تیپ شخصیتی ENFJ

برونگرا – شهودی – احساسی – قضاوتی

من به شدت تحت تاثیر شادی‌ها و ناراحتی‌هایی هستم که روح و روان انسان می‌تواند آن را تجربه کند.

مربی رشد


کلیاتی در مورد تیپ شخصیتی ENFJ در تست شخصیت MBTI

اگر فرد در  تست MBTI شرکت کرده است و نتیجه آن تیپ شخصیتی ENFJ شده است باید بدانید که شخصیت ENFJ انسانی برونگرا و مردم دوست است. برونگرایی و ارتباط تیپ شخصیتی ENFJ با مردم باعث می‌شود که در انگیزه دادن و متقاعد کردن دیگران از مهارت زیادی برخوردار باشد. تیپ شخصیتی ENFJ در اجتماع معمولاً دارای شهرت و کاریزمای فراوان است. شخصیت ENFJ مهارتی استثنایی در برقراری ارتباطات شخصی و جمعی دارد و از سویی روابط‌ش را جدی می‌گیرد و برای مردم و رابطه با آنها بیشترین اهمیت را قائل است. تیپ شخصیتی ENFJ آگاه، منظم، هدف‌گرا و قاطع است در عین حال از مقبولیت اجتماعی نیز برخوردار می باشد. علاقه ی او به رشد و پیشرفت همه‌ی افراد باعث می‌شود که تصمیمات خود را با در نظر گرفتن جوانب اجتماعی اتخاذ کند. شخصیت ENFJ در عین حال که بسیار منتقد رفتار و برخورد خود با دیگران است و ممکن است خود را زیاد سرزنش کند، معمولاً کسی را مورد انتقاد قرار نمی‌دهد تا احساسات او جریحه‌ دار نشود. این طرز برخورد، او را به شخصی خوش برخورد، گرم و صمیمی تبدیل می‌کند. این رفتار سیاستمدارانه‌ی شخصیت ENFJ باعث می‌شود تا خود را به راحتی با محیط اطرافش هماهنگ کند. تیپ شخصیتی ENFJ بر اساس احساسات خود تصمیم گیری می‌کند و ممکن است شواهد و رویدادها را جور دیگری برداشت کرده و به نتیجه ی نهایی برسد. اگر میزان برونگرایی در تیپ شخصیتی ENFJ بالا باشد، همه‌ی تصمیمات را بر اساس منفعت عامه می‌گیرد و همدلی و حمایتگریش بیشتر دیده می‌شود. میزان علاقه ی زیاد شخصیت ENFJ به برقراری ارتباط و روابط فعال با دیگران ممکن است برای همه خوشایند نباشد. ارزش‌های تیپ شخصیتی ENFJ براساس وفاداری به مردم شکل گرفته است و به همین علت بسیار وفادار به جامعه و یا نهادهای مربوط به خود است. احساس مسئولیت و منظم بودن تیپ شخصیتی ENFJ باعث می‌شود تا همه‌ی کارها طبق برنامه و بر اساس منفعت عمومی پیش برود.

در بررسی گزارش این تیپ شخصیتی تست MBTI به درصدهای نتایج گزارش شده در نمودار هر بخش از فاکتورهای چهارگانه تست MBTI توجه داشته باشید. (درصد درونگرایی در برابر برونگرایی ، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن، درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن و درصد قضاوتی بودن در برابر دریافت گرا). هرچه این درصد ها اختلاف بیشتری نسبت بهم داشته باشند، میتوان گفت تفسیر گزارش شده تست MBTI به شخصیت فرد نزدیکتر است و هرچه این درصد ها به یکدیگر نزدیکتر باشند، میتوان گفت در تفسیر گزارش شده مواردی را مشاهده خواهید کرد که با شخصیت فرد انطباق کامل ندارد. این دلیل بر ضعف تست MBTI نیست. بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

