تیپ شخصیتی INTJ

درونگرا – شهودی – منطقی – قضاوتی

توجه به راهکارها از دردسرها می‌کاهد. کنار هم قرار دادن جزئیات و مشاهده ی موثر آنها.

برنامه ریز

کلیاتی در مورد تیپ شخصیتی INTJ در شخصیت شناسی تست MBTI

اگر فرد در تست MBTI شرکت کرده است و نتیجه آن تیپ شخصیتی INTJ شده است باید بدانید که به لحاظ شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی بسیار مستقل است و کارهایش را به روش خودش انجام می‌دهد. شخصیت INTJ در محل کار ایده پرداز است. بسیار هدفمند است و در هر سازمان  یا ارگانی قرار بگیرد، می‌تواند حس هدفمندی را در آن القا کند. تیپ شخصیتی INTJ بسیار منطقی و منظم کار می‌کند و برای کارهای روزمره و تکراری، راه حل‌هایی نوآورانه و مبتکرانه ارائه می‌دهد. تصمیمات او بسیار منطقی است و انتظاراتی فراتر از آنچه خود بدان عمل می‌کند، ندارد. شخصیت INTJ انتقاد پذیر است و از نقد مثبت ناراحت نمی‌شود. داشتن استقلال، یکی از چالش‌های او در محل کار و زندگی است. از نظر شخصیت شناسی ، تیپ شخصیتی INTJ بسیار کنجکاو، قاطع و مصمم است و مقررات را کاملاً رعایت می‌کند. اطمینان کاملی که تیپ شخصیتی INTJ از نحوه‌ی انجام کارها دارد، به او این اجازه را می‌دهد تا ریسک پذیرتر و عملگرا تر باشد. تیپ شخصیتی INTJ بسیار بزرگ فکر می‌کند، ذهنی مبتکر دارد و در حل مسائل پیچیده بسیار خوب عمل می‌کند. با توجه به شهود و منطقی که دارد، میتواند استراتژیست خوبی باشد و به آسانی مشکلات و موقعیت‌ها را درک کند. روی کار، تمرکز زیادی دارد و بسیار مسئولیت پذیر است. شخصیت INTJ مصرانه کارها را به سرانجام می‌رساند.

در بررسی گزارش این تیپ شخصیتی تست MBTI ، به درصدهای نتایج گزارش شده در نمودار هر بخش از فاکتورهای چهارگانه تست MBTI توجه داشته باشید. (درصد درونگرایی در برابر برونگرایی ، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن، درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن و درصد قضاوتی بودن در برابر به تاخیر انداختن).هرچه این درصد ها در این تست شخصیت شناسی اختلاف بیشتری نسبت بهم داشته باشند، میتوان گفت تفسیر گزارش شده تست MBTI از نظر شخصیت شناسی به شخصیت فرد نزدیکتر است و هرچه این درصد ها به یکدیگر نزدیکتر باشند، میتوان گفت در تفسیر گزارش شده این تست روانشناسی ، مواردی را مشاهده خواهید کرد که با شخصیت فرد انطباق کامل ندارد. این دلیل بر ضعف تست MBTI نیست. بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

سازگاری تیپ شخصیتی INTJ با دیگر شخصیت های MBTI

نکاتی در مورد رفتارهای تیپ  شخصیتی INTJ در محیط کار

تیپ شخصیتی INTJ راه حل‌های نوآور و مبتکرانه‌ای برای کارهای خود دارد. بسیار مستقل کار می‌کند و دوست ندارد برای کارهای خود ناظر داشته باشد. انتقاد پذیر است و برای پیشبرد کارها دست به انجام هر کاری می‌زند. سازمان‌هایی که رهبران آنها شخصیت INTJ دارند، بسیار هدفمند و منظم پیش می‌روند. از نظر شخصیت شناسی وقتی به مشکلی بر می‌خورند، بسیار مبتکرانه ایده پردازی می‌کنند و با نظم و قانونمند کار را  پیش می‌برند. بسیار کنترلی بر همه چیز نظارت دارند تا استانداردها حفظ شود. اگر می خواهید در مورد نحوه رفتار این تیپ در کارهای تیمی بیشتر بدانید به مقاله عملکرد تیمی شخصیت INTJ در تیم سازی مراجعه کنید.

