تیپ شخصیتی ENFP 

برونگرا – شهودی – احساسی – ادراکی

خلاق بودن و باخود صادق بودن

وکیل مدافع


ویژگیهای کلی در مورد تیپ شخصیتی ENFP در شخصیت شناسی تست MBTI

اگر فرد در تست MBTI شرکت کرده است و نتیجه آن تیپ شخصیتی ENFP شده است باید بدانید که از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی معاشرتی و برونگراست. تیپ شخصیتی ENFP پر از شور و شوق زندگی است و این انرژی را می‌تواند به تمام اطرافیانش منتقل کند. شهودی بودن شخصیت ENFP باعث کلی‌نگر شدن او و بی‌توجهی اش به جزئیات، حتی مباحث مالی و سرمایه گذاری است. تیپ شخصیتی ENFP می‌تواند الگوها و ارتباطات را به راحتی تشخیص دهد و اطلاعات را به وقایع مرتبط سازد. شخصیت ENFP فردی خود انگیخته است که در عین مستقل بودن، زندگی را مملو از فرصت می‌‌بیند و هیجان را به تمام زوایای زندگی خود وارد می‌کند. به دلیل ملاحظه گری و احساسی بودن، تیپ شخصیتی ENFP نتیجه گیری و برداشت شخصی زیادی از رویداد ها دارد. شخصیت ENFP بسیار کنجکاو است، اما در درک مطالب از داوری و قضاوت کردن استفاده نمی‌کند و بیشتر مسائل را درک می‌کند. معمولاً هر مسئله را به شیوه ی خود و با طرز تفکر خود حل می‌کند، به همین دلیل معمولاً به روش‌ها و سنت‌های قدیمی به شیوه‌ای نوگرایانه می‌نگرد. بدلیل روابط عمومی بالا از قدرت کلام و بداهه گویی زیادی برخوردار است و از دیگران و در جمع بودن بسیار انرژی می‌گیرد. نقاط قوت دیگران را به راحتی تشخیص می‌دهد و آنها را در زندگی خود بکار می برد. تیپ شخصیتی ENFP با همدلی با دیگران رفتار می‌کند و خواهان تایید شدن از طرف دیگران است. تیپ شخصیتی ENFP از اطرافیان خود حمایت می‌کند و سعی بر حل اختلافات و پرهیز از تعارض دارد. شخصیت ENFP می‌تواند به راحتی با دیگران صمیمی شود و با آنها کنار بیاید. تیپ شخصیتی ENFP قوه تخیل بالا و ذهن پویایی دارند و به راحتی می‌توانند روی پای خود بایستند و فکر کنند.

در بررسی گزارش این تیپ شخصیتی تست MBTI ، به درصدهای نتایج گزارش شده در نمودار هر بخش از فاکتورهای چهارگانه تست MBTI توجه داشته باشید. (درصد درونگرایی در برابر برونگرایی ، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن، درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن و درصد قضاوتی بودن در برابر دریافت گرا). هرچه این درصد ها اختلاف بیشتری نسبت بهم داشته باشند، میتوان گفت تفسیر گزارش شده تست MBTI به شخصیت فرد نزدیکتر است و هرچه این درصد ها به یکدیگر نزدیکتر باشند، میتوان گفت در تفسیر گزارش شده مواردی را مشاهده خواهید کرد که با شخصیت فرد انطباق کامل ندارد. این دلیل بر ضعف تست MBTI نیست. بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

سازگاری تیپ شخصیتی ENFP با دیگر شخصیت های MBTI

نکاتی در مورد رفتارهای تیپ  شخصیتی ENFP در محیط کار

تیپ شخصیتی ENFP در محل کار به دلیل کلی نگر بودن ممکن است بسیاری از جزئیات را نادیده بگیرد. در عین حال از نظارت دیگران بر کارش خشنود نمی‌شود. روشی که او در انجام کارهایش دارد کاملاً منحصر به فرد اوست و چون انرژی و پشتکار زیادی دارد، می‌تواند به راحتی موفق شود. تیپ شخصیتی ENFP دوست دارد بر کارهای زیادی در زمان محدود احاطه داشته باشد و از جزئیات دوری می‌کند. شروع کار برای او از اتمام کار مهمتر است. اگر می خواهید در مورد نحوه رفتار این تیپ در کارهای تیمی بیشتر بدانید به مقاله عملکرد تیمی شخصیت ENFP در تیم سازی مراجعه کنید.

