تیپ شخصیتی ESFJ

برونگرا- حسی – احساسی – قضاوتی

کمک به اطرافیان برای اینکه در شرایط دشوار آرام باشند.

حامی


ویژگیهای کلی تیپ شخصیتی ESFJ در شخصیت شناسی تست MBTI

اگر فرد در آزمون MBTI شرکت کرده است و نتیجه آن تیپ شخصیتی ESFJ شده است باید بدانید که شخصیت ESFJ بسیار برونگرا و اجتماعی است و دوست دارد با مردم در ارتباط باشد، به آنها کمک کند و از آنها بازخورد بگیرد. از نظر شخصیت شناسی مورد قبول واقع شدن از طرف مردم برای تیپ شخصیتی ESFJ بسیار مهم است. تیپ شخصیتی ESFJ باید و نباید های زیادی برای خود دارد و نسبت به محیط اطراف خود بسیار هوشیار و آگاه است. شخصیت ESFJ به علت توجه به جزئیات در کارها بسیار دقیق و نکته بین است. تیپ شخصیتی ESFJ اهل تعاون و همکاری است و اگر مسئولیت مدیریتی به او داده شود، سعی می‌کند به بهترین نحو انجام دهد. اگر تیپ شخصیتی ESFJ به این نتیجه برسد که شخص یا چیزی مفید است، معمولاً آن را به بقیه هم معرفی می‌کند.از نظر شخصیت شناسی ، تیپ شخصیتی ESFJ به علت اینکه بسیار اجتماعی است و با مردم بسیار در ارتباط است، سخت از قضاوت شدن می‌هراسد و همواره در جهت راضی نگه‌داشتن اطرافیان خود می‌کوشد. تیپ شخصیتی ESFJ دوست دارد مورد نیاز باشد و از او به خاطر کارش قدردانی شود. شخصیت ESFJ بسیار سازمان یافته است و حقایق و جزئیات را به خوبی در حافظه ی خود نگه می‌دارد. به لحاظ شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی سنت گرا است، بدین ترتیب که برای خود، بایدها و نبایدهای بسیار زیادی دارد. تیپ شخصیتی ESFJ بسیار وفادار و قابل اعتماد است.

در بررسی گزارش این تیپ شخصیتی در تست MBTI به درصدهای نتایج گزارش شده در نمودار هر بخش از فاکتورهای چهارگانه تست MBTI توجه داشته باشید. (درصد درونگرایی در برابر برونگرایی ، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن، درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن و درصد قضاوتی بودن در برابر دریافت گرا). هرچه این درصد ها در این آزمون شخصیت شناسی اختلاف بیشتری نسبت بهم داشته باشند، میتوان گفت تفسیر گزارش شده تست MBTI از نظر شخصیت شناسی به شخصیت فرد نزدیکتر است و هرچه این درصد ها به یکدیگر نزدیکتر باشند، میتوان گفت در تفسیر گزارش شده این تست روانشناسی ، مواردی را مشاهده خواهید کرد که با شخصیت فرد انطباق کامل ندارد. این دلیل بر ضعف تست MBTI نیست. بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

سازگاری تیپ شخصیتی ESFJ با دیگر تیپ های شخصیتی

نکاتی در مورد رفتارهای تیپ  شخصیتی ESFJ در محیط کار

تیپ شخصیتی ESFJ کارش را سازمان یافته انجام می‌دهد و بسیار به برنامه ریزی اهمیت می‌دهد. توجه به جزئیات تیپ شخصیتی ESFJ باعث می‌شود تا دقت زیادی داشته باشد. تیپ شخصیتی ESFJ در کار گروهی معمولاً پیش قدم است و دوست دارد همه‌ی کسانی که در گروه قرار دارند، در زمره‌ی دوستانش درآیند. تیپ شخصیتی ESFJ دوست دارد تصمیمات به صورت گروهی گرفته شود، نه انفرادی. تصمیم‌های تیپ شخصیتی ESFJ بر اساس باورهای نظری و فلسفی است. شخصیت ESFJ به علت برونگرا بودن، دوست دارد با همه‌ی افراد در ارتباط باشد. با همکاران خود رفتاری گرم و صمیمی دارد. تیپ شخصیتی ESFJ معمولاً سلسله مراتب را رعایت می‌کند و انتظار دارد بقیه هم به همین ترتیب عمل کنند. اگر می خواهید در مورد نحوه رفتار این تیپ در کارهای تیمی بیشتر بدانید به مقاله عملکرد تیمی شخصیت ESFJ در تیم سازی مراجعه کنید.