نقاط قوت کاری تیپ شخصیتی INTJ

تیپ شخصیتی INTJ به کاری که می‌کند، اعتقاد کامل دارد و برای رسیدن به درجات بالا، بسیار با انگیزه عمل می‌کند. تیپ شخصیتی INTJ بر روی پروژه‌ها، بسیار هدفمند کار می‌کند و اعتماد زیادی به اندیشه‌های خود دارد. دید کلی شخصیت INTJ باعث می‌شود تا همه‌ی احتمالات را در نظر بگیرد و بعد کاری را انجام دهد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی به صورت انفرادی می‌تواند پروژه‌ها را پیش ببرد. چالش‌ها را به راحتی می‌پذیرد و برای آنها راه حل‌های منطقی و نوآورانه پیدا می‌کند. شخصیت INTJ مهارت‌های سازمانی بالایی دارد. 

نکته: اگر می خواهید بدانید یک INTJ چگونه مدیریت می کند و برای توسعه فردی خود در رهبری دیگران چه کاری باید انجام دهد به مقاله ویژگی های رهبری INTJ مراجعه کنید.


نقاط ضعف کاری تیپ شخصیتی INTJ

تیپ شخصیتی INTJ بسیار مستقل کار می‌کند و در کارهای گروهی اگر مدیر یا رئیس نباشد، موقعیت دشواری را تجربه میکند و چالش های زیادی دارد. از نظر شخصیت شناسی شهود این تیپ شخصیتی باعث می‌شود از سویی دید کلی بیش از حدی داشته باشد و از سوی دیگر جزئیات را نادیده بگیرد، که همین امر ممکن است برای سازمان مشکل ایجاد کند. نمی‌تواند افراد با صلاحیت کم و سرعت پایین را با خود همراه کند. تیپ شخصیتی INTJ بیشتر حالت سلطه جود داشته و ممکن است از همکاران خود برای انجام کارها قدردانی نکند. اگر کاری در حال انجام است یا به پایان رسیده، دوست ندارد چگونگی تصمیم گیری در آن را نقد کند. شخصیت INTJ اگر کار بدون چالش و روزمره‌ای داشته باشد برایش کسل کننده خواهد بود.


نکاتی برای نگه داشت تیپ شخصیتی INTJ

مواردی که می‌تواند برای شخصیت INTJ رضایت شغلی به همراه داشته باشد:

 • تیپ شخصیتی INTJ باید بتواند در محیط کار خود رشد کند و بر دانش خود بیفزاید.
 • شخصیت INTJ نباید کار روزمره و تکراری داشته باشد.
 • از نظر شخصیت شناسی باید بتواند از ایده‌های خود در کار استفاده کند تا سیستم‌های موجود را بهبود بخشد.
 • تیپ شخصیتی INTJ باید بتواند انرژی خود را صرف عملی کردن ایده‌های خود کند.
 • همکاران شخصیت INTJ آگاه، متخصص و با وجدان باشند تا او بتواند از جو حاکم برای عملی کردن ایده‌ها استفاده کند.
 • تیپ شخصیتی INTJ باید اختیار کامل در به عمل درآوردن تغییرات را داشته باشد تا بتواند به رشد مجموعه کمک کند.

با ما در مقاله "15 فیلم سینمایی مورد علاقه INTJ ها" همراه باشید تا به بررسی چند مورد از بهترین فیلم های سینمایی مورد علاقه افراد با تیپ شخصیتی INTJ در ژانرهای مختلف بپردازیم.

