که بتواند فرد را برای شما از نظر شغلی پیش بینی کند. بدین منظور شما باید بدانید دنبال چه خصوصیات و شایستگی های شغلی هستید که بعد از آن بتوانید بسنجید که آن فرد چقدر یا شایستگی های شغلی مورد نیاز تطابق دارد. در واقع، برای عملکرد خوب شغلی، کارمندی با ویژگی شخصیتی خاص لازم است و شما نمی توانید برای همه سازمان و همه سطوح یک شایستگی در نظر بگیرید. نوع تست های شخصیتی استفاده شده نیز اهمیت زیادی دارد. بعضی از تست های شخصیت شناسی در پیش بینی نسبت به سایرین بهتر عمل می کنند، بنابراین بهتر است قبل از انتخاب یک تست برای یک شغل به خصوص به خوبی تحقیق کنید. مشاوران ما در نوتریکا همواره در کنار شما هستند تا بهترین راه حل ها را به شما ارائه بدهند. امروزه توصیه می‌شود سازمان ها از چند تست در ابعاد مختلف استفاده کنند تا دید کاملترین نسبت به کاندیدا پیدا کنند. برای این منظور ما پکیج تست سه گانه نوتریکا را تدارک دیده ایم که می توانید از آن برای استخدام در شرکت خود استفاده کنید. 


مصاحبه و استخدام مدیریت استعداد منابع انسانی پنل ارزیابی سازمانی و گروهی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.


مقالات پیشنهادی


آزمون های مرتبطپر بازدیدترین ها