سازگاری تیپ شخصیتی ENFJ با دیگر تیپ های شخصیتی

نکاتی در مورد رفتارهای تیپ شخصیتی ENFJ در محیط کار

تیپ شخصیتی ENFJ در محل کار هدفگرا و منظم است. احساس مسئولیت او نسبت به آرمان‌هایش، او را بسیار کمالگرا جلوه می‌دهد. با توجه به برونگرا بودن، باید در جایی قرار گیرد تا بتواند از انرژی خود در جهت مثبت استفاده کند. تیپ شخصیتی ENFJ دوست دارد همکارانی پر انرژی داشته باشد و در ایجاد روحیه‌ی جمعی بسیار کوشا است. تیپ شخصیتی ENFJ از قوانین و سیاست ها تا جایی که با ارزش‌ها و نیازهای جامعه منافاتی نداشته باشد، پشتیبانی می‌کند. شخصیت ENFJ مشاغلی را دوست دارد که بتواند ایده‌آل ها و الهام بخشی خود نسبت به جامعه را به نمایش بگذارد. اقدامات لازم در برابر هر چالش را به سرعت انجام می‌دهد و از تعلل و کندی بسیار بیزار است. تصمیم‌گیری‌های تیپ شخصیتی ENFJ ممکن است اصلاٌ بر اساس شواهد و قراین نباشد، زیرا تیپ شخصیتی ENFJ بیشتر احساسی تصمیم گیری می‌کند تا منطقی. شهود او باعث می‌شود تا مسائل را فراتر از آنچه به نظر می‌رسد مورد بررسی و کنکاش قرار دهد. اگر می خواهید در مورد نحوه رفتار این تیپ در کارهای تیمی بیشتر بدانید به مقاله عملکرد تیمی شخصیت ENFJ در تیم سازی مراجعه کنید.

نقاط قوت کاری تیپ شخصیتی ENFJ

تیپ شخصیتی ENFJ مهارت بسیار زیادی در برقراری ارتباط با دیگران دارد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی با داشتن دید کلی نسبت به مسائل، برای حل مشکلات می‌تواند برای یک مجموعه مفید واقع شود. اگر شخصیت ENFJ به عنوان رهبر تیم یا سرپرست انتخاب شود، در جهت جلب همکاری بقیه ی اعضا بسیار کوشیده و تعهد بالایی نسبت به آن خواهد داشت. مهارتهای سازماندهی تیپ شخصیتی ENFJ و تمایلش برای رسیدن به اهداف بسیار زیاد است. به طور کلی چون در محیط کار نسبت به شناسایی نیازهای دیگران بسیار تواناست، روحیه‌ی همدلی را در سازمان مستحکم خواهد کرد.

اگر میخواهید در حوزه مدیریت، توانمندی های این تیپ را بدانید مقاله ویژگی های رهبری در تیپ ENFJ می تواند برای شما مفید باشد.

نقاط ضعف کاری تیپ شخصیتی ENFJ

تیپ شخصیتی ENFJ علاقه‌ای به کار در شرایط رقابتی ندارد و ممکن است برای سازمان مشکل ایجاد کند. ارزش‌های تیپ شخصیتی ENFJ برای او بسیار با اهمیت است و اگر محیط کاری با آن هماهنگ نباشد، علاقه‌ای به کار از خود نشان نخواهد دارد. عدم منطقی بودن و تصمیم گیری‌های سریع احساسی تیپ شخصیتی ENFJ در کار ، گاهی مشکل‌زا خواهد بود. شخصیت ENFJ تمایلی به آموزش زیردستان خود ندارد و معمولاً افراد ناکارآمد را سریع حذف می‌کند.

نکاتی برای نگه داشت تیپ شخصیتی ENFJ

مواردی که می‌تواند برای تیپ شخصیتی ENFJ رضایت شغلی را به همراه داشته باشد:

 • تیپ شخصیتی ENFJ باید بتواند روابط متقابل، گرم و صمیمانه ای با همکاران، مراجعان، مشتریان و غیره داشته باشد.
 • در محیط کار تیپ شخصیتی ENFJ باید آرامش برقرار باشد و محیط از هر گونه تعارض و تنش بین افراد به دور باشد.
 • به تیپ شخصیتی ENFJ اجازه داده شود تا راه حل‌هایی خلاق برای پروژه‌هایی که به آنها اعتقاد دارد، پیدا کند و نتایج مثبت تلاش‌هایش برای دیگران را ببیند.
 • شخصیت ENFJ باید در محیط کار امکان برنامه‌ریزی کارها را داشته باشد.
 • شخصیت ENFJ محیط کار خلاق را دوست دارد تا بتواند در مورد کارهای جدید ایده و نظر بدهد.
 • انتظارات و مسئولیت‌های تیپ شخصیتی ENFJ در محیط کار واضح و روشن باشد.
 • همکاران و افرادی که برای شخصیت ENFJ کار می‌کنند، کاربلد و خلاق باشند.
 • فعالیت و کار شخصیت ENFJ باید در محیطی فعال و خلاق باشد.
 • شخصیت ENFJ باید روی پروژه‌های خود کنترل و مسئولیت داشته باشد.