نقاط قوت کاری تیپ شخصیتی ESFJ

تیپ شخصیتی ESFJ بسیار قاطع است و نسبت به مسئولیتی که بر عهده ی اوست، موضع بسیار روشنی دارد. از نظر شخصیت شناسی احساس مسئولیت تیپ شخصیتی ESFJ نسبت به کارهایش زیاد است و می‌تواند کارها را به سرعت پیش ببرد. شخصیت ESFJ مهارتهای سازمانی قوی و انرژی بالایی نسبت به انجام کارها دارد. حس همکاری در تیپ‌ شخصیتی ESFJ بسیار زیاد است. دیدگاه شخصیت ESFJ ، واقع بینانه است و توجه به جزئیات در این شخصیت بسیار زیاد است. از نظر شخصیت شناسی ، تیپ شخصیتی ESFJ علاقمند به همکاری است و به دیگران توجه زیادی دارد و رفتار خوب آنها را تشویق می‌کند. در حفظ سنت‌های سازمان و ارزش‌های آن بسیار کوشا است.

در مقاله ویژگی های رهبری تیپ شخصیتی ESFJ می توانید در مورد نحوه مدیریت این تیپ و چگونگی توسعه فردی ESFJ ها بیشتر بخوانید.

نقاط ضعف کاری تیپ شخصیتی ESFJ

اگر در محیط کار تیپ شخصیتی ESFJ تنش وجود داشته باشد، به هیچ عنوان آن را نمی‌پذیرد. تیپ شخصیتی ESFJ نسبت به انتقادها بسیار ناشکیبا است. شخصیت ESFJ بایدها و نبایدهای زیادی دارد و انعطاف پذیر نیست. تیپ شخصیتی ESFJ معمولاً در لحظه زندگی می کند و آینده نگری کمی دارد. به مدت طولانی نمی‌تواند به تنهایی عهده‌دار مسئولیت مدیریتی شود. تیپ شخصیتی ESFJ ممکن است با عجله تصمیمی بگیرد که بعدها سازمان را به دردسر بیاندازد. معمولا خلاقیت در کار را نمی‌پذیرد.

نکاتی برای نگه داشت تیپ شخصیتی ESFJ

مواردی که می‌تواند برای تیپ شخصیتی ESFJ رضایت شغلی به همراه داشته باشد:

 • امکان تعامل با افراد جامعه برای تیپ شخصیتی ESFJ فراهم باشد تا بتواند به آنها کمک کند.
 • جزئیات کار روشن باشد تا تیپ شخصیتی ESFJ بتواند به راحتی وظیفه‌ی خود را انجام دهد.
 • محیط دوستانه و بدون تنش باشد تا شخصیت ESFJ بتواند با همه‌ی  افراد به راحتی ارتباط برقرار کند.
 • در محیط کار تیپ شخصیتی ESFJ امکان تصمیم گیری فردی و گروهی باشد.
 • برای تیپ شخصیتی ESFJ مهم است که سلسله مراتب در کار رعایت شود.
 • کار تیپ شخصیتی ESFJ برای افراد جامعه نتیجه‌ی ملموس داشته باشد تا او بتواند از این نتیجه احساس رضایت کند.