نقاط قوت کاری تیپ شخصیتی ENFP

تیپ شخصیتی ENFP به دلیل دید کلی که به امور دارد می‌تواند برای سازمان‌ها بسیار مفید باشد. خلاقیت تیپ شخصیتی ENFP در انجام امور و ریسک پذیری در راستای آزمودن چیزهای جدید، باعث می‌شود بسیاری از موانع را به راحتی پشت سر بگذارد. اگر نسبت به موضوعی علاقمند شود، به سرعت آن را یاد می‌گیرد. شخصیت ENFP به دلیل برونگرا بودن به راحتی با دیگران ارتباط می‌گیرد و حس همدلی زیادی دارد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی سازگار و انعطاف پذیر است و به راحتی می‌تواند از نیازها و خواسته‌های دیگران مطلع شود. تیپ شخصیتی ENFP به دلیل تمایل به اندیشیدن خارج از چارچوب، توانایی زیادی در تغییر رویه‌ها و دستورالعمل‌ها دارد.

اگر میخواهید در مورد پتانسیل های مدیریتی تیپ ENFP بیشتر بدانید به مقاله ویژگی های رهبری در ENFP ها مراجعه کنید.

نقاط ضعف کاری تیپ شخصیتی ENFP

تیپ شخصیتی ENFP به دلیل خلاقیت زیادی که دارد معمولاً کارها را به روش معمول انجام نمی‌دهد. پشت میز نشینی و انجام امور یکنواخت برای تیپ شخصیتی ENFP ، کسل کننده خواهد بود. شخصیت ENFP در محیط کار نسبت به افراد غیر منعطف تحمل ندارد. جزئیات را به خوبی رعایت نمی‌کند و نظم و ترتیب کافی  ندارد  و در تهیه داکیومنت ها عملکرد ضعیفی دارد.

نکاتی برای نگه داشت تیپ شخصیتی ENFP

مواردی که می‌تواند برای تیپ شخصیتی ENFP رضایت شغلی  به همراه داشته باشد:

•  شخصیت ENFP در کاری موفق است که جزئیات کار مهم نباشد.

•  تیپ شخصیتی ENFP دوست دارد که به صورت گروهی روی پروژه کارکند.

•  تیپ شخصیتی ENFP تمایل دارد کار خلاقانه‌ای داشته باشد و بتواند ایده‌های خود را عملی کند.

•  شخصیت ENFP باید بتواند ایده‌ها، محصولات، خدمات یا راه‌حلهای جدیدی برای مسائلی که به دیگران کمک می‌کند، پیدا کند.

•  محیط کار تیپ شخصیتی ENFP باید بدون تنش باشد.

•  با سرعت خودش روی موضوعات کار کند، از حداقل قواعد و رویه ها پیروی کرده و آزادی عمل داشته باشد تا اراده‌اش را نشان دهد.

با ما در مقاله "11 فیلم سینمایی مورد علاقه ENFP ها" همراه باشید تا به بررسی چند مورد از بهترین فیلم های سینمایی مورد علاقه افراد با تیپ شخصیتی ENFP در ژانرهای مختلف بپردازیم.