مشاغل مناسب تیپ شخصیتی INTJ

گروه‌های تجارت و سرمایه گذاری برای تیپ شخصیتی INTJ

شخصیت INTJ در حوزه‌ی تجارت و سرمایه گذاری بسیار موفق عمل می‌کند. تصمیمات عاقلانه، استراتژی‌های هدفمند و قدرت پیش بینی آینده از خصوصیات مهم تیپ شخصیتی INTJ است که می‌تواند به خوبی در این گروه شغلی از آنها، در جهت ارتقای سازمان استفاده کند. برخی از این شغل‌ها عبارتند از:

 • اقتصاد دان
 • مشاور مدیر
 • بانکدار
 • تحلیل‌گر مسایل سرمایه گذاری
 • سرمایه گذار


گروه تکنولوژی برای تیپ شخصیتی INTJ 

شخصیت INTJ از خلق و ساختن بسیار لذت می‌برد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی دوست دارد نوآوری و نبوغش در زمینه ی تکنولوژی به عرصه ی ظهور آورده شود. برخی از شغل‌هایی که شمایی از طراحی و خلاقیت دارند و برای تیپ شخصیتی INTJ مناسب هستند عبارتند از:

 • تکنولوژیست
 • مدیر اطلاعات پایگاه‌داده
 • مدیر سایت
 • توسعه دهنده ی وب سایت
 • مهندس طراح
 • مهندس پخش برنامه‌های تلویزیونی


گروه مراقبت‌های بهداشتی برای تیپ شخصیتی INTJ

در این گروه شغلی، در قسمت‌هایی تیپ شخصیتی INTJ می‌تواند به شکوفایی برسد که درگیر مسایل آنالیز اطلاعات شود و بتواند از آنها نتایج منطقی و قابل قبولی را استخراج کند. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی دوست ندارد به صورت مستقیم با بیماران در تماس باشد زیرا دوست ندارد درگیر مسائل عاطفی با آنها شود. برخی از مشاغلی که تیپ شخصیتی INTJ از آنها لذت خواهد برد عبارتند از:

 • روانپزشک
 • متخصص مغز و اعصاب
 • پژوهشگر حوزه ی پزشکی
 • متخصص آسیب شناسی
 • جراح
 • متخصص و جراح قلب


گروه سیاست و قانون برای تیپ شخصیتی INTJ

شخصیت INTJ از مشاغل سیاسی و قانون گذاری بسیار استقبال می‌کند. از نظر شخصیت شناسی رقابت پذیری، درگیری فکری، تفکر خلاق و محیط چالش برانگیز همگی از شرایطی هستند که تیپ شخصیتی INTJ برای آنها ساخته شده است. متخصص صحنه‌ی جنایت که باید تمام سر نخ‌ها را به هم وصل کند تا به نتیجه برسد، یکی دیگر از مشاغل لذت بخش برای تیپ شخصیتی INTJ خواهد بود. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • دادستان
 • قاضی
 • متخصص صحنه ی جرم
 • سیاستمدار


نکاتی در مورد انگیزش تیپ شخصیتی INTJ

برای انگیزش تیپ شخصیتی INTJ شرایطی را فراهم کنید که موارد زیر را لحاظ کرده باشد. ازنظر شخصیت شناسی ، تیپ شخصیتی INTJ به تبادل نظر بسیار علاقمند است و دوست دارد از هر مطلب چیزی بیاموزد. شخصیت INTJ دوست دارد در محافل از او یاد شده و از خدماتش قدردانی گردد. شخصیت INTJ به بی اعتنایی بسیار حساس است. تیپ شخصیتی INTJ به افراد برونگرا کشش زیادی دارد، زیرا او را از حالت سکون در می‌آورند. او بسیار محتاط است و به روابط قدیمی بها می‌دهد. ممکن است بسیار آسیب پذیر باشد اما نخواهد کسی از این مشکل او با خبر شود. شخصیت INTJ گاهی آنچنان در کار خود غرق می‌شود که نمی‌تواند به روابط خانوادگی و دوستان خود بپردازد.

تیپ شخصیتی INTJ برای اوقات فراغت خود حتماً کار یا برنامه‌ی خاصی دارد و سعی می‌کند چیز‌های جدید را بیازماید. دوست دارد به ورزشهای انفرادی بپردازد، به همین سبب به فعالیت هایی مثل دومیدانی و شنا بسیار علاقمند است.