مشاغل مناسب از نظر شخصیت شناسی برای تیپ شخصیتی ESFJ

گروه‌های مدیریتی و تجارت برای تیپ شخصیتی ESFJ

تیپ شخصیتی ESFJ در حیطه‌ی دنیای مدیریت و تجارت، محیط های شلوغ، پر جنب و جوش و در ارتباط با مردم را می‌پسندد. تیپ شخصیتی ESFJ از در ارتباط بودن با مردم بسیار لذت می‌برد. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • مدیر ارتباطات
 • مشاور مالی
 • کارگزار املاک و مستغلات
 • کارگزار بیمه
 • مشاور مدیر
 • ارزیاب املاک و مستغلات
 • مدیر هتل

گروه مراقبت‌های بهداشتی برای تیپ شخصیتی ESFJ

این گروه یکی از گروه‌های شغلی مناسب برای شخصیت ESFJ است. تیپ شخصیتی ESFJ بسیار مهربان است و به دیگران اهمیت زیادی می‌دهد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصتی از اینکه با مردم در ارتباط باشد و به حرف‌ آنها گوش دهد، لذت می‌برد. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • فیزیوتراپیست
 • دکتر خانواده
 • جراح
 • پرستار
 • دندانپزشک
 • متخصص تغذیه

گروه آموزش برای تیپ شخصیتی ESFJ 

تیپ شخصیتی ESFJ از اینکه بتواند به مردم بیاموزد و آنها را راهنمایی کند، لذت می برد. از نظر شخصیت شناسی نگرش این تیپ شخصیتی به آموزش، بدین صورت است که دانش آموزان حتماً باید مفهومی بیاموزند. به همین علت آموزش به دانش آموزان کوچک و جوان برای تیپ شخصیتی ESFJ مناسبتر است. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • آموزش در مدارس ابتدایی
 • مشاور مدرسه
 • مربی بهداشت
 • مدیر مرکز دانش آموزی
 • مربی پرورشی

گروه خدمات اجتماعی برای تیپ شخصیتی ESFJ

تیپ شخصیتی ESFJ معمولاً به حفظ جامعه‌ی آرمانی رغبت زیادی دارد. تیپ شخصیتی ESFJ دوست دارد تا موضوعات را به صورت شخصی حل کند و گاهی بسیار در این موضوع غرق می‌شود. از نظر شخضیت شناسی کمک به اشخاص و خانواده‌ها بسیار برای تیپ شخصیتی ESFJ مهم است. برخی از مشاغلی که شخصیت ESFJ می‌تواند در این گروه شغلی در آنها فعالیت کند عبارتند از:

 • مدد کار اجتماعی
 • مشاور
 • وزیر
 • داوطلب تمام وقت

نکاتی در مورد انگیزش و نگه داشت تیپ شخصیتی ESFJ

تیپ شخصیتی ESFJ به دلیل برونگرا بودن بسیار مهربان و دلسوز است. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی همواره روحیات و خواسته‌های طرف مقابل را مدنظر قرار می‌دهد. تیپ شخصیتی ESFJ سعی می‌کند تا کسی را ناامید نکند. شخصیت ESFJ دوست دارد به شدت مورد توجه دیگران باشد و دیگران همواره به او نیازمند باشند. از سویی مسئولیت مراقبت از دیگران برای تیپ شخصیتی ESFJ فشار زیادی به همراه خواهد آورد. شخصیت ESFJ دوست دارد مورد تایید دیگران باشد و اگر کسی قدر او را نداند، افسرده می‌شود. تیپ شخصیتی ESFJ دوست دارد سنت‌ها و آداب و رسوم را زنده نگه دارد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی می‌تواند بی انعطاف، سخت گیر و خود مدار باشد. تیپ شخصیتی ESFJ زندگی بسیار پر رفت و آمدی دارد و از بودن در جمع لذت می‌برد. معمولاً وقت آزاد خود را صرف بودن در جمع خانواده و دوستان خود می‌کند.

پیشنهاداتی برای توسعه فردی تیپ شخصیتی ESFJ

 • باید به این تیپ شخصیتی MBTI کمک کرد تا توانایی جمع بندی و خلاصه بیان کردن موضوعات را فرابگیرد.
 • از شخصیت ESFJ نمیتوان انتظار داشت که از احساسات خود در مواجهه با مشکلات صرف نظر کند اما می بایست از بایدها و نبایدها کم کند.
 • باید آینده نگری تیپ شخصیتی ESFJ تقویت شود.
 • تیپ شخصیتی ESFJ باید بیاموزد که در حل مشکلات عجله نکند.
 • شخصیت ESFJ باید سعی کند از حسایت خود نسبت به بازخورد دیگران بکاهد و بیشتر به خودش متکی باشد.
 • تیپ شخصیتی ESFJ باید بیاموزد که هر انتقادی، انتقاد از شخصیت او نیست و با انتقادات کاری، شخصی برخورد نکند.