مشاغل مناسب تیپ شخصیتی ENFP

گروه های خلاقیت شامل هنر، نویسندگی و طراحی برای شخصیت ENFP

تیپ شخصیتی ENFP از خلق آثار هنری، بسیار لذت می‌برد. تیپ شخصیتی ENFP برای هنر، موسیقی و ادبیات احترام زیادی قائل است و ممکن است خودش هم سررشته‌ای از این هنرها داشته باشد. شخصیت ENFP شغلی را دوست دارد که بتواند این موهبت خود را به نمایش بگذارد و با آن زندگی کند. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • هنرمند
 • معمار و طراح داخلی
 • موسیقیدان
 • نویسنده
 • روزنامه نگار
 • کمدین

گروه آموزش و مشاوره برای تیپ شخصیتی ENFP

تیپ شخصیتی ENFP توانایی زیادی در تشخیص پتانسیل وجودی افراد دارد و از اینکه بتواند با آموزش این پتانسیل را فعال کند، بسیار لذت می‌برد. شخصیت ENFP دوست دارد تا افراد توانایی‌های خود را به مرحله ی ظهور برسانند و این نقش مربیگری بسیار برای تیپ شخصیتی ENFP لذت بخش است. بعلاوه تیپ شخصیتی ENFP به دلیل شهودی بودن، قدرت درک بالایی دارد و همین قابلیت او را به مشاور خوبی تبدیل کرده است. برخی از مشاغل این حوزه عبارت اند از:

 • معلم
 • مربی مهد کودک
 • استاد دانشگاه
 • مشاور
 • محقق
 • مدد کار اجتماعی

گروههای پرورشی برای تیپ شخصیتی ENFP 

همانطور که در بالا اشاره شد، تیپ شخصیتی ENFP توانایی دیدن پتانسیل های هر فردی را دارد و می‌تواند آنها را به خوبی پرورش دهد. شخصیت ENFP با توجه به نقشی که گروه‌های پرورشی دارند، به راحتی میتواند هر شخص را با عمق وجود و تقدیر خود آشنا سازد. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • مشاور پرورشی

گروه تجارت برای تیپ شخصیتی ENFP

در یک سازمان، بهترین موقعیت برای تیپ شحصیتی ENFP قسمت منابع انسانی و قسمت تحقیق و توسعه است که در این صورت می‌تواند با نقش اصلی خودش که همانا کمک به دیگران است در ارتباط باشد. برخی از این مشاغل که بی ارتباط با آموزش و مربیگری هم نیستند، عبارتند از:

 • مربی قسمت گسترش منابع انسانی
 • محقق اجتماعی
 • مشاور استراتژی
 • مشاور مدیریتی

نکاتی در مورد انگیزش و نگه داشت تیپ شخصیتی ENFP

ارتباط با دیگران برای تیپ شخصیتی ENFP بسیار مهم بوده و معمولا به صورت دوطرفه ادامه می‌یابد. تیپ شخصیتی ENFP برای استقلال و آزادی بهای زیادی قائل بوده و مثبت و خوشبین است. شخصیت ENFP احساسات خود را به راحتی بیان می‌کند و منتظر تایید شدن و تصدیق شدن از طرف افراد دور و بر خود است. تیپ شخصیتی ENFP دوست دارد در مرکز توجه بوده و در جمع اظهار نظر کند. کارهای خلاقانه ای را که دوست دارد بیشتر در محیط‌ های شلوغ و کلاس‌های آموزشی انجام دهد تا اینکه در خانه به پروژه‌های خلاقانه مشغول باشد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی دوست دارد در عین تجربیات جدید، زندگی توام با شور و نشاط داشته باشد.