پیشنهاداتی برای توسعه فردی تیپ شخصیتی INTJ

 • تیپ شخصیتی INTJ باید سعی کنند در انجام کارها از دیگران نظر بخواهد و خود را از حالت خود رای بودن درآورد.
 • شخصیت INTJ باید استرس را از خود دور کند و مدیریت استرس بداند.
 • تیپ شحصیتی INTJ باید عجله در کار‌ها را کم کند تا بتواند بیشتر به جزئیات بپردازد.
 • شخصیت INTJ باید تلاش کند از دیگران تقدیر کند و به آنها بها بدهد.
 • تیپ شخصیتی INTJ باید تلاش کند انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد.
 • شخصیت INTJ باید به کار کردن برای خود اهمیت بدهد.
 • از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی باید سعی کند از کنترل گری بیش از حد اجتناب کند.


رمز موفقیت یک تیپ شخصیتی INTJ توجه به واقعیات عملی، توجه به ارزش کار دیگران و متعادل سازی زندگی است.


تعاملات و تیم سازی با توجه به ویژگیهای شخصیت INTJ

روحیات مشابه با سایر شخصیت های MBTI

تیپ های شخصیتی تست MBTI که در لیست زیر آمده‌اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار، شبیه شخصیت INTJ ها هستند. این تیپ های شخصیتی تست MBTI لزوماً بر سر همه‌ی مسائل با شخصیت INTJ ها توافق ندارند و هیچ ضمانتی برای کنار آمدن تیپ‌ شخصیتی INTJ با این تیپ های شخصیتی تست MBTI ذکر شده در پایین نیست. اما به تفاهم رسیدن آنها از نظر شخصیت شناسی با این تیپ شخصیتی آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

 ENTJ، INTP، ISTJ

تفاوت الهام بخش با سایر شخصیت های MBTI

تیپ های شخصیتی تست MBTI که در زیر آمده‌اند از نظر شخصیتی بسیار با شخصیت INTJ ها متفاوت هستند، اما شخصیت INTJ ها ممکن است کار کردن با این تیپ های شخصیتی تست MBTI را به راحتی بپذیرند، زیرا برای تیپ شخصیتی INTJ فرصتی مناسب برای رشد را فراهم می‌نمایند. در روابط کاری بین تیپ شخصیتی INTJ ها و این تیپ های شخصیتی تست MBTI باید تعادل مناسبی بین فرصتها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و دیدگاه‌ها، راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

INFP، INFJ، ENTP، ENFJ

مکمل بالفعل با سایر شخصیت های MBTI

تیپ شخصیتی INTJ ممکن است در ابتدا با تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر نقاط مشترکی نیابد، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است تیپ های شخصیتی MBTI زیر، تیپ شخصیتی INTJ ها را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

ISTP، ESTP، ESTJ، ENFP

متضاد چالشی با سایر شخصیت های MBTI

تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر ابیشترین پتانسیل تضاد شخصیتی و برخورد را با تیپ شخصیتی INTJ ها دارند. اما بهترین فرصت برای رشد تیپ شخصیتی INTJ ها نیز هستند. از لحاظ شخصیت شناسی از آنجایی که این تیپ های شخصیتی تست MBTI به صورت پایه‌ای با تیپ شخصیتی INTJ ها در تضاد هستند، در ابتدا رابطه با آنها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف شخصیت INTJ ها نیز هست، به رشد این تیپ های شخصیتی تست MBTI و تیپ شخصیتی INTJ کمک زیادی خواهد کرد. اگر این تیپ های شخصیتی MBTI بتوانند روابط سالم کاری با تیپ شخصیتی INTJ برقرار کنند به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

ISFP، ISFJ، ESFP، ESFJ

نکته مهم در مورد تست MBTI

مطالبی که در مورد این تیپ شخصیتی MBTI مطالعه نمودید، مربوط به لایه شخصیت این فرد بود. ممکن است در محیط کار دو تیپ شخصیتی مشابه رفتارهای گوناگونی را از خود بروز دهند. برای درک صحیح از این تفاوت ها باید از تست های لایه رفتار استفاده کنید. مناسب ترین پرسشنامه رفتاری برای درک بهتر تفاوت ها، تست دیسک با گزارش کامل است.

اگر تیپ شخصیتی شما INTJ است شاید برایتان مقاله لیست افراد مشهور با تیپ شخصیتی INTJ و مقاله لیست شخصیت های داستانی با تیپ شخصیتی INTJ جالب و خواندنی باشد تا متوجه شوید به چه افرادی شبیه هستید.