رمز موفقیت یک تیپ شخصیتی ESFJ آرام بودن، توجه به امکانات مورد نیاز آینده و شخصی نکردن مسائل است.


تعاملات و تیم سازی با توجه به ویژگیهای تیپ شخصیتی ESFJ 

روحیات مشابه با تیپ های شخصیتی MBTI

شخصیت های MBTI که در زیر آمده‌اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار شبیه شخصیت ESFJ ها هستند. این تیپ های شخصیتی تست MBTI لزوماً بر سر همه‌ی مسائل با تیپ شخصیتی ESFJ ها توافق ندارند و هیچ ضمانتی برای کنار آمدن تیپ شخصیتی ESFJ با تیپ‌های شخصیتی تست MBTI ذکر شده در پایین نیست. اما به تفاهم رسیدن تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر با تیپ شخصیتی ESFJ آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

ISFJ، ESFP، ESTJ

تفاوت الهام بخش با تیپ های شخصیتی MBTI

شخصیت های MBTI که در زیر آمده اند، از نظر شخصیت شناسی بسیار با شخصیت ESFJ ها متفاوت هستند، اما تیپ شخصیتی ESFJ ها ممکن است کار کردن با این تیپ های شخصیتی تست MBTI را به راحتی بپذیرند. زیرا این تیپ های شخصیتی تست MBTI برای تیپ شخصیتی ESFJ فرصتی مناسب برای رشد را فراهم می نمایند. در روابط کاری بین تیپ شخصیتی ESFJ ها و این تیپ های شخصیتی تست MBTI باید تعادل مناسبی بین فرصت‌ها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و و دیدگاهها راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

ISTJ، ISFP، ESTP، ENFJ

مکمل بالفعل با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ شخصیتی ESFJ ممکن است از نظر شخصیت شناسی با تیپ های شخصیتی MBTI زیر، در ابتدا نقاط مشترکی نیابد، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند، به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر، شخصیت ESFJ ها را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

ISTP، INFJ، ENTJ، ENFP

متضاد چالشی با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI زیر از نظر شخصیت شناسی بیشترین پتانسیل تضاد شخصیتی و برخورد را با تیپ شخصیتی ESFJ دارند. اما بهترین فرصت برای رشد تیپ شخصیتی ESFJ ها نیز هستند. از آن‌جایی که این شخصیت‌های MBTI به صورت پایه‌ای با تیپ شخصیتی ESFJ ها در تضاد هستند، در ابتدا رابطه با آنها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف شخصیت ESFJ ها نیز هست به رشد تیپ های شخصیتی تست MBTI و تیپ شخصیتی ESFJ کمک زیادی خواهد کرد. اگر این گروه بتوانند روابط سالم کاری برقرار کنند، به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

INTP، INTJ، INFP


چرا افراد با یک تیپ شخصیتی در تست MBTI با هم متفاوتند؟

مطالبی که در مورد این تیپ شخصیتی MBTI مطالعه نمودید، مربوط به لایه شخصیت این فرد بود. ممکن است در محیط کار دو تیپ شخصیتی مشابه رفتارهای گوناگونی را از خود بروز دهند. برای درک صحیح از این تفاوت ها باید از تست های لایه رفتار استفاده کنید. مناسب ترین پرسشنامه رفتار برای درک بهتر تفاوت ها، تست دیسک باگزارش کامل است.

اگر تیپ شخصیتی شما ESFJ است شاید برایتان مقاله لیست افراد مشهور با تیپ شخصیتی ESFJ و مقاله لیست شخصیت های داستانی با تیپ شخصیتی ESFJ جالب و خواندنی باشد تا متوجه شوید به چه افرادی شبیه هستید.