پیشنهاداتی برای توسعه فردی تیپ شخصیتی ENFP

 • تیپ شخصیتی ENFP باید یادبگیرد پروژه های بزرگ را به قسمت‌های کوچک تبدیل کند و با نظم بیشتر کارها را به انتها برساند.
 • شخصیت ENFP باید سعی کند روی پروژه های کم و متمرکز کار کند.
 • وقتی تیپ شخصیتی ENFP کاری را شروع می‌کند، تمام تلاش خود را به خرج دهد تا بتواند آن را تمام کند و بعد به سر وقت برنامه‌های جدید برود.
 • تیپ شخصیتی ENFP باید توجه کند که با حرفش روی دیگران چه تأثیری بر جای می‌گذارد.
 • تیپ شخصیتی ENFP باید تلاش کند تا زمانی که درخواست کمک نشده، پیشنهاد کمک به کسی را ندهد.
 •  به خلاقیت‌ها، خوش‌بینی‌ها، فرد گرایی و پشتکار خود بها بدهد.
 • تیپ شخصیتی ENFP بهتر است کسب و کار خودش را داشته باشد تا بتواند راحت تر با مسایل کنار بیاید.

رمز موفقیت یک تیپ شخصیتی ENFP اولویت بندی، توجه کردن و پیگیری است.

تعاملات و تیم سازی با توجه به ویژگیهای تیپ شخصیتی ENFP

روحیات مشابه با تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI که در لیست زیر آمده‌اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار شبیه شخصیت ENFP ها هستند. این تیپ های شخصیتی تست MBTI لزوماً بر سر همه ی مسائل با تیپ شخصیتی ENFP ها توافق ندارند و هیچ ضمانتی برای کنار آمدن شخصیت ENFP با تیپ‌های شخصیتی تست MBTI در پایین نیست. اما به تفاهم رسیدن آنها با تیپ شخصیتی ENFP آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

INFJ، INTP، INFP

تفاوت الهام بخش با تیپ های شخصیتی تست MBTI

افرادی که در زیر آمده اند از نظر شخصیتی بسیار با تیپ شخصیتی ENFP ها متفاوت هستند اما  شخصیت ENFP ها ممکن است کار کردن با این افراد را به راحتی بپذیرند، زیرا برای این تیپ فرصت مناسبی برای رشد را فراهم می نمایند. در روابط کاری بین  تیپ شخصیتی ENFP ها و این افراد باید تعادل مناسبی بین فرصت‌ها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و و دیدگاه‌ها راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

ISFP، INTJ، ENTP، ENFJ

مکمل بالفعل با تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ شخصیتی ENFP ممکن است با تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر در ابتدا نقاط مشترکی نیابند، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر، تیپ شخصیتی ENFP ها را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

ISTP، ISFJ، ESFP، ENTJ

متضاد چالشی با تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر از نظر شخصیت شناسی بیشترین پتانسیل تضاد شخصیتی و برخورد را با تیپ شخصیتی ENFP  ها دارند. اما بهترین فرصت برای رشد شخصیت ENFP ها نیز هستند. از آن‌جایی که این تیپ های شخصیتی تست MBTI به صورت پایه‌ای با  شخصیت ENFP ها در تضاد هستند، در ابتدا رابطه با آنها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف شخصیت ENFP ها نیز هست به رشد این تیپ های شخصیتی تست MBTI و تیپ شخصیتی ENFP کمک زیادی خواهد کرد. اگر این گروه بتوانند روابط سالم کاری برقرار کنند به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

ISTJ، ESTP، ESTJ، ESFJ

چرا افراد با یک تیپ شخصیتی در تست MBTI با هم متفاوتند؟

مطالبی که در مورد این تیپ شخصیتی MBTI مطالعه نمودید، مربوط به لایه شخصیت این فرد بود. ممکن است در محیط کار دو تیپ شخصیتی مشابه رفتارهای گوناگونی را از خود بروز دهند. برای درک صحیح از این تفاوت ها باید از تست های لایه رفتار استفاده کنید. مناسب ترین تست رفتارشناسی برای درک بهتر تفاوت ها، تست دیسک باگزارش کامل است.

اگر تیپ شخصیتی شما ENFP است شاید برایتان مقاله لیست افراد مشهور با تیپ شخصیتی ENFP و مقاله لیست شخصیت های داستانی با تیپ شخصیتی ENFP جالب و خواندنی باشد تا متوجه شوید به چه افرادی شبیه هستید.