با ما در مقاله "15 فیلم سینمایی مورد علاقه ENFJها" همراه باشید تا به بررسی چند مورد از بهترین فیلم های سینمایی مورد علاقه افراد با تیپ شخصیتی ENFJ در ژانرهای مختلف بپردازیم.


مشاغل مناسب تیپ شخصیتی ENFJ

گروه مراقبت های بهداشتی برای تیپ شخصیتی ENFJ

تیپ‌ شخصیتی ENFJ بسیار دلسوز و مهربان است و اعتقاد زیادی به گسترش فرهنگ نوع دوستی دارد. شخصیت ENFJ در این حوزه به راحتی می‌تواند از این موهبت خود استفاده کند. همچنین می‌تواند در معاشرت با مردم در خلال گوش دادن و انجام وظایف خود بسیار لذت ببرد. این شرایط تیپ شخصیتی ENFJ را به حامی بزرگی در قبال بیماران و مشتریان خود تبدیل می کند. مشاغل زیر برای تیپ شخصیتی ENFJ ها در این حوزه بسیار مناسب خواهد بود.

 • فیزیوتراپیست
 • پزشک عمومی
 • درمانگر طب سنتی
 • دندانپزشک
 • متخصص تغذیه

گروه ارتباطات برای تیپ شخصیتی ENFJ

تیپ‌ شخصیتی ENFJ به دلیل برونگرا بودن و خوش صحبتی، برای ارتباطات و ارائه‌ی مطلب بسیار مناسب است. در صنایع ارتباطات تیپ شخصیتی ENFJ بسیار اثرگذار خواهد بود. شخصیت ENFJ هم می‌تواند از اهرم کلامی و هم از اهرم نوشتاری خود در این حیطه بسیار بهره ببرد. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • متخصص روابط عمومی
 • مدیر ارتباطات
 • نویسنده و روزنامه نگار
 • بازیگر
 • تولیدکننده ی برنامه های تلویزیونی

گروه آموزش برای تیپ شخصیتی ENFJ

تیپ شخصیتی ENFJ برای گروه آموزشی بسیار مناسب است. شخصیت ENFJ از الهام بخشیدن و غنی تر کردن زندگی جوانان برای تعالی آنها بسیار لذت می‌برد. روابط عمومی بالای تیپ شخصیتی ENFJ به او بسیار کمک خواهد کرد تا در کلاس، درسش را عمیق و جذاب ارائه دهد. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • معلم
 • استاد دانشگاه
 • مدیر مدرسه
 • معلم پرورشی
 • مدیر انجمن
 • جامعه شناس

گروه تجارت تیپ شخصیتی ENFJ

تیپ شحصیتی ENFJ عملگرا است و با انرژی زیادی دارد که می‌تواند ایده‌های نابی داشته باشد. همین خصوصیت، باعث می‌شود تا شخصیت ENFJ برای دنیای تجارت که ارتباطات و آشنایی با افراد جدید در آن بسیار مهم است، مناسب باشد. روابط عمومی عالی ، ممکن است تیپ شخصیتی ENFJ را در صنعت بی رقیب کند. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • منابع انسانی، گسترش نیرو و استخدام نیرو
 • مربی فروش
 • مدیر فروش
 • مشاور مدیریتی

نکاتی در مورد انگیزش و نگه داشت تیپ شخصیتی ENFJ

تیپ شخصیتی ENFJ به دلیل روابط عمومی بالا در ارتباط با دیگران، بسیار گرم و صمیمی است. کلیه‌ی زندگی شخصیت ENFJ حول محور دیگران می‌چرخد. انتظارات تیپ شخصیتی ENFJ از اطرافیانش بسیار بالا است و دوست دارد آنها را در بهترین شرایط ببیند. دوست دارد مورد احترام قرار بگیرد و از طرف دیگران مورد تحسین و تایید واقع شود و بدین طریق آرامش خاطر پیدا می‌کند. تیپ شخصیتی ENFJ به سرزنش بسیار حساس است و ممکن است در صورت تردید در مورد خود و خدمتی که ارائه می‌دهد، افسرده شود. قوانین احساسی که شخصیت ENFJ برای خود درست کرده بسیار زیاد است و ممکن است در شرایطی نتواند با دنیای درون و احساسات خود کنار بیایید. تیپ شخصیتی ENFJ به دلیل برونگرا بودن، از زندگی فعال لذت می‌برد و دوست دارد با دیگران در ارتباط باشد. معمولاً برای اوقات فراغت خود برنامه‌ی خاصی دارد و دوست دارد در جمع در مورد ایده‌ها و فعالیت‌های خود صحبت کند.

پیشنهاداتی برای توسعه فردی تیپ شخصیتی ENFJ

 • شخصیت ENFJ باید آموزش ببیند که چطور کارها را تفویض کند.
 • تیپ شخصیتی ENFJ باید تمرین کند که زود هنگام تصمیم‌گیری نکند.
 • شخصیت ENFJ باید سعی کند به تأیید دیگران وابسته نشود. 

رمز موفقیت یک تیپ شخصیتی ENFJ آرام بودن، رها کردن برخی کنترلها و شخصی نکردن مسائل است.

تعاملات و تیم سازی با توجه به ویژگیهای تیپ شخصیتی ENFJ

روحیات مشابه با شخصیت های تست MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI که در لیست زیر آمده اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار شبیه شخصیت ENFJ ها هستند. این تیپ های شخصیتی تست MBTI لزوماً بر سر همه‌ی مسائل با تیپ شخصیتی ENFJ ها توافق ندارند، اما به تفاهم رسیدن آنها با تیپ شخصیتی ENFJ آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

ESFJ، INFJ، ENFP

تفاوت الهام بخش با شخصیت های تست MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI که در زیر آمده اند از نظر شخصیتی بسیار با تیپ شخصیتی ENFJ ها متفاوت هستند، اما شخصیت ENFJ ها ممکن است کار کردن با این افراد را به راحتی بپذیرند، زیرا برای تیپ شخصیتی ENFJ فرصت مناسبی برای رشد را فراهم می‌نمایند. در روابط کاری بین تیپ شخصیتی ENFJ ها و این شخصیت های تست MBTI باید تعادل مناسبی بین فرصت‌ها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و دیدگاهها راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

INTJ، INFP، ENTP، ENTJ

مکمل بالفعل با شخصیت های تست MBTI

تیپ شخصیتی ENFJ ممکن است در ابتدا با تیپ های شخصیتی MBTI زیر نقاط مشترکی نیابد، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است افراد زیر شخصیت ENFJ ها را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

ISFJ، INTP، ESTJ، ESFP

متضاد چالشی با شخصیت های تست MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI زیر بیشترین پتانسیل تضاد شخصیتی و برخورد را با تیپ شخصیتی ENFJ دارند. اما بهترین فرصت برای رشد شخصیت ENFJ ها نیز هستند. از آن‌جایی که این شخصیت‌های تست MBTI به صورت پایه‌ای با شخصیت ENFJ ها در تضاد هستند در ابتدا رابطه با آنها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف تیپ شخصیتی ENFJ ها نیز هست به رشد آنها و این تیپ کمک زیادی خواهد کرد. اگر این گروه بتوانند روابط سالم کاری برقرار کنند به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

ISTP،  ISTJ، ISFP

نکته مهم در مورد تست MBTI

مطالبی که در مورد این تیپ شخصیتی MBTI  مطالعه نمودید، مربوط به لایه شخصیت این فرد بود. ممکن است در محیط کار دو تیپ شخصیتی مشابه رفتارهای گوناگونی را از خود بروز دهند. برای درک صحیح از این تفاوت ها باید از تست های لایه رفتار استفاده کنید. مناسب ترین تست رفتارشناسی برای درک بهتر تفاوت ها، تست دیسک باگزارش کامل است.

اگر تیپ شخصیتی شما ENFJ است شاید برایتان مقاله لیست افراد مشهور با تیپ شخصیتی ENFJ و مقاله لیست شخصیت های داستانی با تیپ شخصیتی ENFJ جالب و خواندنی باشد تا متوجه شوید به چه افرادی شبیه هستید.